4k töllön hankinta..

En tråd i 'Televisiot' startet av papat, 14 Jan 2016.

  1. Brennick

    Brennick Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    21 Aug 2006
    Innlegg:
    319
    Liker mottatt:
    0
    Tolla budjetilla harkitsisin kuitenkin hullujen päivien tarjousta Sony KD65XE9005B 65" töllöstä hintaan 1799e. Uskallan väittää, että parempaa kuvaa kuin yhdessäkään linkkaamassasi tv:ssä.
     
  2. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    10 Sep 2006
    Innlegg:
    4.088
    Liker mottatt:
    374
    Joo, tuo on kyllä ihan eri luokkaa.
     
  3. Piikki

    Piikki Tunnettu käyttäjä
    Tukijoukot

    Reg.:
    4 Mai 2004
    Innlegg:
    473
    Liker mottatt:
    0
    Näkyy Verkkiksessä pompanneen 65” LG OLEDien hinnat vähän ylöspäin, mutta taas Sonyn vastaava on tullut alaspäin.

    Kumpa nyt osuisi Black Fridayn lotto kohdalle, Sonyn huippu FALDia 75” koossa kiitos!
     
  4. tekarijee

    tekarijee Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    22 Apr 2005
    Innlegg:
    69
    Liker mottatt:
    1
    Pistetään korvan taakse, kiitos vinkistä.

    Entäs tämä LG:n malli jonka hinta on hulluilla päivillä 999€, onko se niin paljon Sonya huonompi ettei kannata harkita?
    https://www.power.fi/x/p-518404/?utm_source=stockmann&utm_medium=hplist&utm_campaign=hp2017fall
     
  5. Brennick

    Brennick Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    21 Aug 2006
    Innlegg:
    319
    Liker mottatt:
    0
    Jos kuvanlaatu on toissijainen tekijä niin isoa kuvaahan toi LG tarjoilee tonnilla. Mutta toissavuoden alemman keskitason malli vs. ylemmän keskitason tän vuoden malli (sony). Itse en miettisi kyllä hetkeäkään.
     
  6. tekarijee

    tekarijee Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    22 Apr 2005
    Innlegg:
    69
    Liker mottatt:
    1
    #206 tekarijee, 7 Okt 2017
    Sist redigert: 8 Okt 2017
  7. Jani_p

    Jani_p Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    28 Sep 2005
    Innlegg:
    300
    Liker mottatt:
    2
    Miten tuo Sonyn android pelaa nykyään? Olisi KD -55XE9005 hintaan 999€ aika monessa liikkeessä tällä hetkellä.
     
  8. tekarijee

    tekarijee Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    22 Apr 2005
    Innlegg:
    69
    Liker mottatt:
    1
    Itsellä ei ole vertailupohjaa muista Android-töllöistä, mutta ainakin tuossa omassa melko sulavasti. Heti töllön käynnistämisen jälkeen esim. jotkin tv:n asetusvalikot hieman miettii, mutta kun laite "lämpenee" niin homma toimii. Kaukosäädin ei ole kovin hyvä silloin kun tarvitsee jotain kirjoittaa (esim. Netflix, Youtube), joten näppäimistön hankinta lienee harkinnan arvoinen. Jos löytyy taloudesta Android-tabletti niin siihen voi hakea Play-kaupasta tv:n ohjaussovelluksen, mutta silläkin kirjoittaminen on melko vaivalloista.

    Kirjoittelin arvostelun tuonne verkkokauppa.comiin ensimmäisistä käyttökokemuksista nimimerkillä karsta34 . https://www.verkkokauppa.com/fi/reviews/57525/hdkkd/
     
    Jani_p liker dette.
  9. Plisukainen

    Plisukainen Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Reg.:
    26 Jan 2005
    Innlegg:
    1.971
    Liker mottatt:
    169
    Sampan 55" QLED lauantaina Powerin hulluilla päivillä tarjouksessa 1499€
     
  10. Electron

    Electron Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    9 Mai 2003
    Innlegg:
    1.357
    Liker mottatt:
    79
    Onko noissa eri merkeissä eroa sen suhteen saako niistä varmasta kamerat ja mikit pois käytöstä?
    Samppa (vai oliko jokin toinen merkki?) muistaakseni narahtikin jo siitä keräsivät ihmisten olohuoneista ääntä ja kuvaa servereilleen.

    Ymmärrän toki että suurin osa vähät välittää omasta yksityisyydestään mutta joillekin sillä on edelleen merkitystä.
     
  11. kmruuska

    kmruuska Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    27 Okt 2009
    Innlegg:
    1.175
    Liker mottatt:
    389
    No, ainakaan mun LG:ssä ei tiettävästi edes ole kameraa että sen suhteen ei pitäisi olla ongelmaa. Kaukosäätimessä taitaa olla mikki kuitenkin, muistaakseni, vaikken sille koskaan juttelekaan...
     
  12. sateki

    sateki Tuttu käyttäjä

    Reg.:
    11 Jun 2008
    Innlegg:
    120
    Liker mottatt:
    4
    Katselimme ja jopa yritimme netin kautta tuota HulluillaPäivillä olevaa Sonyn KD55:sta, oli jo aamusta loppu. Höh.
    No en sahannut ranteita auki tuon takia.
    Kun kerran muualtakin saa 999 hintaan.
    Onko tuo tuossa hintaluokassa hyvä ostos? Ja kyllä, olen Sony fiksatoitunut...
    Luin toki arvosteluja netistä ja ei se hullummalta tuntunut. Eikä liene ole mikään tavattoman vanha poistomyynnissä oleva mallikaan.

    Mulla on siis seinässä kiinni yli 10v vanha Sonyn tauluTV, joka pelaa moitteetta.
    Kuvan laatu ei tosin ole edes HD, mutta onhan tuosta uutiset ja sään nähnyt !
    Eikä siinä ole liikoja liittimiäkään.

    Nyt vain olen liikkeissä ja kavereilla nähnyt että onhan noissa nykylaitteissa kuvanlaatu jo aivan toista luokkaa. Sitä en kiellä. Päinvastoin myönnän sen.
    Mutta tarvitseeko tavallinen töllön ( ei aktiivinen ) tuijottaja mukana tulevia älyominaisuuksia sun muita hepsukoita ? Kuinka käyttökelpoisia/tarpeellisia ne oikeasti on ?
    Arvostan kyllä sitä mukavaa leffaa, kun joku viikonloppu pimeänä talvi-iltana katselen että kuva on hyvä, tarpeeksi suuri ja äänikin saa olla OK. Mutta se ei ole mulle ainoa ja tärkein asia.
    Tuo 55" kokoluokka olis aika osuva, vain aavistuksen suurempi kuin nykyinen, osin sen takia myös että tuossa vanhassa on ihan tuhdit reunat ( joista parhaiten näkee kyllä laitteen iän ) ja alareunassa ruudun kokoa pienentämässä liki 10cm alue jossa kaiuttimet yms.
    Eli itse katselualue kyllä on tuossa 55:ssa reippaastikin isompi.
    Ja perheenpääkin on jo hankinnan hyväksynyt, kun näki miten siroja ja hienoja nuo uudet TVeet on.
    Ja osaan toki ostaa tuon mallin ja latoa rahat vaikka Verkkokaupan tiskiin, lähinnä kyselen siksi että jos joku tietää jo heti että tuossa mallissa on se ja se pielessä, siksi edullinen tms. Tai että tuosta nimenomaisesta mallistahan puuttuu joku toiminne jonka juuri ensi vuonna tuleva uusi XXX tv- lähetys tarvitsee jne.
     
    #212 sateki, 12 Okt 2017
    Sist redigert: 17 Okt 2017
  13. El Grande

    El Grande Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    25 Jul 2007
    Innlegg:
    3.987
    Liker mottatt:
    406
    Miltä Full HD -kuva (4K:ksi skaalattuna) näyttää 55" 4K-töllöstä noin 2-2.2 metrin katseluetäisyydeltä? Kuinka hyvin 4K ja Full HD -materiaalin eron huomaa, jos jälkimmäinen on viimeisen päälle laadukas?
     
  14. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    18 Aug 2006
    Innlegg:
    7.597
    Liker mottatt:
    524
    Se skaalaushan ei muuta mitään, kun se voidaan ja kannattaa tehdä suoraan 4:1 eli jokainen FullHD-pikseli korvataan neljällä (2x2) UHD-pikselillä.

    Enintään kuva on tipan skarpimpi, kun pikseliverkko on hienompi.

    Toista se oli dvd-skaalaus, kun 480/576 ei varsinaisesti muuntunut neljän kertoimella 1080:ksi.

    Katseluetäisyys taitaa olla siinä rajoilla tuolla kuvakoolla ja kun Killpatrickin ja muiden harmiksi se 4K on edelleen about 9 kertaa kymmenestä oikeasti 2K:ta, niin sinne olemattoman puolelle se ero putoaa.

    Relevantimpaa on se HDR ja mahdollinen kuvan uudelleenmasterointi muutoinkin.
     
  15. poissaoleva

    poissaoleva Aktiivinen käyttäjä

    Reg.:
    18 Jan 2007
    Innlegg:
    61
    Liker mottatt:
    0
    On tämä tv:n hommaaminen hankalaa, koska ei ole tarpeellista budjettia.

    Mites ku tuonkin ominaisuuksissa mainitaan "UJ750-televisiossa on Dolby Vision sekä HDR10 ja HLG"

    Nekö on vaan surkeita ja vähän sinnepäin olevilla spekseillä voidaan termi ominaisuuksiin kirjata.

    EDIT* Tai sitten saisiko n.1500€ budjetilla parempaa? Käytettynä täälläkin näyttäisi olevan Samsung 65JS9505 tai KS9005, mitähän eroa noilla on?
     
    #215 poissaoleva, 15 Okt 2017
    Sist redigert: 15 Okt 2017
  16. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    28 Jan 2010
    Innlegg:
    7.201
    Liker mottatt:
    1.412
    Vastaan vain itseäni koskevaan kohtaan.
    Tässä on jonkun näköinen väärin käsitys. Minua ei kiinnosta pätkääkään onko kuva 1K, 2K, 3K, 4K, 8K tai vaikka 100K.
    Mielestäni se, että suurin osa uusista leffoista on vedetty jossain tuotannon vaiheissa 2K-putken läpi, harmittaa ENITEN vain niitä ihmisiä, jotka eivät ole ostaneet UHD-soitinta ja jotenkin saavat heidät pilkkaamaan koko juttu ja tämä jotenkin vahvistaa heidän oman erinomaisuuden tuntoa.

    Jopa tämä kirjoittaja jotenkin sotkee omat jauhonsa. Ensin ero on olematon ja sitten HDR ja uudelleen masterointi tekevät ihmeitä.
    Tärkeintä minun puolestani on, että UHD-levyt tarjoavat tämän hetken parasta kuvaa ja ääntä.
    Se, että joku haluaa katsella/tyytyvät huonompaa kuvaa ja ääneen, on heidän asiansa.
     
    #216 KILLPATRICK, 16 Okt 2017
    Sist redigert: 16 Okt 2017
  17. Remus

    Remus Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    9 Sep 2006
    Innlegg:
    417
    Liker mottatt:
    3
    Lg 65UH950 tai Panasonic 65EX700 osus sun budjettiin verkkokaupasta. Tuo samsungin 9505 on fald malli ja huomattavasti parempi kuin 9005.
     
  18. x_jmt_x

    x_jmt_x Lähes henkilökuntaa

    Reg.:
    18 Aug 2006
    Innlegg:
    7.597
    Liker mottatt:
    524
    No ei se kyllä siltä näytä.

    Ei sotke, sinä et vaan pysy perässä. Alkuperäinen kysyjä viittaa ruutukokoonsa sekä katseluetäisyyteen ja kuvan skaalaukseen. Tuolla ruutukoolla ja etäisyydellä FullHD ja semi-4K:n (tai edes ihan oikean tavaran) välillä ei ole välttämättä ole eroa, kun ei riitä silmässä erottelukyky (tämä on hyvin henkilöstä riippuvaa). Ja edelleen, FullHD -> UHD -skaalaus on on suoraviivainen neljällä kertominen, eli skaalausvirheitä ei tule. Ainakin vielä pari vuotta sitten tulos oli parempi suoralla 1:4 (vai 4:1) skaalauksella, kuin prosessoinnilla. Joka tapauksessa FullHD:n ylittävän tarkkuuden etu tulee esiin vasta isommalla ruudulla, kuin 55" kahdesta metristä.

    Sen sijaan HDR taikka kuvan mahdollinen uudelleenmasterointi eivät kysele katseluetäisyyden perään. Niillä ei kuitenkaan ole mitään tekoa resoluution taikka skaalauksen taikka ruutukoon kanssa, joista tässä kysyttiin. Halusin kuitenkin huomauttaa, että nämä edut UHD-julkaisuissa on, mitkä kannattaa ottaa huomioon, jos on ostohousut jalassa.

    En ymmärrä, miksi minä olen muka UHD-vihaaja. Se seikka, että materiaalin mainostaminen 4K leimalla kun se ei sitä ole on samaa kusetusta, kuin VHS-tason kuran myyminen BD:llä oli aikanaan, on fakta. Tämä ei ole mikään mielipidekysymys eikä tuolla ole mitään tekoa sen kanssa, onko julkaisu paras mahdollinen (tällä hetkellä). Valheellinen markkinointi on valheellista markkinointia. Edelleen olen erittäin kiinnostunut HRD:stä, mutta toistaiseksi tykkiteknologia ei ole päässyt tuohon kiinni. Minun kuvakoollani (2m leveä kangas) ja katseluetäisyydellä (alle 2m) suuremmasta resoluutiosta voisi siitäkin olla iloa, vaikka pidänkin HDR:ää relevantimpana uudistuksena.
     
    #218 x_jmt_x, 16 Okt 2017
    Sist redigert: 16 Okt 2017
  19. Jhee

    Jhee Uusi jäsen

    Reg.:
    28 Des 2009
    Innlegg:
    24
    Liker mottatt:
    0
    Onko täällä muita 65" Sony XD7505 omistajia? Tuo Android on aivan käsittämättömän hidas melkein koko aika, 1-2 sekuntia saattaa mennä kanavan vaihtamiseen. Ohjelmaopas jumii ja kaatuu pari kertaa viikossa jne.
    Onko tuossa todella noin huono ja hidas prossu vai sainko jonkun maanantaikappaleen?
     
  20. Elix

    Elix Tunnettu käyttäjä

    Reg.:
    29 Nov 2007
    Innlegg:
    259
    Liker mottatt:
    1
    1-2 sekuntia kanavan vaihtoon. Mulla kestää kauemmin ja mun mielestäni ei ole hidas. Ei ole android TV.