Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tulevat julkaisut

Тема в разделе "Blu-ray & UHD -leffat", создана пользователем sokka, 4 сен 2007.

  1. equilibrer

    equilibrer Guest Guest

    Регистрация:
    24 ноя 2003
    Сообщения:
    943
    Симпатии:
    0
    Vaikka muuten Ryan oli hieno niin kuvaltaan kuin ääneltäänkin, niin täällä tosiaan tuota audio sync ongelmaa esiintyy kappaleesta 15 eteenpäin. Tosin, ei mitenkään älyttömän pahana, mutta kuitenkin. Zavvista tää tuli ostettua, täytyypä olla yhteydessä.
     
  2. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 апр 2007
    Сообщения:
    5.090
    Симпатии:
    167
    Saving Private Ryan kaipaa selvästikin oman ketjunsa..


    Mutta toinen tuleva julkaisu on

    [​IMG]

    Bright Star joka julkaistaan kohta Ranskassa. Ranskaversiossa hieno kansi mutta mahdolliset pakotetut ranskatekstitykset. 9,54€ ranskan Amazon perii postikuluja 1 kappaleesta, 11,43€ 2 leffasta, 13,32 3 leffasta - eli kimppakauppa tässäkin kannattaisi, jos on kiinnostusta niin privaa minulle tai viestiä kimppakauppa ketjuun.

    Sonyn piti myös julkaista leffa USA:ssa mutta julkaisu peruuntui tai siirtyy tulevaisuuteen. Austraalia saa oman julkaisun leffasta kesäkuussa.

    Bright Star on kehuttu ja palkittu, hienosti kuvattu realistinen/surullinen draama joka kertoo 1800-luvun rakkaus tarinan. Rotten Tomatoes arvosteluja.
     
  3. Backbone

    Backbone Tuttu kasvo

    Регистрация:
    23 май 2006
    Сообщения:
    369
    Симпатии:
    0
    Nämä Studio Canalin julkaisut ovat kyllä käsittämättömän hienoja. Mahdollisimman moni menee hankintaan kyllä. Pahoittelut suurista kuvista, mutta menkööt nyt kun on niin tyylikästä:

    September 13th in Europe (UK, France, Germany, etc.)

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Ja täällä vielä jotain lisää.

    Tälläisessä kotelossa voitaisiin mun puolesta julkaista jokainen elokuva.
     
  4. iku-tursas

    iku-tursas Guest Guest

    Регистрация:
    24 сен 2004
    Сообщения:
    348
    Симпатии:
    0
    Noistahan saisi kauniin kuvakirjaston olohuoneeseen :love:
     
  5. Renny

    Renny Käyttäjä

    Регистрация:
    8 фев 2000
    Сообщения:
    217
    Симпатии:
    0
    Onko tietoa Into the Wild - Erämaan Armoille leffan ilmestymisestä Suomessa?
     
  6. equilibrer

    equilibrer Guest Guest

    Регистрация:
    24 ноя 2003
    Сообщения:
    943
    Симпатии:
    0
    Eipä ole mitään merkkejä suomijulkaisusta. UK-julkaisu löytyy, vain enkkutekstein.
     
  7. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 ноя 2002
    Сообщения:
    4.982
    Симпатии:
    634
    Tarkoitin, että UK-levyllä on myös pohjoismaiset subit, joten käytännössä suomi-levy olisi ollut täysin sama kuin UK-versiossa. Erona suomenkieliset kansilehdet tms.

    Veikkaisin, että suomi-levylle tulee uusi korjattu versio, koska sen julkaisu oli muutenkin luvassa vasta kesäkuussa.
     
    Последнее редактирование: 17 май 2010
  8. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 ноя 2002
    Сообщения:
    4.982
    Симпатии:
    634
    Animeigo julkaisee leffan 30.6. Omalla tavallaan hyvä leffa, vaikka mieluisempia ovat toki alkuperäiset Lone Wolf leffat (6 kpl). SA on amerikkalainen näkemys kahdesta ensimmäisestä Lone Wolf leffasta ryyditettynä 80-luvun syntikkamusalla ja surkealla enkkudubilla. Toivottavasti Lone Wolf leffojen BD-julkaisut ovat myös tulossa.

    http://www.asianblurayguide.com/detail/2058/shogun_assassin_japan_usa/

    Luultavasti kyseessä on alue A lukittu julkaisu, koska aikaisemmat Animeigon dvd:t ovat aina olleet R1 lukittuja.
     
  9. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.795
    Симпатии:
    328
    Olisi mielenkiintoista nähdä, että millainen kuvan tuohon julkaisuun on saatu.
     
  10. Liekinheitin

    Liekinheitin Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    15 янв 2004
    Сообщения:
    4.563
    Симпатии:
    99
    Erinomaisella enkkudubilla.
     
  11. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 ноя 2002
    Сообщения:
    4.982
    Симпатии:
    634
    Niin, omalla tavallaan se on viehättävä siinä missä elokuvan musiikkiraitakin ja muutettu tarina.

    Speksejä

    -three of the original cast and crew for a brand new, highly-informative, feature-length audio commentary. Producer David Weisman, Illustrator Jim Evans, and Gibran Evans, who provided the epic voice narration of Daigoro!

    -a must-see 10+ minute interview with Samuel L. Jackson about his fondness of Shogun Assassin and other samurai films

    Kommenttiraita vaikuttaa lupaavalta, mutta sen sijaan Samuelin horinoiden kuuntelu ei vakuuta.
     
    Последнее редактирование: 24 май 2010
  12. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    Predatorista ilmestyy uusi versio 18.6. Nyt pitää käydä etsimässä arkistosta vanha julkaisu muistin virkistämiseksi, sillä tämä uusi näyttää muistikuviin verrattuna vallan erilaiselta. Pikasilmäyksen perusteella vaikuttaisi siltä, että leffasta on tehty täysin uusi filmisiirto, jota on sitten hierottu perusteellisesti. Hieman hämää se, että filmirae näyttäisi kadonneen lähes näkymättömiin.
     
  13. hansolo

    hansolo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 ноя 2002
    Сообщения:
    4.982
    Симпатии:
    634
    Mielenkiintoista. Leffa on kyllä aina ollut tosi rakeinen - elokuvateattereissakin. Toivottavasti kyseessä ei ole DNR.

    Uudella BD:llä on sitten luultavasti kaikki samat ekstrat kuin SE dvd:llä + uuttakin.
    http://homecinema.thedigitalfix.co.uk/content/id/72597/predator-ue-us-bd-in-june.html

    ALL-NEW Digital Restoration of Predator
    ALL-NEW Sneak Peak at Predators
    ALL-NEW “Evolution of the Species: Hunters of Extreme Perfection” Featurette - featuring interviews with Predators producer Robert Rodriguez, director Nimród Antal and original Predator producer John Davis


    Tosin kaksi viimeistä liittyvät uuteen Predators leffaan.

    Taas on muuten tehty tosi surkeat kannet uuteen versioon. Vanhat alkuperäiset kannet olisivat paljon paremmat.
     

    Вложения:

    • predator.jpg
      Размер файла:
      31,8 КБ
      Просмотров:
      188
    Последнее редактирование: 26 май 2010
  14. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.795
    Симпатии:
    328
    Tätä tuli katsottua vesikielellä, kun Cämppäriä konsanaan. Tästähän saimme kivan väittelyn aikaseksi jo aikasemmin :) Kun pääset katsomaan kokonaan, niin voitko heittää kommenttia taikka vertailua tuon vanhan kanssa. Itsellä tekee mieli kyllä pistää rahat kiinni uudelleen julkaisuun, mikäli se tarjoaa mansikat ja kermavaahdot siihen päälle :cool:
     
  15. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    On tuossa sitäkin, valitettavasti. Joissain hämyisissä shoteissa on ilmiselvää savinaamaa ja jopa kummallista muovisuutta, mutta niiden vastapainoksi on myös paljon kirkkaita viidakkoshotteja, jotka ovat todella teräviä ja yksityiskohtaisia.

    Suomijulkaisussa on erilainen kansi; etualalla pienehkö siniseksi sävytetty Arska tuosta vanhasta kannesta ja taustalla iso kuva Predatorin pärstävärkistä ilman metallinaamiota.
     
    Последнее редактирование: 26 май 2010
  16. Leterface

    Leterface Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 апр 2007
    Сообщения:
    5.090
    Симпатии:
    167
  17. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    Pressitiedotetta pukkaa:

    Timed with the upcoming launch of Sony Electronics’ 3D capable BRAVIA LCD HDTVs and Blu-ray players, Sony Pictures Home Entertainment (SPHE) announced today the release of the studio’s first Blu-ray 3D™ title in Nordics, Sony Pictures Animation’s comedy adventure Poutapilviä ja lihapullakuuroja, debuting June 16.

    The Blu-ray 3D™ release of Poutapilviä ja lihapullakuuroja will showcase the film’s colorful environments and groundbreaking lighting technology crafted by an award-winning animation team in full 1080p high definition 3D, optimized for the latest 3D playback devices and eyewear, as well as a 2D high definition version of the film that can be viewed on existing Blu-ray players.

    The eye-popping Blu-ray 3D™ release of Poutapilviä ja lihapullakuuroja offers a variety of delicious special features and will also feature sneak peeks in 3D of Sony Pictures Animation’s Open Season and Monster House, also coming soon to Blu-ray 3D™.

    “We are thrilled to announce the first Blu-ray 3D™ titles from Sony Pictures Home Entertainment,” said SPHE worldwide president David Bishop. “We drove the industry in Blu-ray adoption and are now leading the way with compelling 3D content for the home. The addition of 3D showcases the versatility of Blu-ray and further demonstrates why it is being adopted by the mainstream as the home entertainment format of choice.”

    The animated hit, Poutapilviä ja lihapullakuuroja will be available on Blu-ray 3D™, bundled with select Sony Electronics 3D televisions and Blu-ray players, and will be sold separately at select retailers.
     
  18. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.795
    Симпатии:
    328
    Onko tuo kuinka häiritsevää?
     
  19. pteittinen

    pteittinen 5K now, 6K later. Tukijoukot

    Регистрация:
    30 апр 2001
    Сообщения:
    6.492
    Симпатии:
    178
    Kuvanlaatu heittelee todella suuresti oikein hyvästä karmivan huonoon, ja jos leffoja katsoessa kiinnittää yhtään huomiota kuvanlaatuun, ei tuo oikein voi olla ärsyttämättä.
     
  20. Radikus

    Radikus Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    14 фев 2005
    Сообщения:
    943
    Симпатии:
    33
    Toi on kyllä niin pahinta että laatu heittelee laidasta laitaan, tuntuu niin paljon pahemmalta se huono laatu kun välillä vilautellaan parempaa.

    Final Fantasy VII: Advent Children on itelleni pahin kokemus tästä, välillä karmeaa upscale-jätettä ja välillä upeita uusia kohtauksia oikealla natiiviresolla.