Dvb-t2

En tråd i 'Digi-TV' startet av Doom100, 1 Jun 2010.

  1. jussi28

    jussi28 Vakiokasvo

    Reg.:
    11 Jul 2002
    Innlegg:
    948
    Liker mottatt:
    30
    Enpä tiedä.
    Mutta kustantaako yle kaikille laajakaistayhteydet joilla sitä ei ole, että pääsee televisiota katsomaan.
     
  2. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.330
    Liker mottatt:
    1.452
    Eikös kaikilla ole kännykkä? Nämä on varmaan jotain tulevaisuuden visioita. Eihän tässä vielä ole siirrytty edes HD-aikaan.
     
  3. IlkkaP

    IlkkaP Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Jan 2002
    Innlegg:
    1.096
    Liker mottatt:
    291
    Digitan liikevaihto vuonna 2019 oli 75 M€, jonka se kerää TV-operaattoreilta. Ylen osuus vuonna 2017 oli 40 M€. Yle-veron tuotto vuonna 2019 oli 495 M€, joten vajaa 10 % Yle-verosta menee antenniverkkoon.
     
  4. estobe

    estobe Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    15 Des 2007
    Innlegg:
    182
    Liker mottatt:
    5
    Milloinkas ne DVB-T1-lähetykset loppuvat?
     
  5. Tuike

    Tuike Vakiokasvo

    Reg.:
    8 Mai 2004
    Innlegg:
    700
    Liker mottatt:
    16
    Ei ole päätetty vielä.
     
    estobe liker dette.
  6. Tuike

    Tuike Vakiokasvo

    Reg.:
    8 Mai 2004
    Innlegg:
    700
    Liker mottatt:
    16
    estobe liker dette.
  7. estobe

    estobe Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    15 Des 2007
    Innlegg:
    182
    Liker mottatt:
    5
    Kiitokset. Pitääpä ottaa seurantaan.
     
  8. Tuike

    Tuike Vakiokasvo

    Reg.:
    8 Mai 2004
    Innlegg:
    700
    Liker mottatt:
    16
    Tuore tutkimus paljastaa suomalaisten kierrättävän vanhat televisiot ahkerasti – “Viime vuonna lähes 99 % televisioromusta hyödynnettiin edelleen” -traficom
    Mielenkiintoista. Jutun lopussa kerrotaan myös hdtv siirtymästä.

    Suomalaisissa kotitalouksissa jo melko hyvä valmius tulevaan HD-siirtymään
    Vapaasti vastaanotettavat antennitelevisioverkon kanavat jaetaan lähivuosina pelkästään DVB-T2-lähetystekniikalla, joka mahdollistaa HD- eli teräväpiirtolähetykset. Teräväpiirto tarjoaa entistä kirkkaamman ja eloisamman televisiokuvan sekä tarkemman kuvalaadun. DVB-T2-siirtymän myötä vain televisiot, joissa on HD-viritin, tulevat toimimaan. Enemmistö suomalaisista kotitalouksista (87 %) onkin jo hankkinut vähintään yhden television, joka on varustettu tulevaisuuden televisiolähetysten vaatimalla uudemmalla teknologialla. Kotitalouksissa, jotka vastaanottavat tv-lähetykset pelkästään antenni-tv-verkon kautta, osuus on alhaisempi (74 %).
    – HD-siirtymän päivämäärää ei ole vielä päätetty. Päätöksen ajankohdasta tekevät tv-yhtiöt, HD-siirtymästä Traficomilla vastaava projektipäällikkö Tiina Aaltonen kertoo.
     
  9. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    1 Nov 2002
    Innlegg:
    4.926
    Liker mottatt:
    608
    :D:D:rolleyes:
     
  10. TheRealThing

    TheRealThing I WANT TO BELIEVE
    Tukijoukot

    Reg.:
    3 Mai 2004
    Innlegg:
    4.975
    Liker mottatt:
    894
    Aivan naurettava lausunto. Onko tv-yhtiöille annettu joku aikajänne, jonka aikana siirtymäpäivämäärän pitää olla vai "annetaan(ko) markkinoiden hoitaa" siirtymä eli vapaasti valittuna päivämääränä tai todennäköisemmin ei koskaan?

    Tietoverkkojakelu ohittanee harava-antenniverkon relevantinpana jakelukanavana ennen kuin tuo siirtymä tapahtuu. Osittain sen jo tehnytkin.
     
    Brahms og hvihavai liker dette.
  11. odzmo

    odzmo Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    19 Jan 2008
    Innlegg:
    74
    Liker mottatt:
    0
    Aivan naurettava minä minä minä -lausunto täältä periferiasta katsottuna.
     
  12. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    Reg.:
    10 Jul 2006
    Innlegg:
    907
    Liker mottatt:
    17
    Maksu-tv-kanava Paramount Network on ilmoittanut lopettavansa kanavan jakelun Suomessa ja Pohjoismaissa. Muutoksen myötä Paramount Network -kanava ei ole enää 31.12.2021 jälkeen katsottavissa.
     
  13. vps358

    vps358 Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    11 Feb 2005
    Innlegg:
    4.963
    Liker mottatt:
    545
    Kyllä tuo on ollut ihan ilmainen tähän mennessä kaapelissa.
    Edit; sori Antennipuolella ei.
    https://www.paramountnetwork.fi/


    T: Vesku
     
  14. Tuike

    Tuike Vakiokasvo

    Reg.:
    8 Mai 2004
    Innlegg:
    700
    Liker mottatt:
    16
    HD-siirtymä tarvitsee määräpäivän -ficom
    25.11.2021

    Antennitelevisioverkon siirtyminen kokonaan HD- eli teräväpiirtoaikaan parantaa televisiokuvan laatua ja lisää lähetyskapasiteettia. Katsojalle ehkä kuitenkin tärkeämpää on, että se tuo myös nykyaikaiset palvelut jokaisen ulottuville. Antenniverkon HD-siirtymälle tulee sopia päivämäärä mahdollisimman pian.

    Televisio on suomalaisille edelleen tärkeä: katsomme perinteisiä televisiokanavia edelleen keskimäärin 2 tuntia 47 minuuttia päivittäin. Antennitelevisioverkossa on tällä hetkellä tarjolla parisen kymmentä vapaasti vastaanotettavaa ja yli 30 maksu-tv-kanavaa.

    Digita on osana huomattavan markkinavoiman (HMV) sääntelyprosessia tehnyt liikenne- ja viestintävirasto Traficomille oman ehdotuksensa siirtymän toteutuksesta. Digitan tavoitteena on ollut tarjota sitoumuspaketti, jota kaikki osapuolet eli niin Digitan asiakkaat, kuluttajat, Traficom kuin Digita itse pitävät tehokkaana, oikein kohdennettuna ja kohtuullisena. Prosessi on vielä kesken, ja olisikin toivottavaa saada siihen pikainen ratkaisu, sanoi Teppo Ahonen.

    Uusi vastaanotin mahdollistaa uudet palvelut

    Siirtymistä uuteen tekniikkaan ovat hidastaneet mm. sen mukanaan tuomat riskit tv-yhtiöille. Vaikka suurin osa suomalaiskatsojista on jo hankkinut nykyaikaisen tv-vastaanottimen, kaikilla ei sellaista vielä ole. Jotta uudella tekniikalla lähetetyt kanavat näkyvät, on televisiossa oltava siihen soveltuva viritin. Kaikki markkinoilla olevat uudet televisiot ovat jo tällaisia. Tyypillinen tv-vastaanotin on tänä päivänä 55-tuumainen äly-tv, jossa on hybridi-tv-ominaisuudet sekä valmiudet HD-vastaanottoon, kertoi Ahonen.

    Jotta kansalaisilla on yhdenvertainen mahdollisuus niin tv-palveluihin kuin muihinkin tv- ja laajakaistaverkon kautta saataviin palveluihin, on tärkeä saada siirtymä toteutettua ripeästi. Antenni-tv on myös erittäin energiatehokas tapa jaella perinteisiä, aikaan sidottua tv-sisältöä, muistutti Ahonen.
     
  15. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.330
    Liker mottatt:
    1.452
    Ollaanko 2031 vielä HD-ajassa?

    Oli kauhea virhe siirtyä lupamaksuista YLE-veroon. Nyt ei päästä millään siirtymään. Eikö ilmoitus, että YLE rahoitus tulee tästä lähtien valtion budjetista olisi onnistunut? Ilman tuota kytköstä -> YLE-vero? Ihan kuin ei tässä tie tai sairaalaveroakaan makseta. Nyt sitten ollaan kirkumassa takaako valtio jotenkin television näkymisen skutassa. Ihan kuin television katselu olisi joku perustuslaillinen oikeus.
     
  16. IlkkaP

    IlkkaP Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Jan 2002
    Innlegg:
    1.096
    Liker mottatt:
    291
    Virhe ei ollut YLE-verossa vaan Digitan myynnissä ulkomaille. Ei luonnollisia monopoleja pitäisi lainkaan myydä.
     
    peergunt, Snäckby, ZED og 1 annen person liker dette.
  17. Brahms

    Brahms ent. antiHD

    Reg.:
    9 Mai 2011
    Innlegg:
    342
    Liker mottatt:
    30
    Ensinnäkin kyllähän television katselu on, vaikka ei sentään perustuslaillinen, niin silti perusoikeus. Toisekseen kuten IlkkaP tuossa sanoi, ei virhe ollut Yle-vero vaan Digitan myynti ulkomaille! Jollain Yle on rahoitettava, on se sitten tv-maksu, Yle-vero tai valtion budjetista mutta viimemainitussakin rahat kerätään suurelta yleisöltä jokatapauksessa. Niin ja kyllä tavalla tai toisella maksat myös teistä ja sairaaloista, verojen muodossa. Niitä vaan ei ole korvamerkitty samalla tapaa kuin Yle-veroa.
     
  18. Brahms

    Brahms ent. antiHD

    Reg.:
    9 Mai 2011
    Innlegg:
    342
    Liker mottatt:
    30
    Näin siinä varmasti tulee käymään eli ne jotka ei halua kaapeliin tai satelliittijakelun piiriin, tulee kaiketi ottamaan iptv-palveluita koska antennijakelu on epäilemättä kuolemassa pois jo ihan kanavavalikoiman ja HbbTV-sekoilun vuoksi. Tämä vaan tosin oma mielipide.
     
  19. Snäckby

    Snäckby Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    12 Apr 2016
    Innlegg:
    1.692
    Liker mottatt:
    155
    Kaikki ei asu edes Kehä 3 sisäpuolella kerros- tai rivitaloissa. Ei pientaloihin saa kaapelia ja iptv palvelun saat kun itse maksat kaiken mahdolliseen runkokaapeliin tai rakennat 4G tai mahdollisen 5G yhteyden.
    Entäs kesämökit?
    Kyllä antennijakelua tarvitaan.
     
  20. hhelminen

    hhelminen Vakiokasvo

    Reg.:
    10 Jul 2006
    Innlegg:
    907
    Liker mottatt:
    17
    Heh 5G, täällä Mäntässä Elisan 5G antaa 70Mbps +20ms Ping lukemia, eikä muillakaan operaattoreilla hurraamista nopueukissa ole ollut (suoratoistot pätkii kaikkien operaattoreiden liittymilla viikonloppuisin).
    No onneksi on täällä vedetty kuitua kiinteistöille suht kattavasti (mukana tulee extra kuidun myötä mahdollisuus kaapelikanaviin), ja lisää vedetään.