Ongelmaa pukkaa...

الموضوع في 'Yleistä' بواسطة Jarppe, بتاريخ ‏3 مايو 2011.

  1. Jarppe

    Jarppe Uusi jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏7 مارس 2002
    المشاركات:
    7
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Auttakaa miestä mäessä.
    Ongelma seuraavanlainen: Televisio ei näytä lähetystä. Talo kaapeli tv:ssä ja vikaa hakenut jo joka paikasta. oireet seuraavanlaiset: Kuva pikselöityy ja pätkii, jos avaa töllön "konepellin", kuva näkyy mutta pikselöityy vähemmän. Jos poistaa topparin (TF600 C) välistä, pikselöitymistä vähemmän. eli viittais huonoon signaaliin, no uusittu kaikki antennikaapelit seinäpistokkeesta eteenpäin. talon antennin jakoblokki uusittu samoin päätevastukset, haastetta lisää, että AV-vahvarin ku laittaa päälle häviää signaalit kokonaan. ei vaikutusta onko AV-vahvarista kaapeleita kiinni vai ei. ainoa asia joka muuttunut on AV-taso. kaikki kytkennät käyty läpi pariin otteeseen. Vahvarista ku ottaa speakerit pois päältä niin antennisignaali kulkee telkkuun.

    Nyt pyyhkii niin yli hilseen, että ei enään tiedä mistä ettis vikaa...
    Laitteet siis Vahvari(pioneer LX-73), Bluray soitin, toppari, pleikka 3, wii ja töllönä samsung seinälle ripustettuna.

    -Jari-
     
  2. arthur

    arthur Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏28 يونيو 2002
    المشاركات:
    2,424
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Vahvistin, kaiuttimet tai niidet väliset kaapelit toimivat radiolähettiminä, jotka sekoittavat tv-signaalin. Kokeile vaihtaa laitteiden/johtojen paikkaa tai laitteita.
     
  3. Jarppe

    Jarppe Uusi jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏7 مارس 2002
    المشاركات:
    7
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Laitteita en ala päivittämään, ehkä tekkarin ja digiboksin vois uusia, mutta laitetason takia en viittis laitteita vaihtaa. nyt noi laitteet tosiaan lähempänä telkkaria joten pitänee rueta organisoimaan uudelleen noi laitteet.
     
  4. Jarppe

    Jarppe Uusi jäsen

    إنضم إلينا في:
    ‏7 مارس 2002
    المشاركات:
    7
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ja syylliseksi paljastuu viallinen jakoblokki kytkentäkaapissa.