Unohdin lisätä edelliseen viestiini vielä, että järkevään hintaan. Ei kiinnosta verkkokauppa.comin kuullokkeisiin laittaa n. 50% enemmän rahaa. Eli kysymys kuuluu, onko missään myynnissä Sennheiser HD595 kuulokkeita alle 120 sis. pk?
Tuskin löytyy. http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/20399 Tuossa toistaiseksi halvin hinta mitä löysin. http://www.ostokset.fi/pd/cc623a97/
Katsokaapa noita AKG 601:ä, esim. http://www.thomann.de/fi/akg_kuulokkeet.html, ovat hieman yli 100 luokkaa, mutta äänenlaadullisesti ihan kelpo tavaraa. Itsellä juurikin Gradon SR-80:t menossa vaihtoon lähinnä mukavuusongelmien vuoksi. Äänentoistollisesti ovat kyllä hyvät, mutta edes 60:n tyynyillä eivät siitä juuri pidemmän päälle parane. Ajattelin itse noita AKG:n 701:siä, mutta niiden hintahaitari on suomen liikeiden ja nettiversioiden kesken vielä melkosen suuri...
amazon.co.uk:ssa ainakin IT King Ltd myy Suomeen hintaan £120.90. Sitä halvemmalla voi olla hankalaa löytää.
Tilaukseen laitoin, tosin n.20 kalliimmalla mitä alunperin oli hinta :OI Katsotaan jospas tuosta putiikista ne eivät olisi vielä loppuneet
Olethan tutustunut St Pauls Soundiin? Myyvät AKG:n kuulokkeita samalla hinnalla kuin Thomann. Itse olen kolmet kuulokkeet Nummelan liikkestä ostanut, ja suosittelen varauksetta.
Huomasin juuri, että Grado on korvannut aiemmat, mukavat lättänäpehmusteet useassa mallissa kuppimuotoisilla pehmusteilla. Jos Gradoja päätyy kokeilemaan, suosittelen kokeilemaan lättänäpehmusteitten kanssa. Vaikka lättänät jakavat mielipiteet mukavuudesta voimakkaasti kahtia, nuista uusista kupeista on ainoastaan kitisty yhdessä jos toisessakin arvostelussa.
Tänään saapui 5.11 tilaamani kuulokkeet UK:sta eli todella nopeasti :thumbsup: Nyt pari tuntia kuunnelleena erilaista musiikkia täytyy sanoa, että ovat kyllä hintansa arvoiset! Todella miellyttävät päässä ja äänenlaadullisesti huippuluokkaa. Nyt vaan jäi mietityttämään, että voiko ääni enää kuulokkeissa parantua tästä 595-sarjalaisesta?
Olen itse myös ostamassa 100e hintaluokan kuulokkeita musiikin kuuntelemiseen ja leffojen katsomiseen. Vaihtoehtoja on paljon, joten voisitteko auttaa valitsemaan niistä sen ehkä laadukkaimman. HD 555 on vaikuttanut ihan pidetyltä ihmisten mielipiteiden mukaan sekä arvosteluissa pärjännyt hyvin. Sitten on sonylla vastalause asiaan erikoisella taajuusalueella: MDR-V700DJ 5-30k hz. HD 555 taasen vain 15-28k hz. Sennheiserit vaikuttavat mukavammilta päähän. Itselläni jo yhdet tuossa ovat (RS 130) ja erittäin tyytyväinen niihin. Eli kummat näistä vai onko vielä olemassa jokin ylitse näiden 100e hintaluokassa? Vielä lisäys tähän että mitä matalampi basso, sen parempi! Lisäkysymyksenä: Hikoaako korvat paljon enemmän suljetuissa kuin avoimissa? Vai riippuuko se vaan siitä onko tyynyt päällystetty nahkalla vai sillä pehmeällä kankaalla.
Ihmisen korva kuulee keskimäärin 20Hz-18kHz, parhaimmat voivat kuulla 16Hz-20kHz. Käytännössä ihmisen sisäkorvan simpukassa olevat aistinsolut eivät saa mitään irti noiden taajuuksien ulkopuolelle jäävistä äänistä. Sanokoot kaikenmaailman poppamiehet stereokuvan muodostumisesta yms. mitä tahansa. Kun pistät äijän fMRI-laitteeseen, luurit korville ja 25kHz ääntä luureihin, niin aivoissa ei tapahdu mitään. Sitten vielä se, että millaiset mittaustulokset nuo Sonyt antavat vrt. Sennheiserit? Ne kun voivat olla ihan mitä tahansa.
Nojoo.. pointti tuossa on kyllä. Ei sen taajuuden tarvi olla niin alhainen. Nuo sennheiserit kyllä vaikuttavat paljon mukavammilta päähän kun katsoo suunnittelua. Nivelet taittuvat mukavasti melkein mihin asentoihin vaan tarvii ja pään päällä oleva osa on myös taipuisaa materiaalia. Lisäksi nuo pehmusteet ovat hengittävää kangasta keinonahkan sijaan. Ihmisten mielipiteitä lueskelin niin eipä kukaan katunut noiden ostoa. Tässä nyt listasin vaatimukset mitä tarvisin kuulokkeisiin: matala basso - löytyy käyttäjien mielipiteiden mukaan vaihdettava kaapeli - löytyy 3.5mm plugi - ei ole volume säädin - ei ole Tuo minua tässä haittaa että vakiona 6.3mm plugi liittimenä. Huonontuuko äänenlaatu siinä kun siihen laitetaan adapteri? Sekä se että kuulokkeista ei löydy volumesäädintä. Olisiko jotain vastaavia kuulokkeita missä olisi 3.5mm plugi ilman adapterin tarvetta sekä tuo volumesäädin kaapelissa?
Vanhoista uskollisista JVC:n kupeista aika jätti rumasti räsähtäen, joten kyselläänpäs myös suosituksia vähän omiin tarpeisiin soveltuen. Speksit mielellään tuota luokkaa: mukavat päässä korvan ympäröivät kupit suljetut vähintään 3m piuha hintaluokkana otsikon ~100 on sopiva Käyttö tulee olemaan pääosin musiikin kuuntelua (CD/Spotify stereovahvistimen kautta), TV/leffa/peli -kuuntelua (kotiteatterivahvistimen kautta) ja pikkiriikkisen Nintendo DS:ää (kotioloissa tosin, joten mihinkään mukanakulkeviin ei ole tarvetta).
Sennheiser HD555, eivät ole suljetut mutta minua ei ainakaan ole haitannut ollenkaan. Kivat äänet ja ylivoimaisesti mukavimmat luurit käyttää mitä on tullut vastaan, välillä unohtaa että ne on päässä. Suosittelen lämpimästi.
AKG K271 mkII sopisi pirun hyvin muuten, mutta hinta on tuon mkII leiman ansiosta pompsahtanut yli speksatusta. Muutosta "vakiomalliin" kai vain samettityynyt ja tuplakaapelit (kierre ja suora).
Noita ja 595:ttä kyllä harkitsin, mutta hyvä olisi ettei ääni vuotaisi läpi, jota noissa ymmärtääkseni selvästi kuitenkin tapahtuu. Sennheiser HD 280 Pro on yksi vaihtoehto, jota olen harkinnut. Kuten myös Sonyn MDR-V6, jota pari plazalaista on intohimoisesti suositelleet. Pitänee tutustua tuohon vähän tarkemmin.
Aika samoilla kriteereillä läksin itsekin ennen vuoden vaihdetta hakemaan uusia kuulokkeita kun vanhat epämukavat Kossit (PRO3AA) laukesivat toisen ja viimeisen kerran. Ihan nettiarvioiden/keskustelujen perusteella kuulokkeita lähdin hakemaan kun olisi pitänyt kiertää puoli Suomea jotta olisi kaikki vaihtoehdot saanut testattua. AKG K271 mkII oli varteenotettava vaihtoehto mutta hovitoimittaja tarjosi 272 HD:tä hieman halvemmalla (135) ja heti käteen. Nettartikkelien perusteella erot 271:een olivat pienet ja itselle riitti yhdet tyynyt sekä suora johto. Selvästi mukavammat päässä kuin Koss PRO3AA mutta lievää puristamisen tunnetta on ja satunnaista pään hikoamista muttei lähellekkään niin pahasti kuin Kosseilla. Lievä pettymys kuitenkin tuo kuulokkeiden mukavuus. Kotona puoliavoimet Sonyn puoliavoinet luurit joista ei huomaa, että ovat päässä korvan ympäröivät kupit löytyy suljetut piuha on seisoma-arvion mukaan noin 2,5-3m Hinta omalla kohdalla 135 (nyt listahinta 149)
Jos AKG:n 140e hinta on vielä harkittavissa, niin kannattaa tsekata myös Denon AH-D1001, joka on maksaa jimssissä 139e.
Näyttäisi halvemmallakin löytyvän ja tuo voisi olla sopiva, mutta tuo piuhoitus tuossa vähän epäilyttää. Käyttö kun ei tule olemaan missään määrin mobiilia, niin pidempi johto ilman jatkoa olisi mieluinen. Etsimisellä löytyi myös kommenttia, että mukana oleva jatkopätkä olisi varsin heikkolaatuinen. Onko kommetteja siitä?