Lidlin kassakäyttäytyminen ABC

الموضوع في 'Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)' بواسطة RonJ, بتاريخ ‏11 فبراير 2003.

  1. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Ainut mikä ihmetyttää on tuo että ei noista lidlin koloista lyödy kaloreita mistään kohtoo? Vaikka kuinka koitin kahtoo ja silmiä tiristää niin ei. Pittää varmaan käydä kysymässä myyjältä että paljon sulla on kolossa kaloreita.
     
  2. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏24 أكتوبر 2004
    المشاركات:
    4,467
    الإعجابات المتلقاة:
    27
    Ainakin tuosta appelsiini kolosta löytyy kalorimäärät etiketistä.
     
  3. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Lidl, Lohja

    Kassa katsoo ihmeissään vihannespussia ja kysyy miespuoliselta asiakkaalta:

    "Ett' niinku mikä tää oikein olikaan?"

    Mies (hämmästyneenä): Kukkakaali, eksä muka tiedä?

    Kassa siihen:

    "Jos mä tietäsin niin en kai mä olis Lidlissä töissä..."
     
  4. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏28 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    5,794
    الإعجابات المتلقاة:
    14
    Korjasin viestisi vastaamaan yleistä käsitystä keskiverrosta Lidl-kävijästä.
     
  5. palze

    palze Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏23 فبراير 2004
    المشاركات:
    451
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    JTX:n ja muiden "parempiosaisten" turvaksi kaikki Lidlit pitäis varmaan rakentaa vähintään 5km lähimmästä asutuksesta, ettei vahingossakaan tarvitsisi nähdä Lidlissä asioivia asiakkaita... :rolleyes:

    Mulle riittää, että Lidlissä on muutamia loistavia tuotteita. Asiakkaatkin on ihan tavallisia suomalaisia ihmisiä. Tavallisuus ei tietysti kaikille riitä, tuloraja ovella pitäisi vähintään olla.
     
  6. KalleAa

    KalleAa Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 يناير 2004
    المشاركات:
    46
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Onnistuu se muuallakin. Viime viikolla kysyin k-supermarketissa, että missä teillä on kukkakaalit, niin myyjä kysyi, että minkä näköinen se on :)
     
  7. mi.vi

    mi.vi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏11 ديسمبر 2004
    المشاركات:
    540
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Tuohon vihannesjuttuun myös liittyen, paikallisessa Lidlissä asioin viime viikolla, oli joku uusi kesäpoika kassalla ja tottakai mun edelle kerkesi vanhempi rouva kärryineen. Taisi olla vegetaristi, oli meinaan valehtelematta melkein kaikki lidlin eri kasvis/hedelmätuotteet kärryissä, eikä nuori poika kassalla tietenkään tuntenut niistä kuin muistaakseni banaanin ja viinirypäleet, kaikki muut hän kysyi asiakkaalta, ja kas kummaa ei muistanut ulkoa kyseisten tuotteiden numeroita vaan kaikki joutui lunttaamaan listasta.
    Siinä sitten vierähti bout 10 minuuttia.

    Hieman kerkesi kertymään jonoa kassalle:eek:
     
  8. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏16 سبتمبر 2003
    المشاركات:
    5,019
    الإعجابات المتلقاة:
    153
    Hampurilaisillako tulevaisuuden toivot ja toivottaret elävät, vai eivätkö Lidl-kansalaiset syö terveellisesti? Tässä saa olla huolissaan...
     
  9. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏24 أكتوبر 2004
    المشاركات:
    4,467
    الإعجابات المتلقاة:
    27
    Ei niitä litlin hamppareita ainakaan kukaan osta, kun nostivat hinnan 0.45 euroon/kpl. Normi kaupasta saa sen kolme tai neljäkin eurolla.
     
  10. Juksa

    Juksa Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏8 ديسمبر 2007
    المشاركات:
    255
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Enpä kyllä muista koska esmes prismassa olis viimeksi ollu purilaisia tuohon hintaan.. Aina ne on jotain 40-45 senttiä kipale sielläkin..
     
  11. Deleted member 35233

    Deleted member 35233 Guest Guest

    Oisit vaan sanonut että se on sellainen pyöree ja niitä on kaksi ja kummankin päässä nännit näpöttää.Tiijä vaikka ois näyttänyt rintansa. TAI sitten :
    Se on sellainen pitkä en nyt tässä viitti näyttää lähe meille niin katellaan ;) Oppii ensi kerralla hedelmät/kasvikset tuntemaan.
    Missä liikkeessä on muuten teistä parhaat kassat? Joskus on aika herkkupeppuja pienemmissä liikkeissä ne 19v tyttelit ;) Ja prismassa on yleensä aika hyvät ja euromarketissa sitten kaikista rumimmat ja eniten mieihä. :sick:
     
  12. peergunt

    peergunt Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 فبراير 2007
    المشاركات:
    688
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Tämä ei suoranaisesti kassakäyttäytymistä koske, mutta silti aika erikoista toimintaa kyseiseltä ketjulta. Varsinaista "ympäristöarvojen huomioonottamista".. :hitme:

    Lidl rahtaa myymättä jääneitä käyttötavaroita kaatopaikalle

     
  13. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏6 أكتوبر 2015
    المشاركات:
    25
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Ei kyllä yhtään ihmetytytä... se vaan lähinnä mietityttää, että sen sijaan, että puhutaan lidlistä, voitaisiin puhua yleisesti kaikista kauppaketjuista, joiden jäljiltä päätyy sekä tavaraa että ruokaa suoraan kaatopaikalle.... varsinkin tuo ruoka aihetutaa suuret metaanipäästöt ja ruoalle olisi oikeata tarvetta monen pyödässä.
     
  14. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏13 يونيو 2000
    المشاركات:
    14,061
    الإعجابات المتلقاة:
    26
    Kyseisessä uutisessahan oltiin tiedusteltu asiaa myös K- ja S-ryhmistä, jotka kommentoivat etteivät kärrää ehjää tavaraa kaatopaikoille.
     
  15. peergunt

    peergunt Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 فبراير 2007
    المشاركات:
    688
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Vainiin. Ruoka sentään maatuu/hajoaa luonnossa, toisin kuin esim. kellot, lelut, astiat jne. (enkä nyt halua puolustella minkäänlaisten jätteiden kuskausta kaatopaikalle)
     
  16. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏6 أكتوبر 2015
    المشاركات:
    25
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Muutamia lainauksia:

    "Ruoantähteet ja muu maatuva jäte pitäisi kompostoida, sillä kaatopaikan anaerobisissa oloissa syntyy metaania mutta kompostoinnissa ei juuri lainkaan."

    ja metaanista:

    "Metaanipäästöistä noin kaksi kolmasosaa on ihmisen toiminnan aiheuttamia. Suurimmat lähteet ovat fossiiliset polttoaineet, kaatopaikat, riisinviljely, naudat ja lampaat sekä jätevedenkäsittely."

    "Eniten metaania Suomessa tulee kaatopaikoilta."

    "Metaani (CH4) on toiseksi merkittävin ihmisen tuottama kasvihuonekaasu. Se on hiilidioksidia lyhytikäisempi, mutta sen kasvihuonevaikutus on lyhyellä aikavälillä monikymmenkertainen hiilidioksidiin verrattuna"


    IMO biojätäasiat pitäisi määrä pakollisiksi jokaiseen talouteen.
     
  17. säätäjä

    säätäjä Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏6 أكتوبر 2015
    المشاركات:
    25
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Kuten ei myskään tee lidl... ainostaan tavara, jota ei voi myydä, päättyy heidän sanojensa mukaan kaatopaikalle.

    Lidl vaan jäi asiasta kiinni.
     
  18. peergunt

    peergunt Vakiokasvo

    إنضم إلينا في:
    ‏21 فبراير 2007
    المشاركات:
    688
    الإعجابات المتلقاة:
    12
    Varnaankin näin.

    Mutta tarkoitin kyllä sitä että biojäte sentään hajoaa ajanmyötä (kompostissa tai kaatopaikalla), mutta metallit/muovit/jne vain täyttävät kaatopaikkoja. Mikähän mahtaa olla niiden vaikutus ympäristölle? Tuskin kovin positiivinen... Ja kumpaahan maailmassa on enemmän, ruokajätettä vai sitä kaikkea muuta? :rolleyes:

    Jaa, että kyllä ne perinteiset suomalaiset ketjutkin sitä tekee, mutta vasta joitakin vuosia Suomessa toimineelle ulkomaiselle ketjulle "kävi vain huono tuuri"? ;) Vaikea uskoa että K/S/ym-ryhmät dumppaisivat tuhansia kiloja pääosin luonnossa hajoamatonta käyttötavaraa kaatopaikalle, Suomessa kuitenkin kierrätysmahdollisuudet on varsin hyvät (ja kai tähän on jotain 'ympäristölakipykäliäkin' olemassa). Siinä on puljun imago vaakalaudalla ja ison riskin kyllä ottaa jos näin tekee.

    Vaikkei kaikkeen mitä lehdissä lukee kannatakaan uskoa, niin kyllähän tuossa jutussa silti mainitaan, että Lidl on toimittanut "myymättä jääneitä" ja "täysin ehjiä" käyttötavaroitaan kaatopaikalle. Tiedä sitten kuinka luotettavasta lähteestä Aamulehti on tietonsa saanut, mutta ilmeisesti tällaisia havaintoja on tehty. Vähän ontuvalta kuulostaa tj:n kommentit ettei tavarat olisi ehjiä. Kuinka pahasti pitää tavaran olla rikki ettei sitä enää voi myydä edes roimalla alennuksella, tai ettei se enää ole kenellekään käyttökelpoinen? Tai jos tavaran käyttöönotto ei ole mahdollista, miksei rikkinäisiä tavaroita voisi kierrättää oikein, vaan ne pitää kärrätä kaatopaikalle?? Jos kuitenkin näin on, että tavarat olisivat rikki tai käyttökelvottomia, niin jossain (logistiikassa tms) on kyllä pahasti mätää että tavaroita menee noinkin paljon rikki. Ei mene mun jakeluun.
     
  19. Crimson

    Crimson Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 أغسطس 2001
    المشاركات:
    3,316
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Minä ymmärsin jutusta, että Ass- ja KKK-ketjut alentavat kurantin tavaran hintaan niin kauan, että ne menevät kaupaksi. Ja rikkinäiset yms. vialliset tuotteet saadaan pääasiassa hoidettua takaisin tavarantoimittajille. Se on sitten eri asia, toimiiko homma näin hienosti käytännössä. Mutta kyllä tuo Liiterin touhu kieltämättä epäilyttävältä haiskahtaa.
     
  20. Trent

    Trent Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏29 ديسمبر 2005
    المشاركات:
    269
    الإعجابات المتلقاة:
    0