Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Plasma Saksasta

Discussion in 'Televisiot' started by Bene, Jul 7, 2004.

  1. JanneJS

    JanneJS Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    May 17, 2003
    Messages:
    568
    Likes Received:
    1
    Oli pakko laittaa viesti tähän lähes kymmenen vuotta vanhaan keskusteluun. Olipa hauska lukea projektin "Plasma Saksasta" alkumetrejä. Taidettiin olla tuolloin "Benen" kanssa melko rohkeita. Nyt en moista riskiä uskaltaisi välttämättä enää ottaa.

    Vieläköhän porukan plasmat toimii. Omani (Panasonic 42pa30) on edelleen täysin toimiva muinaisjäänne ja edelleen päivittäisessä käytössä.
    Melko uskomatonta, että plasma toimii edelleen, eikä mitään vikaa koskaan ole ollut. SD digiboksilla kuva on edelleen täysin katsottava, vaikka liukuvärit ehkä "hiukan" porrastuvat nykytekniikkaan verrattuna.


    Mitenköhän muiden Pansuille on käynyt. Olisi mukava kuulla, kestikö muilla tekniikka yhtä hyvin.
     
  2. Bream

    Bream Tuttu kasvo Tukijoukot

    Joined:
    Sep 15, 2003
    Messages:
    305
    Likes Received:
    0
    Päivämäärällä 1.11.2004 sain Panasonic Viera TH-42PW7EX telkkarini. Ihan suomesta ostettuna kylläkin. Ja kyllä se käy ja kukkuu - toimii varalta kakkostelkkarina; Panasonicin korvasi jo nelisen vuotta sitten 55" Samsung LCD. Panasonicissa ei ole ollut tähän mennessä ainuttakaan ongelmaa tai vikaa. Ja kun telkkarista tuli maksettua jotain kolme ja puoli tonnia niin en ole raaskinut sitä esim. antaa poiskaan.
     
  3. Moti

    Moti Vakiokasvo

    Joined:
    Sep 12, 2001
    Messages:
    1,028
    Likes Received:
    11
    Täällä vuodelta 2006 42" px60. Saksan/ranskan digivitin sisällä, tosin ostettu Mareksin harmaantuontina parilla tonnilla. Toimii moitteetta, purppuravika korjattu ilman kuluja, ollut viimeiset vuodet kesäasunnolla, talvet kylmässä.
     
  4. rauer

    rauer Tunnettu jäsen

    Joined:
    Apr 10, 2001
    Messages:
    904
    Likes Received:
    0
    Tuo muutamaa viestiä ylempänä v. 2006 ostamani PHD8 käy ja kukkuu edelleen ihan priimasti. Parhaita viihde-elektroniikan hankintojani ikinä.