Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Viilutus???

Discussion in 'Tee Se Itse / DIY' started by dragonia, Aug 7, 2006.

  1. SaLe_X

    SaLe_X Tunnettu jäsen

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    551
    Likes Received:
    0
    4 neliötä pähkinäviilua tuloillaan... Mutta mitäköhän siitä mahtaakaan syntyä? Ja kenelle? :confused:


    Tuo vaneriviilu on tosiaan aika erikoisviilu, sitä tuskin saa muuten kuin erikseen tilaamalla tai itse tekemällä.

    Itse toteutin erääseen projektiini tuon vaneripinnan tekemällä vanerisoiroista liimalevyn.
     
  2. Twisted

    Twisted Guest Guest

    Joined:
    May 25, 2005
    Messages:
    73
    Likes Received:
    0
    Tuon Penaudion kotelon alkuperäinen suunnittelija/toteuttaja sattuu olemaan tällä hetkellä puuntyönopettajani.
    Pinta on tosiaan viilua, jonka he itse tekevät vanerista. Ilmeisesti tuollaista ei siis ole valmiina myynnissä. Paksuus on kuulemma jossain 2,5millin tietämillä.

    Tein itse myös tuollaiset Penaudio-look pöntöt kasaamalla levyjä pinoon.

    http://koti.mbnet.fi/twisted-/kaapit1.jpg
    http://koti.mbnet.fi/twisted-/kaapit2.jpg

    Rakenteellisena erikoisuutena myös 15 sentin refleksiputki on vaneria, jossa syysuunta jatkuu levyjen myötäisesti:

    http://koti.mbnet.fi/twisted-/kaapit3.jpg
     
  3. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 9, 2006
    Messages:
    4,232
    Likes Received:
    1
    Ihan pirun hienot kaiuttimet. Mikä rakennussarja?

    Onko jalustat sellaiset mitä itse ajattelin tehdä, 5"x5" piilu (vai mikä piru se olikaan?), ilmeisesti valkopetsattu tms.?
     
  4. Twisted

    Twisted Guest Guest

    Joined:
    May 25, 2005
    Messages:
    73
    Likes Received:
    0
    Kiitos.

    Ei ole rakennussarja vaan täysin itsetehdyt suotimia myöden.

    Tolpat ovat umpikoivua, 10cm x 14cm, liimattu neljästä osasta. Yläpäässä paksu metallilevy ja alhaalla muutaman sentin paksuinen koivulevy säätöjaloin.
    Voin pistää niistä lisää kuvia kunhan ovat valmiit, käsittely vielä vähän kesken :)
     
  5. RTU

    RTU Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 28, 2006
    Messages:
    539
    Likes Received:
    0
    Onko kukaan yrittänyt täysin kuivaa PVAC-liimattua viilua silittää tasaiseksi?? Siis liima on täysin kuivaa.

    Kyseessä loimukoivu 0,6mm ja kupruja muutama. Oli kyllä kunnon BESSEYn puristimet käytössä mutta välissä oleva levy oli liian ohut, ei painanut keskeltä tarpeeksi vaan taipui hieman.
     
  6. Kahimooni

    Kahimooni Guest Guest

    Joined:
    Dec 28, 2004
    Messages:
    177
    Likes Received:
    0
    Tyypillinen vaiva. Itsekin olen törmännyt omisssa projekteissa vastaavaan. Puristimia olisi pakko olla melkein vieri vieressä.

    Olen silitellyt ihan puuliimalla (B3) liimattuja viiluja, kun eivät tarttuneet joka kohdasta eka kerralla. Ottivat mukaan pakkelin ja kuprusivat...

    Viilu kutistuu ja halkeaa helposti lämmitettäessä. Ole varovainen, jos kokeilet.

    -K

    JK: Viilutuksesta on hirmuisen paljon asiaa netissä ongelmatapauksineen ja vinkkeineen. Haku päälle vain.
     
  7. RTU

    RTU Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 28, 2006
    Messages:
    539
    Likes Received:
    0
    Eilen kokeilin silitysraudalla, liima ei oikein tahtonut sulaa viilun alla mutta ei ne ainakaan pahemmaksi menneet :thumbsup:
    Olisi pitänyt heti puristuksen jälkeen kokeilla, kun pinta oli hieman kostea niin olis varmaan toiminut.

    Menee varmasti hiomalla ne loput pienet aallot. :rolleyes:
     
  8. popoing

    popoing Guest Guest

    Joined:
    Oct 12, 2003
    Messages:
    446
    Likes Received:
    0
    Mietiskelin että voiskohan olla niin että liimaa on liian vähän alla? Viilluttelen joskus niin että kuivaan liiman kokonaan ennen viiluttamista ja se toimii hyvin myös kun vaan on oikea määrä liimaa. Kätevä keino esim. refleksiputken ympärille. Voi tehdä kolon viiluun valmiiksi eikä viilu laajene/muuta muotoaan, kuten märkään liimaan laitettaessa.

    Jos siellä tosiaan on liian vähän liimaa, niin yksi keino on vetäistä mattopuukolla pieni viilto viiluun ja sieltä tuikata lisää liimaa alle. Sitten vaan silitellä kiinni.

    Ei kannata hioa ennen kuin kaikki kohdat on kiinni. Jos kuprun alla on ilmaa, sen voi hioa helposti puhki.
     
  9. RTU

    RTU Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 28, 2006
    Messages:
    539
    Likes Received:
    0
    Siis pistät puuliimaa viilulle ja annat kuivua?? :confused: Tuo on kyllä minulle uutta..

    Liimaa ei kyllä ollut liian vähän sillä pistin reilusti (en liikaa). En usko että ilmaa on välissä vaan liimaa, koska kun niitä painelee vaikka pyöristetyllä MDF palalla niin ne ei mene kiinni. En ajatellut hioa paljon, jos ei pienellä hionnalla mene niin sitten saa olla.
     
  10. popoing

    popoing Guest Guest

    Joined:
    Oct 12, 2003
    Messages:
    446
    Likes Received:
    0
    Melkein noin, paitsi pistän puuliimaa MDF:lle (tai mitä nyt viiluttaakaan) ja annan kuivua. Sitten viilu päälle silittämällä. :)

    Koitappa koputella sormenpäällä niitä kohoumia ja jos kuuluu sellainen ontto ääni (eli siis erilainen kuin sellaisessa kohdassa mikä on varmasti kiinni), niin siitä viilu on irti. Jos ääni on samanlainen siinä kuin ympärillä, niin viilu on kiinni. Samoin kuin kaakeleita voi kokeilla.

    Nuo viilun epätasaisuudet tohtii huoletta hioa pois. Viiluhan ei siis ole ikinä aivan tasaista ja puulajista ja viilun laadusta riippuen on aina hieman eri paksuisia kohtia...
     
  11. RTU

    RTU Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 28, 2006
    Messages:
    539
    Likes Received:
    0
    Ja tuo loimukoivu on kyllä kupruisen näköistä vaikka oliskin sileää, ja muutenkin hankala työstää :hitme: Mutta puuhan on aina puuta! :D
    Ei ole kaiuttimia kotona, vasta maanantaina pääsen vetämään ekan osmokerroksen eli torstaina varmasti valmiit!

    Huomasin muuten että melamiini-levy on hyvä pistää puristuksessa viilun ja puristuslevyn väliin, vaikka liimaa tulisikin viilun läpi niin se ei tartu melamiiniin. Siis jos paperia ei halua käyttää.
     
  12. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 9, 2006
    Messages:
    4,232
    Likes Received:
    1
    Onkos sellaista massapuikkoa tai jotain erivärisiä massoja olemassa jolla viilutuksen saumoja ym. voisi täyttää ja ehostella? Jos erivärisinä sellaisia olisi niin raot saisi hyvin tukkoon. Muistaakseni jotain massapuikkoa on millä antiikkisia huonekaluja huolletaan, raoila täytetään tms.
     
  13. RTU

    RTU Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 28, 2006
    Messages:
    539
    Likes Received:
    0
    On ainakin kemiallista puuta eri väreinä esim. mänty,koivu,tammi jne....
     
  14. Yussu

    Yussu Guest Guest

    Joined:
    Sep 3, 2005
    Messages:
    80
    Likes Received:
    0
    Itse olen käyttänyt hyvällä menestyksellä hiomapölyn ja lakan sekoitusta. Tuota tököttiä kun laittaa saumakohtiin niin hiomisen ja pintakäsittelyn jälkeen en ainakaan omistani ole saumoja erottanut. Tietysti toimii vain mikäli pintakäsittelynä on lakkaus.
     
  15. popoing

    popoing Guest Guest

    Joined:
    Oct 12, 2003
    Messages:
    446
    Likes Received:
    0
    Danish oililla toimii myös erittäin hyvin.
     
  16. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 5, 2003
    Messages:
    10,281
    Likes Received:
    30
    Jos peitepuikko on vahakynä, saapi unohtaa pinnan lakkauksen tai epoksoinnin. Ja jos sivelee pinnat vahanpoistoliuottimella, raon vahatäyte liukenee pois. Siispä vahakynillä leikitään vain jos pinta aiotaan muutenkin vahata.
     
  17. Qwert

    Qwert Käyttäjä

    Joined:
    Apr 26, 2004
    Messages:
    209
    Likes Received:
    0
    Osaako kukaan vinkata miten pähkinäviilutettu mdf-levy käyttäytyy jyrsittäessä ja saako levyyn siistin reunan?
    Tarkoitus olisi siis jyrsiä levyjen reunoihin urat ponttisaumaa varten.
     
  18. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 5, 2003
    Messages:
    10,281
    Likes Received:
    30
    Hyvin käyttäytyy. Jos haluat veitsenterävät särmät, siis haavoja sormiin, sivele pinnat epoksilla (ja anna kovettua vuorokausi) ennen jyrsintää. Epoksoitu pinta ei repeile lainkaan.
     
  19. Qwert

    Qwert Käyttäjä

    Joined:
    Apr 26, 2004
    Messages:
    209
    Likes Received:
    0
    Itse ajattelin tarvittaessa vetäistä maalarinteippiä reunan suojaksi, mutta miksipä ei epoksiakin. :D
     
  20. alspe

    alspe Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Oct 9, 2006
    Messages:
    4,232
    Likes Received:
    1
    Ajattelitko, että maalarinteippi estää repeämisen?