Kummeli!

En tråd i 'TV-ohjelmat ja -sarjat' startet av Crimson, 6 Sep 2003.

  1. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.596
    Liker mottatt:
    1.530
    Onkos kukaan katsonut vielä uutta Kummeli-sarjaa Kontio&Parmas?
    https://www.ruutu.fi/ohjelmat/kummeli-esittaa-kontio-parmas

    Useampi jakso on jo julkaistu. Itse en vielä ole ehtinyt katsomaan, mutta kun tuota Ruudun ilmaiskatselua on vielä jäljellä, niin pitää katsoa sarja tässä vielä aika nopeasti.
     
  2. lahkonen

    lahkonen Vakiokasvo

    Reg.:
    22 Jun 2005
    Innlegg:
    662
    Liker mottatt:
    42
    Jep, katsottu on ja yllättävän hyvä ollut mielestäni. Vierailevat hahmot ovat välillä huonoja (Aku Hirviniemi oli todella huono), mutta Kummelit vetävät itse hyvin, eivätkä liikaa yli. Sarja on mielestäni paljon parempi kuin Kummeli-elokuvat, mutta siihen ei toki vielä paljon vaadita, ja yllättävän hyvin jaksot kantavat kestonsa (ovat siis muistaakseni noin 45min per jakso). Heikki Silvennoinen on pääosassa ja kun tätä sarjaa katsoo, niin hiukan ihmettelee, miksi häntä ei ole näkynyt huomattavasti enemmän elokuvissa ja sarjoissa, sillä hän vetää roolinsa mielestäni hyvin. Etenkin kemia sekä tyttäreen että pariin, eli Parmakseen, toimii hienosti. Sarja on ikäänkuin hiukan aikuistunut versio Kummelista, jossa kiroillaan toki paljon, mutta huumoria tehdään enimmäkseen muualta kuin pissakakkaosastolta ja 70-luvun (proge)musiikki on vahvasti esillä.
     
  3. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Jul 2003
    Innlegg:
    3.131
    Liker mottatt:
    192
    Ensimmäisen jakson katsoin, koska se näytettiin ilmaiskanavalla. Mainoksen perusteella odotin järjetöntä sekoilua, mutta yllätyin ihan positiivisesti. Tässä oli ihan virkistäviä huumorin lajeja, erityisesti nauratti Heikki Paasonen kameracrewnsä kanssa kuvaamassa tositv-sarjaansa.
     
  4. Katselija

    Katselija Vakiokasvo

    Reg.:
    27 Okt 2004
    Innlegg:
    558
    Liker mottatt:
    12
    Kakkoskauteen olen pettynyt. Tarina on kasa silppua, kohtauksesta toiseen pompitaan ja vitsit vanhoja. Ei ole ekan jakson älyllisyyttä mukana huumorissa.
     
  5. Tilt-type

    Tilt-type Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    3 Jul 2003
    Innlegg:
    3.131
    Liker mottatt:
    192
    Tänään TV2:lta kello 23.42 alkaen tulee tuntikausia putkeen Kummeleita. Jokaiselta kaudelta esitetään kaksi ensimmäistä jaksoa, paitsi viimeiseltä kaudelta kolme ensimmäistä. Tuo on mielenkiintoinen tapa esittää jaksoja. Aion katsoa ihan tutkimusmielessä mielenkiinnosta, miten paljon taso vaihteli kausien välillä.
     
    h3mb3 liker dette.
  6. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.596
    Liker mottatt:
    1.530
  7. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.470
    Liker mottatt:
    707
    Facesivulta kopsattua...

    Kyllä lähtee! :)
     
    nepa liker dette.
  8. Mediggo

    Mediggo Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    23 Mar 2021
    Innlegg:
    246
    Liker mottatt:
    22
  9. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.470
    Liker mottatt:
    707
  10. bluesmood

    bluesmood Vakiokasvo

    Reg.:
    21 Nov 2013
    Innlegg:
    534
    Liker mottatt:
    33
    Tämä sarja palaa muistoissani lapsuuteen/teinivuosiini kovinkin voimakkaasti.

    Olen kerännyt kaikki DVD-boksit jokaisen tuotantokauden ja Kummeli-elokuvistakaan puutu kuin Kummeli Jackpot, vaikka olen sen monta kertaa nähnyt.

    Tuo Kummelin juhlajaksohan televisio-ensiilta on maanantaina, mutta kyllä itsekin ajattelin tänään lauantaina oikein ajan kanssa katsoa sen Areenasta.

    Lauantai-illan televisio-ohjelmistojen parhaimmistoa on tällä hetkellä mielestäni nyt kun putoustakaan ei maikkari lähetä, niin "Elämäni biisi" -ykkoselta, ja siinäkin on tänään Kummeli-tekijäryhmä vieraana, ja se sattuu olemaan tämän tuotantokauden viimeinen jakso. Kummelifanit siis tänään television ääreen ykkoselle uutisten ja urheiluruudun jälkeen suoraa lähetystä Tampereelta katsomaan Kummeli-ryhmän porkkanaryhmän elämänsä biisivalintojen osalta tarkastelemaan ja kuuntelemaan!

    Mielestäni tuo Kummeli-komediaporukka on ehkä Suomen tasokkain ainakin tällä hetkellä aktiivinen komediaryhmä, huumoriryhmä, olen jossain ajat sitten tituleerannut oman mielipiteeni pohjalta, että pidän Kummelia Suomen vastineena Brittiläiselle Monty python -ryhmälle. Helsingin sanomissakin kun oli jokin mediatutkijan haastattelu viikonloppulehdessä jokin aika takaperin, taisi olla elokuun lopussa, niin siinäkin oli Kummelin viittaus Monty pythoniin hänen suustaan, joten en ihan metsään tainnut mennä omassa ulostulossani ja vertauksessani.

    Radio Suomessakin oli nyt juhlavuotena Kummeli-ilta, ja ollut muutoinkin puheohjelmaa myos muutoin Kummeli - teemalla, en tiedä, varmaan Yle Areenassa on audio-osastolla vieläkin saatavilla kuunteluun.

    Mitä pidän radion kuuntelusta paljon, ja suosikkikanavani on Yle puhe, olen asentanut MyTuner -sovelluksen Samsungin appikaupasta televisiooni, ja kuuntelen sitä kautta radioasemia, lähinnä tosiaan Yle puhetta ja Radio Suomea, kun ne on nyt verovaroilla rahoitettuja mainosvapaita kanavia, kun en pidä juurikaan mainoksista.

    Yleisradio voisi päivittää tuon älytelevisio Areena -sovelluksen siten, että myos podcastit, ja audio-puhe ja muut radio-ohjelmat olisi saatavilla myos Areena -sovelluksessa, joka on älytelevisiossa. Nykyisellään jos haluaa kuunella puhe/musiikki-ohjelmaa, täytyy melkein tietokoneella kuunella, kun television sovellus ei anna mahdollisuutta kyseisen mediayhtion audiotallenteiden arkiston edes selailuun, ja näin ollen myoskaan kuuntelu ei ole mahdollista.
     
    Professional liker dette.
  11. rss

    rss Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    9 Des 2004
    Innlegg:
    357
    Liker mottatt:
    13
    Olipa huono. Ajattelin, että tässä olisi kokonaan uusia juttuja, mutta olikin paljon vanhojen kierrätystä. En tiedä onko vika minussa, mutta en kertaakaan nauranut ja turhautti vaan katsoa kun jutut olivat niin tylsiä.
     
  12. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.470
    Liker mottatt:
    707
    Itseäni nauratti kyllä useammankin kerran, varsinkin Ruususet, Satu ja Tuija, sekä vartijana mieltä erityisesti lämmitti kauppasketsi.

    Oli jopa parempi jakso mitä osasin edes toivoa. Hyvä että Kummeli muijatkin saivat ruutuaikaa. Selinin Miiasta tykänny aina, ihme kun sitä ei ole kauheasti missään muualla näkyny.
     
  13. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Reg.:
    9 Aug 2004
    Innlegg:
    11.470
    Liker mottatt:
    707
    Sist redigert av en moderator: 29 Apr 2025
    nepa liker dette.