Judge Dredd Reboot!

Discussion in 'Elokuvat' started by Walter, Aug 5, 2010.

  1. Walter

    Walter Guest Guest

    Joined:
    Sep 13, 2005
    Messages:
    33
    Likes Received:
    0
    Ohessa vielä Empiren artikkeli kuvineen.

    Dreddiä vuosikaudet lukeneena olen kyllä itse tyytyväinen yleisilmeeseen.
     

    Attached Files:

  2. Walter

    Walter Guest Guest

    Joined:
    Sep 13, 2005
    Messages:
    33
    Likes Received:
    0
    Viimeinen sivu jäi edellisestä...
     

    Attached Files:

  3. BillyBob

    BillyBob Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 25, 2006
    Messages:
    358
    Likes Received:
    13
    Höh. Dreddillä ei ole niitä komeita olkapääsuojia. Muuten kyllä näyttää varsin hienolta ja siistit kypärät. Aika realistiset asusteet noilla tuomareilla. Toivottavasti vaan koko leffa ei yritä olla liian realistinen tai totinen. Kun Judge Dredd nyt ei ole alunperinkään ollut ihan sellainen totinen sarja, tosin ei nyt sentään ihan pelleilyäkään.
     
  4. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    1,104
    Likes Received:
    152
    Jotenkin tuo Dredd vaan näyttää vaahtosammuttimen kokoiselta ja semmoiselta jonka Stallonen versio söisi aamupalaksi. Myötähäpeä ehkä kuvailee parhaiten fiilistä kun tuota katsoo.
     
  5. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    10 senttiä on herroilla pituuseroa. Stallonen tappioksi, eli syltyn versio todellakin vain näyttää isolta.
     
  6. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 9, 2004
    Messages:
    2,702
    Likes Received:
    424
    Pitkään odotetun ja huhutun Judge Dredd -filmatisoinnin ohjaaja Pete Travis on jättänyt jännätyn projektin.

    24 Framesin mukaan Travisin ja Dredd-nimisen leffan tuottajien välillä on kuplinut taiteellisia näkemyseroja, joista johtuen luotsi päätti lähteä kävelemään. Leffan uudeksi ohjaajaksi on nimetty sen käsikirjoittajaksi palkattu Alex Garland, joka on aiemmin kynäillyt mm. elokuvan 28 Days Later.

    Dredd-leffa, jonka pääosissa näyttelevät mm. Karl Urban, Lena Headey ja Olivia Thirlby, saa ensi-iltansa syyskuussa 2012.
    "Nelonen Viihde"

    Ei kuullosta hyvältä leffan kannalta.
     
  7. kahvikuppi

    kahvikuppi Käyttäjä

    Joined:
    Sep 8, 2009
    Messages:
    37
    Likes Received:
    0
    Joo, voi vain kuvitella muutoksia.. eli floppi on tulossa. :sick:
     
  8. Sädettäjä

    Sädettäjä Vakiokasvo

    Joined:
    Aug 6, 2010
    Messages:
    569
    Likes Received:
    14
    Toivottavasti tuotantoyhtiö ei ole vaatimassa mitään ikärajan laskemista, sillä Travis lupaili armotonta tuomaria, sekä aikuisempaa tarinaa... No toivottavasti ei näitä kahta asiaa muuteta, mutta kuka tietää. :confused:
     
  9. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 1, 2005
    Messages:
    1,104
    Likes Received:
    152
    Ymmärsin että kuvaukset oli jo hoidettu, liekö sit kyseessä uudelleen kuvauksia vai viimeistelyssä syntyviä näkemyseroja. No, paska juttu joka tapauksessa, studio vetää maton alta vaihteeks.
     
  10. Jarzki

    Jarzki Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 12, 2007
    Messages:
    809
    Likes Received:
    1
  11. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    5,795
    Likes Received:
    328
    Last edited by a moderator: Jun 25, 2012
  12. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 9, 2004
    Messages:
    2,702
    Likes Received:
    424
    The Raid Redemption (2011) kohtaa Dreddin. Ihan ok:lta tuo Traileri näytti. Kunhan se kypärä pysyy päässä koko elokuvan ajan:)
     
  13. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,354
    Likes Received:
    525
    The Raid tuli tosiaan mieleen... No, hyvältä kuitenkin näytti, odotan mielenkiinnolla lopullista leffaa. Toivottavasti tuo nyt ei spoilannut näyttämällä loppuratkaisun... tuli vähän sellainen fiilis että se oli siinä.
     
  14. CleverIndeed

    CleverIndeed Guest Guest

    Joined:
    Nov 11, 2007
    Messages:
    5,595
    Likes Received:
    1
    Jep, Slyn alkuperänen on vaan ihan liian kova.
     
  15. Plisukainen

    Plisukainen Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jan 26, 2005
    Messages:
    1,971
    Likes Received:
    169
    Traileri hieman kyllä nostattaa odotuksia, tämähän voisi jopa yllättää. Onpa Headeysta tehty pahislookkia kerrakseen. Potta tosiaan näyttää suurehkolta, mutta ainakaan minun elokuvanautintoa tollainen ei pilaa.
     
  16. Andrei3000

    Andrei3000 Guest Guest

    Joined:
    Nov 1, 2009
    Messages:
    398
    Likes Received:
    2
    Tuollaiselta voisi tosiaan olettaa tulevaisuuden megacityn näyttävän...jopa meidän elinaikanamme. Mikäli Tieteen kuvalehden futurologisiin visioihin on uskominen niin tällainen trendi on käynnissä ja tulevaisuudessa yhä suurempi osa ihmiskunnasta asuu muutamassa pullataikinan tavoin paisuvassa suurkaupungissa.

    Siinä mielessä tuo uusintaversio ehkä tavoittelee jonkinlaista realismia. Sijoittuisiko tämä nyt sitten lähempänä olevaan tulevaisuuteen kuin sarjakuvan ja vuoden -95 leffaversion maailma?

    Muutamassa kohtauksessa kaduilla näkyy tämän päivän pakettiautoja joita odottaisi näkevänsä jossain Jakartassa tai Mumbaissa jotka toki ovat tämän päivän megacityjä (Mumbai 12,5 milj. asukasta v. 2011 / Jakarta 9,3 milj. asukasta v. 2010).:)
     
    Last edited: Jun 23, 2012
  17. BillyBob

    BillyBob Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 25, 2006
    Messages:
    358
    Likes Received:
    13
    Näytti ja tuntui ainakin trailerin perusteella miljoona kertaa paremmalta kuin se aikaisempi torttu. Se nyt on loukkaus niin sarjakuvan ystäviä, elokuvan ystäviä kuin kaikkea muutakin hyvää kohtaan.
     
  18. Clef

    Clef Vakiokasvo

    Joined:
    Jul 9, 2005
    Messages:
    614
    Likes Received:
    0
    Sarjiksen yleisilme on ainakin saavutettu. "Pienenä" tuli noita albumeja lainailtua lukemattomia kertoja kirjastoista.

    Ainoa ongelma on tuo itse Dredd, joka ei kyllä näytä yhtään niin vakuuttavalta kuin pitäisi. Tulee mieleen joku Thomas Janen Punisher, joka sekin oli minusta vähän sellainen "sintti".
     
  19. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 10, 2003
    Messages:
    5,795
    Likes Received:
    328
     
    Last edited by a moderator: Jul 24, 2015
  20. Aceman

    Aceman Shot down in flames!

    Joined:
    Feb 23, 2000
    Messages:
    3,603
    Likes Received:
    149
    Onks tää PG-13? :D