ullakkokotiteatterin rakennusprojekti

Discussion in 'Kodin suunnittelunurkka' started by Silver, Jun 22, 2004.

  1. RBV

    RBV Surprise, cockfags! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 12, 2001
    Messages:
    1,856
    Likes Received:
    7
    Isot pisteet tavallisuudesta poikkeavasta laminaatista! :thumbsup:
    Hyvältä näyttää!
     
  2. Rooperi

    Rooperi Tunnettu käyttäjä Tukijoukot

    Joined:
    Apr 5, 2002
    Messages:
    341
    Likes Received:
    0
    On muuten harvinaisen asiallisen näköinen laminaattilattia :king: , uskaltaako kysyä että paljonko oli neliöhinta?
     
  3. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Toki uskaltaa kysyä. Ei se nyt mikään ihan hillittömän hintainen ollut, 17,05€/m2 tinkauksen kanssa. Onpahan semmoinen lattia mitä ei ihan heti vastaan tule :D
     
  4. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Nyt on sitten teatterihuone saanut värityksensä. Hellasärön vuoksi pitäydyin ihan perinteisessä valkoisessa.... No ei sentään :hitme: , pohjaväri on vasta seinillä, eli siitä valkoinen väritys. Nyt seuraavaksi on vuorossa pintaväri, joka on violetin/lilan sävyinen. Saas nähdä paljonko huone näennäisesti "pienenee" tummien seinien vaikutuksesta :weep:
     

    Attached Files:

  5. SaLe_X

    SaLe_X Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 21, 2002
    Messages:
    551
    Likes Received:
    0
    Kovalla vauhdilla olette teatteria vääntäneet, ja hieno on edelleen tulossa! :thumbsup:



    :naminami:
     
  6. KMOK

    KMOK Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 21, 2002
    Messages:
    1,941
    Likes Received:
    37
    Kyllä on kaunista katsottavaa!! Jospa sitä itsekin pääsisi projektin aloittamaan kohtapuolin (huomenna tulee lotossa 7 oikein, olen 100% varma asiasta!!) :rolleyes:
     
  7. vern

    vern Blå-Ray ftw Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 27, 2002
    Messages:
    376
    Likes Received:
    0
    sama täällä :thumbsup:
     
  8. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Nyt on sitten finaaliväri seinissä. Siitä tuli sitten hyvin violetin/lilan sävyinen. No, mulle oli pääasia, että kunhan on tumma niin lähes kaikki käy. ;)
    Screeni on tällä hetkellä vielä valkoisen pohjamaalin jäljiltä, mutta eiköhän sekin saa piakkoin Harmony X073:sen pintaan. Ikävä vaan että portaat tulevat vasta viikolla 34, niin ei pääse sisustamaan :weep:
     

    Attached Files:

  9. fjonga

    fjonga Guest Guest

    Joined:
    Jan 14, 2004
    Messages:
    134
    Likes Received:
    0
    Aikas magee. Frendillä on siinä kulmilla (ettei olis sama taloyhtiö) kämppä myös (oletus=Kartanonkoski), mutta ei oo ottanu vielä ullakkoa käyttöön. Rakennusprojektin kustannuksista olis kiva kuulla sillä tämä samainen kaveri oli kysynyt jotain tarjouksia ullakon duunaamisesta ja hinnat oli ollu aika tähtitieteellisiä. (Leffasysteemit poislaskien)

    Yks mikä pisti silmään oli tuossa kaiutinsuunnittelussa... 5.1??? Kai vedit sentään varaukset (putket tms) 7.1 järjestelmää tai esim 9.1/x järkkää ajatelleen? Itellä on huomattavasti pienempi tila ja kyllä sinne seiniin 4kpl takakajareita meni, ihan vaan josko joskus tulis niintä 7.1 leffojakin. Sweet spotissa pysyminen tosin vaatii täydellistä liikkumattomuutta :hitme: Tohon sun tilaan menis aika hienosti ne pari ylimäärästä kajaria takaseinälle. Mut nyt taitaa olla jo vähän myöhästä :eek:
     
  10. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Heh, taitaa frendisi asua tossa muutaman seinän takana ( A1 ). Kustannuksista voi näin jälkeenpäin todeta, että budjetissa tuli pysyttyä ihan kivasti. Jos jättää kaikki kotiteatteriin liittyvät ylimääräiset "hömpötykset" pois, niin 6000€ kattaa kaikki kulut. Tosin työkulut sain kuitattua sukulaissuhteilla :D
    Otin myös huomioon 7.1 järjestelmän takakaiuttimet. Valmiit linjat on vedettynä, jos joskus vaikka laajentaisi järjestelmää parilla kaiuttimella. 9.1 järjestelmään varautuminen olisi ollut jo liioittelua :cool:
     
  11. Dropper

    Dropper Guest Guest

    Joined:
    May 28, 2004
    Messages:
    11
    Likes Received:
    0
    Kiitokset hyvästä kuvareportaasista, itselläni olisi tavoitteena samanlainen projekti saman taloyhtiön loppupäässä.
    Ehtii suunnitelmat muuttua vielä moneen kertaan tässä vuoden aikana ja varmaan sinulta löytyy tietoa mitä kannattaa / ei kannata tehdä:OI

    Pioneerejä tarvitaan aina (ps. ei koske äänentoistolaitteita ;))
     
  12. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    845
    Likes Received:
    15
    Toi oli kuukauden paras kommentti *****/***** :D
     
  13. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    No niin, nyt tuli sitten tehtyä tollainen 5h testirupeama Optoman H56a:n ja Screenplay 5700:sen välillä. Testiä suoritti allekirjoittanut, vaimoke, ja kaksi kaveria, joista toinen omaa Panan 500:sen tykin. Kuvista näkyy mitä leffoja käytimme ja kuinka laitteet oli sijoitettu. Molempia tykkejä ajoin analogisella RGB:llä.
    Niin se tulos, no siteä ei oikein saatu aikaan. Molemmissa on puolensa.

    Optoma H56a
    + säätövalikoiden monipuolisuus ja säätöjen helppo tekeminen
    + hiljaisempi
    + halvempi

    - vaikka kuinka säädettiin, kuva jäi hailakammaksi kuin SP
    - 3/4 koki ärsyttävänä vaalean harmaat palkit ylä- ja alaosassa 16:9 kuvaa
    - liittimiä on aika vähän

    Screenplay 5700
    + Kuva oli todella värikäs
    + aito 16:9 kuvasuhde
    + DVD leffoissa kuva oli huomattavan paljon kirkkaampi ja erottelevampi

    - ei niin paljon parempi tykki, että viittisi maksaa 1500€ enemmän
    - jokseenkin kömpelö kaukosäädin
    - kuva on heti paketista hyvä, mutta jos haluaa säädellä lisää, se on aika hankalaa ja säätömahdollisuudet suppeat

    Sitä en vielä tiedä, että kumman valitsen. Menen huomenna palauttamaan tykit kauppoihin ja annan tarjousten ratkaista kilpailun :thumbsup:

    p.s. tiedän että kuvat ovat huonoja, mutta parempaan ei kamerapuhelimella pysty :weep:
    p.p.s yleisön kannustuksesta vaihdoin viimeisen kuvan edes hieman valoisampaan kuvaan :eek:
     

    Attached Files:

  14. CoD

    CoD Guest Guest

    Joined:
    Jan 27, 2004
    Messages:
    457
    Likes Received:
    1
    Kyllä pystyy! Ainakin omalla 7610 :king:
     
  15. Higher

    Higher 1. Stanley Kubrick Tukijoukot

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    845
    Likes Received:
    15
    Juu, ainakin toi viimeinen kuva R O C K S : )
     
  16. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Pitäisköhän hankkia seuraavaksi digitaalikamera :rolleyes:
    :D
     
  17. Rascalking

    Rascalking Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Aug 4, 2004
    Messages:
    92
    Likes Received:
    0
    Eihän tuossa viimeisessä kuvassa mitään vikaa ole. Selvästihän se Pulp Fictionilta näyttää :rolleyes: hih
     
  18. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    ok ok ok :eek: otan kuvan pois.... vihjeet ymmärretty :thumbsup:
     
  19. p_m

    p_m Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Feb 13, 2004
    Messages:
    28
    Likes Received:
    0
    Kovin vaalealta vaikuttaa tuo tila, vaikka muuten überhieno onkin. Varsinkin katon virittäminen kunnolla heijastamattomaksi esimerkiksi kankailla on aika ikävää puuhaa jälkikäteen. Kai tämä artikkeli on sinulle tuttu?
     
  20. Silver

    Silver Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Jun 4, 2004
    Messages:
    57
    Likes Received:
    0
    Kyllä artikkeli oli entuudestaan tuttu ja yritinkin soveltaa sitä parhaani mukaan huoneen värejä suunniteltaessa. Katto näyttää kuvissa vaaleammalta kuin mitä todellisuudessa on. Huoneen saa myöskin täysin pimennettyä ulkoisilta valoilta. Ikkunatasolle tulee ohut patja, joka leffojen ajaksi nostetaan ikkunan eteen ( =ikkuna on näin TÄYSIN peitetty ). Alakerrasta "nousevan" valon määrä on sen verran pieni etten ajatellut ainakaan näin alkuun tehdä mitään systeemejä portaitten päälle.
    Paras vaihtoehtohan se olisi ollut vuorata kaikki seinät ja katot ja jopa lattiat mustalla huovalla, mutta pitäähän sitä huonetta pystyä katsomaan silloinkin kun leffamoodi ei ole päällä :D