Millainen kämppä?

En tråd i 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' startet av steffe79, 6 Aug 2002.

  1. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Reg.:
    4 Mai 2002
    Innlegg:
    4.147
    Liker mottatt:
    7
    Eli minkälaisissa taloissa/kämpissä trabalaiset asustaa. Ja onko tilavaa :D. Ja meneekö melkein kaikki rahat vuokraan, että käteen juuri sen verran, että pystyy ostaan dvd:n tai kaksi :d

    itselläni on suuri 25 neliön lukaali Rovaniemen keskustassa (opiskelukautena), ja lomilla asustan luonnollisesti kotona, opiskelijan on aina säästettävä jostain :D

    Tilanpuutetta löytyy kun pitää kaikki koneet ja vekottimet asentaa huoneeseen, on jokseenkin samanlainen tunne kuin juutalaisilla keskitysleirillä.

    Eli heittäkään mitä moninaismepi asuntokokonaisuuksia yms. sana on vapaa:thumbsup:
     
  2. Nice Guy Eddie

    Nice Guy Eddie no more mr. Nice Guy Tukijoukot Guest

    Reg.:
    24 Jul 2001
    Innlegg:
    4.660
    Liker mottatt:
    6
    3h+k+s (n.80neliöö)
    Kerrostalo
    Pankki omistaa seuraavat 11.vuotta...
     
  3. tpt76

    tpt76 Guest Guest

    Reg.:
    22 Nov 2001
    Innlegg:
    489
    Liker mottatt:
    0
    3h+k, 58m2. Etu-Töölö,Vuokra 750€ = Liikaa! Mutta eipä tolla rahalla Helsingista kovin kummosen asunnon lainaa vielä lyhennä eikä oikein enempää ole rahaa asumiseen pistää.
     
  4. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.061
    Liker mottatt:
    26
    Kämppä on sellainen 54 neliön kaksio. Vessa & keittiö mallia vaatimaton, mutta huoneet ovat tilavat ja neljästä suuresta ikkunasta avautuu komea kaupunkinäköala. Vuokra on halpa, mutta olematon kylpyhuone harmittaa joten muutto on eräs vaihtoehto. Kotiteatterisysteemit löysivät pienen säätämisen jälkeen oman paikkansa olohuoneesta eivätkä ainakaan enää pistä erityisemmin silmään.
     
  5. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.530
    Liker mottatt:
    1.501
    45:n neliön kaksio kerrostalossa Oulussa. Oma on. Ihan jees. ja yksin asun.
     
  6. Zedster

    Zedster Guest Guest

    Reg.:
    23 Des 2001
    Innlegg:
    110
    Liker mottatt:
    0
    Perhe ja velkaa ...

    On noin 150 neliöö omakoti talo . Ehkä 30 neliöö maksettu , mutta kyllä se pikkuhiljaa eikä naapurit valita vaikka vähän tykittää :cool:


    Zed
     
  7. Welmu

    Welmu Guest Guest

    Reg.:
    19 Jun 2002
    Innlegg:
    73
    Liker mottatt:
    0
    Kerrostalo 3h + k + s (75 m2) vuokra noin 650 juuroa. Olohuone tarpeeksi iso KT:lle, niin ja tietenkin iso parveke etelään päin.

    Opiskelijalle toi on juuri ja juuri sopiva vuokra, koska parempi puolisko maksaa satunnaisesti myös vuokraa.
     
  8. Ari

    Ari Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jun 2000
    Innlegg:
    3.320
    Liker mottatt:
    4
    Oma kämppä on 55 m² kaksio isolla parvekkeella ja omalla ulko-ovella 2-kerroksisen pienkerrostalon yläkerrassa Helsingissä puiston keskellä vähän sivummalla rauhallisella alueella. Olohuone on kotiteatterina. Asuntolainaa ja yhtiövastiketta maksellaan ihan tarpeeksi, kun yksin asun, kämppä on siis "oma". Tuossa yhdistyvät mielestäni kerros- ja rivitalon hyvät puolet. Ulkoseiniä on siis 3 kappaletta eikä yläpuolella asu ketään, naapureita on vain yhden seinän takana ja alapuolella. Sitä en tosin tiedä miten subbari kuuluu alakertaan... :)
     
  9. Damon

    Damon Guest Guest

    Reg.:
    2 Aug 2002
    Innlegg:
    106
    Liker mottatt:
    0
    54 neliötä / 2 huonetta+keittiö+pesuhuone / kerrostalo.
    Parveke ja olohuoneen ikkuna länteen. (Arvatkaapa paistaako aurinko koko illan sisään :) )
    No pimennysverhoillahan tuo hoituu.
    Vuokrallahan tuo on ollut jo useamman vuoden ja vuokraa menee semmoset 450?/kk.
    Onneksi kauniinpi osapuoli aloittaa vuokran puolikkaan maksun niin rupeaa jäämään valuuttaa enemmän käyttöön. Vaikkeihan tuo ollut työssäkäyvälle paha hinta ennenkään.
     
  10. Bogo

    Bogo Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    13 Des 2000
    Innlegg:
    1.294
    Liker mottatt:
    0
    2000 keväällä istuttiin yks ilta kolmen frendin kanssa miettimään että pitäiskös pykää kämpät. 10 päivää siitä ostettiin tontti ja neljän talon rakentaminen alko saman vuoden loppukesästä.
    Syksyn ja talven vääntämisen jälkeen päästiin 2001 kesäkuussa (siis me) muuttamaan. Kämppä on 135 neliöinen (+15m2 käyttöullakko), yks-kerroksinen Jukka-talo.

    Lainaa on 'joksikin' aikaa riittävästi ja luukuttaa voi rauhassa - ennemmin hajoo laitteet, kun naapurin hermo loppuu (on kokeiltu) :)
     
  11. miksu

    miksu Amatööri - monella tapaa Tukijoukot

    Reg.:
    2 Apr 2001
    Innlegg:
    1.702
    Liker mottatt:
    16
    Pokt, eli pankin omakotitalo n. 120 m2. Yhdessä maksetaan, ja leffojakin tulee silloin tällöin ostettua.

    Laitteet ovat olohuoneessa, ainakin toistaiseksi. Jahka tuo nuori poika nostaa kytkintä, niin vapautuisi ainakin yksi huone.
     
  12. Kola

    Kola Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    20 Jun 2001
    Innlegg:
    897
    Liker mottatt:
    0
    Pienkerrostalossa työsuhdeasunto Espoossa.
    47,5 neliöö, 2h + k, n. 350 €/kk.

    Länsiaurinko helottaa kans suoraan olkkariin, jonka uudelleen järjestäminen edessä tykin oston toivossa.

    Muuten rauhallinen paikka. Naapuri yläkerrassa, mutta valituksen sanaa en ole vielä kuullut.
     
  13. tberlin

    tberlin Guest Guest

    Reg.:
    3 Mai 2001
    Innlegg:
    369
    Liker mottatt:
    0
    Kerrostalo Turussa. 48m2, vuokra 378€ kuukaudessa = opiskelijakämppä johon sisältyy sähkö, vedet, autopaikka sekä ilmainen 10mb/s liittymä. :thumbsup:
     
  14. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Reg.:
    23 Mar 2002
    Innlegg:
    3.907
    Liker mottatt:
    1
    65 neliömetriä ja vuokra 350 juuroa. Vuokranantaja kun ei voi pitää isompaa vuokraa kun muuten eläke kärsii. :D
    Yksinään kun asuu niin tilaa ehkä liikaakin, mutta muuten oikein bueno :p
     
  15. WhiteQueen

    WhiteQueen Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    21 Apr 2002
    Innlegg:
    1.591
    Liker mottatt:
    2
    Kotonahan mie vielä asustelen..:) Kohta siirryn omasta huoneestani seinän toiselle puolelle,jossa on kämppä (olikohan hulppeat 40 neliötä) minua odottamassa. Sunnuntaina pääsen "muuttamaan" siihen,kun siskoni ja hänen miehensä siitä lähtevät :D . Ihanaa..nyt saa sitten huudattaa stereoita,,,
     
  16. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    Reg.:
    4 Mai 2002
    Innlegg:
    4.147
    Liker mottatt:
    7
    Perhana, miks mun kohdalle ei ikinä osu tollasia eläkevaarivuokranantajia :( Aina vuokra"emäntänä" on joku erosta kärsivä 50v muija, joka kostaa pikku vuokralaiselle suurimman mielipahansa :D
     
  17. Kiila

    Kiila Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Jan 2001
    Innlegg:
    1.660
    Liker mottatt:
    0
    Ole kiitollinen, että selviät sentään rahalla... ;)

    Oman 13m2:n solun koko ei päätä huimaa... ajatellakin täytyy ulkona. Vuoden päästä valmistumisen (toivottavasti) jälkeen sitten suurempaan.
     
  18. glottis

    glottis Guest Guest

    Reg.:
    1 Nov 2001
    Innlegg:
    4.650
    Liker mottatt:
    5
    Uskokaa tai älkää, mutta kouluja käyvänä ihmisenä asun vielä vanhempieni luona, mutta ah ihanuutta kun ruoka tulee eteen (melkein) joka ilta... ja sitten vasta pois kun on vakkari tulot... mitä sitä nyt köyhänä köyhtymään maailmalle?
     
  19. KaKui

    KaKui FullHD Member Tukijoukot

    Reg.:
    26 Jul 2000
    Innlegg:
    2.304
    Liker mottatt:
    40
    Rivitalossa 80m2, 3h + k, asuntolainaa on riittävästi.

    Päätyhuoneisto ilman seinänaapureita, välissä on nimittäin saunaosasto yms. yhteiset tilat joten ei ole valituksia tullut vaikka välillä luukuttaisikin :)
    Rauhallisella paikalla, iso takapiha ja järvenranta n.30 metrin päässä joten mikäs tässä vaikka omakotitaloa mieli tekeekin.
     
  20. Jaska76

    Jaska76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    6 Nov 2000
    Innlegg:
    2.426
    Liker mottatt:
    6
    Kerrostalon alimmassa kerroksessa Pohjois-Helsingissä, kokoa asunnolla on 39m2. Pankki omistaa asunnon vielä mooonta vuotta.
    Yksin kun asustelee, ei tuon kotiteatterin sijoituksen kanssakaan tullut vaikeuksia...