Tosta sitten kuidut ja projektori tähtitaivaaksi: https://www.dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=1354945&postcount=36 Oli juurikin tuollaisessa alaslasketussa levykatossa asennettuna. Ei valaise hirveästi koska on yhdellä halogeenillä mutta on hienon näköinen ja tunnelmallinen. Halogeenin voi toki laittaa niin tehokkaan kuin kehtaa muttei se silti kummosia valaise. Olen avoin tarjouksille, nykyiseen asuntoon noi ei sovi ja ovat tyhjänpanttina.
Joo hieman ´hienompia´spotteja kaipaan Tuollaisia vastaavia saa muuten verkkokaupasta hintaan 1.7 Itselle hankittavat pitäisi olla himmennettävissä.
onko merkitystä akustisesti jos katossa olevien kylkien reunat vain peittais mustalla kankaalla, eikä tekis tuosta katosta ns. umpinaista koteloa jossa sivut ovat puulla koteloitu? katon ulkoreunoissa on n. 20 cm siivut joissa ei ole tuota akustolevyä.
niin ajattelin, ettei hirveästi vaikuta, tein sitten kuitenkin ihan laudasta ne kyljet. onpaha visu ja ei ainakaan tule huoneilmaan sitä lasivillapölyä :thumbsup:
Onko kenelläkään antaa vinkkejä tällaisen halogeenispotin asennuksesta akustolevyyn: Kyseessä siis Lumiancen Instar. Lähinnä askarruttaa tuo jousien puristusvoima, eli kuinka herkästi jouset vetävät koko rungon levystä läpi...
Täältä myös suositukset Hatanpään Rakennukselle. Erittäin ystävällistä palvelua ja hintakin hiukan edullisempi kuin Ecophonilla. Eikä mitään postimaksuja vaikka tilaustavaraa nuo Sombrat olivatkin. Kuljettivat samaan hintaan kotiinkin kun eivät mahtuneetkaan autoon :thumbsup: Listoja ja kiinnikkeitä löytyi suoraan hyllystä.
Olen rakentamassa alaslaskettua kattoa akustiikkalevyistä kotiteatteriin. Meinasin laittaa halogeenit kattoon. Mites noita saa kiinni levyyn? Levy olisi Modus TAL-M ja 50 mm paksu. Nuo halogeenien jousikiinnitykset on kai suunniteltu vähän ohuemmille levyille. Miten toimii paksummassa? Yksi vaihtoehto olisi laittaa 30 mm paksua levyä niihin kohtiin, mihin tulee halogeenit. Noin 30% katosta olisi ohueampaa levyä. Onkohan tuolla akustiikan kannalta suurta merkitystä? Mutta miten siis halogeenien kiinnitys toimii paksummassa levyssä? Vinkkejä kaivataan.
Ellet ole vielä levyjä ostanut (tai vaikka olisitkin), niin Ecophonin sivuilla on mielenkiintoisia ratkaisuja yhdistelmälle akustoitu alaslaskettu katto + valaistus! http://www.ecophon.com/fi/Ratkaisut/Tuotelanseeraukset/Ecophon-Solo/Master-Solo-S-valaisinratkaisut/
Oesko mitään hyötyä esim joutilaalla puhallusvillalla täyttää n. 15 cm väliä sompra a:n ja oikean katon välillä? Sen verran oes tyhjää tilaa nyt tuolla välissä. Koko katto siis laskettuna.
Sombra on vain 20 mm paksua, joten kyllä tuosta hyötyä olisi. Parempi tosin olisi käyttää X-Basslevyjä.
Tein Teukan vinkin mukaisesti vaneripalat (kiitokset!) ja hiukan taivuttelin sankoja, hyvin on spotit tähän asti pysyneet 30mm TAL-M -levyssä: Kannattaa sitten tehdä akustolevyn reikä suht jämptiksi.
Kiitti tosta kuvasta! Just tuota oon miettinyt, että miltä noi raudat näyttää paksummassa levyssä. Näyttäisihän se noinkin pysyvän. Eli 30 mm paksua levyä, kun ottaisi halogeenien kohdalle, niin pitäisi onnistua. Hätätilassahan voisi tuota levyä kaivaa vanerin kohdalta ohuemmaksi, mutta tuntuu aika työläältä touhulta.
En millään ehdi lukea koko viestiketjua mutta olenkohan auttamattoman myöhässä? Mikäli kysymys on samoista kilkkeistä niin kuin epäilen niin täällä olisi osoite niin käväise katsomassa näyttääkö tutulta? Jeesaan näin jos vain voin mitenkään auttaa, klikkaa aina jo katsomaasi kuvaa niin kuva vaihtuu... http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2dakm+vintage1-kotiteatteri-projekti.html Tsemppiä projektiisi! Y,t: PS
Tervehdys. En nyt näköjään ollut kuin 4reilu 3 vuotta myöhässä kun olen "noviisi" foorumeilla mutta joka tapauksessa kun aihee leijuu "imperiumin" yläpuolella tuossa sama linkki josta saa poimittua Yhden variaation asennusohjeet. Kuvasin tuon katon asenneksun vartavasten helpottaakseni joitain jotka päätyvät samanlaiseen tai saman tyyppiseen ratkaisuun. http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2dakm+vintage1-kotiteatteri-projekti.html Tsemppiä tulevaisuuteen!
Itse asensin halogeenit akustiikkalevyyn parilla rautanaulalla oheisen kuvan mukaisesti. Lampun kiinnikkeet tuli asentaa "väärin päin" jolloin sopivassa kulmassa olevat naulat pitää lampun tukevasti levyssä kiinni. Kulman on oltava riittävä, jottei naula tule levystä läpi. Hyvin on lamput pysyneet. Ja kiitoksia paulisakarias hyvästä linkistä.