The Office

Тема в разделе "TV-ohjelmat ja -sarjat", создана пользователем masaz, 25 ноя 2002.

  1. mkout

    mkout Guest Guest

    Регистрация:
    20 июл 2004
    Сообщения:
    6
    Симпатии:
    0
    Eipä tuo vielä vakuuttanut, pitää katsoa miten lähtee jatkossa. Onhan tuota monessa paikkaa kehuttu.

    Mutta ääh, sururaidoilla tuli. Eikö Nelonen ole ennenkin vaihtanut palautteen perusteella formaatin laajakuvaksi (BSG/Deadwood)? Laitetaanhan tästäkin palautteet menemään! Jos vielä joskus oppisivat :)
     
  2. VastActiv

    VastActiv Guest Guest

    Регистрация:
    22 июн 2004
    Сообщения:
    388
    Симпатии:
    0
    Olivatko muut aistivinaan hieman nopeampaa rytmiä jenkkiversiossa? Brittiversion nolot hiljaiset hetket ja hämmentävät ilmeilyt oli karsittu aika nopeaksi.
     
  3. tutkija

    tutkija Guest Guest

    Регистрация:
    27 окт 2005
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    0
    minusta tuo oli pelkästään tylsä, niin oli alkup. officekin.
     
  4. The_Daywalker

    The_Daywalker Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 мар 2003
    Сообщения:
    1.003
    Симпатии:
    2
    Samaa mieltä. Vaikka en ole katsonut alkuperäistä Officea...
     
  5. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Vahvasti ensimmäinen jakso tosiaankin britti-vastaavaa jäljitteli. Ei Carellista Gervaisiksi ollut, mutta muut roolit onnistuivatkin kohtalaisen hyvin. Jenna Fischer oli Pamina herttainen kuin mikä ja Mullan alla -sarjan Arthur sopi hyvin Mackenzie Crookin amerikanvastineeksi.

    Jos aiemmasta postauksesta oikein ymmärsin, niin tästä eteenpäin ei seurata enää alkuperäissarjan juonta?
     
  6. Raymond

    Raymond Guest Guest

    Регистрация:
    10 янв 2004
    Сообщения:
    1.885
    Симпатии:
    1
    Näin vain lopun tästä jenkkiversiosta, mutta ei toiminut. Britti-Office on sen verran kunkku ja moneen kertaan katsottu, että tuntui kun olisi katsellut samaa sarjaa "väärillä" näyttelijöillä.

    Carrellilta näytti puuttuvan kokonaan se alkuperäisen Ricky Gervaisin Brentin sympaattisuus. Tämä pomo tuntui pelkästään vittumaiselta.
     
  7. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.593
    Симпатии:
    1.528
    Ajattelin huonommaksi kuin olikaan.

    Aika suoraan oli vitsit alkuperäisestä sarjasta.

    Tietääkö kukaan onko tuo amerikkalainen versio 1:1 kopio jaksoja myöten vai tuleeko sarjassa olemaan ihan omalaisensa juoni?
     
  8. T-Luu

    T-Luu Guest Guest

    Регистрация:
    17 окт 2002
    Сообщения:
    182
    Симпатии:
    0
    Lehdessä sanottiin että ensimmäisen jakson jälkeen Ameriikan versio poikkeaa alkuperäisestä (kuinka paljon, sitä en tiedä), tämä ensimmäinen jakso oli vaan kopioitu suoraan originaalista.

    Tätä jenkki-Brenttiä (eli Scott) ei kyllä käynyt yhtään sääliksi, toisin kuin alkuperäistä pomoa. Varsin kettumainen pomo on tästä Scotista tehty (tästä saamme kiittää varmaankin näyttelijää).
     
  9. vintsukka

    vintsukka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    25 мар 2004
    Сообщения:
    1.608
    Симпатии:
    231
    Kuten jo edellä sanoin, toisesta jaksosta lähtien sarja lähtee täysin omille poluilleen ja paranee huomattavan paljon. Eli kannattaa seurata vaikka ensimmäinen olikin aika turha jakso.
     
  10. T-Luu

    T-Luu Guest Guest

    Регистрация:
    17 окт 2002
    Сообщения:
    182
    Симпатии:
    0
  11. Mkz

    Mkz Guest Guest

    Регистрация:
    20 фев 2004
    Сообщения:
    69
    Симпатии:
    0
    Uudet jaksot alkoi taas ja täytyy sanoa, ettei pettäny.
     
  12. app

    app Guest Guest

    Регистрация:
    18 апр 2003
    Сообщения:
    162
    Симпатии:
    0
    Ehdottomasti näin, oli kyllä hieno jakso & myötähäpeän tunne huipussaan useaan kertaan jakson aikana. Hyvä season odotettavissa toivottavasti!
     
  13. nanosek

    nanosek Guest Guest

    Регистрация:
    25 мар 2004
    Сообщения:
    12
    Симпатии:
    0
    Tykkään kovasti jenkki-officesta, tosin ilman Steve Carellia sarja olisi muutaman asteen vaisumpi. Kokemusta UK-versiosta ei ole, mutta täytyy nekin tarkastaa jossain vaiheessa.
    Tilasin 1 & 2 jenkki-seasonit www.playusa.com, tuli reilussa viikossa ja mukavana yllärinä Saksasta.
     
  14. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Tänään tuleekin sitten ensimmäisen kauden viimeinen jakso jenkkien Officea ja sarja jää sitten tauolla.

    Suurin pettymys tässä on ollut Steve Carell, joka vain erottuu aivan liiaksi muusta joukosta. Siinä missä Gervais yhä oli lähes aidon tuntuinen henkilö, on Carrell aivan liian karrikoitu. Muu joukko sitten onkin pärjäillyt vallan hyvin, ja sen ansiosta tätä on tullut mielellään yhä seurattua.
     
  15. Raymond

    Raymond Guest Guest

    Регистрация:
    10 янв 2004
    Сообщения:
    1.885
    Симпатии:
    1
    Kannattaa katsoa, vaikkei alkukausi olisikaan iskenyt. Amy Heckerling saa jenkki-officen ekan kauden viimeiseen jaksoon ihan erilaista tunnelmaa, kun alkukaudessa on yhteensä ollut. Homma myös paranee kakkoskaudella huomattavasti.

    Ykköskausi tuntui menevät pelkkään perus-sitcommailuun, eikä sydäntä ollut mukana ollenkaan, mutta kakkoskaudella päästään jo lähes samanlaisiin sympaattisiin tunnelmiin, joita brittiversiossa totuttiin näkemään. Carrell ei myöskään enää yritä olla Gervais, vaan on enemmän oma itsensä.

    Itse olin valmis heittämään parin ekan jakson jälkeen pyyhkeen kehään, mutta tuo ekan kauden viimeinen jakso käänsi kelkan. Ei tuo silti brittiversiota voita.
     
  16. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :| Tukijoukot

    Регистрация:
    13 авг 2001
    Сообщения:
    13.058
    Симпатии:
    115


    Oli muuten 2 seasonin 1. jakso (imdb:n mukaan) tuo eilinen Dundies jakso.
    Mihin jäi kauden päätösjakso?
     
  17. rkuikka

    rkuikka Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    21 ноя 2003
    Сообщения:
    86
    Симпатии:
    0
    Se tuli jo viime viikolla. Nelonen päätti katkaista ohjelman esittämisen toisen kauden ekan jakson jälkeen.
     
  18. arthur

    arthur Guest Guest

    Регистрация:
    28 июн 2002
    Сообщения:
    2.424
    Симпатии:
    0
    Koska toista kautta aletaan esittää täällä Suomessa? Vai meinaatko, että ei tule ollenkaan?
     
  19. rkuikka

    rkuikka Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    21 ноя 2003
    Сообщения:
    86
    Симпатии:
    0
    Nelosen nettisivuilla lukee seuraavaa:
     
  20. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 сен 2001
    Сообщения:
    5.794
    Симпатии:
    14
    Tämä jenkki-office iskee kyllä minuun ihan kympillä. Kaikista hahmoista on helppo pitää ja komedia toimii. Carell on pomona erittäin hyvä, sosiaalisesti kyvytön suuruudenhullu mutta kuitenkin symppis. Paras komediasarja tv:ssä.