Friday the 13th (2009)

Тема в разделе "Elokuvat", создана пользователем Mika, 8 дек 2008.

  1. Mika

    Mika Administrator Команда форума Ylläpito Tukijoukot

    Регистрация:
    5 фев 2000
    Сообщения:
    8.292
    Симпатии:
    30
    [​IMG]

    Uusi näkemys kauhuelokuvien klassikosta on myös sen muutaman ensimmäisen jatko-osien yhdistelmä.

    Kadonnutta sisartaan etsivä Clay suuntaa kohti Crystal-järven aavemaisia metsiä ja törmää siellä ikivanhoihin nariseviin mökkeihin jotka väijyvät sammalpeitteisten puiden takana. Ja ne eivät ole ainoat tiheikössä piileskelevät asiat.

    Poliisin neuvoista ja paikallisten varoituksista huolimatta Clay seuraa harvoja johtolankojaan. Avuksi hänelle tulee college-kaveriensa kanssa viihdeviikonloppua viettävä nuori nainen. Mutta he tulevat löytämään paljon enemmän mitä lähtivät etsimään.

    He ovat tulleet tietämättään yhden Amerikan elokuvahistorian pelottavimman aaveen alueelle - siellä asuu legendaarinen Crystal-järveä vainoava viiltävän terävällä veitsellä aseistautunut tappaja Jason Voorhees.

    [​IMG] Katso elokuvan trailer
    [​IMG] Katso kuvagalleria

    Ensi-ilta Suomessa 13.02.2009 (USA:ssa 13.02.2009)
     
    Последнее редактирование: 13 фев 2009
  2. samikarki

    samikarki Guest Guest

    Регистрация:
    6 янв 2005
    Сообщения:
    258
    Симпатии:
    0
    Hmm. Jason faninahan tämä menee ehdottomasti odotettavien listalle.
     
    Последнее редактирование: 8 дек 2008
  3. Crockett

    Crockett Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    1 мар 2005
    Сообщения:
    1.102
    Симпатии:
    150
    Sitä samaa shittiä luvassa kun sama jengi tekemässä kuin Texasin moottorisahamurhaajaa. Miksihän ihmeessä Michael Bay on lähtenyt pilaamaan näitä klassikoita...
     
  4. Viipperi

    Viipperi Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    6 мар 2004
    Сообщения:
    1.199
    Симпатии:
    1
    Öö, siksi että se tahtoo lisää rahaa, miksipä muutenkaan. :) Elokuvat kun yleensä tehdään siksi että saadaan tuottoja työlle, ei pelkästään hyvää mieltä katsojille.
     
  5. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Tässä tapauksessa on mielestäni jopa ihan kiva idea tehdä uudelleenfilmatisointi tästä elokuvasta. Toisin kuin esimerkiksi Halloweenin kohdalla, niin alkuperäinen Friday the 13th ei ollut mikään mestariteos, joskin toki kulttielokuva-statuksensa ansaitseva.

    Täysin sama leffahan tästä ei tule, koska kaikkihan me tiedämme Jasonin roolin alkuperäisessä elokuvassa, ja hyvä niin, koska tuskin katsojat yllättyisivät yhtä makeasti samasta juonenkäänteestä kuin alkuperäisen lopussa.
     
  6. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Регистрация:
    9 авг 2004
    Сообщения:
    11.498
    Симпатии:
    727
    Toi Texasin moottorisahamurhaajahan on yksi niistä onnistuneista remakeista. Ei ihan samanlainen onnistuminen kuin The Hills Have Eyesin uusin tuleminen, mutta hyvä joka tapauksessa.

    Kyllä tällä tiimillä pitäisi saada erittäin hyvää ja varsinkin näyttävää jälkeä. Minä ainakin odotan tätä innolla.
     
  7. diablo

    diablo Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    21 июл 2004
    Сообщения:
    384
    Симпатии:
    2
  8. Liekinheitin

    Liekinheitin Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    15 янв 2004
    Сообщения:
    4.563
    Симпатии:
    99
    Totta, aika kökkö tekelehän se on. "Klassikko" -sanaa en ihan ensimmäisenä tässä yhteydessä käyttäisi... Realistiset veritehosteethan tässä olivat se, millä elokuvaa lähdettiin myymään. Muu sitten tehtiin miten sillä jengillä, aikataululla ja budjetilla pystyttiin, näin kai se suunnilleen meni.

    Tässä voi olla jotain ideaakin, elokuvallisesti kun ei kovin paljon vaadita, että mennään alkuperäisen ohi. Jatko-osista tietysti puhumattakaan.
     
    Последнее редактирование: 9 дек 2008
  9. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Ainoa ongelma minkä tässä näkisin olevan on se, että Friday the 13th on niin vahvasti sidoksissa 80-lukuun. Esimerkiksi Halloween ja A Nightmare on Elm Street ovat ajattomia, kun taas suuri osa Friday the 13th -sarjan tehosta oli juuri siinä kasarimiljöössä. Kyllähän esimerkiksi Jason X osoitti, että tämä elokuvasarja voi modernisoitua ja silti säilyttää tehonsa, mutta jos tässä nyt tavallaan herätellään sitä uudelleen, niin ainakin itse pitäisin tiukasti kiinni siitä kasarilookista.
     
  10. Korppi76

    Korppi76 Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    26 фев 2008
    Сообщения:
    211
    Симпатии:
    0
    Jee... :sleep: Hellraiser, Elm Street ja Halloween 2 remaket myös tulossa + tais olla jotain muutakin. Onnea yrityksille.
     
  11. lazarus555

    lazarus555 Guest Guest

    Регистрация:
    21 окт 2004
    Сообщения:
    90
    Симпатии:
    0
    Enää sitten taitaa puuttua Wishmaster.....make a wish!
     
  12. Sleep0

    Sleep0 Guest Guest

    Регистрация:
    12 сен 2007
    Сообщения:
    337
    Симпатии:
    0
    Näytti visuaalisesti hienolta trailerin perusteella! Alkuperäistä "klassikkoa" en ole nähnyt, enkä aio edes katsoa, koska remake näyttää taatusti paremmalta jne. Enkä edes provoa.. Odotuslistalta löytyy tämä elokuva.
     
  13. Mastema

    Mastema Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    9 ноя 2006
    Сообщения:
    1.229
    Симпатии:
    21
    Enpä olisi uskonut, mutta tuo traileri ja jokuset kuvat mitä netissä pyörii ovat saaneet odottamaan tätä leffaa jopa melko paljon. Toivottavasti tämä nyt olisi niitä 'onnistuneempia' remakeja, uuden (siis sen ensimmäisen, pääosassa Jessica Bielin parhaat puolet) TCM:n ja The Hills Have Eyes'in rinnalla.
     
  14. Ressi

    Ressi Guest Guest

    Регистрация:
    6 авг 2005
    Сообщения:
    122
    Симпатии:
    0
    Traileri nyt ei juurikaan vakuuttanut, mutta muuten odotukset leffaa kohtaan korkealla. Ensimmäiset friday 13th leffat ainakin omalla tavallaan huippuja.
     
  15. Recce

    Recce Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    29 мар 2004
    Сообщения:
    2.968
    Симпатии:
    244
    Vaikuttaa tavalliselta teinipissis kauhuelokuvalta... helvetin sääli. Originaali jasonithan ovat huippuja (siis 1-4).
     
  16. Drokk

    Drokk Guest Guest

    Регистрация:
    7 ноя 2001
    Сообщения:
    1.576
    Симпатии:
    4
    Miten tuo kasarius oikein ilmenee, en kyllä koe noita elokuvia mitenkään kasariuden ilmentäjinä (on tullut katsottua noita muillakin vuosikymmenillä)? Olivathan slasherit toki muodissa silloin, mutta tuskin tätä tarkoitat.
     
  17. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    No sehän ilmenee kuvaustyylinä, värimaailmana, vaate- ja hiustyyleinä sekä yleisesti ottaen siinä, että mikään ei ole loppuunasti hiottua. Ehkä kyse on juuri siitä, että ne eniten nähdyt slasherit ovat juuri kyseiseltä vuosikymmeneltä, ja siten muut kuin sen aikaisen elokuvateon tyylin mukaiset tuntomerkit tuntuvat vierailta. Toisaalta, nyt puhutaankin nimenomaan slashereista, ja kyseistä genreä ilmentävät juuri 80-luvun teokset. Niimpä muunlaista tyyliä sitten pitäisi kutsua slasherin sukulaiseksi eikä suinkaan slasheriksi, joka on täysin verrattavissa 80-luvun sellaisiin.

    Siksihän yleensä näitä remakeja etenkin kauhuelokuvista on vaikea olla näkemättä muuna kuin joko tribuuttina tai alkuperäisen promoajina.
     
    Последнее редактирование: 15 фев 2009
  18. Drokk

    Drokk Guest Guest

    Регистрация:
    7 ноя 2001
    Сообщения:
    1.576
    Симпатии:
    4
    Outo logiikka. Samalla tavoin Elm Streetit ja Halloweenit ovat aikansa tuotteita hiustyyleinsä ja teknisten ominaisuuksiensa. Tottakai elokuva kuvauksellisesti on sidottu omaan aikaansa, mutta slasherien tematiikka ei ole sidottu minnekään 80-luvulle vaikka genre elikin silloin kulta-aikaansa. Samalla tavoin Screamit olivat slashereita tuoden genreen oman itseironisen mausteensa. On täysin henkilökohtainen mielipide iskikö tämä, minuun ei iskenyt ja onneksi tyyli tappoi itsensä sukupuuttoon kyllästyttämällä markkinat. Slashereiden tapa ilmentää konservatiivisiä arvoja ei sekään ole kokenut minkäänlaista inflaatiota. Huumeiden, alkoholin ja/tai seksin moralisointi brutaalin tappajan kautta tuntuu olevan edelleen yhtä ajankohtainen kuin 30 vuotta sitten. Näitä elokuvia on kuitenkin tullut tasaiseen tahtiin ennen tätä remakeakin.
     
  19. ElvisThePelvis

    ElvisThePelvis Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    11.669
    Симпатии:
    179
    Niin no, tämä onkin ehkä enemmän henkilökohtainen mieltymykseni. Minusta vaan ei ole ihan sama asia katsoa nyt vaikkapa alkuperäistä Friday the 13th:ä ja tätä remakea, joka trailerin perusteella on hyvin loppuuhiottu elokuva teknisesti. Jotenkin slashereihin kuuluu sellainen amatöörimäinen "tatsi". Siis minusta.

    Toki Screamit, ja sellaiset elokuvat kuten Jason X ja Freddy vs. Jason onnistuivat olemaan kelpo lisiä genreen, mutta siitä huolimatta mielessäni ne kuitenkin kategoroin eri lokeroon kuin nämä 80-luvun tuotokset.

    Ehkä termit "slasher" ja "modern slasher" olisivat paikallaan. :)
     
    Последнее редактирование: 15 фев 2009
  20. Drokk

    Drokk Guest Guest

    Регистрация:
    7 ноя 2001
    Сообщения:
    1.576
    Симпатии:
    4
    Joo, ajattelin itse asiaa enemmän tyylilajin ytimen kannalta, enkä niinkään muun. Onhan se toki myönnettävä, että sanasta slasher tulee mieleen 80-luku. Sanotaan vaikka että on slashereitä ja Slashereitä.