Tatuoinnit/lävistykset

Тема в разделе "Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)", создана пользователем Nice Guy Eddie, 19 сен 2001.

?

Tatuoinnit/lävistykset

  1. *

    Tatuointeja

    76 голосов
    16,8%
  2. Lävistyksiä

    21 голосов
    4,6%
  3. Molempia

    28 голосов
    6,2%
  4. Ehkä tulevaisuudessa tatuointeja

    169 голосов
    37,3%
  5. Ehkä tulevaisuudessa lävistyksiä

    12 голосов
    2,6%
  6. Ei ikinä!

    217 голосов
    47,9%
  1. void

    void Guest Guest

    Регистрация:
    21 янв 2003
    Сообщения:
    1.121
    Симпатии:
    3
    Jos näen jollakin naamassa tatuoinnin, niin en kyllä oleta tämän olevan tyhmempi kuin satunnainen henkilö jolla naamassa ei moista ole. Toki itse en naamaani tatuoisi, mutta en todellakaan usko sillä olevan äo:n kanssa pahemmin tekemistä.


    Eli periaatteessa lävistykset ovat ok jos ne ovat yleisesti yhteiskunnassa hyväksytyissa elimissä. Onko yhteiskunta siis ahdasmielinen muiden lävistysten kohdalla? (btw sinä mainitsit lävistykset)

    Nuo kaikki kohdat voin itsekin allekirjoittaa.
     
  2. Vekka

    Vekka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 фев 2004
    Сообщения:
    1.022
    Симпатии:
    8
    Älykkyydestä en tiedä, mutta jonkinasteinen tyylitajuttoman henkilön ensivaikutelma kieltämättä aina tulee, kun näkee näitä kitschsahtavia tatuointeja. Ihmiset ottavat iholleen rumia kuvatuksia, joita eivät varmaankaan kehtaisi edes seinälleen ripustaa. Mutta makuja on tietysti monia...
     
  3. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2003
    Сообщения:
    5.019
    Симпатии:
    153
    Miksi jankkaat? Kerroin jo mielipiteeni sekä tatuoinneista että lävistyksistä, ja kerroin myös että ymmärrän myös miksei kovasti itseään koristeltua ihmistä välttämättä oteta töihin.
     
  4. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34

    ROTFWL.
    On vaan ihan muuten vaan, ihan spontaanisti ja itsestään yleistynyt hirveästi. Ei yhtään muotia, ei varmaan joo. Ja otetaan ihan vain itseä varten, ihan täysin ilman mitään ulkopuolista vaikutusta. :D

    Mitäs minä sanoin siitä että tatuoinnit osoittavat heikentynyttä älyn tasoa. :D

    Paljonko vetoa, että 15 v kulutua pidetään taas lähinnä kummalisena, jos joku moisen menee itseensä laittamaan?
     
  5. visionary

    visionary Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    13 июл 2007
    Сообщения:
    207
    Симпатии:
    0
    Jos tatuointeja ei pidetä yleisesti silloin "taas lähinnä kummallisina" otat itse tatuoinnin? Eikös siinä olisi sopiva veto? :thumbsup:

    EDIT- Totta tosiaan saattaa olla että ns. pintavirtauksena saattavat tatuoinnit hävitä hetkellisesti tai kokonaankin, mutta ne ketkä niistä
    oikeasti pitävät tulevat niitä ottamaan, olipa se yleisen mielipiteen tai "muodin" mukaan sitten kummallista tai ei. Sama pätee siihen että toisille niillä tatuoinneilla on erilainen merkitys kuin toisille. Kukin tavallaan, tatuoinneilla tai ilman *IMO*
     
  6. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 авг 2004
    Сообщения:
    5.248
    Симпатии:
    2
    Häivekorut esim. kasvoissa toimivat vaikkapa työpäivän aikana.
     
  7. Onni

    Onni Guest Guest

    Регистрация:
    7 янв 2006
    Сообщения:
    454
    Симпатии:
    0
    Goog point...
     
  8. Poistettu tili 10873

    Poistettu tili 10873 Guest Guest

    Naulan kantaan.
    Ei tatuointi aiheuta järjen menetystä, kyllä se on mennyttä jo ennen sitä.
    En minäkään, mutta jotain vikaa päässä on.


    Jos vaihtoehtona on kaksi muuten samanarvoista kauppaa joista toisessa on myyjällä tatuointeja tai lävistyksiä ja toisessa ei ole, niin käyn jälkimmäisessä.
     
  9. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 авг 2004
    Сообщения:
    5.248
    Симпатии:
    2
    Plazalla on kyllä ihmeellistä väkeä.
     
  10. wickerman

    wickerman Vakiokasvo Blokattu

    Регистрация:
    26 сен 2006
    Сообщения:
    840
    Симпатии:
    0
    Itsellä 4 tatuointia, 2 otettu jo viime vuosituhannella. Lisääkin varmasti vielä tulee.

    Eipä nuo ole ikinä elämääni haitannut mitenkään eikä työpaikkoja. Töissä olen ollut esim. Sarasvuolla Trainers' Housessa.

    Tosin tatuoinnit ovat olleet töissä aina kauluspaidan alla piilossa. Kädessä ja selässä niitä on.

    Lävistyksistä en ole ikinä oikein pitänyt. Korvissa on ollut mutta lähti pois varmaan 4 vuotta sitten kerralla kaikki.
     
  11. Topias

    Topias Guest Guest

    Регистрация:
    1 фев 2003
    Сообщения:
    212
    Симпатии:
    0
    Tätä ketjua (ja muutamia muita) lukiessa päädyn kyllä täysin samaan lopputulokseen. Jos kauppa valitaan myyjän tatuointien/lävistysten perusteella, niin ei herranjumala! Mikä ihmisiä vaivaa? Pistää mietityttämään, että pitäisiköhän rajoittaa omaa Plazan käyttöä (on kuitenkin varmaan eniten käyttämäni nettisivusto)? Oikeassa elämässäkin viihdyn huomattavasti mieluummin hieman rennommin ajattelevien ihmisten seurassa... Mie haluun uskoa, että näihin ketjuihin päätyvät kirjoittelemaan pahimman trollaajat ja vänkääjät, niin voin jatkaa plazailua. Ehkä pitää jatkossa lueskella vain niitä tenkniikkarunkkausjuttuja, niin asiat pysyvät tarpeeksi kaukana oikeista asioista ja mie voin jatkaa illuusiossa elämistä ;)
    Eiköhän tuo Nykiksen kommentti "Muodit tulee ja menee. Tatskat pysyy." ollut huumoria, itseironiaa. Tuskin olisin itsekään ottanut paria kuvaani vuosisata sitten, joten siltä kannalta katsoen tottakai kyse on jonkinlaisesta muodista. Mutta tuolla lailla ajatellen muotia on melkein kaikki mitä ympärillä näkee ja kokee. Joten eikai se muoti nyt niin kamalaa kuitenkaan ole. Tatuointien määrän lisääntymiseen vaikuttaa vahvasti myös se, että maailma on (ainakin joissain) asioissa suvaitsevampi tänä päivänä kuin sata vuotta sitten. Tänä päivänä miltei kaikki, jotka haluavat tatuoinnin ottaa voivat sen tehdä ilman _suurempaa_ tuomitsemista kanssaihmisiltä. Jos jotain asiaa ei hyväksy, niin ehkä perusteluna ei kannattaisi käyttää ainakaan sitä, että on itse älykkäämpi, vai mitä ;)

    Ja tottakai tatuoinnit voivat aiheuttaa ennakkoluuloja, ihmetystä ja kummastusta varsinkin vanhemmissa ihmisissä. Mutta suvaitsevaisuutta voi myös oppia. Esimerkiksi juuri paremmille pullanleipomismaille siirtynyt mummoni :weep: sanoi minulle (kun olin häntä useamman vuoden "säästellyt" tatuoinneiltani pitkähihaisilla paidoilla ja poistamalla useamman millin paksuiset rinkulat korvistani), että oonha mie nyt siun tatuoinnit nähny, mitä sie niitä piilottelet? Aluksi ne olivat häntä kuulemma ihmetyttäneet, mutta ajatellut sitten, että mitä sitten, samalta ihmiseltä se silti vaikuttaa. Tarinan opetus: toista ei pitämän tuomita niin helposti (tatuoitu ihminen ei ole välttämättä tyhmä rikollinen, tai vanha mummo ei välttämättä katso maailmaa laput silmillä).


    Piis and laav
     
  12. Mustikkametalli

    Mustikkametalli Guest Guest

    Регистрация:
    29 июл 2006
    Сообщения:
    130
    Симпатии:
    0
    Samaa mieltä. En edes tämän enempää viitsi osallistua tähän keskusteluun. On sen verran typerää tekstiä joidenkin henkilöiden suusta tullut....
     
  13. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Ensimmäinen tatuointi tulee allekirjoittaneella otettua kolmen viikon päästä. Sellaisen ottaminen on kai jotenkin aina ollut mielessä, mutta tekoihin se ei vaan ikinä johtanut. Minulla ei koskaan ole ollut mitään tatuoituja ihmisiä vastaan, joskin omalla kohdalla pitäisin aika mauttomana ottaa esim. merkittävän prosentin ihoalasta peittäviä kuvia mitä jotkut ottavat.

    Kaiken kaikkiaan olen ajatellut päätyä 4-5 kuvaan (pariin isompaan, ei kuitenkaan kämmentä isompaan, ja muutamaan pieneen). Vaikka totta kai se itse kuvan tuoma "säväri" ja se, että se näyttää kivalta, vaikuttaa asiaan, niin pyrin ottamaan niitä sillä periaatteella, että niillä on todellista merkitystä ja että ne muistuttavat minua tietyistä elämänvaiheista yms. Tässä mielessä pidän esimerkiksi suurinta osaa tribaalikuvioista aika lailla muodin perässä juoksemisena, vaikka kieltämättä pohkeeseen olisi sellainen kuvio ihan kiva.

    Lävistyksiä minulla ei ole, enkä tule niitä koskaan hankkimaan. Ei ole minun juttu.
     
  14. Simo81

    Simo81 Guest Guest

    Регистрация:
    1 фев 2007
    Сообщения:
    177
    Симпатии:
    0
    Monella kaverillani on tatuointeja jä lävistyksiä, eikä se mitenkään korreloi näiden älykkyyteen. Tyhmää sakkia ovat kaikki, niin tatuoidut kuin tatuoimattomat. Mitä muuta voi odottaa, kun ne ovat mun kavereita!

    Miksi täällä muuten tatuoidut itkevät yleistä hyväksyntää kuvilleen. Eikös tatuointeja mainosteta henkilökohtaisena juttuna. Jos olet kuvan ottanut, olet sen ottanut ja mitä väliä sillä on mitä muut siitä ajattelevat? Jos taas haluatte hyväksyntää, niin osoittakaa sitä itsekin. Kaikki eivät pidä tatuoinneista, mutta ei se tee näistä ihmisistä tyhmiä tai vanhanaikaisia. He eivät vain pidä sopivana, että ihminen päällystää kasvonsa metallilla ja komealla hämähäkinseittitatskalla. Varsinkaan niissä tilanteissa, joissa tämä yksilöllisyyden airue on asiakaspalvelutehtävissä.

    Ja taas kerran peräänkuulutan suvaitsevaisuutta. Tatuoidut taavit voivat nyt miettiä, että miten vahvoja mielipiteitä sitä esittävät jatkossa vaikka kansalaispalkan puolustajia, uskovaisia, tv-luvan maksajia tai muita eri tavalla ajattelevia kohtaan. Jos hyväksyntää haluatte, niin osoittakaa sitä itsekin.


    Eiköhän se ole jokaisen oma asia, mitä kuvia tuhrustelee iholleen.
     
  15. Tiger

    Tiger Vakiokasvo

    Регистрация:
    10 июл 2001
    Сообщения:
    573
    Симпатии:
    17
    Jyrkkä ei molemmille. Hyvän näköisellä lyylillä, jos on tramp stamp niin aiheuttaa välittömän turn offin :)
     
  16. void

    void Guest Guest

    Регистрация:
    21 янв 2003
    Сообщения:
    1.121
    Симпатии:
    3
    Kuka täällä on tuollaista vaatinut? On kai itsestäänselvyys ettei noista ainakaan hetkeen tule kaikkien hyväksymä asia, niin monelle tääläkin pieni määrä mustetta ihon alla aiheuttaa ahdistusta, eli aivan turha tuota on toivoakaan.
     
  17. uppiskuppis

    uppiskuppis Guest Guest

    Регистрация:
    4 апр 2006
    Сообщения:
    1.011
    Симпатии:
    0
    Tainut pojilla käydä huono flaksi kun pitää alkaa haukkumaan kaikkia tatskojen ottajia idiooteiksi. Joillakin sattuu vaan olemaan hyvännäköisiä ja toisilla ei niin hyvännäköisiä tatskoja.
    [​IMG]

    Ehkä tosiaan siinä vaiheessa se kertoo pikkasen jonkun mielikuvituksen puutteesta jos otetaan tribaali kun on kaverillakin. Suomessakaan ei ole varmaan kuin 3 miljoonalla tribaali kuvio.
     
  18. Wick

    Wick Say it in slugs Tukijoukot

    Регистрация:
    11 ноя 2002
    Сообщения:
    2.150
    Симпатии:
    1
    Ihan helvetin hyvähän tuosta tuli, voisin koittaa kyllä kuvan ottaa ja postata tuossa myöhemmin kun kotio pääsen.

    Tosiaan huvittaa joidenkin ihmisten metelöinti tatuointeja kohtaan. Onhan se toki totta, että monetkin etenkin nykyään menevät muodin perässä, mutta on olemassa myös aiheeseen syvemmin vihkiytyneitä harrastajia joille juttu on muutakin kuin "höhö otin tripaalin vittu". Pitäis sekin muistaa, ettei ne kuvat ole mikään kovin uusi juttu, vaan ovat olleet olemassa jo vuosituhansia.

    edit: tässä viimein kuva näytille, tosin laatu on melko paska.
     

    Вложения:

    • plaza.JPG
      Размер файла:
      40,1 КБ
      Просмотров:
      238
  19. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Kyllähän se mielestäni todella konservatiivinen/vanhoillinen näkökulma on, jos omaa jotenkin ehdottoman kielteisiä mielipiteitä tatuoimiseen. Ei niitä kenenkään ole pakko ottaa, tai pitää niitä edes millään lailla hienoina, mutta se vaan on kummaa, että jotkut vain jostain kumman syystä niitä inhoavat. Toisaalta, eipä ilmiö ole mitenkään outo sinänsä, sillä onhan sillä yhtäläisyyksiä rasismiin erittäin paljon. Jotkut ihmiset vaan päättävät (tai tulevat aivopestyiksi), että "minäpä vihaan tuota", vaikka ei välttämättä osaa järjellisesti selittää edes itselleen miksi sitä jotain pitäisi vihata.

    Kaikki me pidämme vaatteitamme päällä (ellei Plazalla ole sitten nudisteja :D). Kaikilla meillä on todennäköisesti erilaisia vaatteita, ja suurin osa meistä valitsee ne niiden ulkonäön perusteella. Meillä on vaatteissamme erilaisia kuvioita tai kirjamia eri värisinä ja kokoisina. Tatuointien ottamisessa on kyse vähän samasta asiasta, joskin monelle ihmiselle kyse on jostain syvemmästä ja henkilökohtaisesta. Jokainen tekee sen päätöksen haluaako lähteä "turmelemaan" ihoaan vai ei, mutta ei siitä kenenkään pitäisi hernettä vetää nenään, jos joku sellaisen ottaa -- jokaisella on oikeus siihen. Jos sitten mennään näihin tyyppeihin, jotka ottavat kuvan kasvoihinsa tai tatuoivat näkyville paikoille suuren prosentin vartaloalastaan, niin totta kai he erottuvat joukosta, ja sen tien he tietoisesti ovat valinneet.

    Olen minäkin kai sen verran konservatiivinen sitten, että en minäkään palkkaisi esim. kaupan kasselle ihmistä, joka on ottanut tatuointeja kasvoihinsa ja joka omaa paljon lävistyksiä. Oikeutan tämän sillä, että kyse on kuitenkin asiakaspalvelusta, jossa asiakkaan tulisi tuntea itsensä mukavaksi myyjän seurassa. Sen sijaan jos työntekijällä sattuu olemaan vaikka nenässä tai kulmassa lävistys ja/tai jos hänellä sattuu olemaan käsivarressaan ja/tai niskassa karppi tai kiinalainen symboli, niin pitäisin järjettömänä ja vääränä tekona olla palkkaamatta tällaista tyyppiä. On eri asia koristella hieman itseään, ja sitten valita elämäntyylikseen erottua joukosta tatuointien ja lävistyksen kautta extremellä tavalla. Jälleen kerran toki sitä pitää miettiä mihin se raja vedetään ja kuka sen vetää, mutta toisaalta (jälleen kerran) maalaisjärki määrittää sen jo kohtalaisen monella desimaalilla...
     
  20. Onni

    Onni Guest Guest

    Регистрация:
    7 янв 2006
    Сообщения:
    454
    Симпатии:
    0
    Itse itseäni lainaten. Tuo viesti pitää edelleen paikkansa eli joku muisto siihen tatskaan olisi mielestäni liityttävä.

    Ja painokin on edelleen samassa pysynyt. eli ei vielä tatskaa mulle..:D