Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Tulevat Star Trek -julkaisut (Deep Space 9, Voyager, Enterprise)

Тема в разделе "DVD-leffat", создана пользователем Cosmo, 17 сен 2002.

  1. Maxwell

    Maxwell Guest Guest

    Регистрация:
    8 фев 2002
    Сообщения:
    428
    Симпатии:
    0
    TNG-fanituksestani varmaan kertoo jotain se, että minusta sekä Justice että Haven ovat ihan hyviä jaksoja. Wesleyn ilakoiminen Justicessa vähän rassaa, mutta muuten siinäkin käsitellään mallikelpoisesti ihan oikeita aiheita. Oikeastaan ensimmäinen TNG-jakso, joka minulla tökkii on kakkoskauden The Outrageous Okona: ei juonta ja monta ärsyttävää sivuhahmoa. Ykköskauden pilotin jälkeiset pari kolme jaksoa eivät ole niinkään huonoja kuin kömpelöitä ja hapuilevia.

    Shades of Gray nyt toki on pelkkä Trek-pökäle.

    Siis niinku :eek:

    Ymmärtäisin, jos jättäisit TASin väliin koska se on hanurista, mutta että tuommoisen takia. Trek-kaanon on kuitenkin jälkikäteen luotu, keinotekoinen keksintö (jonka tarpeen toki ymmärrän). Miten kaanon selittää TOSin kulmakarvaklingonit, tai vaikka sen että TNG:ssä Deanna Troi ei aluksi pystynyt tulkitsemaan ferengien tuntemuksia, seuraavassa jaksossa pystyi, sitten taas ei pystynyt? Ja vastaavia juttuja riittänee.

    Ei kai TASkaan nyt sentään NIIN kauas Trek-universumista karkaa?

    TNG:tä katsoessa on muuten ollut hauska bongailla tuttuja naamoja. Sen lisäksi että jo pilotissa oli Miles O'Brien, ykköskauden finaalissa näkyi itse Gul Dukat, tosin romulaaniksi naamioituneena... The Outrageous Okonassakin oli nuori ja sirpsakassa kunnossa ollut Teri Hatcher.
     
  2. spöke

    spöke Guest Guest

    Регистрация:
    23 авг 2006
    Сообщения:
    39
    Симпатии:
    0
    Rehellisesti sanoen tietenkin se, että sarja on toteutettu (70-luvun) animaationa kyllä arvelluttaa eniten (pinnallinen syy, myönnän). Hajanaiset videopätkät ja kuvat joita on tullut nähtyä eivät ole herätteneet mielenkiintoa. Se, että TAS ei edes kuulu viralliseen jatkumoon saa vain aikaan sen, että TAS vajoaa prioriteettilistalla vielä alemmas.

    Voisihan TASsia ehjä joskus vilkaistakkin, mutta nyt tuntuu vain että raja on vedettävä johonkin. Trek on kuitenkin sen verran suuri rahantekomasiina, jolta on ilmestynyt ties minkälaisia virallisia ja epävirallisia jatko/lisäosia monessa muodossa, ettei kaikkia pysty seuraamaan.

    Klingoneista:
    En tiedä onko tämä nyt spoileri, mutta eikös Enterpisessä selitetä tämä?

    Bongaa "Haven" jaksosta Quark. :D
     
  3. Takeshi666

    Takeshi666 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    8 янв 2003
    Сообщения:
    2.005
    Симпатии:
    17
    No pelkästään Roddenberryn sanomisien mukaan ei kannata lähteä miettimään, pitääkö TAS:in tapahtumia kanoonina vai ei. Äijähän sanoi ennen kuolemaansa että Star Trek V ja VI olisivat myös 'apokryfaa', eli nekään eivät edustaisi Trek-versumin todellisia tapahtumia.
     
  4. Ressi

    Ressi Guest Guest

    Регистрация:
    6 авг 2005
    Сообщения:
    122
    Симпатии:
    0
    Osaako kukaan muuten sanoa, että mikä on tilanne ton Next Generation- sarjan boksien kanssa eli onko slimline korvaamassa kokonaan ton normaalin boksin?
     
  5. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    24 окт 2004
    Сообщения:
    4.479
    Симпатии:
    34
    Todennäköisesti on korvaamassa, ja muut sarjat tulevat sitten perässä.

    Jos mielit saada vielä loputkin kaudet tuossa "alkuperäis" pakkauksessa niin kannattaa varmaan jo alkaa kiirehtimään.
     
  6. Ressi

    Ressi Guest Guest

    Регистрация:
    6 авг 2005
    Сообщения:
    122
    Симпатии:
    0
    Niin ilmeisesti sitten täytyy tehdä. Slimlineja ei mielellään hyllyyn ottaisi
     
  7. Maxwell

    Maxwell Guest Guest

    Регистрация:
    8 фев 2002
    Сообщения:
    428
    Симпатии:
    0
    Pitkälti toista tuntia kulunut julkaisupäivää eikä kukaan ole vielä ilmoittautunut TAS-boksin omistajaksi. Mitäs peliä se tämmöinen on!? No, mulla se sentään on jo ostettuna. Anttilan hinta 36,95 € on Star Trek -mittakaavassa käytännössä ilmainen etenkin jos vertaa esim. Play.comin 48 euroon.

    Boksi on samankokoinen kuin TOS-boksit, mutta ohuempi. Kiiltävä pinta saa kotelon näyttämään suht. muoviselta, mutta oranssivalkoinen viimeistely ja läpinäkyvä oranssi keskus (jonka takaa heijastuu kolmiulotteisvaikutteinen TAS-piirros) vie kokonaisuuden plussan puolelle.

    Nopeasti vilkaistuna DVD-kuva näyttää roskattomalta ja kirkkaalta ja ääni toistuu puhtaasti. Sisällön laatuarvio jääköön myöhemmäksi. :D
     
  8. Takeshi666

    Takeshi666 Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    8 янв 2003
    Сообщения:
    2.005
    Симпатии:
    17
  9. Darth Saul

    Darth Saul Guest Guest

    Регистрация:
    10 янв 2005
    Сообщения:
    634
    Симпатии:
    0
    Tuolla kehutaan kuvanlaatua kyllä, ja sanotaan että jotain pientä restaurointia olisi tehty, mutta tarkoittaako tuo myös sitä että virheet on korjattu?
    Siis nämä legendaariset, kuten se, että joissain frameissa Uhura oli kiireessä unohdettu värittää ja se olikin yhtäkkiä yhtä väritön kuin Jacksonin Miikkaeli... :D


    Tuossa jutussa olevasta tästä pätkästä...
    "For a variety of reasons, Walter Koenig was not used as a voice actor, so Chekov was absent from TAS. However, Koenig contributed a script. In Chekov’s place you’ll find an orange-colored alien named Arex, and a female cat-like alien joined the crew."
    ...tulikin mieleen, että odotelkaapa epävirallista kiintoisaa DVD-julkaisua joskus lähitulevaisuudessa!

    Puhun siis fanisarjan "Star Trek: New Voyages" uusimmasta jaksosta "To Serve All My Days". Siinä esiintyy itse Walter Koenig, ja videofailit tulivat saataville n. viikko sitten.
    Luultavasti parin kuukauden sisään tuosta tulee myös DVD, oletettavasti extroilla ja tekijöiden (ei oletettavasti kuitenkaan Koenigin) kommenttiraidalla.
    Ja tietysti ilmaiseksi, koska muuten Paramountin lakimiehet vie herra Elvistä ja kumppaneita kuin pässiä narussa teloitettavaksi lakitupaan... :D
     
  10. Maxwell

    Maxwell Guest Guest

    Регистрация:
    8 фев 2002
    Сообщения:
    428
    Симпатии:
    0
    Koitas arvata. :D
     

    Вложения:

    • Uhura.jpg
      Размер файла:
      49,6 КБ
      Просмотров:
      290
  11. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    Регистрация:
    25 мар 2004
    Сообщения:
    1.616
    Симпатии:
    238
    TrekMovie.com tiedottaa että remasteroidun TOSin ensimmäinen kausi julkaistaan DVD/HD-DVD:llä loppuvuodesta 2007. Ja nimenomaan ensimmäinen kausi alkuperäisessä esitysjärjestyksessä eikä tässä uudessa sekavassa järjestyksessä.
     
  12. Darth Saul

    Darth Saul Guest Guest

    Регистрация:
    10 янв 2005
    Сообщения:
    634
    Симпатии:
    0
    Alkuperäinen esitysjärjestys ON sekava järjestys, production order on paljon parempi järjestys.
     
  13. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    Регистрация:
    25 мар 2004
    Сообщения:
    1.616
    Симпатии:
    238
    Playssä näkyisi olevat jo DS9:stäkin slimline-versiot ennakkotilattavissa, julkaisupäiväksi merkitty 30.4.

    Ja sitten toinen asia, kun en tästä ketjusta ihan heti löytänyt, voiko joku vahvistaa että TNG:n slimlinet sisältävät samat levyt kuin muovikotelojulkaisutkin? Mikään nettikauppa ei listaa tekstityksiä mutta kaiken järjen mukaan tekstit luulisi löytyvän. Olisi vaan mukavampi tilata jos joku voisi varmaksi sanoa.
     
  14. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    En voi vahvistaa, mutta onko olemassa yhtään dvd-levyä, joka olisi masteroitu uudelleen myöhempää "halpis"-julkaisua varten?
    Olisi erittäin epäloogisen tuntuista, se masterointi kuitenkin maksaa jonkin verran verrattuna siihen, että valmiista "hyllyllä olevaa" masteria käytetään uuden levyerän tuottamiseen.
     
  15. Alobek

    Alobek Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    20 фев 2003
    Сообщения:
    695
    Симпатии:
    8
    http://dvdplaza.fi/forums/showpost.php?p=833679&postcount=10
     
  16. vintsukka

    vintsukka Vakiokasvo

    Регистрация:
    25 мар 2004
    Сообщения:
    1.616
    Симпатии:
    238
    Kiitokset Alobek, sieltä en keksinyt etsiä.

    Ja tpi, itsekin olin sitä mieltä että pakkohan niiden on samat levyt olla, mutta kuitenkin on parempi mieli tilata kun tietää ihan faktana että tekstit löytyy.
     
  17. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    24 окт 2004
    Сообщения:
    4.479
    Симпатии:
    34
    Ihan hyvän näköisiä koteloita näyttävät olevan.

    [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
  18. mhm79

    mhm79 Tuttu kasvo

    Регистрация:
    28 июн 2006
    Сообщения:
    278
    Симпатии:
    16
  19. Klage

    Klage Jäsen

    Регистрация:
    24 май 2004
    Сообщения:
    92
    Симпатии:
    0
    Hyvä hyvä! Näyttää asialliselta! Vaikka turha varmaan toivoa suomisubeja näihinkään...
     
  20. tpi

    tpi Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    12 июн 2001
    Сообщения:
    4.399
    Симпатии:
    34
    Samat levythän ne tuossakin julkaisussa ovat 99% todennäköisyydellä.