Mikähän tuo Kristianmainen linja on? En ole häneltä mitään kovin asiatonta kommenttia kuullut. Vai viittaatko siihen, että hän puhuu kilpailun voittamisesta? Eikö se ole selvää, että ne, jotka ovat lähteneet Idolsiin mukaan muussa tarkoituksessa kuin vain näyttäytymään, ovat lähteneet voittamaan kilpailun? Ja mitä vikaa siinä on, jos sen suoraan sanoo? Ihmettelen vain, kun täällä heti puhutaan, että kusi on noussut päähän, jos ei nöyristele vaan luottaa omiin kykyihinsä ja mahdollisuuksiinsa. Tietysti sitten asia olisikin täysin eri, jos niitä mahdollisuuksia ei olisi, vaan kuvitelmat olisivat täysin tuulesta temmattuja. Nythän niin ei ole.
Viittasin lähinnä Kristianin tapaan sanoa asiat suoraan kiertelemättä. Esimerkiksi eihän kovin moni televisiossa vastaa kysymykseen "Miltä tuntuu nyt esityksen jälkeen?" sanomalla "Paskaakos tässä!". Ei Kristian ole loukannut ketään, ja siis tarkoitin vain, että ehkä Ari tässä vaan suomalaisen jämptisti sanoi oman mielipiteensä sen kummemmin sitä kaunistelematta.
Minä taas koin Arin sanomiset Remusta vitsiksi, joka ehkä ei tullut niinsanotusti aivan saateltua perille. Tottahan on, ettei Remu mikään maailman paras laulaja jne. ole, mutta se ei ole estänyt häntä tekemästä musiikkia ja olemaan osa rock-kulttuuria. Ehkä se Ari enemmän tuollaiseen viittasi, homma valitettavasti vaan lässähti täysin päin Arin näköä, kun Remu otti jutut verisesti itseensä. Pikemmin Arin piikki vaikutti sellaiselta kuittaukselta, että Remulla olisi niin hyvä huumorintaju, että osaisi oikealla tavalla ottaa sen. No, näemmä meni homma todellakin metsään. Näitä ohilyöntejä sattuu toisinaan.
Remu ei ole se rokkiäijä jota on esittänyt yli 30 vuotta, jos oikeasti loukkaantuu moisesta. Koko juttu on paskalehdistön normitoimintaa: tyhjästä nyhjäistään lööpit kun ei parempaan pystytä. Ja kansa ostaa tuulipuku vinkuen.
Arin "imago-ongelma" on se, että häntä ei mitenkään tv-kuvan ymmärrä huumorintajuiseksi tai vitsiniekaksi vaan hänestä on saanut ylimielisen, penseän ja ylimielisen kuvan. 22-vuoden ikä tuli yllätyksenä, hänet olisi voinut kuvitella 16-vuotiaaksi teiniangstiksi. Esimerkiksi Kristianin ylimielisyys taas näkyy vähemmä tosikkomaisena. Idolsin kaltainen ohjelmaformaatti tekee muutamassa viikossa entisistä "nobodyistä" koko kansan tuntemia, mikä ei loppuen lopuksi ole helppoa hallita. TV-ohjelmassa tietysti aina muokataan tietty kuva ihmisistä ja voi hyvin olla että Ari on oikeasti huumorimiehiä, ohjelmassa se ei ole vain näkynyt mitenkään.
Sorry, tämä on täysin ot, mutta ne, jotka ovat kiinnostuneet Remusta ja Roadrunnerin synnystä, kannattaa katsastaa Teemalta sunnuntaina 17.30 tuleva Takamaan jakso. Richard Stanley (Mr. X) turinoi siitä, kuinka ajautui levyn tuottajaksi ja kuinka levy syntyi neljässä (!) päivässä.
ja vielä OT: 16.30 epg:n mukaan tänään, mutta kun kesäaikaan siirrytään, onkin sitten ilm 17.30, eli jos tämän ajastaa, pitää olla tarkkana
Mennäkseni jo hetkeksi huomiseen finaaliin... "Finaalin teemana finalistit laulavat kaksi omien idoliensa kappaletta. Vierailevana tuomarina on Ruotsin Idolsissa tuomaroinut Daniel Breitholz." Kaksi kappaletta laulanevat siis, joka on ihan hyvä. Ompahan vähemmän sitä muuta touhua siinä jaksossa ja enemmän esityksiä.
Ilmeisesti kappalevalintoja ei ole vielä julkaistu? En ainakaan itse löytänyt, kun näin pikaisesti koitin hakea. Tosiaan positiivista, jos ja kun saadaan kuulla kaksi kappaletta jokaiselta. Ari oli tavannut oman idolinsa (linkki idolsin sivuille ), joten onko ainakin toinen kappaleista Stratovariusta? Anna lupaili nopeampaa matskua, muista minulla ei ole tietoa. Noh, kohtahan sekin selviää...
Kristiinalla taitaa ainakin toinen biiseistä olla suomenkielinen, koska oli tavannut tuon "idolinsa" ja puhunut biisistä ja lyriikoista ym. hänen kanssaan. Tuskin ovat ulkomailla käyneet ;-)
Suomalaiset artistit eivät sitten tee vieraankielistä musiikkia? Okei, itsekin uskon että Kristiina laulaa jotain suomeksi (parempi olisikin hänen englannin ääntämisellään), mutta ei tuota nyt minään takuuna voi pitää.
Ja tämän takia kirjoitin "taitaa". En alkanut mitään vakuuttelemaan. Itseä ei ole hänen englannin ääntäminen sen kummemmin haitannut. Tuo ääni antaa paljon anteeksi. Erittäin miellyttävää kuunneltavaa silloin kun pysyy nuotissa.
Että tällaisia biisejä tänään: 1. Kristian Meurman Patricia Kaas: Ceux Qui N´ont Rien Slipping Stitches: No Privacy 2. Ari Koivunen Stratovarius: Hunting High and Low Led Zeppelin: Rock and Roll 3. Anna Abreu Juanes: A Dios le Pido Apulanta: Jumala 4. Kristiina Brask Bon Jovi: It´s My Life (akustinen) Juha Tapio: Ohikiitävää
Olisihan siltä Stratolta nyt vähän parempiakin biisejä löytynyt... Mutta kokonaisuudessaan melko mielenkiintoisia biisejä tulossa illalla.
Saas nähdä, miten laulu sujuu, jos lääkärit ovat antaneet puhekiellon: http://www.iltalehti.fi/idols/200703215889880_id.shtml . Voi ääni kadota ihan hetkessä kokonaan, kokemusta on.
LOL! Kauhistaa jo etukäteen, miten tuo BonJovi illalla menee. Todennäköisesti menee perseelleen, kuten muukin tämän 'laulajan' kohdalla.