4k töllön hankinta..

Тема в разделе "Televisiot", создана пользователем papat, 14 янв 2016.

  1. sateki

    sateki Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    11 июн 2008
    Сообщения:
    120
    Симпатии:
    4
    Äääh, nää SONYn tyypit ja niiden (mahdolliset) erot ajaa mut hulluksi :)

    Toki osaan itsekin hiukan katsella noita eroja, kiikarissa siis on 55" SONY ja on tullut jo hiukan tutkailtua, hiplailtua ja kaupassakin on pyöritty...useampaan kertaan ja eri liikkeissä. Ja vieläkään se ei ole kotiin mukana tullut ! :)
    Esim äsken VKn sivuilta, KD-55XE alkuisia on ainakin 4 erilaista ja eri hintaista :
    -7096/ 699 € , -8096/ 987 € , -8599/ 1300 € , -9005/ 1499 €.
    Noista tuo 9005 oli hulluillapäivillä 999, mutten ehtinyt apajille silloin , samainen laite oli myös VK.ssa 999 € tms samaan aikaan, mutta nyt sielläkin 1499 €.
    Osaako joku selittää hiukan noiden XE-jälkeisten numeroiden merkitystä ja vielä parempi jos ihan suoraan osaisi sanoa miksi joku on noin paljon kalliimpi kuin joku toinen. Tai miksi nyt nimenomaan kannattaa ostaa tämä ja tämä, mutta sen sijaan ei kannata ostaa tuota ja tuota.
    Haen vain hyvää Sony TV:tä alle 1000 € hintaluokassa, 55" kokoisena. Korvaamaan tuo seinällä edelleen roikkuva yli 10v vanha ( mutta edelleenkin toimiva ) SONYn taulu-TV. Enkä todennäköisesti tarvitse älyä/nettiä tms, kytken siihen Apple TVn joka tapauksessa. Mutta en pistä hanttiin, jos se on nyt tämän hetken tilanteen mukaan tarpeen joka tapauksessa, tai tulee mukana ja hinnassa ei merkittävää eroa ole.
    Esim jäin nyt miettimään tuota halvinta 699€ KD-55XE-7096 mallia korvaamaan tuo jo vanhentunut seinänkoristeemme. Ei se ainakaan voi huonompi olla kuin tuo nykyinen on! Ja tuossa on kyllä hinta houkuttelavan alhainen.

    Sorry pitkä avautumiseni...

    EDIT : Ja kun oli aikaa tuossa surffailla hiukan löysin vielä Powerin ja Gigantin myyvän mallia -8505 , hintaan 887€ & 888€. Kovaa hintakisaa käyvät :)
    Vähemmästäkin sekoaa... Nuo kaikki siis ovat KD-55XE-.... mallisia.
     
    Последнее редактирование: 23 окт 2017
  2. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.200
    Симпатии:
    1.412
    Onko kukaan jo hankkinut Sonya?
    Mites tämä pärjää kilpailussa LG 65B7V:n kanssa?
    Kumpi kannattaa hankkia, kun hinta sama?
     
  3. Piikki

    Piikki Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Регистрация:
    4 май 2004
    Сообщения:
    473
    Симпатии:
    0
    Mitä muutaman testin olen lukenut, niin pitivät kuvanlaatua aivan hitusen parempana kuin noita LG:n laitteita. Lisäksi virittiä on enemmän ja ulkonäöstä plussaa. Melkeen on ostohuosut nyt jalassa. Mutta Black Friday siellä odottelee kuukauden päässä, jos sieltä löytyisi se 75” kampe.
     
  4. Jani_p

    Jani_p Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    28 сен 2005
    Сообщения:
    300
    Симпатии:
    2
    Ainakin 9005 on local dimming. Muut taitaa olla edge ledejä..
     
  5. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    10 сен 2006
    Сообщения:
    4.088
    Симпатии:
    374
    XE80xx on ilmeisesti varustettu IPS-paneelilla, eli mustan taso ei ole kovin hyvä. XE85xx:ssä on VA-paneeli, jossa mustan taso on parempi. XE9005 on halvin malli, jossa ei ole käytetty edge ledejä, eli se on ensimmäinen malli, jossa HDR-kuva voi näyttää kelvolliselta.
     
  6. Gordon

    Gordon Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2004
    Сообщения:
    2.230
    Симпатии:
    6
    Mitä oon lukenut arvosteluja, niin LG: ssä on enemmistön mielestä ollut hitusen parempi kuva, Sonyssa hieman parempi liiketoisto. LG: ssä ei niin agressiivinen ABL. Sonyssa myös near black-issue, mitä ei 2017-vuoden LG:sssä ole enää. LG:ssä webos joka parempi kuin Sonyn android.
    Vielä voisi lisätä, että koska kyseessä ovat kaksi markkinoiden paraskuvaista töllöä, ei varmasti kummankaan tv:n kuvanlaatuun pety ja maallikko eroa tuskin huomaa.
     
    Последнее редактирование: 23 окт 2017
  7. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.200
    Симпатии:
    1.412
    Kävin Itiksen Gigantissa. Eihän Sony 65-A1 oled ollut tienkään näytillä. Eikä 65B7V tai 65C7V.
    Oli 6 kilolla 65E7V ja 8 kilolla 65W7V. Hassua netissä tuo E7V on vain 4500€?
     
  8. Elix

    Elix Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    29 ноя 2007
    Сообщения:
    259
    Симпатии:
    1
    Meikäläinen ostaisi LGstä tai Sonysta ilman muuta Sonyn A1, koska tuossa TVssä kiinnostaa ääni, joka on tosi erikoisesti toteutettu. Olisi mukava kokeilla.
     
  9. jaskavaan

    jaskavaan Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    13 сен 2007
    Сообщения:
    111
    Симпатии:
    1
    Sain Sonyn 9005n joku aika sitten. Loistava kuva (myös sivusta katsoen, vaikka sitä moititaan arvosteluissa) ja musta on mustaa. Omaksi yllätykseksi AndroidTV toimii sulavasti. OLEDii en kaipaa, katson pääasiassa kaapeliTV ja Elisa Viihdettä. Suosittelen.
     
  10. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.200
    Симпатии:
    1.412
    Kuka plazalainen kuuntelee television omia kaiuttimia? Taisin vuonna -87 ostaa Pioneer 858-vahvistimen ja Genelecin biway passiivikaiuttimet ja sen jälkeen töllöt omat kaiuttimet, ovat aina olleet pois päältä. Jos voisin ostaa halvemmalla pelkän paneelin, tulisi kaupat samantien.
     
    jaskavaan и HikinenM нравится это.
  11. Elix

    Elix Tunnettu käyttäjä

    Регистрация:
    29 ноя 2007
    Сообщения:
    259
    Симпатии:
    1
    Arvasin että joku laittaa tämän kysymyksen. Kirjoitin että olisi mukava kokeilla kun on erikoinen toteutus ja kun molemmat ovat todella hyviä niin tämä olisi itsellä se mikä ratkaisisi valinnan. On niitäkin jotka kuuntelevat edelleen TVn kaiuttimilla ja uskon että löytyy niitä täältäkin. Samoihin aikoihin minäkin hankin ensimmäiset laitteet, mitä sinä. Onneksi ei tarvitse enää miettiä TVn hankintaa, kun just ostin Panan oledin.
     
  12. Snäckby

    Snäckby Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 апр 2016
    Сообщения:
    1.672
    Симпатии:
    150
    Hifimaailman 10v juhlanumerossa joka ilmestyy ensi kuun puolessa välissä on mainosten mukaan halvemman pään 4K töllöjen vertailu.
    Powerilta olivat saaneet testiin kun jotkut muut eivät olleet halunneet niitä testiin antaa....
     
  13. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    14 мар 2004
    Сообщения:
    3.222
    Симпатии:
    617
    Minä (selän takan on toki leffa"pyhättö" , mutta sitähän et kysynyt). En koe tarvitsevani salkkareille tai uutisille kovinkaan hyvää äänentoistoa.
     
  14. jaskavaan

    jaskavaan Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    13 сен 2007
    Сообщения:
    111
    Симпатии:
    1
    Lisäksi nyky telkuissa (ainakin AndroidTV) on mukana Spotify. Ei sitä kannata/pysty kuuntelee telkkarin omista kaiuttimista.
     
  15. Snäckby

    Snäckby Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    12 апр 2016
    Сообщения:
    1.672
    Симпатии:
    150
    Tuo Spotifyn Ogg Vorbis on perus mp3 jälkeen surkein koodekki äänenlaadultaan joten eipä tuon toistoon kannata kummoisia kaiuttimia laittaa. Vain ruotsalaisella huumorilla sitä parempaa versiota voi kutsua Premiumiksi.
    eARC speksissä pitäisi tuollaiset kieltää.
     
  16. HikinenM

    HikinenM Tuttu käyttäjä

    Регистрация:
    15 дек 2008
    Сообщения:
    230
    Симпатии:
    22
    Minä en ostaisi myöskään 3000 € telkkaria uutisia varten.
     
    vemkki нравится это.
  17. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    14 мар 2004
    Сообщения:
    3.222
    Симпатии:
    617
    Enkä minä telkkaria ollenkaan tuolla hinnalla :)
     
  18. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.200
    Симпатии:
    1.412
    Miksi sitten olisit kiinnostunut, onko töllössä hyvät kaiuttimet, kun kerran paskatkin kelpaa?
     
  19. latexii

    latexii Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    14 мар 2004
    Сообщения:
    3.222
    Симпатии:
    617
    En ole missään sanonut olevani kiinnostunut millaiset kaiuttimet on televisiossa. Sanoin että minä kuuntelen televisiota niiden omilla kaiuttimilla.
     
  20. KILLPATRICK

    KILLPATRICK Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    28 янв 2010
    Сообщения:
    7.200
    Симпатии:
    1.412
    Good for you.