Uusi Mikrobitti

Тема в разделе "Yleistä", создана пользователем dfdf, 3 дек 2006.

  1. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Регистрация:
    15 апр 2006
    Сообщения:
    1.889
    Симпатии:
    0
    Mikrobitti 12/08 televisiovertailu:

    :hitme::OI:sick:
    Vai että jatkaa Mikrobitti entisen Hifi-lehden perintöä? Justiinsa joo. Täältä lähti tylyä ja nörttimäistä palautetta. :)
     
  2. cxt2

    cxt2 Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    19 мар 2007
    Сообщения:
    697
    Симпатии:
    0
    Mitä,vieläkö se lehti ilmestyy:eek: No,joku MB hifimaailma kävi kädessä,nopealla pläräyksellä,joka vehkeen hinta oli keskiarvona vähintään tonni.Nythän tuon koko lehden vois lopettaa,kun nää asiat käsitellään täällä pari kk etuajassa:D
     
  3. Pikseli

    Pikseli Guest Guest

    Регистрация:
    4 сен 2003
    Сообщения:
    242
    Симпатии:
    2
    Tuo on täysin typerä kommentti lehdeltä. Tuosta näkee, että kyseisen tekstin keksinyt ei taida oikein tajuta, mitä mittasuhteet tarkoittavat. 4:3 kuvaa et saa laajakuvaksi kuin leikkaamalla osan kuvasta pois, jos haluaa säilyttää mittasuhteet.

    4:3 venyttäminen 16:9 suhteeseen on hiukan makukysymys, vaikka hyvin erikoinen onkin. Mielestäni se pitäisi olla valikon takana ominaisuutena, joka pitää itse muuttaa. Kuitenkin korostaen, että kyse ei ole aidosta laajakuvasta.

    Tällainen paskan tulostaminen lehdiltä vain vääristää faktoja entisestään. Vituttaa ihan lukea.
     
  4. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Регистрация:
    15 апр 2006
    Сообщения:
    1.889
    Симпатии:
    0
    Juuri tällaista viestiä laitoin menemään. Yksinkertaistettuna: neliötä ei saa suorakaiteeseen ilman vippaskonsteja. Miten venytän neliön suorakaiteelle ilman, että mittasuhteet muuttuvat? :hitme:
     
  5. Johann

    Johann Guest Guest

    Регистрация:
    17 окт 2002
    Сообщения:
    641
    Симпатии:
    0
    Eihän MB niin väitäkään, vaan sanovat että 4:3-kuvaa ei saa koko ruudulle ilman _pahaa_ mittasuhteiden vääristymistä.

    Vaikka MB sanookin tuon väärin, ymmärrän kuitenkin mitä tarkoittavat. On iso ero miten eri telkarit venyttävät 4:3-kuvan koko ruudulle.

    Järkevästi/kauniisti/ilman pahaa vääristymistä sen saa esim. poistamalla 4:3-kuvan overscan sivuilta, lievällä venytyksellä ja lievällä leikkauksella ylä- ja alareunasta. Tällä tavalla kuvaa voi melkein jo katsoa.. (pelkästään overscanin poistamisella saadaan 4:3-kuvasta merkittävästi leveämpi ilman mitään venytyksiä)

    Rumasti ja pahalla vääristymällä se on tehty jos 4:3-kuva vain venytetään sellaisenaan koko ruudulle.

    Itse en koskaan katso kuvaa venytettynä, mutta suurelle osalle ihmisistä ne mustat palkit on se suurin paha. Hyväksyn niiden mielipiteen, ja siksi on myös mielestäni hyväksyttävää antaa miinukset siitä jos kuvaa ei saa "kauniisti" venytettyä. Ne jotka eivät katsele venytettyä kuvaa ei tarvitse sitä miinusta huomioida.

    MB olisi tosin voinut hieman enemmän selittää kuvasuhteista ja venytyksen vaikutuksesta kuvaan.
     
  6. Jeukkuli

    Jeukkuli Vakiokasvo

    Регистрация:
    26 фев 2004
    Сообщения:
    1.867
    Симпатии:
    10
    Minunkin silmään pisti tuo huonosta 4:3 -venytyksestä nillittäminen. Tekniikan maailman telkkaritestissä oli toisenlainen näkökulma asiaan, kuvasäätö -osiossa sanottiin:

    "Kuvasuhde on vielä paras säätää sellaiseksi, että laajakuvalähetykset täyttävät koko ruudun, mutta perinteisissä 4:3-muotoisissa ohjelmissa ruudun molempiin reunoihin jää mustat palkit. Venytetyssä 4:3-kuvassa näkyy nimittäin aina ylimääräisestä skaalauksesta johtuvia neliömäisiä liikevirheitä. Yleensä television saa valikoista tilaan, jossa kuvasuhdeautomatiikka huolehtii tästä asiasta."
     
  7. sakali

    sakali Vakiokasvo

    Регистрация:
    26 окт 2004
    Сообщения:
    1.206
    Симпатии:
    2
    Mikrobitin levikki jatkaa laskuaan: vuonna 2008 levikki 93 364 kpl. :thumbsup:
     
  8. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.619
    Симпатии:
    1.539
    Enpä yhtään ihmettele. Lehden yhdistäminen Hifi-lehden kanssa oli viimeinen naula arkkuun. Kannattaisi ehkä kokeilla kohdenryhmän muuttamista takaisin vanhempiin ihmisiin nykyisistä 12-vuotiaista.
     
  9. Enoelmeri

    Enoelmeri Guest Guest

    Регистрация:
    30 мар 2004
    Сообщения:
    834
    Симпатии:
    0
    Eipä paljon sympatiaa heru Mikrobitille täältäkään. Lehden yhdistäminen Hifilehden kanssa sai lopettamaan koko tilauksen aikanaan. Hifilehtikin oli viimeisinä vuosinaan ihan kuraa:sick: Muistelin kuinka siellä testattiin kaikennäkösiä digitaalisia kuvakehyksiä jne. Mikrobitti yrittää tarjota kaikille jotain, muttei kenellekään mitään. Lopputuloksena on pintaaraapaisevia juttuja liian laajalta alueelta.

    Lisäksi lehdestä löytyy ihan selviä asiavirheitä. Jos oikein muistan niin edellisessä lehdessä testatussa Ps3 slim versiossa todettiin jotenkin näin, että nyt hifistit saavat äänensä laadukkaampana kun voivat siirtää äänet bitstream muodossa vahvistimelle. Äänenlaadun kannalta on ihan sama puretaanko uudet hdääniformaatit ps3:ssa vai vasta vahvistimella.
     
    Последнее редактирование: 23 окт 2009
  10. Predah

    Predah Guest Guest

    Регистрация:
    11 июн 2009
    Сообщения:
    15
    Симпатии:
    0
    Tästä syystä lopetin myös tilaukseni. Mä en ymmärrä miksi mikrobitti yrittää laajentaa asiakaskantaansa, jos se vaan vähentää tilattujen lehtien määrää. Parempi olisi ollut pitää visusti kiinni alkuperäiskohderyhmästä.
     
  11. Jusa74

    Jusa74 Guest Guest

    Регистрация:
    13 ноя 2005
    Сообщения:
    216
    Симпатии:
    0
    Minun kohdalla loppui MB tilaus siinä vaiheessa kun laittoivat myyntiin MB hifi joka ei sitten tilaajalle tullut vaan ois pitäny ostaa:mad:
    Ei ole tullu tilattua vaikka kovasti koittavat kaiken laisilla lahjoila houkutella:sleep:
     
  12. juhuri

    juhuri Käyttäjä

    Регистрация:
    20 ноя 2006
    Сообщения:
    200
    Симпатии:
    1
    MB:stä tuli taas yksi näytenumero. Ei mitään luettavaa.
    Jopa MikroPC:n näytenumero oli paaaljon parempi.
     
  13. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Регистрация:
    15 апр 2006
    Сообщения:
    1.889
    Симпатии:
    0
    Kyllä mulle tuo Hifi-numero tuli kotiin, enkä muista sitä missään vaiheessa tilanneeni.
     
  14. att

    att Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    9 янв 2003
    Сообщения:
    1.059
    Симпатии:
    0
    Minäkin juuri lopetin MB-tilaukseni. MB:ä tuli luettua yli 20 vuotta, mutta yhtäkkiä havahduin, että eihän tässä lehdessä ole enää oikein mitään minua kiinnostavaa luettavaa. Kaikenmaailman mp3-soittimia, kännyköitä, kameroita yms. hilavitkuttimia kyllä oli esillä, mutta ei enää kunnollisia ja syvällisiä artikkeleita prosessoreista, emolevyistä, näytönohjaimista, hyötyohjelmista tms. Tilausjaksoa oli vielä jäljellä, joten vaihdoin lopputilauksen Tietokone-lehteen, saa nähdä, miten sitä jaksaa lukea.
     
  15. HardSoft

    HardSoft Haec habui, quae dixi Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    1 ноя 2005
    Сообщения:
    2.280
    Симпатии:
    0
    Itse peruin juuri TK:n, kun lehti ole alkanut olla niin yritysratkaisuihin painottuva, ettei peruskuluttajaa kiinostavia artikkeleita ollut enää nimeksikään. Ei jaksanut lukea 5000 € palomuurien ja bladepalvelimien testejä pilviteknologiasta nyt puhumattakaan....

    Onko MikroPC:stä viimeaikaisia kokemuksia - tuokin tuli joskus, mutta oli silloin huonompi kuin TK. Ainakin tuon linkin sivun aiheet ovat suht ok, lukuunottamatta KAMERATESTIÄ :OI
     
  16. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    28 июл 2004
    Сообщения:
    2.418
    Симпатии:
    330
    Itseäni taas harmittaa TK:ssa liiat "kevyet" jutut, kuten kameratestit, räjäytysartikkelit yms. Mieluiten pitäisin TK:n ammattilehtenä ja MB:n harrastelehtenä. Nyt kumpikin menee hiukan liiaksi ohi maalin.
     
  17. beddis

    beddis Guest Guest

    Регистрация:
    8 дек 2005
    Сообщения:
    387
    Симпатии:
    0
    Höh. Itse en pitkäaikaisena MB-tilaajana edes tiennyt koko Hifi-lehdestä, ennenkuin näin sattumalta kaupassa. Oliko tuo nyt ensimmäinen numero, vai onko sitä ilmestynyt jo aiemmin?
     
  18. Snpp

    Snpp Ehkä se on pora. Tukijoukot

    Регистрация:
    29 мар 2001
    Сообщения:
    961
    Симпатии:
    3
    Varovaisesti arvioiden ainakin kolmessa viimeisimmässä Mikrobitissä on ollut koko sivun kokoinen mainos asiasta ja ennakkotilausohje. ;)
     
  19. Maverick

    Maverick Lähes henkilökuntaa Blokattu

    Регистрация:
    3 апр 2002
    Сообщения:
    4.289
    Симпатии:
    0
    Itse olen lukenut jo yli kolmekymmentä vuotta Savon Sanomia ja meininki alkaa jo olla meitsille niin beisikkiä, niin beisikkiä.
    Vähän ottaa päähän kun osaan jo kokemuksesta sanoa että säätiedotussivuilla on tammikuussa AINA miinusmerkkisiä lukemia!!1! Olen toivonut yleisönosastossa jo monta monituista kertaa laajemman merkistön käyttöönottoa säätiedotuksissa, esim. jako- ja kertomerkkejä, mutta ei.

    Haluaisin myös syvällisempiä artikkeleita tv-ohjelmien alkamisajoista; mm. miksi salaiset elämät alkaa aina 19.30??? Tämän kellonajan tausta pitäisi alkaa nyt selvittää kaikuluotaimen kanssa notta että jotta tuota MIKSI juuri 19.30, miksei esim. 19.40?? Kyllä tää pelkkä alkamisajan ilmoittaminen on niin beisikkia niin beisikkia jo meitsille tässä vaiheessa että tuota notta jotta mutta perkele PERUN TILAUKSENI jos ei parannusta ala kuulumaan.

    JA sitten tämä kotimaa ja ulkomaat -osastot. Tämä on jo tässä vaiheessa meitsille niin perusteita niin perusteita. Kyllä minä jo tiedän että on kotimaa ja ulkomaat, niistä joka päivä jaksa lukea. Eikö nyt voisi ottaa vaikka SAMOAN ja UUDEN-PAPUAN tapahtumista kolme aukeamallista kaikuluotaavaa analyysiä syvällisesti mutta pinnan alta kertoillen runollisesti ainakin kaksi kertaa viikossa. Kyllä tämä on niin tätä taas että perun tilaukseni jo kohta toiseen kertaan, saatana.



    P.S. MB on erinomainen ns. uuden tekniikan yleislehti. Valittajille tulen pitämään AV- ja TK-alan beisik-levelin tsekkauspistokokeen, niin katsotaan ollaanko sitä oikeasti niin ei-beisikkiä sittenkään.
     
    Последнее редактирование: 25 окт 2009
  20. zekeode

    zekeode Käyttäjä

    Регистрация:
    10 авг 2005
    Сообщения:
    231
    Симпатии:
    0
    Mainoksia on maailma täynnä, ja nykyään olen niille jo immuuni.