Intel NUC

Тема в разделе "HTPC eli Home Theater PC", создана пользователем Visitor76, 23 дек 2013.

  1. Visitor76

    Visitor76 Käyttäjä

    Регистрация:
    1 сен 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Viisaammilta kyselen apua. Oisko toi hyvä htpc pohjaksi:

    http://cdon.fi/kodin_elektroniikka/intel/intel-nuc-ucff-barebone-boxdc3217by-core-i3-p22284907

    Verkkokaupassa suht samanlainen mutta satasen verran kalliimpi ja siinä rj45 liitäntä ja 2xhdmi (jolle ei tarvetta) joka ainoa havaitsemani ero.

    http://www.verkkokauppa.com/fi/product/31172/dmcfk/Intel-NUC-DC3217IYE-tietokonerunko


    Tarkoitus olisi verkkolevyltä toistaa erillaisia videota ja musiikkia sillä. Käyttöjärjestelmäksi tulisi joko windows 7 tai openelec xbmc. Paljonko muistia tarvisin?

    Tossahan ei ole mitään verkkokorttia tai wifiä, mutta ajattelin ostaa siihen usb verkkokortin (esim. http://www.multitronic.fi/index.php...rtti,+RJ45+(10/100/1000+Mbit)&ad_prodid=40595 ) ja siihen ethernet piuha kiinni. Mielipiteitä ja ehdotuksia otetaan vastaan.
     
  2. jaolma

    jaolma Käyttäjä

    Регистрация:
    14 окт 2007
    Сообщения:
    43
    Симпатии:
    1
    Ostin töihin testiin tommosen Intel NUC DC3217IYE:n SSD-kiintolevyllä ja 4GB muistilla. Tilasin siihen myös Intelin xxx WLAN-kortin, joka toimi todella huonosti. Johtunee olemattomasta antennista. Otan tuon vekottimen kotiin viikonlopuksi testiin. Laitan myöhemmin testituloksia videoitten toistosta. Kyllä tolla prosulla pitäisi HD-tason viedot toistua ihan hienosti.

    Kyllä noista 1Gb/s LAN liitäntä löytyy.
     
    Последнее редактирование: 1 янв 2014
  3. code.666.

    code.666. Guest Guest

    Регистрация:
    29 апр 2003
    Сообщения:
    1.226
    Симпатии:
    1
    BOXDC3217IYE, eli i3 ja rj45 + 2*hdmi omassa käytössä (4Gb ram & 32Gb mSata), win 8 & xbmc setillä mennään, mediat verkkolevyltä ja toimii ongelmitta. Äänetön, pieni ja kaikki media on toistunut mitä sille on tullut syötettyä. Suosittelen ehdottomasti. Ainoa mitä itse olisin toivonut, olisi ollut muutama lisä usb-paikka, nyt vain 2 kpl.
     
  4. tobe

    tobe Aktiivinen käyttäjä

    Регистрация:
    7 апр 2005
    Сообщения:
    93
    Симпатии:
    0
    Muuten näyttäs ihan kivalle mut itelle sais olla joku muu audio ulostulo ku hdmi kun vahvarissa ei ole sisäänmenoa.
    Pieni, äänetön alusta kelpaisi kyllä.
     
  5. jaolma

    jaolma Käyttäjä

    Регистрация:
    14 окт 2007
    Сообщения:
    43
    Симпатии:
    1
    Samat sanat. Kokeilin Win7 + XBMC. Minulla on tossa purkissa 3xUSB. Langaton aika skeidaa.
     
  6. bj40

    bj40 Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    6 окт 2008
    Сообщения:
    111
    Симпатии:
    2
    Hyvin on toiminut. minulla on nucci (dc3217iye) ollut xbmc käytössä openelcillä. Mediat nfs jaon yli ja lanka verkossa kiinni. Koneessa 64gb msata sdd levy ja 8gb muistia.
     
  7. Visitor76

    Visitor76 Käyttäjä

    Регистрация:
    1 сен 2009
    Сообщения:
    31
    Симпатии:
    0
    Voisiko kyseiseen tarkoitukseen käydä Celeron pohjainen laite, nyt kun tulee kohta uusi http://hexus.net/tech/news/systems/60085-exclusive-intel-launch-139-bay-trail-nucs-q1-2014/ . Hinnaksi ainakin arvioitu suht houkuttelevaksi noin 150 €. Jos alkaa tehojen puolesta ahdistaa niin siihen voisi ilmeisesti laittaa Crystal HD:n, joka maksaa noin pari kymppiä. ( http://www.broadcom.com/support/crystal_hd/ ja http://murobbs.plaza.fi/rauta/859342-crystal-hd-purkukortti.html ). Ja hinta jäisi edelleen lähes satasen halvemmaksi kuin i3 malli. Vai onko jotain järki syytä ostaa vain i3 esim. tulevaisuus 4K ja 3d ym. Tällaisia ajatuksia tuli mieleen...
     
  8. P.Kosunen

    P.Kosunen Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 окт 2005
    Сообщения:
    1.369
    Симпатии:
    14
  9. lahna

    lahna Käyttäjä

    Регистрация:
    17 июл 2001
    Сообщения:
    27
    Симпатии:
    0
    Mulla on muuten uusi avaamaton i3-NUCci (DC3217IYE) myynnissä. 200 euroon lähtee (sis. pk), jos joku on kiinnostunut.
     
  10. nerux

    nerux Guest Guest

    Регистрация:
    20 дек 2007
    Сообщения:
    8
    Симпатии:
    0
    Lainaan tätä ketjua kun kiinnostus Intel-NUC-D54250WYK-bareboneen on herännyt. Käyttö olisi pelkästään htpc käyttöä videotykkiin ja viritinvahvistimeen naitettuna. Eikös tuon Core i5-4250U:n potku riitä mediakäyttöön ihan hyvin seuraavat pari vuotta?

    Minusta m-itx paketille tulee vähintään saman verran hintaa - hiljaisten komponettien valinta on vaikeampaa ja kotelo on pakosti isompi kuin nuc:issa ja vaikeampi piilottaa..

    Kertokaa viisaammat mitä olette mieltä? 500-600e budjetti ja kone pitäisi saada piiloon taaperoiden ulottuvilta. Ainoa mikä tuossa barebonessa mietityttää on äänten saaminen kuuluviin tuosta hdmi-liittimestä. Ilmeisesti saa kikkailla xbmc:n kanssa jotenkin? Vahvistin siis jo iäkäs marantz sr 50001 jossa pari hdmi-liitintä
    Wlan-kortin toimivuus ilmeisesti monella aika jättää toivomisen varaa?
     
    Последнее редактирование: 16 янв 2014
  11. jaolma

    jaolma Käyttäjä

    Регистрация:
    14 окт 2007
    Сообщения:
    43
    Симпатии:
    1
    DC3217IYE (i3 3217) toisti mukisematta kaikki videopätkät ja ääniformaatit joita kokeilin. Ei ainakaan itse tarvinnut sen kummempia kikkailla XBMC:n äänien kanssa. Toi Intelin XXX WLAN kortti ei pahemmin säväyttänyt. Johtunee NUCin antenneista. 3-metrin päässä tukiasemasta toimi kotona ihan ok. Töissä kokeiltuna ei toiminut juuri ollenkaan (7-10 metrin matkalla ja seinä välissä).
     
  12. Zoolz

    Zoolz Guest Guest

    Регистрация:
    2 май 2013
    Сообщения:
    114
    Симпатии:
    0
  13. Henris

    Henris Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Регистрация:
    5 дек 2003
    Сообщения:
    412
    Симпатии:
    0
    Herätellääs NUC-keskustelua nyt, kun ensimmäiset uudet mallit ovat tulleet kauppoihin. Alla aiheeseen liittyviä linkkejä. Omakohtaista kokemusta edellisen sukupolven Celeron (DN2820FYKH) ja Core i3 (D34010WYKH) malleista ja erittäin tyytyväinen olen ollut NUC+Win8.1+Plex yhdistelmään.

    Viralliset Intelin sivut
    Intelin NUC pääsivut
    Intelin NUC mallien vertailusivu

    Arvosteluja, blogeja yms.
    Intel's Broadwell-powered NUC mini-PC reviewed (techreport.com)
    Review: Intel’s Broadwell mini PC is a next-generation Ultrabook in a box (arstechnica.com)
    A First Look At The Intel Broadwell NUC (www.phoronix.com)
    Uudet 5. sukupolven NUC mallit esittelyssä (terastore.fi)
    Broadwell NUCs have arrived, first reviews
     
  14. Aceman

    Aceman Shot down in flames!

    Регистрация:
    23 фев 2000
    Сообщения:
    3.603
    Симпатии:
    149
    NUC on vakavasti ehdolla meikäläisen huushollissa Poppari C-200:n potentiaaliseksi korvaajaksi. Ainakin viimeistään siinä vaiheessa, kun sellaisen saa HDMI2.0:n kera.
     
  15. Henris

    Henris Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Регистрация:
    5 дек 2003
    Сообщения:
    412
    Симпатии:
    0
    Itselle ei 4K ole vielä ajankohtainen, kun ei materiaaliakaan oikein mistään saa. Harmillista, ettei telkkarivalmistajat ole alkaneet lisätä display port liitäntää 4k-malleihinsa. NUC:ien miniDP 1.2 sinälläänhän pystyy 4k@60Hz. Onko jollain tietoa, löytyykö DP 1.2 -> HDMI 2.0 muuntimia/adaptereita?
     
  16. juhaa

    juhaa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    11 дек 2000
    Сообщения:
    5.966
    Симпатии:
    7
  17. Aceman

    Aceman Shot down in flames!

    Регистрация:
    23 фев 2000
    Сообщения:
    3.603
    Симпатии:
    149
    Juu, ei se ole sitä meikäläisellekään. Silti kun uuden laitteen hommaa, niin toivoisi sen olevan niin future-proof kuin näissä hommissa ylipäätään on mahdollista. Poppari on palvellut uskollisesti jo pian viisi vuotta, joten seuraajaltakin toivoisi about vastaavaa elinkaarta.
     
  18. sokka

    sokka Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 окт 2003
    Сообщения:
    5.794
    Симпатии:
    325
    Sama homma täällä. Kovasti pistää kiinnostamaan tämä. Nykyinen HTPC on jo 6 vuotta vanha. Alkaa olemaan pikku hiljaa päivityksen paikka. Lisäksi Winkkari 10 tulee olemaan ilmainen päivitys, niin saisi senkin ilman suurempia ongelmia syksyllä tähän hankittua.
     
  19. Henris

    Henris Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Регистрация:
    5 дек 2003
    Сообщения:
    412
    Симпатии:
    0
    Itse korvasin melkein kymmenen vuotta palvelleen Antec Fusion koteloon rakennetun htpc:n Celeron nucilla. 160W joutosähkönkulutus (älkää kysykö mihin ihmeeseen se hukkuu) korvautui n. 6W:lla. Blu-ray leffaa katsottaessa kulutus on n. 10W luokkaa. Vaikka sleeppikin toimii ihan kohtuullisesti, päädyin pitämään nucin koko ajan hereillä. Rouvakin tykkäsi, kun sain nucin kätkettyä telkkarin taakse. Plexin komentaminen tapahtuu suoraan telkkarin kakella HDMI-CEC adapterin avulla. Tuossa on välissä vielä lisäksi HDMI -> Toslink splitteri, mistä saan (non-hd) äänet vanhaan Yammun vahvariin. Joskus vaihtamalla oikeasti paranee ;)

    Toinen positiivinen yllätys oli ainakin alkuvaiheessa paljon parjattu Windows 8. Nyt reilu pari vuotta käyttökokemusta takana ja mielestäni paras Mikkisoftan käyttis htpc-käyttöön. Saattaa osin johtua Intelin hyvistä ajureista ja NUC:n yksinkertaisesta rakenteesta mutta lopputulos ratkaisee. Winkkari 8:n htpc-käyttöön tuli aikanaan kerättyä vinkkejä lontoon murteella tänne: http://www.avsforum.com/forum/26-home-theater-computers/1461322-windows-8-tips-tricks-htpc-usage.html
     
  20. sammy73

    sammy73 Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    3 май 2006
    Сообщения:
    351
    Симпатии:
    12
    Ittellä 1 D54250WYKH2 + win 8.1 sekä 2 x DN2820FYKH mediakäytössä (openelec & kodi), tyytyväinen olen ollut, pinnacle studio 17 pyörii tässä mainiosti ja D54250WYKH2 nuc on tuossa ylähyllyllä poissa edestä toisin kuin vanha pöytäkone mikä puhisi äänekkäästi jaloissa.