Juhannus

Тема в разделе "Tarinatupa Classic (Yleiskeskustelu)", создана пользователем Samppa, 13 июн 2003.

  1. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Kaipa perinteitä kunnioittaen pitää jälleen avata Traban juhannuskeskustelua. Eli taas olisi tiedossa voikukkaseppele päässä kedoilla kirmailua alentuneessa tietoisuuden tilassa.

    Tänävuonna vaihteeksi kiinnostava kokeilu: yhdistetty mökki- & festarijuhannus. Aluksi tarkoitus oli hankkia mökki Raumanmeren Juhannuksen alueelta, mutta kohde muuttui sikäläisten mökkien paljastuttua suurinpiirtein roudanraiskaamiksi karjasuojiksi. Himokselta lopulta löytyi kelpoisa laatusuhde festarin ja mökin väliltä, eli sinne sitten. Innolla odotan miten mökkeilyn ja festaririehan yhdistäminen oikein tulee toimimaan.
     
  2. nothing

    nothing Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    2.091
    Симпатии:
    6
    Nyt kun tämä viikonloppu menee provinssissa seikkaillessa, niin hyvä kun juhannuksen on varaa viinat ostaa.

    Eli johonkin kokoonnutaan kaveriporukalla. Otetaan häppää ja grillaillaan. Tänä vuonna taitaa jäädä baariin lähtö väliin, kun viime vuoden jälkeen sai juhannus polliin vastata, että tappeluita ja murtuneita luita (ei kyllä itsellä, vaan kavereilla)...

    Eddie... Luotan siihen, että väsäät tämän vuoden juhannuksesta uuden pollin. Onhan se juhannus yksi vuoden parhaista juhlista.
     
  3. thentunen

    thentunen Guest
    Guest

    Регистрация:
    1 ноя 2000
    Сообщения:
    1.226
    Симпатии:
    0
    Juhannus töissä. Jipii.
     
  4. kebek

    kebek Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 янв 2003
    Сообщения:
    2.623
    Симпатии:
    9
    vuosien perinne taitaa taas jatku, siis mökille. paitsi jos ehdin tuhlata kaikki juhannus-rahat ensi viikolla leffoihin, sitten täytyy varmaan vetää leka himassa ja ryömiä sohvan alle häpeämään.
     
  5. EdHunter

    EdHunter Guest
    Guest

    Регистрация:
    27 фев 2003
    Сообщения:
    272
    Симпатии:
    1
    Juhannusperinteitä ei ole kerennyt muodostua, tällä kertaa suuntana Rauma(nmeren Juhannus). 3-4 henkeä, 7 hengen teltta, runsaasti juotavaa, hyviä bändejä ja paljon kankkulan kaivoon heitettyä rahaa... :D
     
  6. Jaska76

    Jaska76 Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    6 ноя 2000
    Сообщения:
    2.426
    Симпатии:
    6
    Töissä! :grr:
     
  7. Melbin

    Melbin Guest
    Guest

    Регистрация:
    26 ноя 2001
    Сообщения:
    70
    Симпатии:
    0
    Kotona tulee oltua ja paistetua hieman makkaraa ja sit loppu ilta nauttia sitä "jälkiruokaa" :thumbsup:
     
  8. hasseli

    hasseli Scarlett Fan
    Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    3 фев 2003
    Сообщения:
    1.167
    Симпатии:
    0
    Mökille tulee varmasti mentyä ellei nyt ihan karmea ilma ole. Juhannuksen viettoon kuuluu olut, makkara ja sauna. Niiden parissahan se koko ilta vierähtää mukavasti :thumbsup:
     
  9. nothing

    nothing Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    2.091
    Симпатии:
    6
    Jaa miten niin ilta?

    Juhannushan on kolmen päivän juhla :rolleyes:
     
  10. MastaDJ

    MastaDJ Guest
    Guest

    Регистрация:
    20 ноя 2002
    Сообщения:
    1.617
    Симпатии:
    0
    Töissä menee juhannus. Enpä ole koskaan tuosta ns. ryyppäysjuhlasta niin välittänyt...
     
  11. simbahh

    simbahh Guest
    Guest

    Регистрация:
    9 янв 2003
    Сообщения:
    285
    Симпатии:
    0
    Muutama vuosi sitten (olisiko ollut jopa niinkin kaukainen kuin -97) yritettiin festari/teltta yhdistelmää ja päästiin 40km päähän festaripaikasta. Loput päivät menikin sitten samassa paikassa kun kuskia ei löytynyt mistään. Eli festarit jäi sitten kokematta, mutta helevetin hauskaa oli kyllä. Harmi vaan että jäi Bad Religion näkemättä.:(

    Tämä juhannus taitaa mennä ihan poskelleen kun tuntuu, että kaverilla on töitä, toisella ei rahaa, kolmannella on myöskin töitä.... Tai no, ainahan sitä voi grillailla ja keittoa ottaa mutta semmoinen "oikea" mökkijuhannus taitaa olla pelkkää kuvitelmaa. No toivotaan, että jotain kehkeytyisi, eikä tarttis jäädä kotiin kökkimään.
     
  12. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.061
    Симпатии:
    26
    Festarimuisti (mikäs se sellainen mukamas on?) kertoo että tuo olisi ollut Messilässä luultavasti -96 tai -97. Ihan hyvän keikan soittivat.
     
  13. Hirudroid

    Hirudroid Guest
    Guest

    Регистрация:
    3 янв 2003
    Сообщения:
    1.245
    Симпатии:
    2
    Mua mietityttää tänä vuonna se perinteinen kysymys: "kuinka moni hukkuu jussina?"

    Juhannusta juhlitaan uppopallon ja uppotukin yhdistelmästä sovelletulla pelillä. Voittaja on se, joka ei nouse pinnalle. Tämä lähes perinteisen aseman saanut laji on poikinut myös monia alapelejä eli ns. modeja: veneestä enon heittäminen ilman pelastusliivejä, laiturilta leijonan kanssa kaatuminen ja kavereiden kanssa can-can pikku-Busterissa. Viime vuosina myös yksin kännissä uimaan meneminen on nostanut kovasti profiiliaan.

    Ei muuta kuin hyvää juhannusta jo näin etukäteen!

    ps: Ugh! Olen puhunut...
     
  14. nothing

    nothing Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    3 мар 2001
    Сообщения:
    2.091
    Симпатии:
    6
    -96 oli Messilässä Sepultura ja jos en aivan väärin muista niin samalla kertaa oli messissä myös Bad Religion. Jos ei, niin sitten se oli tosiaan tuo -97.
     
  15. steffe79

    steffe79 Silentium est aureum
    Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    4 май 2002
    Сообщения:
    4.147
    Симпатии:
    7
    Ei tänä vuonna mitään Juhannusta ole. Töissä menee tämäkin aika, niin ettei Jussia pääse viettään. No, eipä tuo nyt pahemmin haittaa.

    edit: Ja miksi tuo ei haittaa? Koska Jussin jälkeen otetaan suunta kohti Roskildea.
     
  16. ExC

    ExC Guest
    Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    20 янв 2002
    Сообщения:
    1.206
    Симпатии:
    3
    Jussi-torstaista sunnuntaihin lomaa, jihhuu...
    No, pääsiäinen oli kiinni.

    11.7 koittaa vapaus
     
  17. xander

    xander Guest
    Guest

    Регистрация:
    16 дек 2002
    Сообщения:
    1.507
    Симпатии:
    1
    Jussina käyn kai ainoastaan sukulaisten mökillä. Pe-Su ois vapaata, olispas ollu vielä torstai ja maanantaikin. ;)
     
  18. Jarkko G.

    Jarkko G. Samppa ja Hurricane :|
    Tukijoukot

    Регистрация:
    13 авг 2001
    Сообщения:
    13.058
    Симпатии:
    115
    Jaa-a .. jos vaikka joisi kaljaa ja kirjoittelisi kännissä ircciin (#trabant.dna.fi) :p
     
  19. Anttimie

    Anttimie Doh!
    Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    24 сен 2000
    Сообщения:
    659
    Симпатии:
    0
    Jospa menisi vähän veneilemään tai sitten pitäisi grillijuhlat kotosalla. :)
     
  20. Nice Guy Eddie

    Nice Guy Eddie no more mr. Nice Guy
    Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    24 июл 2001
    Сообщения:
    4.660
    Симпатии:
    6
    mökille. Pari keissii kaljaa ja sitten testataan uutta moottorisahaa kaverin lumpioon.