LG OLED televisiot

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем Themikz, 11 ноя 2015.

Метки:
  1. kozzone

    kozzone Uusi jäsen

    Регистрация:
    9 дек 2017
    Сообщения:
    3
    Симпатии:
    0
    Joko se kampanja loppui vai oliko se virhe? Ei toimi enää.
     
  2. 007

    007 Secret Agent Tukijoukot

    Регистрация:
    6 ноя 2003
    Сообщения:
    750
    Симпатии:
    16
    Ihan mukava hinta kyllä, jos sittenkin ensi vuonna saataisiin +70" inhimillisiin hintoihin. Vaikka sitten vasta vuoden lopussa.
     
  3. peacemaker

    peacemaker Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 ноя 2003
    Сообщения:
    1.449
    Симпатии:
    10
    Onks hajua miten saa nuo text to speach ja speach to suomi toiminnot päältä. Aina välillä menee väkisin päälle ja kaikki accessabilityt on off asennossa. Mm. Yle areenassa välillä päälle ja ei saa mitenkään pois. Raivostuttava.
     
  4. masterpee

    masterpee Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    21 ноя 2005
    Сообщения:
    106
    Симпатии:
    1
    Ongelmia vaan tuntuu olevan oman kokoonpanon kanssa joten koitetaan jos täältä joku fiksu osaisi auttaa. Ogelmana on äänen pätkiminen ja oikeestaan aina esim. mainoksissa tai uutisissa jää enimmäiset sanat pois. Tämä liittynee varmasti johonkin mitä ääntä lähetetään sillä SD kanavilla tätä ei mielestäni esiinny joissa tietääkseni ääniformaatti pysyy samana koko ajan. Elisa viihteen HD kanavilla tämä tulee esille jotka tulevat netin kautta.

    Kokoonpano on LG 55B6V jossa elisa viihde Netgem kiinni HDMI kaapelilla, telkkari on kytketty optisella Harman Kardon BDS 270 2.1 vahvistimeen. Olen koittanut säätää kaikista laitteista ääniä jos mihinkin suuntaan mutta mikään ei tunnu auttavan. Löytyisikö keneltäkään apuja tämän selvittämiseen? Onko ongelma vahvistimessa vai mistäköhän tätä lähtisi vielä purkamaan?

    Olen koittanut Elisa viihde boksista laittaa äänen stereoksi ja telkkarista kokeillut kaikki vaihtoehtoja. Vahvistimessa ei montaa asetusta aiheeseen tietääkseni ole.

    Saa myös suositella halpaa 5.1 vahvistinta joka juttelisi LG B6V telkkarin kanssa täydellisesti ja CEC ja ARC toimisi ilman mitään kikkailua. Ominaisuudet joita kapaisin ovat seuraavat:

    1. Kun laitan telkkarin päälle käynnistyy myös vahvistin
    2. Kun säädän LG:n omalla volumea säätää se vahvistimen volumea
    3. Kun sammutan telkkarin sammuu myös vahvistin

    Onko nämä toiminnot ihan normaaleita vai toiveajattelua miten järjestelmä voisi toimia?

    Kiitos!
     
    Последнее редактирование: 21 дек 2017
  5. RedAlert

    RedAlert Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 май 2004
    Сообщения:
    1.284
    Симпатии:
    90
  6. sporton

    sporton Guest Guest

    Регистрация:
    24 ноя 2005
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Gigantin välipäivä-alesta
    LG 55b7v 1499€
    65E7V 2995€
    65W7V 4999€
     
  7. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.347
    Симпатии:
    1.456
    No eihän tuo W7V ole ihan normi karkkia edes meille, mutta kolme kiloa voidaan alentaa tuosta noin vaan, kertoo se kyllä valtavasta tyhjästä ilmasta, mitä me kuluttajat maksamme joka päivä.

    Tuo E7V koukuttaa silti, vaikka tod näk odotan ensi vuoden töllöjä. Jotenkin vuoden 2016 paneeleiden kierrätys koskee sydämmeen. Ai kun LG on ainoa valmistaja, niin yhtä äkkiä myydään samaa eri paketissa.
     
  8. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.347
    Симпатии:
    1.456
    Mahtaa W7V ostajia vituttaa. Alennus ei ollut 300€ vaan 3000€.
    Semmoinen pieni 37,5% ihan vaan, kun ei ole mennyt kaupaksi.
     
  9. Brennick

    Brennick Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    21 авг 2006
    Сообщения:
    319
    Симпатии:
    0
    Entäs toi sonyn Oledien hinnoittelu: 65" saa alle 3 kilon mutta 77" maksaa 24 000e. On siinä lisätuumilla hintaa, melkein 2 000 euroa jokaista tuumaa kohden. Todennäkönen sisäänostohinta tolla reippaasti alle kympin.
     
  10. Buckley

    Buckley Vakiokasvo

    Регистрация:
    29 апр 2005
    Сообщения:
    506
    Симпатии:
    6
    Käyttääkö kukaan Bluetooth-kuulokkeita B6V kanssa? Testailin eilen Sonyn luureja eikä volaa meinannut saada tarpeeksi lujalle. Missä vika? Vai onko kyseessä vain ominaisuus? Puhelimeen paritettuna volaa saa niin paljon kuin haluaa.
     
  11. northrob

    northrob Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    23 мар 2006
    Сообщения:
    371
    Симпатии:
    26
    Piti ihan mitata: UMIK-1 mikrofoni + REW SPL Meter + Pink Noise -0 dB. Mikki n. 1 cm JBL T450BT kuulokkeen kajarista.

    LG OLED 55B6V 90 dB(Z) max
    Motorola Moto G Play puhelin 88 dB(Z) max

    En sitten tiedä onko noi paljon vai vähän:D.
     
    Buckley нравится это.
  12. pasijalmari

    pasijalmari Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    20 фев 2006
    Сообщения:
    67
    Симпатии:
    0
    Onko kellään tuota W7V?
     
  13. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.347
    Симпатии:
    1.456
    Tuskin on kellään tänne kirjoittavalla. Nyt tietysti tuo 5 kilon hinta on jo houkuttelevampi.
    Eiköhän tämä mene samaan kastiin B&O ja Loewen Bild 9 Oledien kanssa.
    Näitä on ihmisillä himassa koristeina ja heillä ne usein menevät hukkaan televisioina.
     
    Последнее редактирование: 26 дек 2017
  14. pasijalmari

    pasijalmari Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    20 фев 2006
    Сообщения:
    67
    Симпатии:
    0
    Lähinnä tuon E7V seinälle laittamisen, ilmeisesti ei saa ihan lähelle seinää, houkuttelisi tuo W7V. Äänet noissa testien mukaan samanlaiset eli uutiset kuuntelee.
     
  15. gaston

    gaston Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    23 окт 2001
    Сообщения:
    3.496
    Симпатии:
    86
    Videolla asennetaa seinälle tuollainen
     
  16. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.347
    Симпатии:
    1.456
    Hinta näköjään tuossa videossa 6000$.
    Nyt Gigantissa 3000€. Oispa saanut tuolla 37,5% alennuksella, joka lähti W7V:stä. 10% oli vähän nihkeä alennus, mutta 30% olisi riittänyt minulle. Oisin sitten elänyt tuon alaosan kanssa.

    Mutta osta ihmeessä W7V ja kerro kokemukset sitten tänne.
     
  17. aarno2815

    aarno2815 Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    4.705
    Симпатии:
    150
    Joo, laita TV reilun metrin korkeuteen ja katso seisaallaan. Idiootteja nuo Jenkit, kaikissa remppaohjelmissakin telkkari laitetaan katonrajaan takan päälle, samoin tekevät Britit, yhtä idiootteja!
     
  18. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.347
    Симпатии:
    1.456
    Minä en neuvonut laittamaan televisiota takan päälle. Se oli tuo Gaston, joka laittoi linkin, mutta oletan katsomatta 20 minuutin videota, että neuvot voidaan soveltaa matalampaankin sijoitukseen ja varmaan Gastonkaan ei olettanut, että meillä kaikilla on takat olkkarissa juuri siinä kohdassa, mihin telkkarin ja keskikaiuttimen haluamme.
    Joskin tuo reilun metrin kommentti jättää vähän ihmeteltävää. Metri ja 10 senttiä on liikaa?
     
  19. Buckley

    Buckley Vakiokasvo

    Регистрация:
    29 апр 2005
    Сообщения:
    506
    Симпатии:
    6

    Tää oli näköjään ns.hanskavika. En tajunnut luurien volasäätöjen vaikuttavan äänenvoimakkuuteen erikseen

    Nyt riittää volaa!
     
  20. Snäckby

    Snäckby Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 апр 2016
    Сообщения:
    1.693
    Симпатии:
    156