Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Hitachi PJ-TX200

Discussion in 'Videotykit ja -projektorit' started by Skatti, Aug 25, 2005.

  1. dulir

    dulir Guest Guest

    Joined:
    Sep 22, 2005
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Ainakin Hifi mestassa pitäisi samainen tykki olla saatavilla lokakuun toisella viikolla :)

    edit: Mahtaakohan ilmestyä minnekkään muualle myyntiin Turun seudulla? Ja onkohan heti katselu valmiudessa..
     
  2. Harvester

    Harvester Guest Guest

    Joined:
    Jul 17, 2003
    Messages:
    162
    Likes Received:
    0
    Onkohan tästä tykistä vielä missään arvosteluja? Videotykki Oy:llä oli jo demottavana, kun kysyin asiaa. Huomenna käydä katsomassa :).
     
  3. Jeje2

    Jeje2 Fubar Tukijoukot

    Joined:
    Oct 23, 2004
    Messages:
    1,420
    Likes Received:
    3
    Odotappa rauhassa Joulukuun HIFI-lehteä.
    (Pitäisi vissiin tulla kuun alkupuolella)
     
  4. Valhalla

    Valhalla Nikon & Elinchrome Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 6, 2002
    Messages:
    2,539
    Likes Received:
    4
    Luotetaan niihin omiin silmiin niissä demoissa eikä tuijoteta liikaa lehtien / nettifoorumeiden arvioita :) - puolitoista kuukautta ja monta hyvää leffahetkeä ehtii mennä hukkaan kun noin pitkään pitää "virallista" raporttia odottaa..

    No joo.. kunhan höpötän tässä iltapuhteiksi.
     
  5. Harvester

    Harvester Guest Guest

    Joined:
    Jul 17, 2003
    Messages:
    162
    Likes Received:
    0
    Tulipahan tuo Hitachin PJ-TX200 ja Sanyo PLV-Z4 nähtyä rinnakkain. Hitachi oli hieman kirkkaampi, johtuen varmaankin säädöistä. Muuten en näiden kuvanlaadussa kummempaa eroa nähnyt. Panasonicin S97 oli kiinni HDMI:llä. Saman hintaisiakin vielä olivat, joten makukysymys kumman sitten ottaa :). Pikseliverkko ei hyppinyt silmille kuin aivan läheltä ja VB:tä en tällä kertaa nähnyt. Pyöri siinä myös Panan AE700 ja ei ainakaan kuvanlaadussa juurikaan eroa ollut. Tietty pitäs nähdä kohdilleen kalibroituna, että onko näissä todellisuudessa eroja.

    Tässä alkaa tulla tiukka kisa DLP:n ja LCD:n välillä. Saattaa tuo Sanyo tai Hitachi omaan kotiin päätyä. Harmi vain, että kauppias ei suostunut tiputtamaan penniäkään tykin eikä kankaan hinnasta. Kuulemma tykki lähti nettohintaan... Muuten oiskin voinut ottaa vaikka heti mukaan.
     
  6. kjt

    kjt Guest Guest

    Joined:
    Sep 20, 2004
    Messages:
    46
    Likes Received:
    0
    99% varmuudella kävit Harvester helsingin Videotykki Oy:ssä, eikö niin? Varmaankin osuit samalle myyjälle, johon olen törmännyt muutamaan otteeseen parin viime vuoden aikana. Tuo kyseinen myyjä (en muista/halua muistaa nimeä) ei ole oikein tajunnut myynti/ostotapahtuman luonnetta. Tämän hintaluokan ostokset eivät todellakaan mene samalla periaatteella kuin tikkarin osto Ärrältä. Ihan uskomaton tyyppi. Se osaa kyllä liitännät ja alan termit mutta siihen se oikea myyntitaito loppuukin. Myyjältä ei saa kirveelläkään tarjousta, joka kestäisi tarkemman harkinnan myymälän ulkopuolella. Mullekin ainoa mitä tarjosi vuosi sitten oli mitätön alennus törkeän kallista high end komponettikaapelista. Asenne oli muutenkin kautta linjan "myydään kaikkein kallimmat urpolle". Sitten kun en suostunut "tarjoukseen" myyjä suoraan sanottuna loukkaantui. Jutut muuttui heti linjalle "miksi et osta, mikä nyt vielä mietityttää ettet osta jne.". Tuli päälle kuin yleinen syyttäjä. Mihinkään kysymyksiini se ei enää juuri vastannut, murjotti vain ja tokaisi vastaukset yhdellä/kahdella sanalla.

    Sorry meni vähän offtopiciksi mutta päätimpä avautua koska oikeasti nämä tämän hintaluokan ostokset, 12 000-15 000 mummon markkaa, eivät voi mennä läpi listahinnoilla. No, jos menee niin se on sitten ostajan oma moka!

    Kiertele Harvester muutamassa alan liikkessä ja soittele niihin mihin et pääse ja pyydä tarjouksia. Kyllä hinnan pitää ropista kun olet tykin kanssa kangastakin ostamassa, ehkäpä kaapeleitakin.
     
  7. veijo

    veijo Guest Guest

    Joined:
    Mar 19, 2004
    Messages:
    20
    Likes Received:
    0
    Mikseivät voisi mennä? Kyllä ainakin minä ostajana pitäisin huomattavasti parempana tilanteena sitä, jos listahinta olisi jo valmiiksi hyvä hinta eikä tarvitsisi lähteä siihen iänikuiseen turkkilainen basaari -leikkiin.

    Tämä vaatii tietenkin sen, että listahinta on oikeasti hyvä, mutta ei siihen ikinä taideta päästä, koska tietylle ihmisryhmälle se 'alennuksen' määrä on tärkeämpi kuin lopullinen hinta.
     
  8. Harvester

    Harvester Guest Guest

    Joined:
    Jul 17, 2003
    Messages:
    162
    Likes Received:
    0
    Kyllä, Videotykki Oy:ssä kävin. Kaveri menetti mielenkiinnon aika äkkiä, kun toinen asiakas tuli paikan päälle. Olin ilmeisesti liian vaikea, kun en heti päättänyt. Tietääpähän ainakin mistä en tykkiä osta. Kiva siellä oli käydä kuitenkin katsomassa ;).
     
  9. kjt

    kjt Guest Guest

    Joined:
    Sep 20, 2004
    Messages:
    46
    Likes Received:
    0
    Veijon kommentti osuu ihan naulan kantaan myös. Tein itse mm. tykin hankinnan sellaisesta liikkeestä (TSN Versand), jossa listahinta oli jo riittävän hyvä (ei ollut kaikkein halvin!) ettei hinnan hilaamiselle alaspäin ollut tarvetta. Ostopäätökseeni vaikuttivat myös monet muutkin seikat kuin pelkkä hinta mm. maksu UPS:n kuskille, vebbikaupan sivut saksa/englanti, hyvä asiakaspalvelu meilitse jne.
     
  10. dulir

    dulir Guest Guest

    Joined:
    Sep 22, 2005
    Messages:
    16
    Likes Received:
    0
    Jihaa.. Nyt se sitten on Turussakin esillä. Tarvis mennä tänään kattoo uudestaan miltä se sitten loppujen lopuksi vaikuttaa. Ainakin Kuva ja Ääni messuilla häikäsi :cool:
     
  11. Hirudroid

    Hirudroid Guest Guest

    Joined:
    Jan 3, 2003
    Messages:
    1,245
    Likes Received:
    2
    Itse tykkäsin Hitachin PJ-TX200:n kuvasta enemmän kuin saman hintaluokan Panasonic AE900:n kuvasta. Kuva on terävämpi ja toisti yksityiskohdat tarkemmin. Tehdasasetuksilla kuvapaletti oli hieman kylmä, mutta värin lämpöä pystyy säätämään helposti haluamalleen tasolle. Lisäksi Hitachin ainutlaatuinen lampputakuu nostaa sen arvoa vaakakupissa.

    Ainoa isompi ongelma Hitachin suhteen oli sen onneton kuvakoon säätö. Neljän metrin etäisyydeltä kuvan minimikoko on n. 220 cm ja Panasonic vei tässä selkeästi voiton isommalla skaalauksellaan eli mahdollisti paljon pienemmän kuvan tuolta etäisyydeltä. Riippuen tilasta tämä edellä mainittu seikka saattaa nousta loppullisen ostopäätöksen ratkaisijaksi.

    Itselläni on tulevassa katseluhuoneessa etäisyyttä 450 cm ja leveyttä 250, joten tuohon Hitachi vielä mahtuisi mukavasti.

    1990 e taitavat pyytää sekä Videotykissä (parempi vertailumahdollisuus - pystyy vertailemaan jopa neljää tykkiä samaan aikaan ja lennossa) että Sound & Cinemassa (kaksi tykkiä katossa - ei pysty vertailemaan molempia samaan aikaan eli pitää sammuttaa toinen).

    Kertokaas tietävämmät, että millaista dvd-soitinta tätä tykkiä silmälläpitäen kannattaa tutkailla (Panasonic S97, BBK DV971H tms.)?
     
  12. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Aivan. Oikeastihan mitään "alennuksia" ei ole olemassa, on vaan hintoja. Toiset alhaisempia kuin toiset.
     
  13. yazca

    yazca Guest Guest

    Joined:
    Jan 10, 2001
    Messages:
    30
    Likes Received:
    0
    Niin ja joskus kun maksaa saa palvelua uudestaankin koskaa elääkseen kaikki bisnestä tekee.
     
  14. tuuomasl

    tuuomasl Guest Guest

    Joined:
    Jul 11, 2005
    Messages:
    34
    Likes Received:
    0
    Tähän väliin varmaan voisi vielä huudella, että tuotteen katsominen kaupassa X ja tilaaminen postimyynnistä Y johtaa (teoriassa) siihen, että kauppa X menee konkkaan ja kohta kaikki pitää ostaa sika säkissä. Kauppa, jolla on loistavat vertailumahdollisuudet (neljä tykkiä) hukkaa äkkiä pari tuhatta euroa demotykkien vanhetessa katossa ja joutuu lisäksi maksamaan vuokraa liiketilastaan Helsingissä eikä esim autotallista Keravalla. Jollain tämä on kompensoitava, eli "alennusten" puutteella tai hinnoilla.

    Jos on valmis ostamaan tuotteen (esim projektorin) näkemättä sikana säkissä, niin eikun halvimman nettikaupan perään, mutta jos kaupoissa käy katsomassa, olisi asiallista ostaa kaupasta (vaikkakin toki halvimmasta).

    Ja ei, en myy mitään työkseni.

    Ja mitä tulee Hitachiin, niin kiintoisa kapine, mutta onneton zoomi tekee siitä kilpailukyvyttömän Panasoniciin ja Z4:n nähden.


    /t
     
  15. LassiaL

    LassiaL Guest Guest

    Joined:
    Oct 24, 2005
    Messages:
    50
    Likes Received:
    0
    Itsekin kävin tänään pikakatselmuksessa ym. liikkeessä. Progressiivisella SD PAL signaalilla näytti sille, että Z4 on jostain syystä Panasoniciin ja Hitachiin verrattuna yliterävä ja pikselöitynyt. Myyjän temppuilun vuoksi tilapäinen vaihdos S-videoon hävitti kyllä turhan terävyyden, samoin vaihdos 1125i tilaan. Muutoin erot kolmen välillä perussäädöillä aika pieniä, Panasonic vaikutti ehkä vähän värikylläisemmälle.

    Kuvanlaadun eroista on vaikea sanoa yhtään tuon perusteella, säätämällä tykeistä saanee lähes samankaltaisen kuvan, että kannattaa käydä katsomassa.

    Käyntiääni powersafe -tilassa oli ainoa, jota pystyi arvioimaan. Tässä suhteessa Sanyo oli selvästi hiljaisin, Hitachin korkeasävyinen ääni ehkä häiritsevin, kun taas Panasonic piti matalampaa hurinaa.
     
  16. iHevimies

    iHevimies Guest Guest

    Joined:
    Oct 22, 2005
    Messages:
    11
    Likes Received:
    0
    Itse hommasin kyseisen tykin viikonloppuna Tampereen HifiStudio17 messuilta. Tuli hommattua muutakin ja hinta on neuvottelukysymys. Kyllä tuosta 1990,- hinnasta saa neuvottelemalla 10 pinnaa pois.
     
  17. Hirudroid

    Hirudroid Guest Guest

    Joined:
    Jan 3, 2003
    Messages:
    1,245
    Likes Received:
    2
    Onko muuten kellään tietoa siitä, että onko Aronetin antama 12 kk:n lampputakuu vain käytössä kotimaassa vai tapahtuuko tätä universaalimminkin (esim. Saksassa)?
     
  18. micazu

    micazu Guest Guest

    Joined:
    Jan 2, 2005
    Messages:
    10
    Likes Received:
    0
    Siis joko Hitachista tuli uusi malli. Ostin tx100 tammikuussa. :OI
    Tosin en olisi jaksanut odottaa 10kk.

    Mitä todellista eroa vanhan ja uuden mallin välillä sitten on. Ei mitään nippelitietoa pliis. :hitme:
     
  19. Hippo

    Hippo Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jul 28, 2004
    Messages:
    2,431
    Likes Received:
    335
    Ei sit. Se on melkeen samannäkönen ja kuva on kai jonkun verran parempi. Enempi kontrastia ja dynaaminen iris manuaalisen lisäks. Loput selvinnee muista viesteistä.
     
  20. Hirudroid

    Hirudroid Guest Guest

    Joined:
    Jan 3, 2003
    Messages:
    1,245
    Likes Received:
    2
    Kontrastissa ja kuvanlaadussa noin yleensä on aika suuri ero. Kai nämä päävalmistajat lykkäävät uusia malleja vuoden välein tällä hetkellä eli nyt ostettu on taas ensi vuoden syksyllä vanha. Ei tosin haittaa mua, jos löytyy sellainen laite, jolla pärjää vähintään 5 vuotta.