Tatuoinnit ovat hyödyllisiä, niistä tunnistaa kuka on pintapuodin perässä juokseva ajattelukyvytön idiootti.
Ehkä joskus tulevaisuudessa laitan vasempaan rintalihakseen jonkin kiinalaisen symbolin joka tarkoittaa esim. rakkautta tjsp kliseetä
Ai eli kaikki jotka ottavat tatuoinnin, ottavat sen vain sen takia koska haluavat olla "pintamuodin perässä juokseva ajattelukyvytön idiootti"?
Se joka väittää, että tatuoinnit olisivat jotenkin pintamuodin ilmiö, voi mennä nurkkaan häpeämään ja opiskelemaan aiheeseen liittyvää kirjallisuutta. Tatuoinnit ovat olleet aika olennainen osa jopa Euroopan historiaa aina 1900-luvun alkupuolelta asti, joten mistään "muoti-ilmiöstä" on turha lätistä. Muissa kulttuureissa tatuoinnit ovat olleet mukana huomattavasti pidempään. Se, että jotkut anaaliaivot ottavat tyhmännäköisiä ja mitääntarkoittamattomia kuvia nahkaansa kännipäissään, ei tee tatuaatiosta ilmiönä mitenkään vähäarvoista. Itse näen tatuoinnin ihon koristeena, jolla voi olla jokin tarina, mutta se ei ole mitenkään pakollinen. Ei ihmisen ole pakko käydä mitään suurta ja mullistavaa elämässään läpi, jotta voisi ottaa nahkaansa tatuoinnin. Toki jokaisella mielekkäällä tatuoinnilla on jokin tarina tai tarkoitus, mutta ei se tarkoita sitä, että jokaiselta tatuoinnilta sellainen vaadittaisiin. Jos joku tykkää, että sellainen ja sellainen tribaali voisi näyttää hyvältä olkapään ympärillä, niin mikäs siinä. Kaikki taplaavat tyylillään. Jotkut tykkäävät siitä Suomileijonan kuvasta rintalihaksen päällä, jotkut jostain muusta.
Jaa että tatuointien yleistyminen EI olisi muoti-ilmiö, ja nimenomaan pintamuodin ilmiö. Huumormiehiä olet, näköjään. Moniko tatuoinnin hankkijista miettiii vaalivansa vanhaa kulttuuria (ja tatuoinnit euroopassa nyt muutenkin kuuluivat enemmän vankila- ja merimies"kulttuurin") vaiko hankkii tatuoinnin "kun se hieno ja muillakin on". Ei se, että ne ovat olleet pitkään käytössä, ja joissakin kulttureissa ovat olleet jo aikaisemmin hyvin yleisiä mitenkään estä sitä, etteikö tatuoinneissa nyt kyse ole ääliömäisestä muotivillitylksestä.
Eivät kaikki, ehkä noin 98% vain. Eivät sen takia, että tietoisesti haluavat olla "pintamuodin perässä juokseva ajattelukyvytön idiootti", vaan siksi kun ovat "pintamuodin perässä juokseva ajattelukyvytön idiootti". Siinä on eroa.
Itselläni on neljä tatskaa,kolme pienempää ja yksi puolenkäden mittainen. Ekan kuvan hommasin n.14v. sitten,tyypillinen pääkallo millä on mohikaani.Kaks seuraavaa tuli hommattua tatska messuilla, toinen on n.12cm pitkä lohikäärme ja toinen on japski merkki mikä ( vaimolla samanlainen rinnassa). Viimeisin tribaali papukaijan hommasin itelleni 30v. synttärilahjaksi,eikä varmaan ole viimeinen kuvani. Mun mielestä tatskat ovat hienoja,olen aina tykännyt piirtää ja olen "taiteellinen" niin ehkä se johtaa siitä. Jos rahaa olis liikaa niin kuvia olis varmasti enemmänkin,mutta katotaan ku löytyy joku siisti kuva niin eiköhän se siitä taas nahkaan tule. Itse en aikoinaan tosiaankaan hommannut kuvaa nahkaani että se olisi muotia,päin vastoin en tosiaankaan kulkenut missään hihattomassa esittelemässä kuvaani ( se oli mun juttu eikä kuulu kaikille) Paljon näkee noita idiootteja mitkä vetää kesät ja talvet hihattomassa paidassa ,hei vit.. mä oon kova ja mul on tatska. Mutta pääasia on että jos tatskan haluaa niin miettii tarkkaan mihin ottaa,ja minkä kokoinen.Yksi vaihtoehto on jos haluaa tatskan niin laittaa aluksi vaikka hennatatuoinnin,se kestää kuitenkin pitkän aikaa.Jos sen jälkeen asia tuntuu hyvältä niin laittaa sitten oikean kuvan nahkaansa.
Tatuoinnit on kyllä enemmän mun juttu kuin lävistykset. Yksi kuva mulla on olkapäässä, mutta muita on kyllä suunnitteilla. Ehkä jossain välissä vielä muutama lisää.
Noin näemmä tuli ajateltua muutama vuosi sitten, mutta nyt on kuitenkin rahaakin vissiin jäänyt sen verran sivuun että ensi kuussa pitäisi mennä kuva ottamaan. Fireline Tattoolle aika varattuna, toimitin oman kuvan jota Rossi hieman sitten muokkaili paremmaksi. En tiedä sitten siitä Antin ylihinnoittelusta mistä tässä topicissa aiemmin oli puhetta, minusta hinnat ovat varsin sopivat omalle kukkarolleni (joka ei hirveän paksu ole). Muutenkin mies vaikuttaa varsin asialliselta ja ammattitaitoiselta, mitä olen studiossaan jokusen kerran poikennut.
Muutama kuva tullut otettua ja lisää pitää saada. Ei noita muiden takia tai jonkun pintaliidon takia oteta. Itse vaan haluaa hieman ruumista kaunistaa:thumbsup:
Lävistyksiä ollut useampikin, mutta ensimmäisen vei mopokypärä ja loput armeijan penteles. Eikä ole sitten ollut tarvetta ottaa uudelleen. Tatuointeja, tai tatuointi löytyy ja lisää tekisi mieli ottaa. Mutta juuri kun ei tahdo hetken mielijohteesta värjätä nahkaa niin ei vielä ole tullut hankittua.
Mimmoinens tuosta sitten lopulta tuli? Oiskos mahdollista saada kuvia? On se Rossi kuitenkin sen verran pätevä kaveri. Nice Guy Eddie taisi myös jossain vaiheessa puhua karpeista ja puolen selän projektista. Kuvia kehiin vaan... Itellä on tällä hetkellä suunnitteilla aasialainen lohikäärme tuonne rinta/olkapää osastolle. Ehkä myöhemmin tulevaisuudessa sitten jatkaisi kokohihan mittaiseksi. Muutenkin tuo aasia osasto kiinnostaa...
Jaa-a, minä ainakin olen sitä mieltä että naisille ei sovi tatuoinnit ollenkaan. Kauniit naaraat pilaavat hemaisen ihonsa, yök-:OI
Joo. Trolleja trolleja. Niitä riittää. Ei niihin tarvii reagoida mitenkään. Ensimmäinen sääntö ensimmäistä tatuointia hankkivalle onkin, että ne ihmiset jotka eivät pidä tatuoinneista, tuovat mielipiteensä erittäin jyrkästi esille. Useimmiten kyseiset ihmiset sattuvat vielä olemaan niitä, joiden mielipide kiinnostaa kaikista vähiten. Kuten vastaantulijat kadulla, känniapinat, yms...
No perustelepas vastakkainen mielipide. Itse en ottaisi esim. töihin, ainakaan asiakaspalveluun tatuoitua/lävistettyä henkilöä. Tatuoinnit ovat hyödyllinen koodi (sama kuin jos joku on kiinnostunut toisen horoskooppimerkistä) - ei tarvitse ottaa kovin vakavasti ko henkilön järkevyyttä.