Ok. En päässyt tänään laittamaan subbaria toimintakuntoon kun Speakonrunkoliittimen vaatimaa reikää varten ei löytynyt sopivaa terää :hitme:. No ensi viikossa on taas 7 päivää. Refleksiputket asettuivat torvipäineen hyvin joten eteenpäin tänäänkin mentiin. Aeroportit pistin varmuuden vuoksi Sika T2:den lisäksi ruuveilla kiinni. Tekisi vähän mieli tehdä huolellinen viimeistely valmiille kotelolle, mutta kun se ei perkelez sentään jää näkyville. Sviddu mustaa päälle vaan.
Täytyy varmaan minunkin kokeilla nykyisten kumijalkojen tilalle piikkejä, josko vielä enemmän sohva tärisisi, kumijaloillakin aika hyvin tärisee.
MDF on aika periksiantavainen materiaali. Itse tein muistaakseni 10mm terällä speakonille sopivan reiän ja upotuksen ja siistin terävällä puukolla loput, sikabondia tiivisteeksi ja hyvä tuli. Jokusen reiän sai tietysti tehdä mutta eipähän pysähtynyt projekti
Joo. Jotenkin vaan ajattelin, että 500 millin paksuisessa levyssä joutuisin äheltämään vähän turhan paljon saamatta kuitenkaan siistiä reikää aikaiseksi. Siisteys nyt on tällaisissa asioissa turhaa, mutta olen välillä aikamoinen nysvääjä .
Varmaankin meinasit 50mm? Itsellä oli 57mm levyä ja siihen sai todella kivuttomasti reiän. Tottapa kuitenkin että jos todella siistin haluaa niin hermot menee hiomisessa, itsellä jäi piiloon enkä jaksanut nysvätä niin tuli tehtyä ns. helposti . Kunnioitan kuitenkin tinkimätöntä (=nysväävää) asennettasi :thumbsup:
Tiedän tunteen. Samaa vikaa tälläkin suunnalla. Jotenkin sitä vaan joskus hoksaa kiillottavansa projektia joka on vasta puolessa välissä. Lopputulos on kuitenkin yleensä hyvä. Kestää vaan vähän kauemmin kuin muilla.
Yeps. Jos on liian kova kiire saada jotain valmiiksi ei rakentamisesta kerkeä pahemmin nauttia. Se alkaa muistuttamaan liiaksi työtä, mikä ei ole ainakaan minun tavoitteeni. Tästä subbarista ei tule ulkoisesti mitään kaunista, mutta minä arvostankin sitä sisäistä kauneutta :king:. Siitä tulee hyvä mieli kun voi luottaa oikeanlaiseen toiminnallisuuteen eikä tarvitse pelätä, että joku paikka vuotaa tai hajoaa. P.S. Tänään tulee Teemalta joku 69-vuoden kung fu elokuva. Tänä iltana ei rakenneta.
Painaahan tuo melko paljon. Kyllä sitä silti yksinkin pystyy liikuttelemaan. Ensimmäiset kuuntelukokemukset ja ehkä myös mittaukset tulee varmaan niin, että subbari on tuossa nykyisellä paikallaan, valkokankaan edessä. Ensin pitää arkkua kuitenkin vähän tasoitella ja maalata. Siistit pinnat jää kuitenkin haaveeksi kun en tuolla teatteritilassa voi pölyn takia hioa. Hällä väliä? Vain koolla on merkitystä?
Kiitos tästä vastauksesta. Tuon Bilteman 60W kolvin kävin hakemassa ja sillä myös homman sain tehtyä. Zipmanin puhelinpäivystykselle kuuluu kiitos myöskin. Ei se juottaminen kyllä ihan helppoa ollut, mutta uskon, että lopputuloksesta tuli toimiva. Kuvaa valmiista juotoksesta en kylläkään kehtaa esille laittaa.
Ääh... hällä väliä sille viimeistelylle, elementit paikoilleen ja bassosta nauttimaan. Se kuule alkaa näyttämään sitä kauniimmalta, mitä paremmalta se kuulostaa.
Morjes, Arttu... Hyvältä näyttää tässä vaiheessa. Kokoa on aika kivasti Huolestuin vain hiukan puolestasi, kun katselin kuvia. Olethan kokeillut, että elementti menee paikalleen ilman, että osuu tuohon refleksiputkeen? Ainakin kuvassa näyttää siltä, että putki tulee melko lähelle elementtiä... Tämä on nyt niitä asioita, joissa olen mielelläni väärässä... Laita tulemaan kuuntelukokemuksia, kun saat subin tulille ja säätöihin. Olikos tuosta ko. kotelomallista jotain mittoja jossain? Pitää vissiin kelata threadin alkuun... -Mika
Kuva on otettu sellaisesta kulmasta, ettei refleksiputken sijainnista oikein saa selvää. En ole elementtiä testannut niin, että refleksiputki on paikoillaan, mutta olen kyllä hyvin varma, että tilaa on riittävästi. Kotelon ulkomitat ovat (L x K x S) 1700 x 800 x 550.
Mitäs, mitäs? Epäiletkö meikäläisen tyrineen suunnittelussa? Kyllä kyseiset 15-tuumaiset mahtuvat kevyesti, on itse asiassa tilaa vaikka 18-tuumaisille. Ja jos ei mahdu, niin etulevyähän on helppo paksuntaa.
Tänään maalaan kerran, aamulla toisen kerran, illalla elementit kiinni ja subbari käyttöön. Zipman. Ajattelin testata subbaria niin, että kaapelit menee aivan kuin silloin kun olit säätämässä. Tällä tavalla T.Amp:lle tulee BFD:ltä se Y-haaroitettu rca-kaapeli. RCA-päähän laitan female phono to jack mono (6.3mm) adapterin. Eikös se niin mennyt, että T.Amp:n kahdesta plussasta lähtee Cordial:n kaiutinkaapeli sitten koteloon (kotelon sisäinen johdotus on selvä). T.Amp:sta valitaan bridged käyttöön. OK?
Jeps. Ei ne SVS:ien säädöt ole ihan optimaaliset tuolle uudelle subille, mutta ei nyt täysin metsässäkään. Vaihe voi olla, koska nyt sen säätö täytyy hoitaa Denonista subin etäisyyttä muuttamalla. Huikkaa, jos uudelle säätösessiolle on tarvista. OK. Gain säädetään sitten pelkästä A-kanavasta; B-kanavan gaini täysin nollille.
Juu. En olettanutkaan, että säädöt olisivat pysyviä. Vai saa vaiheen tuollakin tapaa säädettyä. Sitten kun saan subbarin oikealle paikalleen niin aion opetella BFD:n käytön. TrueRTA:lla mittaamisessa ei ole ainakaan aiemmin mitään ongelmia. RoomEQ:a en ole kerennyt kun nopeasti kokeilemaan. Ensimmäisellä yrittämällä en saanut äänikortin asetuksia oikeiksi, mutta laitan sen kuntoon sitten kun on aikaa. Sel vä. Eka maalikerros on nyt pinnassa.
Eee...en minä epäile mitään enkä ketään... Tuli vain sellainen halju olo, kun katselin millaisen määrän työtä Arttu on jo tuon eteen uhrannut. Olisi voinut hiukan harmittaa, kun pudottelee elementtiä paikoilleen ja refleksiputkesta olis kuulunut se pahaenteinen "donk" ja elementti olisi leppoisasti lepuutellut putken päällä... Kuten Arttu ehti jo tuossa korjata, hämäännyin siis onneksi vain kuvakulmasta.