Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

minkämerkkisellä autolla ajelet

Discussion in 'Autot, moottoripyörät sekä liikenne' started by Macu, Oct 8, 2001.

?

Omistan auton, joka on

  1. saksalainen

    339 vote(s)
    40.5%
  2. ranskalainen

    128 vote(s)
    15.3%
  3. italialainen

    37 vote(s)
    4.4%
  4. japanilainen

    203 vote(s)
    24.2%
  5. ruotsalainen

    93 vote(s)
    11.1%
  6. venäläinen (tms. itäblokin maasta)

    18 vote(s)
    2.1%
  7. amerikkalainen

    36 vote(s)
    4.3%
  8. englantilainen

    12 vote(s)
    1.4%
  9. olen yli 18 vuotias, mutta minulla ei ole ajokorttia (miksi?)

    46 vote(s)
    5.5%
  1. makuasia

    makuasia Tuttu kasvo

    Joined:
    May 23, 2004
    Messages:
    265
    Likes Received:
    3
    Sadetunnistimesta sen verran, että edellisessä autossani Skoda Yetissä se ei toiminut lainkaan. Sekoili aivan ihmeellisesti ja lähinnä ärsytti. Nyt uudessa octaviassa tuo toimii loistavasti joten isot erot toiminnassa saman merkin alla.
     
  2. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,387
    Likes Received:
    537
    Mikäs ihmeen Skoda-kerho täällä on kokoontumassa? :confused:

    Mukava tietää että muillakin on sen kanssa ollut ongelmia, omassa Citroënissakin sadetunnistin toimii miten sattuu, eikä lasinpyyhkijöissä ole normaalia tihkuasentoa... :mad:
     
  3. marko

    marko Vakiokasvo Tukijoukot

    Joined:
    Jan 6, 2001
    Messages:
    1,774
    Likes Received:
    21
    Omassa S60 volvossa sadetunnistin on huono arpomaan milloin sitä vettä olisi lasissa niin paljon, että olisi aika aloittaa pyyhkimisen. Välillä lasin läpi ei välttämättä edes näe, eikä automatiikalla ole aikomustakaan pyhkiä liikoja vesiä pois, kun käsin laittaa yhden pyyhkäisyn niin yllättäen sadetunistinkin huomaa aloittaa lasin kuivauksen. Toisaalta sateen tauotessa tunnistin ei aina osaa lopettaa pyyhkimistä riittävän ajoissa, vaan sitä kuivaa lasia hinkataan ja hinkataan, kunnes kuljettaja ottaa automatikan pois päältä. Tosin silloin kun järjestelmä toimii oikein, on tuo mitä mainioin omituisuus mitä autossa on tehtaalla asennettu.
     
  4. JaniH

    JaniH Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Aug 8, 2000
    Messages:
    6,713
    Likes Received:
    16
    Onhan näissä sadetunnistimissa eroja vuosi- ja automallien suhteen. Omassani ja monissa muissa Ocuissa tuo herkkyyssäätö tuntuu toimivan asteikolla "ihanmitäsattuu"....."ihanhullu". On tarkastettu huollossa ja todettu "toimivaksi". Sinänsä ihan loistava toiminto, jos vaan toimisi, mutta saisi olla myös vaihtoehtona normaalin tihkuasennon käyttäminen.

    Peruutustutka ei oikein loista Suomen talvisissa oloissa. Pikkaisen lunta ja jäätä sensorien päälle ja systeemi huutaa kuin pieni lapsi. Eikä tuossakaan olisi mitään, jos tutkan saisi päälle ainoastaan erikseen halutessa (eli about viitenä kertana vuodessa kun sille jotain tarvetta on), mutta se lävähtää päälle joka kerta peruutusvaihteen yhteydessä. Onneksi saa kuitenkin napista sammutettua. Kokonaan ei viitsisi äänettömäksikään laittaa, etenkin kun parkkitutkan kuvan saaminen jälkiasennetun Columbuksen ruudulle vaatisi aika ison työn.

    Hälyttimen sisätutka on myös luokkaa yliherkkä. Sisätilan lämppäri laukaisee sen joka kerta ja foorumijuttujen perusteella myös autoon jäänyt kärpänen tai lämmittävä auringonvalo voi kiusata naapureita. Joku sensoriversio oli viallinen tässä suhteessa, mutta omassa kärryssä vaihtaminen "toimivaan" ei vaikuttanut mitenkään, monilla tuo on kuitenkin auttanut. Onneksi koko roskan sai kytkettyä pois päältä VCDS:llä.

    Pieniä persoonallisia ominaisuuksiahan nämä lähinnä ovat muuten hyvässä autossa.
     
  5. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,644
    Likes Received:
    1,549
    Tänään sain sitten alle uuden Skoda Octavia Combi 1.2 tsi dsg:n. Ihan hauska peli ajella ja kyllä oli Golfin jälkeen olo kuin olisi kotiin tullut. Ennen Golfia omistin Skodan ja Golf ei oikein koskaan tuntunut omalta autolta. Ainoa hyvä puoli Golfissa on bixenon-valot, kun Skodassa vain lähivalot ovat xenonit.

    Muita lisävarusteita, joita autoon otin:

    -Väri metallimusta. Sisätilat vaaleat.
    -Kaukosäädöllinen webasto ja akun ylläpitolaturi "lämppärinjohdon" kautta. Lohkolämmitintä ei ole.
    -Takapenkin lämmittimet
    -Bolero-stereot ja sound system -kaiutinjärjestelmä. Bolero on kosketusnäytöllinen soitin, muistaakseni kuuden levyn vaihtajalla. Soittimessa on myös muistikorttipaikka ja aux-liitin. Sound system on vähän normaalia parempi kaiutinsysteemi.
    -Bluetooth-yhteys matkapuhelimeen, jolloin sitä voi ohjata auton ratilla ja mittaristosta näkee puhelinluettelon yms.
    -Rattiin vaihdevalitsimet. F1-meininkiä. :D
    -Tummennetut takalasit

    Aika vähän lisävarusteita loppujen lopuksi jää valittavaksi, kun ottaa Elegance-varustelun, johon itsessään sisältyy mukavasti kamaa. Sen lisäksi plus-paketti tuli kaupanpäälle ja siinä mukana pieniä juttuja, kuten peruutustutka. Itse en mistään alumiinivanteista ja sporttihässäköistä välitä, joten ne sai jäädä. Toki kesärenkaille tulee Elegancessa aluvanteet, mutta talvirenkaat menee peltivanteilla.

    p.s. Oli ihan mukava yllätys, kun auto tuli nyt sopivasti ennen veronkorotusta. Alkuperäinen aikataulu oli sellainen, että vasta kesällä tulisi, koska dsg-vaihteistoautot kuulemma ottavat aikansa.
     
    Last edited: Mar 22, 2012
  6. JS83

    JS83 Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 7, 2006
    Messages:
    2,552
    Likes Received:
    1
    Onnea uudesta autosta! Laita muutama kuva näytille :thumbsup:

    Pari viikkoa sitten kävin katsomassa omaa autoani kun oli tullut jo liikkeeseen. Käyttöönotto on ensi viikon tiistaina. Tässä muutama huono kännykällä otettu kuva:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. Peter71

    Peter71 Käyttäjä

    Joined:
    Feb 17, 2003
    Messages:
    155
    Likes Received:
    0
    12 vuotta vanhan SAAB 93:n ostin, 114tkm mittarissa ja siistissä kunnossa. Ei oo SAABia koskaan aiemmin ollut (FIAT-Mazda-TOYO-VW-Mazda-VW-putki takana), mutta maanteitä on hänellä nyt koluttu 15tkm edestä ja täytyy kyllä myöntää, että vähitellen alan ymmärtää niitäkin jotka muita merkkejä ei vilkuile...onhan tää kiva motariajossa ja valtiokin saa omansa, kun ruokahalu 95:een ei ole heikoimmasta päästä. Tätä kauppaa en ole katunut. 4,5K€ tästä maksoin. Uutta autoa en nimittäin enää koskaan osta. Sen verran on kokemus jo wanhaa opettanut!
     
  8. luisfigo

    luisfigo Guest Guest

    Joined:
    Oct 20, 2008
    Messages:
    23
    Likes Received:
    0
    -04 Saab 9-5 Aero farmarilla tulee ajeltua, siihen pitäisi vielä laittaa E85:lle sopiva softa ja isommat suuttimet
     
    Last edited: Apr 15, 2012
  9. Slash80

    Slash80 No Life! Tukijoukot Guest

    Joined:
    Apr 19, 2001
    Messages:
    2,841
    Likes Received:
    1
    Tuli tässä talvella päivitettyä autoa, merkki vahtui samalla. Nyt köröttelen vm.2007 Volvo C30:llä, ei siis mikään perhe-volvo. :)
     
  10. kmruuska

    kmruuska Vakiokasvo

    Joined:
    Oct 27, 2009
    Messages:
    1,175
    Likes Received:
    389
    BMW E61 535d Touring vm. 2006. Joka tilanteessa ehtii ihan riittävästi liikenteen rytmiin mukaan. Ainoa valituksenaihe on automaatin nykäisy kun lähestyy risteysta hidastaen ja yhtäkkiä täytyykin kiihdyttää. Ja jos on mitä tahansa vikaa, korjaus maksaa vähintään tonnin.
     
  11. Professional

    Professional Stirlingite Tukijoukot

    Joined:
    Aug 9, 2004
    Messages:
    11,552
    Likes Received:
    769