D-vitamiini

En tråd i 'Terveys & hyvinvointi' startet av cooldog, 3 Nov 2009.

  1. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.552
    Liker mottatt:
    1.507
    Mikäs purkki tuolta IHerbistä kannattaisi tilata? Ei haittaa vaikka cooldogille rahaa tuosta menee, jos halvalla saa.
     
  2. miklis

    miklis Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    17 Jul 2002
    Innlegg:
    108
    Liker mottatt:
    0
    Ei tuo minuakaan sinänsä haittaa. Se haittaa, että asiaa ei voi tuoda itse esille.

    Minä katselin tuota purkkia tilausmielellä:
    Healthy Origins, Vitamin D3, 5,000 IU, 360 Softgels
     
  3. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    Olen vissiin aika heikko luonne, kun lähti pistin tilauksen menemään. :)

    Vajaalla $50 tilasin vitskuja.

    Olisin tilannut vielä noita Omega-3 kalaöljytabujakin, mutta silloin olisi ylittynyt se $55 rajapyykki. Onhan noita Pirkan Omega-3 -tabuja vielä jäljellä aika paljon, että syödään ne nyt loppuun ensin. Voisi kai sitä ihan vakioasiakkaaksi alkaa tuonne iHerbiin. :)

    Onko joku asiaan enemmän perehtynyt tietoinen siitä mitkä olisivat ne tärkeimmät vitamiinit/lisäaineet, mitä kannattaa popsia? Itse olen tosiaan jonkinlaisella mutu-teorialla aina ostellut kombinaation "C-vitamiini/B-vitamiinit/Kalaöljy+Omega3" ja tämän lisäksi jotain ylimääräistä joskus kuten esimerkiksi noita Royal Jelly -tabuja.
     
    Sist redigert: 5 Nov 2009
  4. hkj

    hkj Avatar Tukijoukot Guest

    Reg.:
    10 Sep 2003
    Innlegg:
    4.126
    Liker mottatt:
    0
    Onhan nuo hinnat aika halpoja jos vertaa Suomen apteekkien hintatasoon... Itsekin otan nyt talvella monivitamiini + kalanmaksaöljy-kapseli täydentämään D-vitamiinin saantia.
     
  5. code.666.

    code.666. Guest Guest

    Reg.:
    29 Apr 2003
    Innlegg:
    1.226
    Liker mottatt:
    1
  6. Trent

    Trent Guest Guest

    Reg.:
    29 Des 2005
    Innlegg:
    269
    Liker mottatt:
    0
    Kannattaa huomioida myös seuraava, kun tilailette noita korkean D-vitamiinipitoisuuden sisältäviä kapseleita:

    "D-vitamiinin liikasaanti aiheuttaa hyperkalsemian eli veren kalsiumpitoisuuden kohoamisen. Hyperkalsemian oireita ovat pahoinvointi, ruokahaluttomuus ja runsas virtsaaminen, mikä aiheuttaa elimistön kuivumista. Hyperkalsemia johtaa kalsiumin kertymiseen pehmytkudoksiin, erityisesti munuaisiin, mikä pahimmillaan voi aiheuttaa munuaisten vaurioitumisen.

    D-vitamiinin turvallisen saannin yläraja aikuisille on 50ug/vrk ja alle 10-vuotiaille lapsille 25ug/vrk. D-vitamiinin liikasaannin haitat ovat todennäköisempiä, kun liialliseen D-vitamiinin saantiin yhdistyy myös runsas kalsiumin ja fosfaatin saanti. D-vitamiinin suurien määrien käyttö ravintolisinä pitkäkestoisesti ei ole turvallista. Sen sijaan liikasaanti ruoasta on harvinaista"

    [Lähde: Liikuntaravitsemus (2. painos, 2008), luku 9 "Kalsium ja D-vitamiini" s.182, kirjoittaja Marika Laaksonen (ETM)]

    (Tämä tietenkin on vain yksi lähde joka sattui itselläni olemaan käsillä, varmaan muitakin näkemyksiä maailmalla on... Itselläni ei ole asiantuntemusta lähteä arvoimaan tiedon oikeellisuutta.)

    :edit: Onkohan nämä rajoitukset jo _virallisestikin_ vanhentunutta tietoa? Ensimmäinen painos kirjasta on vuodelta 2006... :edit:
     
    Sist redigert: 4 Nov 2009
  7. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    5 Mai 2004
    Innlegg:
    11.669
    Liker mottatt:
    179
    No voihan noita popsia vaikka yhden kapselin kahdessa tai kolmessa päivässä, jos epäilee saavansa liian suuren annoksen.
     
  8. Trent

    Trent Guest Guest

    Reg.:
    29 Des 2005
    Innlegg:
    269
    Liker mottatt:
    0
    Tottahan toki... Kunhan nyt muistutin, että nykyinen(?) turvallisen saannin maksimiannos on luokkaa alta puolet yhden kapselin sisältämästä.

    En osaa sanoa, mihin tutkimuksiin tämän turvallisen annoksen rajan veto perustuu, mutta siitä olen melko varma, ettei sitä ihan hatusta ole vedetty (silloin kun se joskus aikanaan on määritetty).
     
  9. pokkus

    pokkus Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    20 Okt 2006
    Innlegg:
    282
    Liker mottatt:
    0
    Itsekin tilailin tuolta iHerbistä viikonloppuna muutamia tuotteita: magnesium, d-vitamiini ja vihreä tee uute. Huomattavasti halvempaa kuin Suomessa, postikuluineenkin.

    Tässä vielä koodi muillekin tilaajille NEV744. Tällä ensitilaaja saa siis 5$ alennusta loppuhinnasta.
     
  10. aleksiet

    aleksiet Guest Guest

    Reg.:
    15 Aug 2006
    Innlegg:
    299
    Liker mottatt:
    0
    http://www.terveyshymy.fi/artikkelit/d-vitamiinin-puutos-on-suuri-terveysriski


    Tutkimuksiahan on aiheesta valtavasti. Niitä kannatta lueskella ja tehdä sitten oma päätös.

    Jossain esitetty D-vitamiinin turvallinen yläraja seerumissa on 250nmol/L. Tässä kuvaajassa on yhden tutkimuksen tulokset 0, 25, 125 ja 250mikrogramman päivittäisellä annoksella.

    [​IMG]

    Huomatkaa miten hitaasti pitoisuus nousee. Aamulla otetulla napilla ette siis saa virkeyttä iltapäivään vaan käytön on jatkuttava kuukauden-pari ennenkuin taso nousee. Tollasen suositellun 150nmol/L tason saavuttaa siis _tämän tutkimuksen mukaan_ noin 60 päivän käytöllä päiväannoksen ollessa 125 mikrogrammaa.

    Aika varovaista on siis käyttö jos pelätään edes 5000IU nappeja.





    Ihme valitusta jos cooldog saa tosta pienen hyödyn että käytätte hänen koodiaan ja otatte itsellenne 5$ edun. Saatte itse ihan vastaavan koodin mitä voitte jakaa eteenpäin jos kiinnostaa. Ei tolla nyt oikein rahoiksi lyö. Jonkun dollarin sillä voi säästää puolin ja toisin.
     
    Sist redigert: 4 Nov 2009
  11. cooldog

    cooldog Guest Guest

    Reg.:
    4 Feb 2009
    Innlegg:
    82
    Liker mottatt:
    0
    No tuo 50ug päivässä ei todellakaan ole mikään yläraja, ja tuolta tiede.fi:n D-vitamiiniketjusta löytyy useita tutkimuksia aiheesta, että annos saa olla todella iso, mutta tuo 150nmol/L taso on semmoinen mihin ite pyrin, sillä tasolla pitäis terveysvaikutusten tulla esiin.
    Tuota 5000IU:ta eli 125ug käyttää jo todella moni ja moni on kertonut positiivisista vaikutuksista ja useat tutkimustuloksetkin sen kertovat, voin kaivaa tuolta tiede.fi:n threadista noita tutkimuksia enempi.
     
  12. jkt

    jkt Guest Guest

    Reg.:
    26 Aug 2009
    Innlegg:
    18
    Liker mottatt:
    0
    Mielenkiintoisilta vaikuttaa kyllä tutkimukset ja kirjoittelut. Esim englanninkielinen Wikipedia-artikkeli on suositeltua luettavaa.

    Itsellä lähti myös 2000 IU:n pakkaus tilaukseen. On nimittäin aika tyyriitä nuo paikallisen apteekin D-vitamiinituotteet.

    Ja tässä "pakollinen" koodi JAR238, jolla saa ensitilaaja 5$ alennuksen ja allekirjoittanut boonuksia.
     
  13. Ykskytä

    Ykskytä Guest Guest

    Reg.:
    18 Jul 2001
    Innlegg:
    2.607
    Liker mottatt:
    0
    Nykyiset, vuonna 2005 laaditut, suomalaiset ravitsemussuositukset löytyy täältä pdf:nä.

    Painoa pudottaessani seurasin muutaman viikon omaa ravinnonsaantiani noihin suosituksiin verrattuna. Omega-3 ja -6 rasvojen osalta saantisuositukset ylittyivät jopa viisinkertaisesti. Olin vuoden verran syönyt näitä lisäravinteena siis aivan turhaan :grr:. Oman kokemukseni mukaan eniten kannattaa kiinnittää huomiota riittävän D-vitamiinin ja kalsiumin saantiin. Seuraavaksi tulevat folaatti ja rauta. Tutkimusten mukaan muillakin suomalaisella löytyy puutteet samoista kohdin.
     
  14. Trent

    Trent Guest Guest

    Reg.:
    29 Des 2005
    Innlegg:
    269
    Liker mottatt:
    0
    Kiitos, Ykskytä, tuosta linkistä. Täytyy tutustua noihin suosituksiin jossain välissä...

    Tiede-lehden ketju olis varmaan ihan hyödyllistä luettavaa kaikkine Tolosen toimittamine linkkeineen, mutta ei vaan jaksa ruveta sitä läpi kahlaamaan.

    Englanninkielisessä Wikipediassa sanotaan:

    "All known cases of vitamin D toxicity with hypercalcemia have involved intake of over 1,000 micrograms/day (40,000 IU)[50]."

    ... ja lähteen [50] tarkempi tutkiskelu osoittaa että:

    "All of the reports of vitamin D toxicity showing the convincing evidence of hypercalcemia involve serum 25(OH)D concentrations well above 200 nmol/L (Table 5Go), which requires a daily intake of >=1000 µg (40000 IU), and which could thus be conservatively considered the LOAEL."

    ... eli ainakin tuo Urheiluravitsemus-kirjan varoittelu hyperkalsemiasta 50ug/vrk maksimiannostuksen yhteydessä on melkoista liioittelua... :eek:

    Se kannattaa kumminkin pitää mielessä, että auringosta (kesällä ja etelän lomilla) ja normaalista ravinnosta tulee osa kropan tarvitsemasta D-vitamiinista - että ihan kaikkea ei tartte napeista saada. :thumbsup:
     
  15. code.666.

    code.666. Guest Guest

    Reg.:
    29 Apr 2003
    Innlegg:
    1.226
    Liker mottatt:
    1
    5$ alekoodi NAS550
    Healthy Origins, Vitamin D3, 5,000 IU, 360kpl Softgelsit meni tilaukseen, postikuluineen $14.98. Eli siis naurettavan halpaa.
     
  16. jkt

    jkt Guest Guest

    Reg.:
    26 Aug 2009
    Innlegg:
    18
    Liker mottatt:
    0
    Jos oikein ymmärrän, niin englanninkielisen Wikipedian D-vitamiini-artikkelissa todetaan, että joidenkin tutkimuksien perusteella kesäaikaan 20-30 minuutin oleilu auringossa tuottaa 10000 IU:ta = 250 µg vastaavan D3-vitamiiniannoksen. Ja toki lisää, että tämä on maksimiannos, sillä ihon D3-vitamiinituotto lakkaa kun tuo taso saavutetaan.

    Eli jos haluaa pelata varman päälle D-vitamiinin kanssa, niin käyttää talvisin solariumia ;)
     
  17. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Reg.:
    17 Okt 2001
    Innlegg:
    9.552
    Liker mottatt:
    1.507
    Missä päin maailmaa? Englannissa luulisin?

    Esimerkiksi Hollannissa ei lapsille tarvitse antaa D-vitamiinia, koska he saavat sitä auringosta tarpeeksi ympäri vuoden. Suomessa taas suositus on 20 tippaa päivässä esim. tätä.
     
  18. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    15 Aug 2005
    Innlegg:
    430
    Liker mottatt:
    0
    Kesäaikaan aurinko paistaa Suomessa enemmän kuin Englannissa, joten D-vitamiinia varmaankin saa riittävästi ulkoilemalla.
     
  19. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    13 Des 2002
    Innlegg:
    2.273
    Liker mottatt:
    0
    Heps, mihinkäs se D-vitamiini laktoosittomasta maidosta yms. maitotuotteista katoaa?
     
  20. pokkus

    pokkus Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    20 Okt 2006
    Innlegg:
    282
    Liker mottatt:
    0
    Itseä enemmän kiinnostaisi se asia, että onko elimistölle sama asia saada D-vitamiini auringosta itse tuottamalla vai popsimalla tablettina. Jotenkin vaan voisi kuvitella, että sisäisesti nautittu annos ei ole ihan sama asia kuin se että elimistö itse tuottaa saman määrän vitamiinia.