Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Uusi Mikrobitti

En tråd i 'Yleistä' startet av dfdf, 3 Des 2006.

  1. jjjarvi

    jjjarvi Guest Guest

    Reg.:
    4 Sep 2012
    Innlegg:
    7
    Liker mottatt:
    0
    No niin nyt on sitten päättynyt lehden ja mun 17 vuotta kestänyt yhteinen taival , tilaus lopetettu. Eilen selasin haikeana 10 vuotta vanhoja lehtiä oi niitä aikoja kun Markku Alanen oli vielä päätoimittajana.

    Uusimmassa lehdessä eli joulukuun numerossa olivat toimituksen puusilmät taas jostain saaneet väännettyä tilaajille lähetetyn kyselyn perusteella sen lopputuloksen että lukijoiden mielestä lehden uudistus on onnistunut. Onnistunut keiden kannalta katsottuna? Jos kestotilaajat ja vanhat pitkäaikaiset tilaajat kuten meillä oikein joukolla lopettavat tilauksiaan niin ketään tuo uudistus lopulta sitten oikein tyydyttää?
     
  2. Jva79

    Jva79 Käyttäjä

    Reg.:
    13 Des 2009
    Innlegg:
    188
    Liker mottatt:
    0
    We are expendable losses...
     
  3. kasafi

    kasafi Guest Guest

    Reg.:
    23 Mai 2012
    Innlegg:
    209
    Liker mottatt:
    0
    Näyttää TANNOY edelleen pärjäävän kohtuuhintaisten kajarien vertailussa.
     
  4. lmfmis

    lmfmis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    17 Feb 2002
    Innlegg:
    3.021
    Liker mottatt:
    2
    Lopetin minäkin. On niiin kaukana siitä mitä oli ennen....hyödyllinen.
     
  5. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Reg.:
    13 Jun 2000
    Innlegg:
    14.064
    Liker mottatt:
    30
    Skrollin ensimmäinen numero ilmestyy tässä kuussa, tilattua lehden saa tuosta -> linkki
     
  6. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mar 2003
    Innlegg:
    10.281
    Liker mottatt:
    30
    Saako tuota uutta lehteä tilattua "normaalilla tavalla", että ekan paperilehden mukana seuraa paperinen lasku?

    En halua maksaa annakolta vuoden hintaa näkemättä pihahdustakaan tuotteesta paperilla omassa kädessäni. Jään odottelemaan normaalia maksutapaa, ja jos sellaista ei tarjota vanhoille parroille, haistakoon paskan koko huijaus. Ennakkomaksuhuijaripelleily ei kiinnosta. Vakavaraisuutta yrityksellä pitää olla sen verran, että laskutus tarjotaan perinteisellä metodilla.
     
  7. Vox

    Vox Tunnettu jäsen

    Reg.:
    13 Feb 2003
    Innlegg:
    879
    Liker mottatt:
    12
    Kyllähän pihahduksen pääsee näkemään omalla kätösellä tulostamalla näytenumeron. Lisäksi sivustolla on jaeltu varsin avokätisesti ennakkoja artikkeleista, joten ei todellakaan tarvitse hankkia sikaa säkissä. Ei nyt heti tule mieleen toista uutta lehteä, jonka tulevasta sisällöstä saisi yhtä laajan kuvan jo etukäteen ja ilmaiseksi.

    Kyllä se laskukin pitää maksaa ennen kuin pääsee näkemään kaikkia tilaamiaan numeroita.
     
  8. Enoelmeri

    Enoelmeri Guest Guest

    Reg.:
    30 Mar 2004
    Innlegg:
    834
    Liker mottatt:
    0
    Uudistettu lehti on aivan karmeaa luettavaa. Tai eihän siinä oikein ole mitään luettavaa, saman asiasisällön saa kun lukee gigantin kuvaston.
     
  9. Sherukka

    Sherukka Vakiokasvo

    Reg.:
    17 Mai 2005
    Innlegg:
    1.063
    Liker mottatt:
    0
    Lopetin tilauksen nyt tämän uudistuksen jälkeen. R.I.P. Mikrobitti.
     
  10. Yabba

    Yabba Käyttäjä

    Reg.:
    19 Okt 2005
    Innlegg:
    141
    Liker mottatt:
    0
    Lopetettu myös. Kiva olis kuulla, että onko täällä myös uusia tilaajia.
     
  11. Pertsa66

    Pertsa66 Käyttäjä

    Reg.:
    8 Apr 2009
    Innlegg:
    101
    Liker mottatt:
    0
    Itse saan lehdestä edelleen pahoinvointikohtauksia. :sick: Ei kiinnosta edes käydä ilmaiseksi lukemassa kirjastossa..
     
  12. samitpi

    samitpi Guest Guest

    Reg.:
    16 Jun 2003
    Innlegg:
    8
    Liker mottatt:
    0
    Oma tilaus päättyi myös tähän huhtikuun numeroon. Ei tule ikävä tätä nykyistä lehteä!
     
  13. Kiila

    Kiila Vakiokasvo

    Reg.:
    31 Jan 2001
    Innlegg:
    1.660
    Liker mottatt:
    0
    Vajaa 15 vuotta tuli tilattua, mutta huhtikuu oli viimeinen numero. Pitkään vetkuttelin pelkästään mailiosoitteen vuoksi, mutta enää en viitsinyt tukea näin ala-arvoista julkaisua. Eihän tässä ole ollut mitään luettavaa tai todellista sisältöä pariin vuoteen. Kannen hehkutukset arvosteluista ja testeistä latistuvat melko nopeasti pariin koko aukeaman kuvaan ja yhteen kappaleen mittaiseen "ammattimaiseen arvosteluun".

    Matkalukemisenakin on jäänyt yleensä lukematta tai äärettömässä tylsyydessä pari artikkelia saanut luettua. MB:n kyselyyn tuli annettua murskapalaute, mutta tuskinpa sillä on vaikutusta lehden tulevaan sisältöön. Edes liiton 50% hinta tai äskettäin tarjottu ~50e vuosihinta ei houkutellut jatkamaan, tuo normaali 103€ 12kk kesto on kyllä jotain käsittämätöntä.
     
  14. vvl

    vvl Guest Guest

    Reg.:
    14 Jun 2010
    Innlegg:
    49
    Liker mottatt:
    0
    Webmail toimii vielä vaikka tilaus lopetettu joskus viime vuoden puolella
     
  15. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Reg.:
    26 Okt 2004
    Innlegg:
    1.206
    Liker mottatt:
    2
    Vuoden 2012 levikki enää 58 957 kpl (-12 472kpl, -17,2 %) :thumbsup:
     
  16. Kiila

    Kiila Vakiokasvo

    Reg.:
    31 Jan 2001
    Innlegg:
    1.660
    Liker mottatt:
    0
    Jopa MB:n päätoimittajan luulisi tajuavan noista luvuista, että metsään meni uudistus. Ehkäpä sitä pelkkää kuvakirjaa lukevaa asiakaskuntaa ei sitten ollutkaan.
     
  17. Groke

    Groke D'oh! Tukijoukot Guest

    Reg.:
    18 Aug 2005
    Innlegg:
    2.651
    Liker mottatt:
    1
    Itse luin suurella innolla ensimmäiset MikroBitit, olikohan 1984, siinä tienoilla kuitenkin. Oli juttua uusista tekniikoista, ohjelmanpätkiä itse naputeltavaksi, rakennusohjeita jne. Juttujen kirjoittajat olivat itse innoissaan ja itse käyttivät tietokoneita ja itse pelasivat ja säätivät.
    Sittemmin MikroBitti muuttui megatavuksi (MB), eli suuremman yleisön lehdeksi, jossa testattiin digipokkareita, mutta välteltiin laittamasta koodinpätkiä tms. liian nörttejä juttuja. Toimittajat tuntuivat pikkuhiljaa vaihtuvan nörteistä humanististeiksi. Painettuun lehteen pääsi silikonin pitäminen puolijohteena, tietokoneissakin saattoi olla megawatin virtalähde. Lisäksi mainosten ja varsinaisen lehden raja tuntui aina vain häilyvämmältä.

    HIFI-lehden lopettaminen loppuvuodesta 2006 tuntui hölmöltä päätökseltä. Saitin tuhoaminenkin tehtiin todella tylysti, mikä ei ainakaan parantanut imagoa. Monen muun tavoin aloin samantien tilaamaan HIFIMAAILMA-lehteä ja olen edelleenkin tilaaja.
    Eihän sekään täydellinen ole, mutta kun kerran markkinarako tarjottiin hopealautasella, oli peliliike varsin ilmeinen. Kysyntää oli, lehteä ei. MB:n Hifi-liitteen pitkäikäisyyteen ja/tai riittävyyteen harva uskoi. Ja oikeassa olivat.
    Jo tavaksi ja rutiiniksi muodostunut MB:n tilaukseni kuitenkin edelleen jatkui, kunnes huomasin lehden jäävän yhä usemmin lähes kokonaan lukematta. Liian usein tuntui siltä, kuin joku Pirjo Perustoimittaja kirjoittaisi tekniikasta kiinnostuneille ihmisille suurin piirtein sen, mitä valmistajan esitteissä jo sanotaan.



    Sitten lehti muuttui megatavusta (MB) nykyiseksi millitavuksi (mB). Eli jonkunlaiseksi Glorian tekniikkaliitteeksi, ulkoasua myöden. Kohderyhmänä varmaankin urbaanit, aktiivista elämäntyyliä harrastavat metroseksuaalit, jotka eivät halua olla nörttejä tai out, vaan in ja trendikkäitä. Paljon isoja kuvia, joita voi lattea juodessa katsella. Mutta ei mitään vaikeita numeroita, taulukoita tms. Sillä näkeehän ne jutut valmistajan esitteistäkin.

    Tehtiin siis tietotekniikkaa yms. käsittelevä lehti ihmisille, jotka eivät ole nörttejä tai edes kiinnostuneita tekniikasta tms. kauhean vaikeista ja tosi tylsistä jutuista. Kuten eivät taida lehden nykyiset tekijätkään olla, mitä nyt digipokkarilla joskus kuvia napsivat, kunhan joku ensin asentaa akun ja muistikortin paikalleen.
     
  18. Kristian

    Kristian Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    31 Okt 2002
    Innlegg:
    2.785
    Liker mottatt:
    119
    Osuva analyysi, mutta paheksun humanistien vetämistä tähän sotkuun. Humanistitkaan eivät syyllisty pinnalliseen hömppään, eli siihen mitä mB edustaa.
     
  19. Snpp

    Snpp Ehkä se on pora. Tukijoukot

    Reg.:
    29 Mar 2001
    Innlegg:
    961
    Liker mottatt:
    3
    6/2013 kannesta:
    "Kaksintaistelussa kahvinkeittimet"

    I rest my case.
     
  20. jmo

    jmo Vakiokasvo

    Reg.:
    26 Apr 2002
    Innlegg:
    1.803
    Liker mottatt:
    388
    Juu. Kyllä näitä silloin muinoin ja vähän myöhemminkin tuli luettua, mutta aika meni ohi jo aikaa sitten, joten en nyt kauheasti enää kaipaile muutenkaan.
    Tuli ns. intternetti, joka helposti teki nämä lehdet vanhoiksi jo julkaisun aikoihin.
    Mitään uutta eikä syventävämpääkään pystynyt tarjoamaan, mitä ei aiemmin jo olisi netistä löytänyt.

    Nämä lehdet vain laahavat perässä, mikäli nyt yhtään englanninkieltä osaa.