Tulli ulkomailta ostettaessa?

En tråd i 'Kauppapaikoista' startet av Mika, 1 Feb 2005.

  1. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    19 Jan 2005
    Innlegg:
    11.888
    Liker mottatt:
    936
    Järjetöntä säätämistä ja arpomista nykyään! EU-byrokraatit ovat saaneet nämä asiat aivan solmuun! Vitun vittu tätä saatanan paskaa! Kusti polkee muutenkin nykyään niin hitaasti. Mulla on tulossa keskieuroopasta lähetyksiä (eli ei pitäisi olla mitä tulli-jumppaa) ja niitäkin saa odotella sydän syrjällään, että tulevatko ollenkaan (ei seurantaa tietenkään). Amazon vaan ilmoittaa, että toimitettu jo ajat sitten (freight forwarder). Mitä helvettiä tämä oikein on? Pakko kuitenkin ostaa melkein kaikki fyysinen media rajojen ulkopuolelta, kun ei täältä peräpohjolasta saa vittu melkein mitään! Eihän täällä julkaistu edes Spielbergin The Fabelmans-leffaa!

    Viime vuosien henkinen kuormitus on ollut sattuneesta syystä suurta ja sen on saanut kovalla työllä "hallintaa", mutta tämä tullitouhu vain pahenee vuosi vuodelta! Kohta ei ulkomailta pysty tilaamaan enää mitään!
     
    Sist redigert: 6 Nov 2023
  2. Kusni

    Kusni Vakiokasvo

    Reg.:
    25 Jan 2014
    Innlegg:
    849
    Liker mottatt:
    221
    Itse asiassa tuollaista tekstiä ei tällä kertaa ollut, vaan OmaPostissa luki "Tee tullaus ja maksa Postin käsittelymaksu 20 päivän kuluessa saapumisesta". Mutta ilmeisesti pelkkä IM-koodi riitti vapauttamaan paketin ilman maksuja.
     
    TheInitiation liker dette.
  3. i-kari

    i-kari Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    18 Feb 2016
    Innlegg:
    383
    Liker mottatt:
    159
    Ei tämä mielestäni ihan noin raskasta tai vaikeaa ole, mutta kukin toki kokee asiat tavallaan. Tietysti tullaukset, lähetysten seuranta jne. toimisivat täydellisessä maailmassa paremmin.

    Jos jokin harrastuksistani kävisi henkisesti kovin raskaaksi, ottaisin harrastuksen mielekkyyden uudelleen tarkasteluun.
     
  4. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    19 Jan 2005
    Innlegg:
    11.888
    Liker mottatt:
    936
    Mukava kuulla, että itse jaksat tätä pelleilyä ei-täydellisessä maailmassa.

    Niin minä olen tehnytkin. Mielekkyys on vähentynyt oleellisesti viimeisten vuosien aikana, ja tätä asiaahan minä täällä valittelen. Vaan mitä sitten tilalle? Ei sitä vanha koira noin vain opi uusia temppuja... ...ja kun luottamus koko maailmaan on mennyt, niin mistä voi olla varma, ettei se mahdollinen uusi harrastuskin muutu seuraavan 10 vuoden aikana epämielekkääksi?
     
  5. Saukko

    Saukko Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    1 Mar 2005
    Innlegg:
    143
    Liker mottatt:
    84
    nepa liker dette.
  6. Daagen

    Daagen Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    6 Mai 2017
    Innlegg:
    471
    Liker mottatt:
    118
    Sen verran päivittäisin että ainoastaan Postin paketteja jää tuon takia tulliin lojumaan, kaikki muut käyttämäni palvelut (DHL, FedEx, PostNord ja UPS) on toiminu normaalisti myös tullauksen osalta. Tai ainki niin se näkyy asiakkaalle :)
     
  7. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    1 Nov 2002
    Innlegg:
    4.910
    Liker mottatt:
    598
    Juuri näin. Samoin Amazon UK:n käyttämä palvelu (olikohan useinmiten DPD ja kätyrinsä) sekä Amazon US:n käyttämä Pitney Bowes toimivat täydellisesti. WowHD:n käyttämä ePost Global/PostNL -palvelu siirtää tavaraa sekin kuin se kuuluisa junan vessa.
     
  8. TheInitiation

    TheInitiation Uusi jäsen

    Reg.:
    4 Nov 2023
    Innlegg:
    7
    Liker mottatt:
    2
    Amazon UK myyjien käyttämistä postipalveluista MHI (Mail Handling International) jäi tulliin, ei rekisteröitynyt IOSS-lähetyksenä eikä saanut myyjältä IOSS-numeroa. Myyjä (WeBuyBooks) palautti kuitenkin kaikki ylimääräiset maksut takaisin. Rarewavesin ja musicMagpien paketit tulivat Whistl Groupin välityksellä ja nämä molemmat tipahtivat suoraan postilaatikosta ilman tulliin jäämistä.

    Nyt olisi vielä Chalkys UK:n paketti tulossa The Delivery Groupin kautta, katsotaas miten sille käy. Chalkysinkin paketit aina ennen tulleet postiluukusta ilman tullin pysäytystä, mutta nythän se on ihan fifty-sixty

    Suomen päässä nämä kaikki tulevat postin kautta
     
  9. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    1 Nov 2002
    Innlegg:
    4.910
    Liker mottatt:
    598
    Nyt viimeisimmän Arrow lähetyksen osalta ei tullut enää virheilmoituksia. IOSS ongelmat on näköjään selätetty, eikä appikaan enää ilmoittele "yleisestä EU:n laajuisesta" ongelmasta.

    Edit: Tarkennetaan vielä, ettei siis vaatinut minkäänlaisia omia toimenpiteitä.

    Edit2: Nyt oli taas se tuttu ilmoitusviesti tullausongelmista appissa :rolleyes:
     
    Sist redigert: 28 Nov 2023
    BuzzLight og 71 dB liker dette.
  10. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    19 Jan 2005
    Innlegg:
    11.888
    Liker mottatt:
    936
    Hyvä homma! Nykyaikana saa olla kiitollinen luojalle, jos ei ole "yleisiä EU:n laajuisia ongelmia" tällaisissa asioissa... o_O
     
  11. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.701
    Liker mottatt:
    148
    Mistä johtuu, että tullimaksulaskuria täytettäessä voi kirjoittaa tuontimaan= 1, mutta sitten tavaratietoihin ei voi täyttää=2 kohtaa.
    Tila pysyy vain harmaana koko ajan? En ole törmännyt tällaiseen kun joskus aiemmin vuosia sitten täytin tuota sähköist' lomaketta.
     
  12. mopsi

    mopsi Vakiokasvo

    Reg.:
    8 Nov 2012
    Innlegg:
    634
    Liker mottatt:
    47
    Näyttäisi toimivan ainakin nyt.
     
  13. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.701
    Liker mottatt:
    148
    Eipä toimi edelleenkään.
     
  14. mopsi

    mopsi Vakiokasvo

    Reg.:
    8 Nov 2012
    Innlegg:
    634
    Liker mottatt:
    47
    Se on sitten laitteistasi/softistasi kiinni. Testasin läppärillä ja kännykällä. Molemmissa toimii normaalisti.
     
  15. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.701
    Liker mottatt:
    148
    Kerronpa vähän tuosta normaalista!
    Tuon digitaalisen kaavakkeen logiikka on älytön. Kun kirjoitaa tuontimaaksi Kiina, niin ei voi jatkaa 2.kohtaan.
    Mutta kun kirjoittaa vain Ki, niin tulee valikko, jossa on Kiina. Aivan älytöntä, miksi se kiina pitää kätkeää tuollaiseen järjettömään piilovalikkoon? Tämä selvisi aivan sattumalta, tehdäänkö tällaiset lomakkeet sattumaan perustuen?
    Lisäksi kysytään jotain Postin kuluja. Mistä hitosta tuollaiset tietää? Missään ei tuollaisesta taas löydy mitään valikkoa tai tietoa.
    Täytyisikö soittaa tuollaisesta postiin, vai ja mihin Postiin? Lisäksi kun ei etukäteen tiedä niin joutuu jojoilemaan tiedon haussa ja keskeyttämään lomakkeen täytön milloin mistäkin syystä ja kun palaa lomekkeeseen, niin usein kaikki täytöt ovatkin kadonneet.
    Vuosia sitten oli järkevämpi tullimaksujen ennakkolaskutapa.

    Ei tämä etukäteen tullien arvauksiin perustuva lomakkeen täyttö järkevältä tunnu...
     
  16. Saukko

    Saukko Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    1 Mar 2005
    Innlegg:
    143
    Liker mottatt:
    84
    Löytyisikö täältä apua byrokratiaan?
    https://tulli.fi/henkiloasiakkaat/netista-tilaajalle
    Postin käsittelymaksulla viitataan käsittääkseni Suomessa tullattaviin tuotteisiin. Se on 3,10€ (alv 0%). Jos lähettäjä tekee tullauksen, ei Postin käsittelymaksua tarvitse maksaa.
    (Kyllähän EU:n ulkopuolelta tilaamisessa on omat kommervenkkinsä.)
     
    Oloneuvos49 liker dette.
  17. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Mar 2001
    Innlegg:
    4.701
    Liker mottatt:
    148
    Joo. Viimein löysin jo kerran löytämäni "valkokangas" tiedon, on pirullisen hankalasti piilotettu valikoiden syövereihin...
    Pääsin siihen tulokseen, että kaikki kulut(rahti on sisällytetty tuotteen hintaan) ovat hieman yli 200€.
    Todella sekavaa pallottelua tuo tullimaksujen selvitys. Toivottavasti kaikki selvitys meni oikein. Postin käsittelymaksuksi laitoin 10€, kun en tiennyt miten sekin määritetään ja mikä on peruste sille.
    Olen tilannut ulkomailta 1990-luvun alusta lähtien useita kertoja-Kiinastakin, mutta silloin ei ollut nykyistä kaaosta tullin osalta.
    Liityin Trabant-foorumiin(dvd-plazan edeltäjä), jolloin tilasin ensi hommina tuon legendaarisen Skyworthin!
    Kiinalaisen Skyworth dvd-soittimen tilauskin oli lastenleikkiä silloin, kuin piece of cake.
     
    Sist redigert: 17 Des 2023
  18. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    4.008
    Liker mottatt:
    412
    Mites Rarewavesin kanssa kannattaa toimia, jos tilauksessa useampi tuote, ne lähetetty erikseen ja jotain tai kaikki jää tulliin? Jos kerran lähettävät ilman seurantaa, niin tuskin tiedän vastaanottajana, mitä kussakin paketissa on. Paketin päällä olisi todennäköisesti tieto, mutta siitä en taida saada kuvaa enkä varmaan pääse sitä näkemäänkään. Saako Rarewavesiltakaan tietoa tästä vai pitääkö jättää tullaamatta, antaa palautua heille ja odotella rahoja takaisin tai pyytää ne Paypalin kautta?
     
  19. BuzzLight

    BuzzLight Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    5 Sep 2023
    Innlegg:
    320
    Liker mottatt:
    185
    Jos on alle 150€ sen lähetyksen arvo postimaksuineen, niin tuskin sillä on hirveästi väliä minkä hinnan siinä Tullauksessa antaa kunhan on alle 150€. Olen itsekin antanut väärän hinnan, kun en tiennyt mistä paketista oli kyse. Tämä koska ovat IOSS lähetyksiä eli alvit on jo maksettu. 150€ on tullimaksun raja.

    Yhdestä paketista olen saanut rahat takaisin Rarewavesin aspan kautta.

    edit. lisäsin IOSS maninnan
     
    Sist redigert: 26 Feb 2024
  20. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    4.008
    Liker mottatt:
    412
    Eli Rarewavesin IOSS-mumero toimii ja sen syöttämällä maksettavaa ei tule kuitenkaan?