Laihdutus ja liikkuminen!

الموضوع في 'Terveys & hyvinvointi' بواسطة thomas, بتاريخ ‏11 يناير 2003.

  1. thomas

    thomas Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 ديسمبر 2000
    المشاركات:
    130
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kysyisin(tätä ei searchilla löytynyt), kuinka moni aikoo laihduttaa kesäksi rantakuntoon? Itse aion hukata n. 10 kiloa.

    MODE/EDIT (4.10.2021): Ketjun nimi muutettu monipuolisempaan "Laihdutus ja liikunta!" muotoon (oli: "Liikunta!"), kun keskustelu on kääntynyt enemmän yleisen liikkumisen suuntaan, jotta sen löytäminen on helpompaa.
     
    آخر تعديل بواسطة المشرف: ‏4 أكتوبر 2021
  2. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 مايو 2002
    المشاركات:
    4,147
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Mitäh?? Rantakunnossahan pitää olla 365 päivää vuodessa :D
     
  3. Dogg

    Dogg rhythm-al-ism Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 يونيو 2002
    المشاركات:
    764
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Itse hukkasin juuri noin 10kg :thumbsup:
     
  4. Jaska76

    Jaska76 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏6 نوفمبر 2000
    المشاركات:
    2,426
    الإعجابات المتلقاة:
    6
    Olit siis eilen baarissa, ja tänä aamuna huono olo yllätti? ;)

    Itsellä olisi myös tavoitteena tiputtaa tuo maaginen 10 kg pois elopainosta kesään mennessä. Saas nähä kuin äijän käy...
     
  5. Raimo

    Raimo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏26 فبراير 2000
    المشاركات:
    2,650
    الإعجابات المتلقاة:
    4
    Oli se vatsatauti joulukuun alussa pari päivää ja sinä aikana hävisi ukosta muutama kilo. Mutta nyt on asia korjaantunut ja taas on 82-83 kilogrammaa elopainoa.
     
  6. iguana

    iguana Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏5 يناير 2002
    المشاركات:
    399
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    En aio laihduttaa. Tavoitteeni on päinvastainen, olisi saatava massaa muutama kilo lisää kesäksi:D

    Harrastan liikuntaa 5-6 kertaa viikossa, aikaa käytän erimuotoisiin treeneihin päivittäin n. 45 - 90 min, riippuen "lajista" ja kun tuohon lisää ammatin, jossa joudun olemaan liikkeessä ja koiran on kaloreiden kulutus päätähuimaava.
    Syön aivan tolkuttomasti, tosin ravintoaineita ja -arvoja tarkkaillen, mutta paino pysyy samana.
    Pitänee alkaa syömään päivittäin pari suklaalevyä ja rasvaista pizzaa:D :hitme:
     
  7. Jorse

    Jorse trust no one Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏3 ابريل 2001
    المشاركات:
    5,076
    الإعجابات المتلقاة:
    8
    Sama . . . muita saman alan intoilijoita kyllä löytyy ihan perheenjäsenistäkin.
     
  8. Nice Guy Eddie

    Nice Guy Eddie no more mr. Nice Guy Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏24 يوليو 2001
    المشاركات:
    4,660
    الإعجابات المتلقاة:
    6
    Niin kauan, kun nään kusella käydä en painoa aio pudotella
    :D
     
  9. WhiteQueen

    WhiteQueen Guest Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏21 ابريل 2002
    المشاركات:
    1,591
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Viime keväänä lähti kymmenen kiloa veke..No..Sitten rupesi tympäisemään ja nyt ollaan suht samassa tilanteessa kuin n. vuosi sitten. Että pitäs taas ottaa itteensä niskasta kiinni ja laittaa pyörä pyörimään..:)
     
  10. tane

    tane Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏22 ديسمبر 2001
    المشاركات:
    570
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Painolla ei niin väliä... Kunhan vain saisi tuon läskin vaihdettua lihaksiin. :D

    Ja Eddiehän tuossa asian jo melko hyvin summasikin.
     
  11. Wick

    Wick Say it in slugs Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏11 نوفمبر 2002
    المشاركات:
    2,150
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Kyllähän joulukilot pitäisi katoamaan saada.
     
  12. RBV

    RBV Surprise, cockfags! Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏12 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    1,856
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Omasta kokemuksesta voin sanoa ettei ainakaan minulla perinteinen laihdutus toimi, vaan paras keino on lisätä reippaasti liikuntaa ja hieman järkeistää ruokavaliota. Paino yleensä pysyy samana mutta aine vaihtaa olomuotoaan. Viimeiset kymmenen vuotta paino ollut n. 115kg. Muutama vuosi sitten käväisin "neuvolapainossa" 99kg, mutta silloin en treenannutkaan salilla lainkaan ja ainakin puolet kadonneesta painosta oli lihasta.

    Nykyinen liikuntaohjelma on selkeä: maanantaista perjantaihin joka ilta salilla + tiistaisin ja torstaisin vielä spinning. Viikonloput on pyhitetty muuhun toimintaan. :D

    Ainoa ja toimiva neuvo teille jotka haluatte läskin lähtevän on vain ja ainoastaan liikunnan lisääminen. Yhtälö on selkeä, jos syö vaikka sen saman kilon voita päivässä mutta liikkuu enemmän on rasvan pakko palaa. Ei siihen ihmedieettejä tarvita, ainoastaan liikuntaa. Tietysti ravinnon laadulla on hitonmoinen merkitys, mutta liikunta on avain. Ja sitä liikuntaa tulee sitten harrastaa vuodenajasta toiseen, ns. kausiluontoinen liikkuminen ei pitkässä juoksussa auta hittojakaan. Lisäksi mielestäni tuijotetaan liikaa painoon, peili on ainoa luonnollinen mitta.

    Varoituksen sana: Kun harrastaa itselle sopivaa liikuntaa vuosia, tulee siitä riippuvaiseksi ja omalla kohdallani vieroitusoireet ovat rajummat kuin aikanaan tupakasta. :thumbsup:
     
  13. Crimson

    Crimson Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 أغسطس 2001
    المشاركات:
    3,316
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Nimenomaan! :thumbsup:

    Tarkotus olis saada kesään mennessä about viis kiloa läskiä pois ja saman verran lihasta tilalle...
     
  14. iguana

    iguana Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏5 يناير 2002
    المشاركات:
    399
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Hmmm:rolleyes: ?

    En halua missään nimessä olla ilonpilaaja, mutta 5 kiloa lihasta kesäksi on sula mahdottomuus. Massaa voi saada tuon 5 kiloa, mutta puhdasta kireää lihasta tuota määrää ei saa ilman mömmöjä, jos niilläkään.

    Tsemppiä kuitenkin kaikille!:thumbsup:

    Jos tyypillinen salilla käyminen tympii, kannattaa käydä uimassa tai sijoittaa salimaksut suksiin ja lähteä wanhaan tyyliin hiihtämään. Kumpikin laji on mukava tapa karistaa kiloja ja saa mennä ihan oman kuntonsa mukaan. Tahtia voi kiristää kunnon antaessa myötä.
    Ehkä sitä pitää myös itse käydä suksikaupoilla keväällä, kun hinnat halpenevat?
     
  15. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 أغسطس 2001
    المشاركات:
    13,058
    الإعجابات المتلقاة:
    115
    Kyllä tuo pakki häiritsee aina aika ajoin ja haluaisin laihduttaa mutta en jaksa. Olisiko se niin vaikeaa syödä vaikka kahden viikon ajan vain jotain kevyttä ja tosi pientä? Hyviä vinkkejä otetaan vastaan.
     
  16. iguana

    iguana Tunnettu käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏5 يناير 2002
    المشاركات:
    399
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Hyvä nyrkkisääntö on: pieniä aterioita suht usein ja säännöllisesti. Ei siis vatsaa täyteen vain kerran päivässä!
    Katsot vähän, mitä syöt. Ei tarvitse kaiken olla kevytruokaa, mutta vältät rasvaa / kaloreita. "Tavallinen kotiruoka" kelpaa hyvin.
    Kun syöt usein pieniä annoksia on nälän tunne poissa.

    Aineenvaihdunnasta tuossa pitkälti on kyse.

    Esimerkiksi täältä löytyy jotakin tietoa.
     
  17. MariaK

    MariaK Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 ابريل 2002
    المشاركات:
    248
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ei tarvi laihduttaa mutta se on perinne että pari kiloa täytyy tiputtaa kesän kunniaksi :)
    Muuten on kiva olla hyvässä kunnossa läpi vuoden eikä vain kesällä. Laihdutusta tulee siis harrastettua aina tarpeen mukaan ympäri vuoden jos vaakaa näyttää liikaa..
     
  18. Hurricane

    Hurricane vaikeemmil tasoil Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏24 يوليو 2002
    المشاركات:
    2,175
    الإعجابات المتلقاة:
    11
    Itse olin koko syksyn lihotuskuurilla, joka taitaa keskimäärin olla paljon mukavampaa hommaa kuin laihduttaminen. No, hyvinhän se onnistui kun 80 pamahti rikki puntarilla. Nyt sitten tietty voisi sen läskin taikoa jotenkin lihaksi mutta kattellaan
     
  19. ozzyer

    ozzyer Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏27 ديسمبر 2001
    المشاركات:
    164
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Eikös tuo juuri ole se perinteinen laihdutus? No, itseni ei tarvitse laihduttaa, koska olen priimakunnossa. Treenattua tulee hitosti, ja urheiltua vähän enemmän. Jos pyrkis siihen, ettei ole ylikuntoa kesällä.
     
  20. Shaq

    Shaq Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏9 ديسمبر 2001
    المشاركات:
    176
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Itsekin olen yrittänyt saada painoa epätoivoisesti nousemaan. Aloittaessani punttien nostelun tuli painoa melkein kymppi lisää suht nopeaan tahtiin (eikä mitään läskiä ;) )

    Vielä pitäisi saada 5-10 kg lisää, mutta yksinkertaisesti ei vain jaksa/ehdi/jääkaappiontyhjä syödä tarpeeksi. Treenattua tulee kerran päivässä, joskus kaksikin. Eri lajeja siis, punttia kolmisen kertaa viikossa.