Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Babylon 5 boksit

الموضوع في 'DVD-leffat' بواسطة Imlego, بتاريخ ‏6 مايو 2003.

  1. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏22 أكتوبر 2002
    المشاركات:
    6,311
    الإعجابات المتلقاة:
    19
  2. menace

    menace Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 يوليو 2002
    المشاركات:
    823
    الإعجابات المتلقاة:
    3
    No on kyllä kallis. Täytynee tyytyä Staffeleihin, vaikka B5sta ei ole vielä DVDllä ollenkaan.R2 boksi, jossa koko sarja, on kuitenkin yhtä kallis. 13 VHS kasettia kyllä löytyy ja katsoin kyllä sarjan televisiosta, joten sarja itsessään on kyllä tuttu.

    Koko threadi on nyt luettu, jotten nyt ihan yksinkertaisia kyselisi. huh huh. Kysyttävää kuitenkin löytyy.

    1. Miksi ihmiset ovat vaihtaneet Staffel 1stä? Luin jotain masterointivirheestä. Jos nyt tilaan Amazon.de:stä Staffel 1 sen, saanko uuden/oikean version? Tiedoissa lukee, että "Neue digitale 16:9 Abtastung, Soundtrack remastered in DD 5.1"


    2. Ilmeisesti kaikki lootat, eli staffelit 1-4 eivät ole yhteneväisiä?

    3. Eikös staffel 5sta ole vieläkään julkaistu, vasta marraskuussa(ko)?
     
  3. mankeli

    mankeli Suurguru Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏23 يناير 2003
    المشاركات:
    897
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    1. Osa "And the Sky Full of Stars" -jakson efekteistä oli viturallaan - 4:3 materiaalia oli raakasti venytetty 16:9 -muotoon. Tätä vikaa esiintyi ainakin ensimmäisessä painoksissa, nykyboksien pitäisi tosiaan olla jo OK.

    2. Nelonen ja ilmeisesti uusimmat painokset kolmosesta ovat hieman leveämpiä kuin 1. ja 2. staffel. Johtuu siitä, että postissa irronneiden levyjen vuoksi pakkaustapaa muutettiin, ja otettiin käyttöön yksittäiset slimline-kotelot joka levylle.

    3. Ei ole vielä, en tiedä julkaisuaikataulusta. Toivottavasti pian.
     
  4. menace

    menace Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏4 يوليو 2002
    المشاركات:
    823
    الإعجابات المتلقاة:
    3
  5. Larry

    Larry Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 أكتوبر 2003
    المشاركات:
    221
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Näyttäisi tuo B5 movie collection ilmestyvän myös suomiteksteillä varustettuna 15.10, ainakin Filmifriikin mukaan. Sisältö ilmeisesti sama kun R2 boxissa.
     
  6. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏3 مايو 2004
    المشاركات:
    4,975
    الإعجابات المتلقاة:
    894
    Onkohan kukaan vielä bongannut kahta erillisjulkaistua leffaa jossain?

    Tuntui, että ennen niitä oli mm. Anttilan alessa aina kasoittain pölyttymässä (vielä muutama kuukausi sitten), mutta nyt tuntuvat olevan kiven alla. Ehkä painokset on myyty loppuun tai sitten muuten vedetty myynnistä - ja minä kun toivoin että tilanne olisi ollut jälkimmäinen ja siitä syystä että olisivat löytyneet ko. leffaboksista, mutta ei niin ei. :weep:

    Toisen kauden staffelit on nykyään slimline-pakattuja, mutta ensimmäinen kausi viuhkakoteloitu. Tämä oli tilanne ainakin touko-kesäkuun vaihteessa.
     
  7. majuho

    majuho Guest Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏7 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    203
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jyväskylän Anttilassa näytti olevan muutama kappale B5 -kokoontuminen DVD:tä hintaan 8,95 €
     
  8. JR1911

    JR1911 Ponies everywhere! Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏27 مارس 2004
    المشاركات:
    2,730
    الإعجابات المتلقاة:
    5
    Tulipa nyt viimeinkin hankittua ensimmäisen kauden boksi, mutta miksi ihmeessä ensimmäisen jakson nimi on "Sabre Rattling" eikä "Midnight on the Firing Line" :confused:. Onko tuo joku brittinimi tuolle ekalle jaksolle? Itse en ole koskaan ennen sitä kuullut.
     
  9. DelTumppi

    DelTumppi Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏1 نوفمبر 2003
    المشاركات:
    23
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Jos en väärin muista, niin näin Kokoontumisen (pari-kolme kpl) Verkkokauppa.com:n myymälässä Ruoholahdessa perjantaina (alelaarissa kassan luona).
     
  10. Mr.Payne

    Mr.Payne Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏11 يناير 2004
    المشاركات:
    14
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Ajattelin ostaa B5 boxit. Niin kumpi on parempi tasonen: R1 vai R2?
     
  11. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏22 أكتوبر 2002
    المشاركات:
    6,311
    الإعجابات المتلقاة:
    19
  12. Avenkeri

    Avenkeri Käyttäjä

    إنضم إلينا في:
    ‏26 مايو 2003
    المشاركات:
    137
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    Huomioitavaa on vaikka extrat julkaisuissa ovat pääosin samat että PAL-versioissa (r2, r4) efektit on interpoloitu laajakuvaksi paremmin kuin NTSC-versiossa (r1), joissa sitä vaivaa erittäin ikävä sahalaita.

    PAL-versiossa siis efektit suurennettu progemuodossa 360:sta juovasta 576 jonka jälkeen niihin tehty muutos ~30->48fps ja tämän jälkeen nopeutus 50hz:n interlace PAL:ksi ja filmimateriaali perinteisesti nopeuttamalla 24 fps filmimateriaali 25fps nopeuteen. NTSC-versiossa efektit on suurennettu vain raa-asti suurentamalla kentät interlace-muodossa jollain kuvassa on erittäin ikävää ja näkyvää sahalaitaa.

    NTSC-versioissa efektien fps-konversiolta vältytään mutta filmimateriaalissa taas on jo masterointivaiheessa tehty 2:3 pulldown joka ei siis ole hyvä pakkaamisen kannalta (yleensä elokuvat NTSC-DVD:llä ~24 fps proge muodossa johon tehdään 2:3 pulldown DVD-soittimessa). Yleisesti ottaen PAL-versiot näyttävät paremmalta.

    NTSC-versioiden eduksi voisi lukea sen että paketit ovat yhtenäiset. Tosin uudet PAL-versiothan taitavat olla kaikki slimline koteloissa kun taas NTSC-versiot viuhkakotelossa.

    Extrat ovat kaikki kuvattuna NTSC-muodossa sekä myös kaikki jaksotrailerit ovat PAL-versioissa raakoja NTSC -> PAL konversioita joten extrat näyttävät NTSC-versioissa paremmilta.

    Itse olen päätynyt PAL-versioihin selvästi paremman jaksojen kuvanlaadun takia (olen myös nähnyt NTSC-versioiden kuvaa) ja olen ollut erittäin tyytyväinen päätökseeni.
     
  13. Sergei

    Sergei Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏14 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    431
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Öh? Minulla on kaksi ensimmäistä kautta R2:sia ja loput kolme R1:siä. _Selvästi_ parempaa kuvanlaatua PAL-versioiden hyväksi en ole huomannut. Olen huomannut vain tyypillisen NTSC:n resoluution puutteesta johtuvan eron verrattuna PAL-versioihin.
    Ja minäkin olen ollut erittäin tyytyväinen päätökseeni ostaa juuri nämä versiot sarjasta. :p
     
  14. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏31 أكتوبر 2002
    المشاركات:
    2,785
    الإعجابات المتلقاة:
    119
    Kävin eilen hakemassa B5 Movie Collectionin lähikaupasta ja ensimmäinen leffa on nyt katsottu. Olenhan nämä ennenkin nähnyt, mutta on tuon pilotin laatu kyllä kammottava ja sitä jää ihmettelemään miten tuon pohjalta on voinut syntyä niin hyvä sarja. Kuvanlaatu oli sentään kohdallaan. :)
     
  15. mimarjam

    mimarjam Guest Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏3 سبتمبر 2001
    المشاركات:
    553
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Siis mistä ostit ?

    Eikös R2-versiossa pitänyt olla vain kolme viimeisintä leffaa ?
    Eli ei pilottia (The Gathering) eikä In the Beginning -leffoja.

    #mika
     
  16. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    إنضم إلينا في:
    ‏31 أكتوبر 2002
    المشاركات:
    2,785
    الإعجابات المتلقاة:
    119
    Ostin itseasiassa Kanadassa, koska olen täällä juuri työmatkalla. Elokuva piti katsoakin oman kannettavan avulla, kun ei ole DVD-soitinta täällä käytössä... Kuuntelin juuri pilotista Stra... -miehen kommenttiraidan ja täytyy sanoa, että oli mielenkiintoista kuulla mitä kirjoittaja itse oli pitänyt pilotista ja miten asiat olivat muuttuneet ennen itse sarjan alkua. Hieman enemmän olisin toivonut kommentteja näyttelijävaihdoksista, vaikka tulihan nekin läpi käytyä...
     
  17. excalibur

    excalibur VIVA LA RESOLUTION! Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏1 يناير 2001
    المشاركات:
    611
    الإعجابات المتلقاة:
    0
  18. bronton

    bronton Käyttäjä Tukijoukot

    إنضم إلينا في:
    ‏15 يناير 2003
    المشاركات:
    239
    الإعجابات المتلقاة:
    2
    Vaikka minulla on yhtä lukuunottamatta kaikki Crusade jaksot nauhalla, niin on hauska kuulla, että DVD-versiokin on tulossa vaikka sitten R1:senä. Se R2-versio varmaan seuraa pian perässä.

    OT: excalibur voisi harkita uudeksi avatariksi Crusadessa esiintyvää Excaliburia. Se on komea :D
     
  19. excalibur

    excalibur VIVA LA RESOLUTION! Tukijoukot Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏1 يناير 2001
    المشاركات:
    611
    الإعجابات المتلقاة:
    0
    OT OT:Harkittu on, ei vaan ole tullut sopivaa kuvaa eteen... :) ja itse asiassa Crusadessa esiintyvä Excalibur alus oli aikoinaan osasyynä nickini valintaan :cool:
     
  20. Larry

    Larry Guest Guest

    إنضم إلينا في:
    ‏2 أكتوبر 2003
    المشاركات:
    221
    الإعجابات المتلقاة:
    1
    Pitääköhän paikkansa että kuvasuhde boxissa on 4:3? Eikö Crusadea sitten kuvattu kuvasuhteella 16:9, kuten Babylonia?
    Kyllä tuokin loota on hankittava, mielestäni mainettaan parempi sarja.