Tannoy Mercury F1

En tråd i 'Kaiuttimet ja subwooferit' startet av Enoelmeri, 16 Sep 2006.

  1. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    Reg.:
    15 Jul 2007
    Innlegg:
    59
    Liker mottatt:
    0
    Olen ollut yhteydessä amazoniin jo kahdesti ja molemmilla kerroilla on pyydetty odottamaan maaliskuuhun. Nyt onkin edessä se kolmas kerta ja toivottavasti he pystyvät lähettämään uudet kaiuttimet tai sitten rahat takaisin.

    Mutta offtopic loppukoot tähän.
     
  2. Restive

    Restive Guest Guest

    Reg.:
    31 Mar 2004
    Innlegg:
    33
    Liker mottatt:
    0
    Itse tilasin Tannoy Mercury F1 Customit (pari) audioaffairista ja toimitus oli nopea - hintaa tuli 139,94 £. Kaiuttimet 99,95£ + toimitus 39,99£.

    Mutta toisen kaiuttimen neljästä kiinnitysruuvista yksi oli särkynyt. Olen laittanut ko. firmaan viestiä asiasta perjantaina, vieläkään ei ole vastausta kuulunut, että miten homman kanssa edetään. Tänään laitoin viestiä kuljetuksen toteuttaneeseen firmaan (DPD) - sillä suurin todennäköisyys on, että kaiutin on hajonnut kuljetuksen aikana.

    Kyllä ottaa päähän, tähän mennessä asiat on hoituneet ulkomaillepäin hienosti, nyt ensimmäinen takaisku - toivottavasti homma hoituu kuntoon.

    Tuossa vielä kuva vauriosta - jos jolla kulla kokemuksia asian hoidosta, otan mieluusti vinkkiä vastaan.

    Vis vedlegget Close-up from the mount - pakattu.jpg
     
  3. Sonnyyy

    Sonnyyy Guest Guest

    Reg.:
    15 Jul 2007
    Innlegg:
    59
    Liker mottatt:
    0
    No niin laitetaas tietoa tuosta amazonin tilauksesta.
    Homma päättyi onnellisesti kun amazon lähetti uuden parin ja se saapuikin alta viikossa. Ilmeisesti ensimmäinen pari ei ollut koskaan edes lähtenyt heiltä liikkeelle.

    Kaiuttimista sen verran että hyvinhän nämä soivat verrattuna entisiin pakettistereo kaiuttimiin. Bassoa näistä ei irtoa pätkääkään mutta olihan tuo tiedossa, eli subbaria hankintaan seuraavaksi.
     
  4. MakkiZ

    MakkiZ Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    26 Nov 2009
    Innlegg:
    95
    Liker mottatt:
    0
    Kai huomasit ottaa sieltä refleksiputkesta ne vaahtomuovit pois. Se auttaa basson toistoon ainakin vähän.
     
  5. MakkiZ

    MakkiZ Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    26 Nov 2009
    Innlegg:
    95
    Liker mottatt:
    0
    Nuo kaiuttimet on kyllä niin hyvin pakattu että itse laatikon pitää olla aika "päreinä" että itse kaiuttimeen tulee tuollainen särö.
     
  6. Upii

    Upii Guest Guest

    Reg.:
    17 Jun 2006
    Innlegg:
    814
    Liker mottatt:
    1
    Kyllä lähtee. Sijoittelu/kuuntelupaikka, taikka sointi-ihanne vielä hakusessa.
     
  7. husse

    husse Guest Guest

    Reg.:
    28 Aug 2004
    Innlegg:
    175
    Liker mottatt:
    1
    Ei siellä itselläni mitään vaahtomuoveja ollut,bassotoisto parani kun otin ne enemmän irti seinästä.
     
  8. iku-tursas

    iku-tursas Guest Guest

    Reg.:
    24 Sep 2004
    Innlegg:
    348
    Liker mottatt:
    0
    Kiitos vaahtomuovivinkistä, eipä tullut lasten littutv:n kaiuttimia noin tarkkaan katsoneeksi. Olivatkin vähän vaisuja verrattuna alakerran monoliittiin :hitme:
     
  9. husse

    husse Guest Guest

    Reg.:
    28 Aug 2004
    Innlegg:
    175
    Liker mottatt:
    1
    Juu eihän noitten toisto yllä testien mukaan kuin 100Hz,pikkusubia tarvitsevat.Oliko siellä vaahtomuovilla tukitut putket?
     
  10. iku-tursas

    iku-tursas Guest Guest

    Reg.:
    24 Sep 2004
    Innlegg:
    348
    Liker mottatt:
    0
    Tukittu oli, ostin itse Amazon.co.uk:sta.
     
  11. bmike

    bmike Vakiokasvo

    Reg.:
    19 Mar 2002
    Innlegg:
    588
    Liker mottatt:
    0
    F1:set menevät parhaimmillaan 55 hertsiin.
     
  12. MakkiZ

    MakkiZ Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    26 Nov 2009
    Innlegg:
    95
    Liker mottatt:
    0
    Itsekkin tilasin amazon.co.uk:sta 3 paria, ja kaikissa oli nuo vaahtomuovit. Itse kaiuttimet olivat tietenkin tannoyn alkuperäisissä laatikoissa.
     
  13. husse

    husse Guest Guest

    Reg.:
    28 Aug 2004
    Innlegg:
    175
    Liker mottatt:
    1
    Lähes 100Hz asti menee suoraan,sen jälkeen putoaa aika nopeasti,55Hz jää kyllä täysin kuulematta.



    Testiarvostelua mikrobitistä:Tannoy on siistisoundinen yleiskaiutin, jonka äänessä ei ole mitään yksittäistä pahemmin ärsyttävää piirrettä. Diskanttitoisto on siisti ja rasittamaton ja myös tasoltaan sopiva. Toisto on ilmava ja varsin jäsentynytkin. Pieni miinus sävyssä on keskialueen kovuus, joka korostuu varsinkin jos äänenvoimakkuudensäätimen kanssa ei ole tarkkana. Bassopää on myös heikon puoleinen ja pikkukaiuttimet suorastaan huutavat kaverikseen bassopäätä tukevoittavaa subwooferia. Subbarin avustamana myös kovuuden luulisi hieman hellittävän.


    Tuossa mitatut taajuusvasteet
     

    Vedlagte filer:

    Sist redigert: 4 Apr 2010
  14. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    18 Aug 2006
    Innlegg:
    7.597
    Liker mottatt:
    524
    Ylettyy se alemmas, tuon vastemittauksen perusteella - josta ei ilmene, onko refleksiputket olleet tukittuna vai ei - -6db vaimentuma tulee vastaan 70hz alapuolella. Huonesijoitus saattaa vähän vielä avittaa, mene ja tiedä.

    Mutta kyllähän nuo subbarin kaipaavat avuksi, se lienee täysin selvä. Painotuoreessa Hifimaailmassa irtosi (jälleen) 'Hifimaailma suosittelee' -maininta, mutta samaa sanottiin arviossakin: subbaria tueksi.
     
  15. bmike

    bmike Vakiokasvo

    Reg.:
    19 Mar 2002
    Innlegg:
    588
    Liker mottatt:
    0
    Mikrobitin testauksiin audiopuolella tulee luotettua todella paljon. :D Lisäksi mainitsin tuossa, että parhaimmillaan, jos on putket tukkeessa, niin varmasti stoppaa 100:ssa, mutta muuten kyllä kerrostalokäyttöön ja pieniin olohuoneisiin varmasti monelle ajaa asiansa jo näinkin. Nytkin alimmissa kohdissa alkaa joku resonointi ikkunakarmissa tms. paikassa kun on ääntä tarpeeksi. Centterissä pidän kyllä kummankin putken vaahtomuovilla tukittuna, tulee muuten vähän turhan tuhtia ääntä puheesta. Toki bassonautiskelijat hommaavat sen subin muutenkin, tai en ainakaan tiedä semmoisia jotka jalustakaiuttimilla hintaluokassa alle 500 euroa ilmankaan pärjäävät.
     
  16. lapingultah

    lapingultah Guest Guest

    Reg.:
    22 Jul 2009
    Innlegg:
    13
    Liker mottatt:
    0
    Kolistellaan vaikka tänne ketjuun josko joku osaisi auttaa... Pallottelen näiden ja Wharfedale Diamond 10.1:n välillä nyt (kalliimpaan hintaluokkaan ei budjetti taivu), mutta olen huonolla menestyksellä koittanut metsästää Helsingistä liikettä, jossa olisi molemmat valikoimassa niin että niitä voisi verrata keskenään. Löytyykö tällaista?
     
  17. karik134

    karik134 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Okt 2008
    Innlegg:
    2.133
    Liker mottatt:
    48
    Ei taida löytyä yhdestä liikkeestä molempia.

    Wharfedale: Euronics, Hifi Studio 17, Kruunu-Radio
    Tannoy: ainakin Mareksound, MR Hifi
     
  18. prkl

    prkl Guest Tukijoukot Guest

    Reg.:
    2 Jun 2006
    Innlegg:
    2.024
    Liker mottatt:
    0
    Tampereelle asti jos vaivautuu niin Hifihuoneella on molempia.
     
  19. idlehiiri

    idlehiiri Guest Guest

    Reg.:
    1 Sep 2008
    Innlegg:
    57
    Liker mottatt:
    0
    Lappeenrannassa molempia löytyy paikallisesta Expertista, joten kannattaa varmaan käydä myös siellä katselmassa Experteiltä. En ole tosin varma, että onko merkkivalikoimat täysin myymäläkohtaisia vai saneleeko ketju myytävät merkit...
     
  20. lapingultah

    lapingultah Guest Guest

    Reg.:
    22 Jul 2009
    Innlegg:
    13
    Liker mottatt:
    0
    @prkl: Kiitos, huomasin tuon saman kun kävin hifiliikkeitä ympäri Suomea läpi (tuo tuntuu olevan ainoa netin valikoimien mukaan). Jos ei muuta löydy niin lomalla asiaksi käydä tuolla sitten.

    @idlehiiri: Kumpaakaan merkkiä ei ole mainittu sanallakaan Expertin nettisivuilla, joten tuo antaisi ymmärtää että voivat myydä mitä tuntuu missäkin hyvältä. Soittamalla selvinnee muidenkin myymälöiden tilanne, selvitellään...