Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Uusi HIFI maailma lehti saapui...

Discussion in 'Yleistä' started by MikkiHiiri, Dec 18, 2006.

  1. MikkiHiiri

    MikkiHiiri Do It Yourself Tukijoukot

    Joined:
    Oct 20, 2003
    Messages:
    3,761
    Likes Received:
    14
    Juu, olen kyllä samaa mieltä Jupen ja JaniH:n kanssa siitä että hiukan syvällisempää, asioihin jo perehtyneille, asiaa pitäisi myös löytyä laadukkaasta hifi-lehdestä, sekä ääneen että kuvaan liittyvää. Mutta aloittelijoille pitää myös löytyä kaikki tarpeellinen asia. Joten mielestäni voi jatkossakin tehdä edullisen luokan tykkitestejä, mutta niiden kuvanlaatua voisi verrata kallimman luokan kuvanheittimiin, ja kertoa mistä jää paitsi. Sellainen yhtenäinen, vertailukelpoinen pisteytys kaikkiin testeihin on kätevä.

    Aikaan liittyen kuitenkin full HD tykkit/näyttö/kuvanlähde asiaa tulisi olla reilusti, sekä testejä että esittelyjä.

    Ja tosiaan, kyllähän mp3 soittimien testejäkin suvaitaan jos ne pidetään tyyliin 1 kerta/vuosi, ja painotus voisi olla siinä miten saada laadukasta ääntä.
     
  2. Valhalla

    Valhalla Nikon & Elinchrome Tukijoukot Guest

    Joined:
    Dec 6, 2002
    Messages:
    2,539
    Likes Received:
    4
    Eipä noilla dvd-toistossa varmaan eroja olekaan, mutta hd-toistossa sitten varmasti jo selkeämmin. Ne tykit (full-hd) mitä olen nähnyt, tuuppaavat screenille about vastaavaa kuvaa kuin mitä (eniten kokemuksia itsellä) optoman hd72:n. Hd-kuvan eroja en pysty tarkemmin erittelemään, koska en ole nähnyt hd-materiaalia tuolla hd72:lla.

    Tykin päivitys kiehtoisi kovasti, mutta säästelen intoani varmaankin tunne ensi syksyn tienoille (ainakin), nykyiset full-hd laitteet maksavat vielä vähän liikaa (hinnat laskevat jatkuvasti), ja ennen kaikkea crt-kuvaa pitkään katselleena, absoluuttisen mustan taso ei vielä ole ihan sitä mitä itse tykiltä haluaisin.
     
  3. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    myydäänkö missään irtonumeroita?
     
  4. foenix_

    foenix_ Guest Guest

    Joined:
    Apr 6, 2006
    Messages:
    206
    Likes Received:
    0
    Hifimaailman nettisivuilla. Kauppojen lehtihyllyiltä voi olla toivotonta löytää.
     
  5. Yorcci

    Yorcci Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Mar 12, 2001
    Messages:
    2,953
    Likes Received:
    5
    Olipas kätevää, kun sai tilattua tekstiviestillä. Pitää sitä nyt ainakin muutama numero tilata, ennenkuin muodostaa lopullisen mielipiteen.
     
  6. erep

    erep Guest Guest

    Joined:
    Nov 28, 2006
    Messages:
    1,534
    Likes Received:
    0
    joo, varmaan voi olla vaikeata ennen kuin meidän oligopolit on hyväksyneet jakelun
     
  7. Mora

    Mora Tunnettu jäsen

    Joined:
    Sep 29, 2005
    Messages:
    512
    Likes Received:
    1
    Hittolainen, toihan oli kätevä. Tilailin kans, sopii tämmöselle laiskiaiselle tämä systeemi.
     
  8. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,166
    Likes Received:
    395
    Mitenkäs kauan ihmisillä on kestänyt lehden saapuminen tilauksen tekemisestä? Tein kestotilauksen jo ilmestyneestä numerosta lähtien joskus viime viikolla. Ei ole lehteä vielä näkynyt.
     
  9. petepas

    petepas Elämme fataaleja aikoja Tukijoukot

    Joined:
    Jan 30, 2005
    Messages:
    2,441
    Likes Received:
    4
    Mulla meni noin puolitoista viikkoa tilauksesta (joulun pyhät oli välissä) ja noin viikko laskun maksamisesta.
     
  10. akm

    akm Guest Guest

    Joined:
    Jan 2, 2007
    Messages:
    25
    Likes Received:
    0
    Eipä oo mullakaa vielä lehtee näkyny ja tilauksesta on kulunu jo kolmattaviikkoo:weep: Tilasin samalla testi dvd:n ja ei sekään oo vielä tullu,tosin ilmottavat mediakaupan sivulla että tavara on loppunu (DVD)
     
  11. foenix_

    foenix_ Guest Guest

    Joined:
    Apr 6, 2006
    Messages:
    206
    Likes Received:
    0
    Neljä tai viisi arkipäivää kesti meikäläisen tilauksella saapua postiluukkuun.
    Ja tilasin joulun alla.
     
  12. kaarlos

    kaarlos Guest Guest

    Joined:
    Jun 17, 2005
    Messages:
    816
    Likes Received:
    0
    Itse tilasin tiistaina ja lehti tuli tänään. Enemmän lehdessä oli luettavaa kuin edesmenneessä hifi-lehdessä vaikka sivuja on vähemmän.
     
  13. Arttu78

    Arttu78 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Apr 13, 2005
    Messages:
    2,451
    Likes Received:
    85
    A a m e n.
     
  14. vemkki

    vemkki Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Sep 10, 2006
    Messages:
    4,166
    Likes Received:
    395
    No niin, tuli lehti lopulta minullekin. Hyvältä näyttää. Lehden tyyli on kyllä hyvin Hifi-lehden kaltainen. Jos ei lukisi tarkkaan, niin ihmettelisi vaan, että mihin ne muovikippoarvostelut ovat hävinneet. Keskimäärin testeissä näytti olevan aika paljon kalliimpaa kamaa kuin mitä Hifi-lehdessä on nähty. Luulisi, että perustason kamaakin pitää testata, jotta lukijoita tulee tarpeeksi. Saapa nähdä, miten tulevaisuudessa. Eka numerohan ei vielä kerro kaikkea.
     
  15. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Uusin numero 2/2007 oli jo ihan asiallisen paksuinen (n. 80 s.) ja sisällöltään varsin monipuolinen. Testattavana olleiden laitteiden hintahaarukka oli laaja, ja artikkeleiden joukossa oli ilahduttavasti mukana myös tärkeää akustiikkaa käsitteleviä. Mitsubishin 1080p projektorin (HC 5000) testi oli ikävästi vain pintapuolinen, ja jos oikein ymmärsin, niin vain sd-materiaalilla toteutettu. :hitme: Tähän pitäisi saada parannusta jatkossa. Tuosta jutusta ei juuri iloa ollut, jos halusi tietää projektorin kyvyistä yhtään syvällisemmin. Eli dataa kehiin, kiitos.

    Ulkoisesti lehti on hyvin toetutettu. Paperi on laadukasta - vaikkakin myös heijastelee kirkaita valonlähteitä häiritsevästi. Hyvin taitettu ja kirjoituksen taso asiallista. Joitakin mittaustulostaulukoita olisi voinut vähän korostaa eri tavalla, jotta luettavuus helpottuisi.
     
  16. mnederst

    mnederst Käyttäjä

    Joined:
    Oct 18, 2002
    Messages:
    161
    Likes Received:
    0
    Mitsun arvioinnissa oli luonnollisesti mukana myös HD-materiaali, kuten jutussa toivottavasti myös luki. Jos asiaa ei mainittu tekstissä, se on tippunut pois editointivaiheessa. Kokemus on kuitenkin osoittanut, että nykyillä HD-soittimilla on erittäin vaikea saada aikaiseksi luotettavaa vertailua, koska levyjen ja soittimien kuvanlaadussa on varsin suurta vaihtelua. Suurimmat ongelmat kuvassa tulivat esiin selvästi jo SD-materiaalilla.

    Jos tarkoitat datalla mittauksia, niin niihin ei valitettavasti ole vielä resursseja. Lähikuukausina tämä asia saadaan toivottavasti korjattua.
     
  17. marcoolio

    marcoolio "JTX: en wareta" Tukijoukot Guest

    Joined:
    Sep 23, 2002
    Messages:
    4,511
    Likes Received:
    8
    Minulle jäi ainakin tekstistä käsitys, että kuva tuli skaalaimelta, ja yhteen lauseeseen tiivistettynä ei paljastanut, mikä oli varsinainen kuvanlähde: "Testin aikana Mitsubishi ei suostunut kunnolla näyttämään skaalaimen tarjoamaa 576p-kuvaa, mutta sen sijaan 720p, 1080p ja 1080i hoituivat aina mukisematta."

    Toivottavasti :)
     
  18. japee

    japee Guest Guest

    Joined:
    Dec 17, 2004
    Messages:
    115
    Likes Received:
    0
    Mites irtonumeromyynti? Saakos niitä jo ärrältä?
     
  19. kete

    kete Käyttäjä

    Joined:
    Jan 30, 2007
    Messages:
    141
    Likes Received:
    0
    Ei näkynyt ainakaan hervannan (tre) ärrällä noin tunti takaperin.
     
  20. Leewi

    Leewi Guest Guest

    Joined:
    Jun 8, 2006
    Messages:
    195
    Likes Received:
    0
    Just ostin Alepasta omani.