Tannoy Mercury F1

الموضوع في 'Kaiuttimet ja subwooferit' بواسطة Enoelmeri, بتاريخ ‏16 سبتمبر 2006.

  1. Vox

    Vox Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2003
    المشاركات:
    879
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Jeps, hinta laski alle tunti sitten alle sataan puntaan/pari (alla kahden parin tilaus):

    Jos tilauksesi vielä odottelisi lähettämistä, helpointa olisi ollut vain peruuttaa vanha tilaus ja pistää uusi sisäään halvemmalla hinnalla. Amazonilla oli aiemmin hyvityskäytäntö tällaisia tapauksia varten, mutta siitä on luovuttu.

    Yrittää toki saa edelleen, jotkut ovat kuulemma onnistuneetkin. Siitä vain kirjoittamaan koskettavaa tarinaa asiakaspalveluun. :)
     
    آخر تعديل: ‏12 فبراير 2010
  2. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يوليو 2007
    المشاركات:
    59
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jeps, pitää kokeilla käviskö tuuri, taidan laittaa saman tien toisen parin tilaukseen :)
     
  3. Docu

    Docu Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 نوفمبر 2006
    المشاركات:
    87
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tuli tilattua kolme paria. Myynnissä olisi siis yksi dark oak värinen. YV:tä jos kiinnostaa.
     
  4. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يوليو 2007
    المشاركات:
    59
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Amazon antaa seurantanumeron DHL:lle mutta sieltä ei löydy mitään tietoa kyseisellä numerolla. Kokeilin kaikkia DHL:n vaihtoehtoja mutta ei.
    Onko tietoa mistä tuota pitäisi seurata?
    Amazon näyttää vain että:Order has been handed over to the carrier and is in transit
     
  5. Vox

    Vox Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2003
    المشاركات:
    879
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Amazonin seuranta ei välttämättä tuota pidemmälle kannakaan. Suomen päässä lähetyksen kulkua pitäisi pystyä seuraamaan Postin seurannan kautta (DHL:n koodin pitäisi toimia sellaisenaan), mutta tämä tietenkin alkaa toimia vasta siinä vaiheessa kun puketti on saapunut Suomeen.
     
  6. a1m

    a1m Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏31 يناير 2008
    المشاركات:
    56
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Amazonin antama DHL-koodi kyllä toimii, mutta se pitää syöttää DHL:n saksankielisille sivuille, vähän monimutkasempi homma. Ei ole nyt aikaa etsiä sitä urlia.
     
  7. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يوليو 2007
    المشاركات:
    59
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  8. Yufina

    Yufina Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏26 سبتمبر 2005
    المشاركات:
    50
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Kertokaas nyt mulle kun en ole koskaa mitään erillisiä kaiuttimia omistanut telvisiossa.

    Eli jos tuollaiset ostaisin television kaveriksi, niin ovatko ne ihan riittävät noinaan? Vai tarvitaanko heti jotain vahvistinta tms? Vai miten noiden kiinnitys tapahtuu televisioon?

    Ja nämä saa ilmeisesti sitten myöhemmin vaikka taka kaiuttimiksi? Että voi sitten eteen ostaa jotkin pitkän malliset vast, jos vaikka innostuis joskus enemmän...?
     
  9. MakkiZ

    MakkiZ Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏26 نوفمبر 2009
    المشاركات:
    95
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tarvitset vahvistimen.
     
  10. Xbow

    Xbow Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 نوفمبر 2009
    المشاركات:
    51
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Njoo, mulla on nyt 2xf1, 2xf4 + fc setti, ilman subbaria, Onkyon 607 tarjoilee ääntä ( f4:set nyt bi-ampattuina eos onko siitä kuinka hyötyä ). Mulle se passaa, ihan jytyt sekä terävät ehvektit lähtee blu-ray leffoista. f4:set pystyvät toistamaan 35 Hz basson hyvin, mutta sen jälkeen performanssi putoaa jyrkästi. Joidenkin mukaan kuitenkin ovat parempia kuin surkeemmat subbarit.

    f1:set tuntuvat soivan yllättävän iloisesti kokoonsa nähden :) Varsin mukava tuttavuus, pikkujättiläisiä ovat. Toimivat mulla surround kajareina mielestäni varsin mainiosti ( vaikka alussa vähän arvelutti, pysyvätkö pikkuiset perässä ). Jos setin koostaa pelkistä f1:sistä, tullee siitä etenkin subbarin kanssa varsin toimiva, ellei olohuone nyt satu olemaan jotain jäähallin kokoluokkaa.

    Tokviisiin kannattaa käydä kuuntelemassa. Se mikä sopii esim. minulle ( kun en mikään hifisti ole ), ei välttämättä sovi jollekin toiselle. Huoneen akustiikkakin voi melkosesti määrätä, mitkä kajarit toimii. Tästä ei oikeen tolkkua saane muuten kuin hankkimalla kajareita kotiin koekuunteluun.
     
  11. MacZon

    MacZon Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏29 فبراير 2004
    المشاركات:
    841
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ellei satu löytymään töllöä missä on vaffari itsessään. Tälläinen vanha putki salora löytyy porukoilta. ;)
     
  12. Docu

    Docu Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 نوفمبر 2006
    المشاركات:
    87
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Moniin Pioneerin telkkareihin voi liittää kaiuttimet suoraan ja subbarinkin muistaakseni. Tosin varmaan tulee halvemmaksi ostaa telkkari ja vahvari erikseen jos ei sitten muuten vain halua Pioneeria.
     
  13. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يوليو 2007
    المشاركات:
    59
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    10. päivä tilattu eikä vielä ole saapunut. Onko kukaan tilanneista saanut jo pakettia?
    Amazonin mukaan lähetetty 11. päivä. Seuranta ei kerro mitään.
     
  14. Docu

    Docu Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 نوفمبر 2006
    المشاركات:
    87
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Mulle oli tullut viime perjantaina, mutta ehdin hakea skobet postista vasta maanantaina. Yksi kaiutin edelleen myynnissä, mutta jos kukaan ei halua ostaa niin laitan jätän sen varakaiuttimeksi.
     
  15. Vox

    Vox Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏13 فبراير 2003
    المشاركات:
    879
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Itse tilasin 2 F1-paria perjantaina 12. 2. iltapäivällä. Lauantaina 13. 2. tuli lähetysilmoitus kahdesta erillisestä paketista ja perjantaiaamuna 19. 2. Postin jakelupalvelu toi paketit kotiovelle.

    Olethan tarkistanut paketin jäljet sekä DHL.de- että Posti.fi-palveluista?
     
  16. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يوليو 2007
    المشاركات:
    59
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Olen tarkistanut. Soitin DHL:lle ja he eivät tiedä mitään eivätkä aikoneet selvittää, sain numeron jonnekkin saksaan mihin pitäisi soitella...
    Amazonista vastattiin että jos ei maaliskuussa näy niin ilmoita onko osoite oikein... Rahat ne kyllä osasi viedä.

    Jäi kyllä paskanmaku suuhun näistä kaupoista..

    Edit: 26.2.10 oli jälleen yhteydessä amazoniin, he eivät tiedä missä paketti on. Saapa nähdä millainen taistelu rahojen palauttamisesta tulee..
     
    آخر تعديل: ‏26 فبراير 2010
  17. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏5 أكتوبر 2008
    المشاركات:
    2,133
    الإعجابات المتلقاة:
    48
    Kaverille tilasin nämä Amazon.uk:sta 15.2. Lähetetty ilmoitus tuli 16.2.
    Suomeen tulivat 22.2 ja posti toi perille 24.2
     
  18. miksu

    miksu Amatööri - monella tapaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏2 ابريل 2001
    المشاركات:
    1,702
    الإعجابات المتلقاة:
    16
    Onko tietoa kaiuttimen takalevyn paksuudesta ja jakosuotimen sijainnista? Olisi tarkoitus tällaisilla ruuvikiinnikkeillä laittaa kaiuttimet takaseinälle kiinni ja sopiva kiinnityspiste on määrityksessä.

    Tiedossa on, että äänikuvallisesti seinäkiinnitys on huono mutta käytettävä tila ei mahdollista muunlaista sijoitusta.

    Edit: Jakosuodin onkin näemmä kiinnitetty liitinpaneliin, eli enää pitää pystysuunnassa hakea sopiva paikka.

    Edit2: Takalevyn paksuus 15 mm (samoin sivut) ja etulevy 19 mm.
     
    آخر تعديل: ‏25 فبراير 2010
  19. bmike

    bmike Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏19 مارس 2002
    المشاركات:
    588
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    No minkäs myyjä logistiikkaketjun kaikille osatekijöille voi, jos tavaraa ei näy, niin yhteys korttifirmaan millä maksoit tilauksesi + Amazonille. Järjestään Amazonilla toimii jo itsellään suht hyvin tuo asiakaspalvelu, eli jos tavaraa ei jatkossa näy, niin lähettävät uudet, tai poistavat varauksen kortiltasi.

    Sinuna olisin jo laittanut viestiä Amazonille, että lähettävät uuden lähetyksen tulemaan heti ensi tilassa tai palauttavat fyrkat kortille. Näissä yleensä menee noin 30min.
     
  20. Jurbeli

    Jurbeli Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏1 مارس 2010
    المشاركات:
    1
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Nyt on taas amazonissa hinta noussut reilu 20 puntaa :S Me tilattiin onneksi lauantaina yksi pari ja kustannukset veroineen ja postikuluineen oli 133e (kajarit 99 puntaa). Pitää varmaan jossain vaiheessa tilata lisää jos on hyvät kajarit ja hinta taas laskee.