Osaako kukaan kertoa FED tai SED töllöistä? Kaveri tiesi kertoa että FED ois nesi vuonna tulossa markkinoille ja laadultaa paljon parempi kuin plasma. Ja halvempi. Kertokaa viisaammat miten on.
FED:stä en ole kuullut mutta tuossa on artikkeli SED:stä, jota itsekin mielenkiinnolla odotan. Toinen, tai kolmas, on sitten tämä Philipsin ClearLCD joka on mielenkiintoista nähdä luonnossa. SED Noita odotellessa hankin välikauden mallin, eli halvan LCD-telkun.
Lisätään listalle vielä OLED. Trends in Display Technologies - The Wild Ride Continues... Emissive Contenders sanoo mm. seuraavaa:
FED Field emission display. Emissive display in a flat panel vacuum envelope that uses electrons emitted from an area source to excite a phosphor screen to emit light. Known sometimes as a Flat CRT.
No onko nämä sen sortin uudistuksia että niitä kannattaa jäädä odottamaan? Kauanko näist, esim. SED:stä on ollut tietoa ja saadaanko näitä markkinoille lähiaikoina, vaikka nyt ensi vuoden aikana?
Canonilta pitäisi tulla SED tv ulos 1H/2006. Voi olla, että tulee, voi olla ettei. Ei näistä ikinä tiedä. Paperilla kyllä ehdottoman kiinnostava tekniikka tuo SED tosin.
Tuskin kannattaa jäädä odottamaan. SED-ruutuja on protojen muodossa jo olemassa, mutta tekniikka on vielä sen verran uutta että tuotantokustannukset ovat hyvin korkeat eikä valmistajat itsekään lupaile kovin nopeata "valloitusta". (http://neasia.nikkeibp.com/neasia/000003) OLEDin ongelma on lyhyt elinkaari - siitä ei ole taidettu vielä päästä ylitse eikä kovin isoja näyttöjä tietääkseni ole edes demottu. (?) Tällä hetkellä alkaa näyttämään että jos kerran OLEDia ei saada piakkoin toimimaan siten että siitä voisi isoja näyttöjä valmistaa voi kohta jo alkaa olemaan myöhäistä jos SED lyö itsensä läpi n. 5 vuoden päästä. Sonyn kehittämästä FEDistä ei kait ole kuulunut juuri mitään - nopea googletus paljasti lehdistötiedotteen vuodelta 1998 ensimmäisten hittien joukossa, joten...
Tuskinpa kannattaa jäädä odottelemaan. LCoS on sen sijaan kohtuullisen uusi tekniikka jota kannattaa miettiä. Sonyn versio siitä kantaa nimeä SRXD ja jvc:n D-ILA. Molemmilta valmistajilta on jo tullut myyntiin muutamia mielenkiintoisia virityksiä tämän tekniikan alla ja ainakin itse odottelen mielenkiinnolla sonyn uusien 50" ja 60" taustaprojujen rantautumista suomeen. Ainakin arvosteluiden mukaan näillä saadaan jo crt tasoista mustaa, 1920x1080 resoluutio, hyvä kontrasti ilman kaaria ja SDE:tä. Tämä hauska demo valoittanee hieman tekniikan saloja
Käsittääkseni FED on samsungin kehittämä tekniikka ja toimintaperiaatteeltaan sama kuin SED, korjatkaa jos olen aivan väärässä.:hitme:
Täällä lisää FEDistä: http://www.samsungsdi.co.kr/contents/en/tech/disClass_06_01.html Tuola on aika hyviä havainnekuvia muistakin tekniikoista.
Candescent Technologies perustettiin 1990 ja se kehitteli ThinCRT:ksi kutsumaansa tekniikkaa aina kesäkuuhun 2004, jolloin omat ja lainatut rahat loppuivat ja konkurssi kolkutti. Elokuussa samana vuonna möivät kaiken nahkoineen karvoineen Canonille. ThinCRT, SED ja FED taitavat olla suunnilleen samaa tavaraa hiukan eri malliin toteutettuna . Sen verran seurasin Candescentin taivalta aikanaan, että tiedän valmistuneen erikokoisia pieniä protoja ja joitakin esisarjan paneeleja - muistaakseni. Odottavan aika on pitkä. Paras valita nykyisisin kaupan olevista littutekniikoista itselleen mieluisin tai pitäytyä edelleen Braunin putkessa. Jos ennustaa pitää, niin syksyllä 2007, kun digi tulee ja tappaa, ja kun olen ajatellut viimeistään luopua viimeisestäkin 4/3-putkitelkusta, mitään mullistavaa uutta ei edelleenkään ole kohtuuhintaan tarjolla.
SED tuleminen tuntuu vaan viivästyvän (4Q2007), ei taida ihan vielä silloin olla kuin aasiassa saatavilla. http://www.plasmatvbuyingguide.com/plasma-news.php?newsId=54
Niinpä näyttää.: "Toshiba and Canon played down the apparent delay in the launch of the products, saying they were in time for the Beijing 2008 Olympic Games, which are expected to be an opportunity to sell TVs."
Tulee vaan Nipponin pojilla ja tytöillä kiirus saada (toimivia)töllöjä maailmalle tarpeeksi ennen 2008 kisoja. Varsinkin kun tossa luki vielä, että massatuotannon eka vaihe alkaa vasta heinäkuussa 2007. Varsinkin kun muut saa myydä litteitä (HD)töllöjä vielä moniin (HD-kuvattuihin)urheilutapahtumiin enne noita kisoja... Mutta tosihörhöhän vaihtaa töllöä useammin kun sukkia
http://www.prad.de/new/news/shownews595.html Massamarkkinoita povataan alkavaksi vasta vuodelle 2008, josa kaikki menee hyvin.
nostetaan pinnalle: Canon ja Toshiba demoaa SEDiä FPD International 2006 messuilla. 55" 1920x1080 1ms 50000:1 450cd/m2 http://www.digitimes.com/news/a20061019A8049.html
Eikös ne demonnut jo IFA 2006 messuilla.. Ainakin näin muistan jostain lukeneeni. Ja tuo linkki ei ainakaan kirjoitushetkellä toiminut.