Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Marantz 2015 mallit

En tråd i 'Vahvistimet' startet av säätäjä, 4 Jun 2015.

  1. 3JJ

    3JJ Vakiokasvo

    Reg.:
    3 Mar 2006
    Innlegg:
    1.813
    Liker mottatt:
    438
    Marantzilla Suomessa 24kk takuu. (Ellei Mareksilla sitten ole joku oma lyhyempi takuu?)
     
  2. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Sep 2006
    Innlegg:
    4.157
    Liker mottatt:
    392
    Ja vaikka takuu olisi kulunut umpeen, niin kyllähän virhevastuu määrää, että laitteen pitää toimia kohtuullisen ajan, ja alle 2 vuotta vahvistimelle ei ole kohtuullinen käyttöikä.
     
  3. down

    down Käyttäjä

    Reg.:
    26 Aug 2003
    Innlegg:
    203
    Liker mottatt:
    3
    Nostellaan vanhaa...
    Vahvistimeen (n. viis ja puolivuotias SR6010) ilmaantunut outo ja ärsyttävä ongelma: vasen etukaiutin mykistyy ajoittain ihan kokonaan, välillä siitä kuuluu huomattavasti hiljempaa kuin oik. kaiuttimesta, kuuluu myös lievää rutisevaa ääntä.

    Vika korjaantuu yleensä kun kaiuttimeen koskee, koskiessa kaiuttimeen "lyö sormille" kuin siitä saisi lievän sähköiskun(!) (kaiutin alumiinikoteloinen Infinity Oreus). Jos tuo ei auta niin vahvistimen kaiutinterminaalia hipelöimällä ääni palautuu.

    Olen vaihtanut kaiutinta (löytyy noita satelliitteja 10 kpl) ja kaapelit, mutta oireet pysyvät vas. kanavassa. Eli jotain hämminkiä kaiutinterminaalissa. Onko tuo kuinka yleinen vika? Miten tuo voi edes hajota?