mono päätteitä halvalla

الموضوع في 'Tee Se Itse / DIY' بواسطة arzy77, بتاريخ ‏8 فبراير 2017.

  1. arzy77

    arzy77 Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏11 أكتوبر 2005
    المشاركات:
    38
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  2. j_a_k

    j_a_k Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏31 أغسطس 2007
    المشاركات:
    2,265
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Osa hajoo heti, osa viikon päästä, jotkut kestää. Suren päätteet laadukkaampia eikä maksa paljoa enempää. Esim: http://store3.sure-electronics.com/1-x-500-watt-class-d-audio-amplifier-board-compact-t-amp

    Tuossakin ottaa silmään teholukema, 280W 8 ohmiin 65 voltilla 0.1% säröllä. Tuolla teholla ollaan jo leikkausrajalla reilusti :)

    Mutta tuo pääte itsessään ei tee mitään, sille pitää saada vielä sopiva käyttöjännite, se kunnollinen powerointi maksaakin sitten hieman enemmän.
     
  3. Everkistus

    Everkistus Aktiivinen käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏17 أغسطس 2006
    المشاركات:
    77
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jep, poweri on ongelmakysymys noissa. Olen käyttänyt noita pienemmillä volteilla toimivia ihan menestyksellä. (TDA3118, TDA7498, yms). Kätevästi toimivat vaikkapa 24V virtalähteellä.
     
  4. j_a_k

    j_a_k Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏31 أغسطس 2007
    المشاركات:
    2,265
    الإعجابات المتلقاة:
    7
    Yksi mahdollisuus on käyttää 1-puolisella käyttiksellä toimivia. Mieleen tulee itse käyttämäni TAS5630(B) tai TAS3255 pohjaiset, jotka toimii 48 voltilla hyvin. Tehoa puhtaasti n. 250 wattia 4 ohmiin.

    D-luokkalaisissa vahvistimissa on se ongelma, että huonoilla komponenteilla ja suunnittelulla saa sen vahvistimen ryssittyä helposti. Muutamaa kiinaihmettä mitannut ja kuunnellut, melkoisia särögeniksiä ollut, sondissakin oli pientä outoutta, mutta pari ihan OK tapaustakin ollut.