Kotimainen sotakirjallisuus

Тема в разделе "Kirjallisuus", создана пользователем Crimson, 6 дек 2004.

  1. santtu

    santtu Guest Guest

    Регистрация:
    14 апр 2004
    Сообщения:
    40
    Симпатии:
    1
    suosittelen esa anttalan kirjoja,mies oli oikeasti kaukopartio sotilas
     
  2. The Ring

    The Ring Charles Bronson 1921-2003 Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    2 дек 2002
    Сообщения:
    1.526
    Симпатии:
    1
    Maininnan arvoinen seikka on myös, että Niilo Lauttamus taisteli kaksi vuotta Saksan SS-pataljoonassa, sekä osallistui Suomessa jatkosotaan, sekä Lapin sotaan. Tuo kokemus kyllä paistaa hänen kirjoissaan hyvin läpi.
     
  3. 10inch

    10inch Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 авг 2004
    Сообщения:
    1.154
    Симпатии:
    0
    Onhan Lehväslaihokin "kolmen sodan veteraani".
     
  4. santtu

    santtu Guest Guest

    Регистрация:
    14 апр 2004
    Сообщения:
    40
    Симпатии:
    1
    mutta panssarimiehenä, lehväslaihon kirjat panssari sodasta ovat mielestäni hyviä.

    joo lauttamuksen kirjat ovat todella hyviä
     
  5. MrWelles

    MrWelles Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    24 мар 2004
    Сообщения:
    303
    Симпатии:
    6
    Faktapuolen suosituksia:
    -Talvisodan pikkujättiläinen (loistava!)
    -Panttipataljoona/Jokipii, tekijä yhdistää mainiosti äijien kertomuksia ja tiukkaa arkistotutkimusta asianmukaisesti viitteistettynä
    -Pommituslentolaivue 44/hämäläinen (Koala-kustannus)
    -Marssi Venäjälle/Poltettu Maa (Paul Carell), iästään huolimatta varsin pätevää tekstiä toisin kuin saman kirjoittajan Normandia-kirja
    -Suomen kenttätykistön historia, osa 2
    -kaikki Matti Koskimaan teokset
    -JR 2 Syvärillä ja Kannaksella (laaja opus täynnä miesten muisteloita)
    -Jatkosodan taistelut/Yrjö Aleksis Järvinen (vanha kirja, mutta mainioita taktisia esimerkkejä)

    Epäsuosittelen kaikkia Beevorin kirjoja. Valitettavasti suomalaiset kustantajat ovat menneet lankaan tämän brittiläisen politrukin pamflettien edessä.

    T:
    Karjalan rintaman sotaneuvoston jäsen, komandarmii 2-ranga, Mr Welles
     
  6. Raimo

    Raimo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    26 фев 2000
    Сообщения:
    2.650
    Симпатии:
    4
    Aiheeseen liittyen jos sotilasilmailu kirjat kiinnostaa, niin kannattaa katsastaa Jyrki Laukkasen: MiG-21 in Finnish Air Force kirja. Sangen mielenkiintoinen sisältö ja kun Rissalakin on lähellä, niin joitakin muistojakin siitä löytyi. Kirjan julkaisija on Apali.
     
  7. Mr Cohen

    Mr Cohen Guest Guest

    Регистрация:
    1 ноя 2004
    Сообщения:
    116
    Симпатии:
    0
    Tämä nyt ei ole suomalainen kirja mutta ihan hyvä luettava kaikkien sankarieeposten joukossa: Englantilaisen Geoffrey Reganin kirjoittama päin mäntyä, kirja sotilaallisista tunaroinneista. (Geoffrey Regan's Book of Military Blunders)

    Kirja on mainion ajatus-kustantamon julkaisema, ainakin itse käyn aina uteliaana vilkaisemassa mitä tämä kirjapaja meille tarjoaa. Ja kuten nimikin kertoo, kirjassa kerrotaan sodankäynnin niistä puolista joista ns. virallinen historiankirjoitus ei anna ehkä ihan objektiivista kuvaa.

    Tosiasiahan on että suurin osa inhimillisistä hankkeista - sota mukaanluettuna - kulkee kriisistä katastrofiiin inhimillisen typeryyden, ahneuden, kyvyttömyyden, ylpeyden yms. voimalla. Historiankirjoittajien (ja leffantekijöiden...) tehtävä on sitten selittää kaikki tapahtunut parhain päin ja luoda tunareista sankareita usein oikeiden sankareiden kustannuksella.
     
  8. hhuima

    hhuima Käyttäjä

    Регистрация:
    19 фев 2005
    Сообщения:
    41
    Симпатии:
    0
    Pentti Haanpään Korpisotaa, kirja on kirjoitettu tuoreeltaan heti Talvisodan jälkeen.

    Pentti Haanpään novellikokoelma Kenttä ja kasarmi on myös hyvä kirja. Kirja oli aikoinaan niin tulenarka, että se uskallettiin julkaista vasta muistaakseni 50-luvulla noin 20 vuotta kirjoittamisensa jälkeen.
     
  9. Termos

    Termos Guest Guest

    Регистрация:
    16 мар 2006
    Сообщения:
    62
    Симпатии:
    0
    Ei ole todellakaan suomalaista sotakirjallisuutta mutta mainio historiikki talvisodasta, amerikkalaisin silmin.

    The Winter War: The Russo-Finnish War of 1939-40 - William R. Trotter

    Toimii näin pasifistillekin :) täällä Amazonin arvioita kirjasta ja Playlta saa tuota edulliseen hintaa eli £5.99.
     
  10. remmo

    remmo Guest Guest

    Регистрация:
    16 май 2006
    Сообщения:
    5
    Симпатии:
    0
    Onni Palasteen kirjoihin kannattaa tutustua.
     
  11. rowboat

    rowboat Käyttäjä Blokattu

    Регистрация:
    1 апр 2009
    Сообщения:
    33
    Симпатии:
    0
    Eino Hosian Tuliholvin alla oli minusta hyvä. Maalaileva maisemien, tilanteiden ja tunnelmien kuvailu on minusta siinä kielellisesti hienoa.

    Hosia osallistui itsekin talvisotaan, ja kirjan hän kirjoitti välirauhan aikana. Valitettavasti hän sai jatkosodan alkuhetkinä luodin päähänsä.
     
  12. bogseesthelight

    bogseesthelight Guest Guest

    Регистрация:
    2 янв 2010
    Сообщения:
    15
    Симпатии:
    0
    Olen lukenut tämän kuten lähes kaikki muutkin ko. julkaisusarjassa saatavilla olevat suomiklassikot.
     
  13. Jääkäri

    Jääkäri Guest Guest

    Регистрация:
    8 авг 2010
    Сообщения:
    26
    Симпатии:
    0
    Kalle Päätalo: Liekkejä laulumailla.

    Sota kokemuksia keittiöpossun näkökulmasta.