Eduskuntavaalit 2011

Discussion in 'Päivän peili' started by Willy, Jul 22, 2010.

  1. JPO

    JPO Guest Guest

    Joined:
    Mar 27, 2002
    Messages:
    186
    Likes Received:
    0
  2. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 15, 2005
    Messages:
    430
    Likes Received:
    0
  3. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    11,817
    Likes Received:
    921
  4. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 15, 2005
    Messages:
    430
    Likes Received:
    0
    Eli median ensin valehdeltua takinkäännöstä päänsä pitäminen on toinen takinkääntö :D
     
  5. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 15, 2005
    Messages:
    430
    Likes Received:
    0
  6. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Jan 19, 2005
    Messages:
    11,817
    Likes Received:
    921
    Ai mediako valehteli? Soinilla oli oikeasti välillä lievemmät mielipiteet Portugalin paketista joten mitä median olisi pitänyt sanoa? Jos pitää päänsä niin sitten kannattaa puhua johdonmukaisesti eikä antaa hämmentäviä lausuntoja.
     
  7. SaludoRomano

    SaludoRomano Guest Guest

    Joined:
    Apr 28, 2011
    Messages:
    4
    Likes Received:
    0
    Soinin pehmeämmät mielipiteet ovat yksin Soinin. Perussuomalaiset pitävät yhteisenä rintamana huolen että Soini ei pysty puolueen politiikkaa yksinään sabotoimaan.
     
  8. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 15, 2005
    Messages:
    430
    Likes Received:
    0
    Sanatarkka lainaus Soinin lievemmästä mielipiteestä Portugalin paketista puuttuu.
     
  9. viitas

    viitas Guest Guest

    Joined:
    Dec 24, 2005
    Messages:
    459
    Likes Received:
    1
    Tuota..
    Missä asiassa tuossa Urpilainen "käänsi takkinsa"?

    Vaikka Iltalehti tyyliinsä otsikoi miten sattuu, niin vastauksessa oli euromaiden suhteen 2 asiaa vastauksessa: eduskunnan jo hyväksymät ratkaisut täytyy pitää voimassa ja että eduskunnan käsittelemättömät asiat (kuten Portugalin apupaketti) ovat avoimia kunnes eduskunta ne käsittelee.

    Samassa tekstissä määriteltiin myös asiat, jotka pitää ottaa huomioon Portugali-asiaa käsiteltäessä, ja ne kaikki käsittelivät aika laajasti lainoittajien vastuuta niin akuutissa tilanteessa kuin valvonnassa.

    Eipä tuota paljon tarkemmin olisi voinut linjata vaaleissa esitetyn kanssa. Lisänä oli, että "pankkien vastuu" on hallitusehdoissa määritelty jo paljon tarkemmin instrumentteja myöten.
     
  10. JTX

    JTX Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 28, 2001
    Messages:
    5,794
    Likes Received:
    14
    Pidän kyllä SDP:n linjasta tässä asiassa erittäin paljon :)
     
  11. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,276
    Likes Received:
    507
    http://www.youtube.com/watch?v=cLPBxDq4MR8 suunnilleen kolmen minuutin kohdalta eteenpäin monta minuuttia sanatarkkaa asiaa suoraan (no ehkä pikemminkin vaakakierteellä kerien) Soinin omasta suusta.
     
  12. Hattori Hanzo

    Hattori Hanzo Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Feb 28, 2004
    Messages:
    1,141
    Likes Received:
    4
    No niin missäs kaikki takinkääntösyyttäjät on nyt kun Soini on sanonut ettei puolue äänestä Portugali-tuen puolesta. No kyllä huomenna keksitään taas uusi asia mistä persuja tai Soinia arvostellaan.

    Muutenkin ihmetyttää tämän suvaitsevaisten ihmisten suvaitsemattomuus "suvaitsemattomia-Persuja" kohtaan. Toki totta on että nyt Persujen mukana Eduskuntaan on tullut jurpoja, urpoja ja juntteja, mutta niistähän Suomen kansa pääosin koostuu.

    Eniten hymyilyttää se että Persu-keskusteluissa ympäri internetin ja median keskustelun toisen osapuolen valttikorttina on natsikortti -> http://hiki.pedia.ws/wiki/Natsikortti

    No kohta saadaan sitten puolue johon voidaan tuota korttia paremmin käyttää -> http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2011/05/suomeen_on_perusteilla_natsipuolue_2536469.html

    Toki tämäkin on tietysti Persujen syytä. ;)

    (Tarkennetaan vielä että itse en persuja äänestänyt.)
     
  13. viitas

    viitas Guest Guest

    Joined:
    Dec 24, 2005
    Messages:
    459
    Likes Received:
    1
    Natsikortin vilauttamien vilauttamisesta nyt varsinkin on tullut vuosien mittaan kumma juttu. Jos joku kirjoittelee tai toimii tavalla mikä on verrattavissa natsismiin, niin sitä ei voi mainita ilman että tempaistaan natsikortinvetokortti mikä sitten mukamas muuttaa alkuperäisen natsismin joksikin muuksi.

    Perussuomalaisten keskuudessa on kiistämättä osajoukko, jonka ajatukset, vaatimukset ja käytös on ihan selittelemättömän rasistista, ja joilla on jonkilainen rotupuhtaan kansakunnan vaalimisen eetos tekemisissään. Jos Perussuomalaisten kohdalla pitäisi paikkansa hokema että siellä asiat puhutaan suortaan ja ymmärrettävästi, niin silloin pitäisi heidän itsestäänkin puhua suoraan ja ilman kieroilmaisuja. Sellainen uussana kuin 'maahanmuuttokriittinen' on kiertoilmaisu. Maahanmuuttopolitiikan kritiikkiä on esiintynyt suomessa kaikilla politiikan tasoilla niin kauan kuin itse olen maailmaa seurannut. Muukalaisvihamielisyys ei ole kritiikkiä.
     
  14. brr

    brr Tunnettu käyttäjä

    Joined:
    Aug 15, 2005
    Messages:
    430
    Likes Received:
    0
    Psykologia selittää. Kun joku esittää perustellusti erilaisen mielipiteen, niin ensimmäksi haluaisit kumota sen asiallisesti. Sitten huomaat ettei se ole mahdollista (ts. eri mieltä oleva on oikeassa ja sinä väärässä). Vaihtoehdoiksi jää väärän mielipiteesi muuttaminen (eli nöyryytys) tai loputon viivytystaistelu käyttäen epäasiallisia keinoja kuten solvaamista (nöyryytys tämäkin mutta ei yhtä ilmeinen). Tavallaan siis epäasiallisuuksien oksentaminen on vain selkärangattomien ihmisten tapa kertoa että ovat huomanneet olevansa väärässä.
     
  15. viitas

    viitas Guest Guest

    Joined:
    Dec 24, 2005
    Messages:
    459
    Likes Received:
    1
    En ole ihan varma että ymmärsit. Natsia voi sanoa natsiksi, eikä siihen perään natsikortin huutaminen muuta asiaa muuksi. Perussuomalaisissa on natseja huolestuttavan paljon ja niin on tällä foorumillakin. Ensimmäinen asia on tunnistaa ja tunnustaa se verhoamatta

    Natsikortti-kortin vetämisestä on tullut sellainen "lälläslää, ite oot" ja sen natsikorttikortin nostavat aika usein vetelevät myös sellaisia kuin "kukkahattutätikortteja! ja "hyysärikortteja".
     
  16. Mama

    Mama Garbage in, garbage out Tukijoukot Guest

    Joined:
    Nov 29, 2003
    Messages:
    2,686
    Likes Received:
    0
    Eräs peruskannattajien sokeus onkin se ettei tunnusteta että omassa puolueessa on natseja ja SS-porukkaa. Voidaan kirjoittaa piiiitkät selostukset punavirhervasurisokeuksista mutta omasta sokeudesta ollaan hiljaa.
     
  17. tsinivuo

    tsinivuo Guest Guest

    Joined:
    Mar 23, 2002
    Messages:
    3,907
    Likes Received:
    1
    No miksi tuolla logiikalla sitten perustettiin edes kansallissosialistinen puolue Suomeen, jos kerran PerSut kattavat kaikki kiihkonatseista muuten vaan oman maan asioista huolestuneihin. Aika huonoa provoamista, jolla yritetään perustella omaa natsikortin käyttöä.
     
  18. SaludoRomano

    SaludoRomano Guest Guest

    Joined:
    Apr 28, 2011
    Messages:
    4
    Likes Received:
    0
    Vihervasemmistoon kuuluu siis tämän logiikan mukaan vasemmisto extremistejä ja antifasisteja jotka ovat pari pykälää pahempia sekopäitä kuin fasistit.
     
  19. Freekster

    Freekster Guest Guest

    Joined:
    May 3, 2005
    Messages:
    1,342
    Likes Received:
    2
    Soinin takki oli jo kääntynyt, mutta esim Paavo Arhinmäen vappupuhe + median painostus sai takin kääntymään takaisin. Yksinään takki olisi pysynyt väärinpäin, mutta nyt on suuri katras paimenettavana jolle median painostus menee helpommin läpi.
     
  20. Super-J

    Super-J Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Aug 17, 2007
    Messages:
    4,276
    Likes Received:
    507
    Tähän nyt sellainen korjaus että Suomessa ei vielä ole kansallissosialistista puoluetta, vaan yhdistys, joka pyrkii puolueeksi. Siihen tarvitaan vielä paljon lisää kannatuskortin täyttäneitä.

    Oletettavasti syy kyseisen yhdistyksen/puolueen perustamiseen on että persujen ääripopulistinen munattomuus ( =luvataan vaikka mitä poliittisesti epäkorrektiakin että saadaan ääniä mutta otetaan heti takapakkia kun joku sanoo ei) ei kelpaa kaikille, vaan ajatellaan että jos asiat halutaan hoitaa kunnolla ne pitää hoitaa itse.