Intel Sandy Bridge

Discussion in 'HTPC eli Home Theater PC' started by naur1s, Oct 25, 2010.

  1. naur1s

    naur1s Aktiivinen käyttäjä

    Joined:
    Sep 20, 2009
    Messages:
    93
    Likes Received:
    0
    Omissa hämärissä hahmotelmissa olen tietokoneita ymmärtämättömänä yrittänyt päättää minkälaisen kokoonpanon sitä kasaisi. Haaveissa olisi saada homma pelittämään Linux-pohjaisena. Ensin olin päätymässä Nvidia-näytönohjaimelliseen kokoonpanoon, sitten ehdotettiin Intelin i3-prosessoria sen oman näytönohjaimen kera.

    Nyt törmäsin itse ensimmäistä kertaa tuohon vuoden lopulla/vaihteessa julkaistavaan Intelin Sandy Bridge -prosessoriin, joka olisi grafiikkaominaisuuksiltaan ilmeisesti aika passeli nimenomaan htpc-käyttöön.

    Tässä vielä parit linkit tuota koskeviin artikkeleihin, jos joku asiasta enemmän tietävä taas haluaa kommentoida kannattaako tuota odotella: phoronix.com, muro ja anandtechin testi. Itse en vielä ole kerennyt noita tarkemmin lukea, kun tuon lontoon kunnolla ymmärtäminen vie vähän aikaa.
     
  2. nmi

    nmi Guest Guest

    Joined:
    May 26, 2004
    Messages:
    2,165
    Likes Received:
    0
    Clarkdalen näytönohjain käy varauksella perus-SD-katseluun ja 1080p H.264-toistoon, mutta ei siitä oikein ole Nvidian haastajaksi Linuxissa. VDPAU on tällä hetkellä ohjelmapuolella paremmin tuettu kuin VAAPI ja Intelin uusimpien ajurien asentaminen on vaativaa käsityötä. Lisäksi Intelin ajuri ei tietääkseni tue VC-1-purkua ja videon jälkiprosessointia ei voi säätää kunnolla (VAAPIssa ja ajurissa on vain on/off-kytkin).

    En usko, että Sandy Bridgekään muuttaa tilannetta välittömästi, mutta jos 1080i-katselu lomituksenpoiston kanssa ei ole tarpeen, se voi olla Clarkdalen tavoin ihan käyttökelpoinen perusratkaisu 1-2 vuoden kuluttua. Avoimet ajurit ovat toki plussaa, kunhan jakeluihin saadaan toimivat versiot.
     
    Last edited: Oct 25, 2010