Tuo myös mahdollistaa toisen antennin käyttämisen ... mutta aika harva, jos kukaan, tuota ominaisuutta tarvitsee. Mutta tosiaan komponenteissa tullee säästöä, kun on vain yhdenlaisia mötiköitä käytössä.
1. Miltä jäätelö maistuu? Siis pelkää jäde ilman vaniljaa, suklaata, mansikkaa tms 2. Miksi NES oli aluelukittu? 80-luvulla tuskin tilattiin pelejä ulkomailta saati pelattiin niitä japani-englanti sanakirjan kanssa.
Kermavaahdolta, joka on jäädytetty, kokeilkaa itse. Syön pakastekakkuja jäisenä (ei jäätelökakkuja vaan täytekakkuja), jolloin niissä oleva kermavaahto on hieman kuin jäätelöä. Aikaikkuna eli lämpötilaikkuna on kylläkin kovin kapea, eli liian kylmänä kermavaahto on kuin kiveä, ja liian lämpimänä se sulaa normaaliksi pehmeäksi kermavahdoksi. Siinä välissä on tietty hyvä lämpötila, jossa kermavaahto on sopivan purtavan jäykkää ja silti suussasulavaa. Suussa tapahtuu muutos kiinteästä vaahdoksi ja nesteeksi, mielenkiintoinen efekti.
Pari legenda kyssäriä. :king::king: 1. Miten teflon pannun pohja kiinnitetään kun teflon ei pitäisi tarttua mihinkään? 2. Jos smurffi tukehtuu niin minkä väriseksi se muuttuu? 3. Mitä ihmeen elukoita on muumit?
MIksei olisi tilattu? Itse tilasin noihin aikoihin jenkeistä vaikka kuinka paljon tavaraa, mm. kirjoja sekä softaa ja lisävarusteitakin tuolloin omistamaani todella hienoon Texas TI99/4A tietokoneeseen. Piti vain ostaa pankista shekki sikahintaan, maksoi jotain 40-60 mk. Hiukan myöhemmin ylipuhuin isän hommaamaan itselleen VISA:n, johon itselleni otin sivukortin, jolla maksut hoituivat. Luettelot tilattiin postitse, ja tilaukset tehtiin postitse. Tilattu tavara saapui sitten nopeasti noin kahdessa kuukaudessa kotiovelle. Alkuaikoina tullikaan ei reagoinut mitenkään, muistelen että vasta noin -86 - -87 alkoi paketteja juuttumaan tulliin. Alussa homma sielläkin ihan älyttömän kankeaa, paras tapaus oli kun kaksi tulivirkailijaa yhteistoimin arpoi ja mietti yhtä kirjapakettiani noin puolitoistatuntia hakien luetteloista koodeja, miettien kohtakohdalta mitä lomakkeeseen tulee jne. kunnes laskivat veron määräksi 44 mk. Jippii, olipa valtiolle tuottoisaa hommaa...
1. Teflon-pannujen tapauksessa käsittely on nykyään kaksivaiheinen; ensin tulee "pohjamaalaus" teflon-primerilla "hiekkapuhallettuun" pannun pintaan. Tähän esipinnoitukseen itse teflonpinnoite sitten tarttuu lujemmin. Ensimmäiset 60-luvun teflon-pannut tehtiin yksinkertaisemmin ja pinnoitteen kestävyys olikin kehnompi. - - - 2. Tärkeintä on, että kaikki cover-biisejä levyttäneet yksilöt saadaan kuristettua, värillä tai värinmuutoksella ei ole mitään väliä. 3. Muumit ovat riistaeläimiä, reseptejä löytyy esim. täältä. edit: Tarkennus kohtaan 1. (saatoin ymmärtää kysymyksen väärin): Pinnoitteesta riippumatta pannun POHJA on pannun tapaan yleensä metallia tai metalliseosta. Teflonista työstetty pannun pohja on huono, koska se on erittäin liukas ja huolimattomalla käsittelyllä pannu saattaakin kokatessa luiskahtaa lattialle. Verrattain huonon lämmönkestävyytensä takia teflon-pohjainen pannu ei myöskään sovellu kovinkaan moneen käyttötarkoitukseen, mutta kyllä sillä kananmunat paistaa. Itse kiinnittäisin teflon-kiekon pannuun pohjaksi joillakin sopivilla ruuveilla.
Pitääkö paikkaansa että jos soittaa johonkin tiettyyn paikkaa ulkomailla, niin puhelu maksaa sille joka vastaa siihen?
En tiedä mitä tarkoitat, mutta esim jenkeissä on ihan normaalia, että kännykkäpuheluiden vastaanottamisesta pitää maksaa.
Kulkevatko takavuosien Camel Boots kengät nykyään Camel Active nimellä, vai onko kyseessä kaksi eri merkkiä?
Jos tarkoitat vaikka sitä, että soitat suomalaiseen kännykkään, joka on ulkomailla, niin vastaaja maksaa ulkomaanosuuden, koska soittaja ei voi tietää sitä missä matkapuhelin sillä hetkellä on.
Tarkoittaako "eristetty kuparijohdin" ihan vaan normaalia kuparilankaa, joka on muovipäällysteinen? Teen sähkökokeita, joten onko materiaalin pakko olla kuparia?
Eipä ole sattunut tulemaan tuollaisia vastaan ihan viime aikoina, joudut ehkä yhdistelemään pari adapteria että saat tuollaisen adapterin.
Onko varmasti nuo uros ja naaras oikeinpäin? Vai tarkoititko tälläistä? http://www.elektroni.fi/?product=8204
Eiköhän toi ole ihan järkevä adapteri. Tarvitaan joissakin lentokoneissa, jos haluaa käyttää omia kuulokkeita. Olen itsekin sellaisen tarpeessa. Hiukan harmitti, kun äsken koneesta olisi sanut kahdella dollarilla ostaa kuulokkeita+adapteri, mutta adapteri meni väärinpäin
Onko missään myynnissä (tai ylipäätään onko olemassa) arkkupakastimia jotka voi huoletta laittaa ulkovarastoon missä on talvella pakkasta? Muutenkin ihmisten kokemuksia olisi mukava kuulla? Vanhat freonipakastimet voi huoletta pistää ulos, mutta nämä nykyiset saattavat hajota. Vissiinkin näin?