Onko joku mitannut / tietää muuten tuuletinmelun dB-tasoja DVD ja Blu-ray käytössä? Tai pystyykö joku vertaamaan sitä esim. perus videotykin tai vaikkapa Toppyn meluun?
Esim. näissä on jotain kokemuksia: https://www.dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=903819&postcount=3 https://www.dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=906163&postcount=31 Tuosta threadista löytyy enemmänkin kokemuksia tuuletinmelusta, tuntuu vaihtelevan aika paljon yksilöittäin: https://www.dvdplaza.fi/forums/showthread.php?p=906163 Lisää asiasta: http://asklandd.dk/ps3/ps3-fan-noise.html
Käsittääkseni TÄMÄ threadi kattaa / on tarkoitettu pleikkarin käytön ja ominaisuudet -osioon bd-soittimena, vaiko olenko väärässä... ööö, en.
Vaihdoin juuri 5.1-setin 2.1-settiin ja alkoi tämä Uncompressed PCM taas kiinnostamaan (en omaa hdmi-vahvaria). Eli jos valitsen BD-levylta 5.1 Uncompressed PCM -raidan jonka sitten vedän vahvarille 2-kanavaisena optista pitkin, niin menetänkö esim. kaiken LFE-kanavan ja keskikanavan ääni-informaation (ts. en kuule niitä etukaiuttimista)?
Sopranosin S6 BD:ssa oli vain 5.1 PCM eikä DD:tä ollenkaan. Kyllä sen pystyi PS3:lla optisen kautta kuuntelemaan. Eli ainakin keskari miksautui kaksikanavaan.
Teittinen: Olisiko sinulla veikkausta miksi minulla tulee PAL DVD -> 1080p50 skaalauksessa vaaka "viivoja". Viivoja jotka itseasiassa itse kuvaa mutta väärin kohdistettu. Liikkuvassa kuvassa voin jopa nähdä pysty suunnassa myös jolloin muodostuu laatikoita. Sama ilmiö näkyy televisiossa (1080p) ja videotykillä (720p). Viivoja ei tule jos valitsee PS3:sta skaalaukseksi tuplauksen tahi NTSC DVD:llä ylipäätään.
En ole Teittinen eikä minulla ole PS3:ta. Kirjoittavat kuitenkin tuolla avforumsissa, että 1.90-firmiksessä tuli tuo PAL:n upscale-bugi, jota ei ollut edellisessä. En tiedä onko Sony tietoinen (oletettavasti) ja koska korjaavat. AVforums
Testailin juuri Fifth Elementin 5.1 PCM -raitaa ja kyllä puhe jne. vaikuttaa tulevan ihan hyvin läpi. Täytyy kuulostella vielä lisää, helmi homma jos tämä skulaa (siihen asti kunnes haluan taas 5.1-setin)...
Viimeksi kun tuota kokeilin, PS3 ei tehnyt stereo downmixiä monikanava-PCM:stä. Siitä on useampi kuukausi, enkä muista millä firmiksellä testasin. On tietty ihan mahdollista, että asetuksissa oli jotain pielessä, mutta luulen että downmix on tullut firmispäivityksessä jossain vaiheessa.