Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Kotiteatteriprojektisivut

Тема в разделе "Kodin suunnittelunurkka", создана пользователем ylscoke, 19 апр 2004.

  1. SteveHarris

    SteveHarris Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2006
    Сообщения:
    159
    Симпатии:
    0
    Älyttömän hienoa jälkeä eikä hirveän kauaakaan mennyt.

    http://www.kytkin.com/ht/temp/IMG_8967.JPG

    tuossa laitteiston päällä ei sattuisi olemaan Iron Maidenin uuden Death On Road dvd:n konsertti levy?
     
  2. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Регистрация:
    14 май 2002
    Сообщения:
    243
    Симпатии:
    0
    Kiitos :) Kyllähän tuollaisen huomattavasti nopeamminkin rakentaisi, jos siihen pystyisi täysipäiväisesti antamaan panoksensa. Mutta aina ei voi voittaa :)

    Hyvin bongattu tuo dvd ;) Tosin kyseinen konsertti oli liian suuren leikkausnopeuden vuoksi aikamoinen pettymys.
     
  3. SteveHarris

    SteveHarris Guest Guest

    Регистрация:
    9 мар 2006
    Сообщения:
    159
    Симпатии:
    0
    :) Kainy dvd:n tunnistan.

    itse pidin siitä aika paljonkin vaikkei se vuoden 02 Rock in rioa voita.
    kesällä uusi albumikin
     
  4. Yorcci

    Yorcci Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 мар 2001
    Сообщения:
    2.953
    Симпатии:
    5
    80-luvun nuhapumput. Alle 15 000 euroa.
     
  5. KTV

    KTV Jäsen

    Регистрация:
    21 фев 2006
    Сообщения:
    45
    Симпатии:
    0
    Tilasitko nuo ihan kotimaisesta huonekalukaupasta, vai jostain ulkomailta?
    Meillä on ollut jo kaksi kertaa noin kahden sentin päässä, ettei olla ostettu Ekornesin sohvakalustoa takkahuone/kotiteatteriin. Kolmannella kerralla ne varmaan tarttuu mukaan, kun vaimokin on niin haltioissaan niistä.
    Meille tulisi joko juuri tuo Arion, tai sitten Paradise. Vaimo on ihan myyty tuohon kulmasohvan "pesään", joka tulee kulmaan:thumbsup: . Tuloillaan on siis kulmamalli, joko 2+3, tai 3+3, kumpi nyt mahtuu paremmin.
    Tällä hetkellä meillä on 2+3 erilliset sohvat ja on aivan helvettiä löhötä kolmen istuttavalla sohvalla poikittain kankaaseen nähden. Niskat on aina jumissa, kun jonkun leffan katsoo. Tuo Stresslees olisi oiva apu siihen, että voisi katsoa pää suorassa ja kuitenkin rennosti löhötä jalat rahilla.
     
  6. ylscoke

    ylscoke Guest Guest

    Регистрация:
    14 май 2002
    Сообщения:
    243
    Симпатии:
    0
    Nuo oli ihan Maskusta tilattu. Itse en ainakaan löytänyt mitään fiksua saittia mistä ne olisi voinut ulkomailta tilata, jos löytyy niin kerro muillekin :)

    Tietääkseni tuosta Stressless Arionin (mekanismiversio) mallista ei ole kulmasoffa versioo(?) Erkornes Arionista saattaa löytyä...
     
  7. jpop

    jpop Guest Guest

    Регистрация:
    27 дек 2001
    Сообщения:
    693
    Симпатии:
    0
    No joo - itselläkin on ollut Vette haaveissa jo jonkin aikaa, mutta ainoa oikea vuosimalli minulle on -69 ;) Siinä on autolla muodot kuin naisella :love: Tosin - tuohon voi mennä kyllä aikaa, kun pitää saada vaimokin vakuutettua museoauton hankinnan tarpeellisuudesta :D

    Mitä noihin Streslesseihin tulee, niin onhan niitä tullut tosiaankin kuolattua. Ovat kuin tehtyjä kotiteatteriin - hyvän näköisiä, käytännöllisiä ja hyviä istua. Ovat vaan niin törkeän hintaisia, ettei ole vielä tullut hankittua. Pitää nyt vähän seurailla, kun nykyisin noita mekanismituoleja ja -sohvia on alkanut tulemaan markkinoille aika mukavasti.
     
  8. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 дек 2002
    Сообщения:
    2.273
    Симпатии:
    0
    Yep, se on kyllä se ainut oikea. :p

    Call me crazy, mutta kyllä hyvistä sohvatuoleista (varsinkin hyvistä mekanismilla olevista) voi mielestäni maksaa 5k€. Onneksi omaan makuun löytyi sohvatuolit ja sohva reippaalla 4k€:lla eikä tarvinnut mekanismilla olevia sohvatuoleja katsella ... rahit tosin vielä uupuu. :D
     
  9. jpop

    jpop Guest Guest

    Регистрация:
    27 дек 2001
    Сообщения:
    693
    Симпатии:
    0
    Niin munkin mielestä, mutta kun niitä istuimia pitäisi olla viidelle -> about 12 k€ :hitme:
     
  10. -Teme-

    -Teme- Käyttäjä

    Регистрация:
    15 янв 2004
    Сообщения:
    209
    Симпатии:
    0
    Tämän postin teksti oli oikein tuttua, meillä vaimo on myös ihastunut tuohon "pesään" Itse en ole vielä uskaltanut mennä kysymään 3+3 Paradise kulmasohvan hintaa kerman värisellä nahalla verhoiltuna :eek: siihen meneepi sitten puoli omaisuutta kun sellaisen investoi :weep: ollaan suunniteltu että toinen puoli tulisi mekanismilla ja toinen kiinteänä
     
  11. Ize

    Ize Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 дек 2002
    Сообщения:
    2.273
    Симпатии:
    0
    Yepp, call me crazy, mutta kahdesta tuolista voisin maksaa 5k€, mutta viidestä en 12k€. Vieraat istukoot vaikka lattialla. :D
     
  12. Makis

    Makis Guest Guest

    Регистрация:
    20 окт 2005
    Сообщения:
    536
    Симпатии:
    0
    Off-topicina pakko sanoa, että eihän se Vetten ostaminen, vaan sen ajokunnossa pitäminen. Itselläni on Porsche 944, joka on sieltä halvimmasta päästä ylläpidettäviä näistä ns. harrasteautoista, mutta silti siihen katoaa ihmeen paljon rahaa.

    Eli ei sitä viinaa tarvitse kitata sen viiden vuoden jälkeenkään...
     
  13. Hattori Hanzo

    Hattori Hanzo Vakiokasvo

    Регистрация:
    28 фев 2004
    Сообщения:
    1.141
    Симпатии:
    4
    No en nyt mikään urheiluauto-asiantuntija ole mutta tuskin vettekään niitä kalliimpia ylläpidettäviä harraste/urheiluautoja. Aika perus jenkkitekniikkaa ainakin noissa vanhemmissa malleissa.

    Corvette on kyllä meikäläisenkin suosikkilistalla. Vaikka sitten tämä ->http://www.trianglemotor.com/fi/corvette70.htm
     
  14. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.644
    Симпатии:
    1.549
    Off-Topic:

    Vette on itseasiassa yksi halvimmista ja helpoimmista autoista huoltaa. Yksinkertaista tekniikkaa ja joka paikkaan on helppo pääsy. Varsinkin, jos tilaa osia porukalla jenkeistä niin kohtuu halvaksi tulee. Esim. Magnaflown pakoputkisto jenkeistä n. 500$ ja suomesta 2000 €.


    Päätän off-topic-keskustelun osaltani tähän. Jatketaan sitä vaikka täällä.
     
  15. f55tvi

    f55tvi Guest Guest

    Регистрация:
    13 фев 2003
    Сообщения:
    617
    Симпатии:
    0
    Kuuluuko nämä keskustelut teidän mielestä tänne!:hitme:
    Menkää nyt mopoinenne muualle!:OI
     
  16. Mope19

    Mope19 Guest Guest

    Регистрация:
    1 ноя 2005
    Сообщения:
    19
    Симпатии:
    0
    Mikäs on nykyinen auto, kun nuo on kerta nuhapumppuja (itselläkin tuollainen haaveissa pyörähtelee)...?
     
  17. Cress

    Cress ~ Samppa ilman huumoria Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    20 фев 2004
    Сообщения:
    691
    Симпатии:
    0
    Kuten tuossa jo aiemminkin todettiin niin autoille löytyy ihan oma alifooruminsa joten jatkakaapa juttua vaikka tuossa nepan antamassa linkissä: https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?t=33924

    Olisi mukavaa saada päivittelyä ylscoken teatterin vaiheista taas välillä, kun nuo /temp :tkin on jo kohtuu vanhaa tavaraa. :)
     
  18. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Регистрация:
    17 окт 2001
    Сообщения:
    9.644
    Симпатии:
    1.549
    Sitähän tässä koko ajan yritetään. Elä nyt hyvä mies hiillostu. :)

    Onhan tuo vähän jännä asia, että jotkut laittavat sohviin enemmän rahaa kuin itse kotiteatteriin, mutta jokainen tekee omat päätöksensä. Ja kyllähän se pankki on aina valmis auttamaan, jos rahantarvetta tulee. :p
     
  19. samsung

    samsung Tuttu kasvo Tukijoukot

    Регистрация:
    8 окт 2000
    Сообщения:
    382
    Симпатии:
    0
    Sitä ollaan niin offtopicilla jotta kannan minäkin korteni kekoon :hitme:
    Kulutusluottoa ja asuntolainaa saa nykyään helposti mutta jos hankintojaan tarvitsisi yhtään perutella pankille niin sohvakalustoon/sisustukseen/remonttiin ei pankinjohtaja varmasti yskähtelisi yhtäpaljon kuin jos sanoisi akustoin takkahuoneen 10 000 euroa ja ostan kaiuttimet 10 000 euroa. Jos ei ole rahaa kaikkeen niin elämässä täytyy tehdä valintoja, toisille se on keittiöremontti toisille uudet virtasuotimet :D
     
  20. japee

    japee Guest Guest

    Регистрация:
    17 дек 2004
    Сообщения:
    115
    Симпатии:
    0
    Joko on projekti valmis?