No huhhuh! Viikon uutispommi putoaa heti maanantaina. Kyllä Paris varmasti saa ylläpitää kemiallista rusketustaan vankilassa. Muutenhan tuo luokiteltaisiin jo ihmisoikeusrikkomukseksi.
Tulipas vähän hätiköityä tuossa edellä. Viikon uutinen on tietenkin Poliisitutkinta: Mies joi toisten viinat. Iltalehdestä, tietty.
Jotenkin ei meikän kaaliin mahdu ymmärrystä jenkkien oikeusjärjestelmän suhteen. Julkkikset näyttävät _aina_ saavan mukavia pikku lievennyksiä tuomioihinsa. http://www.iltalehti.fi/viihde/200706076208580_vi.shtml
<HESARI> Helsingin käräjäoikeus tuomitsi torstaina kolme päätekijää vuosiksi vankilaan niin sanotusta limusiinitappelusta, joka tapahtui elokuussa 2005 Helsinginkadulla Kalliossa. Arto Juhani Heinonen, Pasi Petteri Juvonen ja Torsti Johannes Korpela saivat 3,5 vuotta vankeutta törkeästä pahoinpitelystä, tappeluun osallistumisesta ja kolmesta pahoinpitelystä. Miehet joutuvat maksamaan uhrille pysyvästä viasta ja haitasta 85 000 euron korvaukset ja lisäksi kivusta ja särystä 20 000 euroa sekä sairauskuluista 5 000 euroa. Työtulojen menetyksestä pääsyytetyt määrättiin maksamaan uhrilleen lähes 1 200 euroa kuukausittain. </HESARI> Tuli vain tuossa mieleen noita lukuja katsellessa että olisko moottoripyöräjengiläisten ollut kannattavampaa tappaa uhri siihen paikkaan. Eikös Suomessa taposta selviä 5-10 vuodella? Nyt joutuvat maksamaan korvauksia 1200 kuussa eli 14 400 vuodessa, ja kaikkiaan uhrin eläkeikään saakka 40x144 000 =646 000e + nuo alkukorvaukset. En tiedä joutuuko taposta maksamaan tuollaisia summia, mutta tuon lusimisen jälkeen olisivat vapaita miehiä. Noissa murhissa taitaa olla se vika ettei vainaja voi tulla yhteiskuntaan muistuttaman että hän on vieläkin kuollut.
Bill Gateskin sitten valmistuu opinahjostaan... http://www.e24.se/dynamiskt/it_telekom/did_15727447.asp
Mahtavaa! :thumbsup: Toisen epäonnea ei saisi hehkuttaa, mutta minusta tuo olisi ollut kyllä USA:n oikeusjärjestelmän naurettavuuden huippu, jos Hilton olisi jo aikaisemmin madalletun tuomion lisäksi tuollaisen "armopullan". Onhan se nyt selvää, että tuo tuomio (siis se, että yleensäkin Hilton joutui vankilaan) oli hieman turhan ankara, mutta toisaalta minusta se oli tärkeä päätös: esimerkki järjestelmän toimivuudesta ja korruptoitumattomuudesta täytyi tehdä. Ei hyvän tähden se, että on miljonääri ja julkkis, voi määrittää miten saa oikeutta -- no nehän ne määrittävät periaatteessa joka päivä miten oikeutta saa, mutta tässä tuli piristävä poikkeus. Nyt vain Paris tekee itsestään todella säälittävän. Olen aina ajatellut, että tuo hänen "tyhmyytensä" ja osittain myös "lutkamaisuutensa" ovat vain ylikorostettuja luonteenpiirteitä tarkoituksenaan tehdä Parisista suosittu ja "myyvä". Nyt vain hän korostaa narsistisuuttaan ja prinsessamaisuuttaan, kun ei voi vuosikymmenten luksusssa elämisen jälkeen kolmea viikkoa viettää vankilassa. On kauhea ajatella miten jotkut nuoret tytöt pitävät Parisia vielä idolinaan, tai yleensäkään miten kukaan voi edes pitää hänestä. Pohjasakkaa...
Minusta neiti on ollut kyllä aina oma itsensä. South Parkin jakso jossa käsiteltiin parishiltoneita oli kyllä loistava. "- Tämä on niin julmaa, mitä hänelle tapahtuu. Hänen ei anneta vankilassa käyttää edes koteusvoidetta, ja nyt hänen ihonsa on niin kuiva, eräs tähtösen ystävä sopersi The Sunille." Toisaalta neidillä on rahaa rutkasti. Joten kaikki raha mitä hän tekee tuolla 'brändillään' on tosissaan tehtyä, koska oikeastihan hänen ei tarvitsisi tehdä 'työtä' yhtään.
Liian ankara?! Alkoholin vaikutuksen alaisena autolla ajamisesta voisi mielestäni aivan hyvin heittää pitemmäksikin aikaa vankilaan. Et vaaranna siinä pelkästään omaa henkeäsi vaan kaikkien muiden ketkä siellä liikenteessä on mukana. Itse ainakin olisin helvetin tyytyväinen jos kännikuskit pistettäisiin neljän seinän sisälle pitemmäksikin aikaa, tai ainakin viimeistään toisesta kerrasta kortti ikuisiksi ajoiksi pois. Ja eikös Parisilla ollut jo valmiiksi kortti hyllyllä? Johtuiko sekin vielä alkoholin vaikutuksen alaisena ajamisesta? Kortti pois tollaselta prkl! :grr: Eikö tälläsillä henkilöillä muka ole varaa hankkia omaa kuskia kännäilyreissuilleen? Ihme porukkaa, sanon ma.
Tulee mieleen jenkkileffat, ensin vedetään baarissa hirmuiset perseet ja sitten ajellaan itse iloisesti kotiin.
Se on kyllä valitettavan yleistä siellä muutenkin kuin leffoissa. Mennään baariin autolla ja illan päätyttyä katotaan kuka on "eniten ajokunnossa". "Ajokuntoinen" sitten ajaa kotiin kaikki... Rattijuopumuksesta on yleensä todella kovat rangaistukset jenkeissä. Toisella kertaa menetetään usein auto valtiolle jonka lisäksi tulee suuret sakot ja vähintään ehdollista vankeutta.
Kerrankin täysin samaa mieltä Kalzan kanssa. Sinne kiven sisälle pitäisi panna tosi pitkäksi ajaksi. Asenteet ovat kuitenkin sellaisia että kylilläkin on varoitusketjuja joilla varoitetaan rattijuoppoja poliisien liikkeistä. Foorumiltakin löytyy järkyttävää tekstiä.
Tarkoitin lähinnä sitä, että varmasti tuossa päätöksessä Parisin statuksella oli jotain tekemistä (hänen haitakseen). Toki tuo rike on vakava, mutta eikös kuitenkin Hiltonin asianajajan puheet siitä, että jos kyseessä olisi tavallinen henkilö (tyhjällä rikosrekisterillä) niin tuomio olisi ollut hieman toisenlainen, voi pitää jonkin verran paikkaansa. Mitä Maman kommentteihin tulee, niin arvelisin, että oikea-Paris on hyvin paljon samanlainen kuin julkkis-Paris, mutta luulenpa hän on markkinointisyistä tyhmentänyt itseään. Kenties tässä voisi olla kyse tietynlaisesta christinaapplegatemista eli että saadaan suosiota antamalla itsestään tyhmennetty kuva. No, tämä nyt vain on spekulaatiota, mutta olisi minun vaikea uskoa, että nämä Jessica Simpsoninit ja Paris Hiltonit nyt ihan aikuisten oikeasti julkisuudessa ja TV:ssä tyhmäilevät noin räikeästi.
Parisin perhe maksoi vapauttajapoliisille http://www.iltalehti.fi/viihde/200706106220008_vi.shtml :thumbsup: