Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

elokuvien tuotantokustannukset

Discussion in 'Elokuvat' started by Wade, Aug 23, 2005.

  1. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Jun 13, 2000
    Messages:
    14,064
    Likes Received:
    30
    Tuotantokustannuksista kiinnostuneille varsin kiinnostava linkki, Shyamalanin The Villagen budjetti kokonaisuudessaan (79 sivua). Tuolta on hyvä katsoa mm. millaista palkkaa eri tehtävistä on maksettu.
     
  2. pasala

    pasala Tuttu kasvo

    Joined:
    May 24, 2005
    Messages:
    392
    Likes Received:
    5
    Sam Raimiltahan on tulossa uusi megabudjetin toimintaleffa, Spiderman 3. Budjetti oli muistaakseni 300 miljoonaa. Mikä Spidermanissa voi muka maksaa enemmän kuin King Kongissa? Kertokaa minulle.
     
  3. Miikka720

    Miikka720 Tunnettu jäsen

    Joined:
    Feb 29, 2004
    Messages:
    872
    Likes Received:
    0
    Uusi teknologia efektien tekoon, varsinkin Sandmanin teko maksaa maltaita kun on niin pirun yksityiskohtainen hahmo tietyssä muodossa. Lisäksi Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Thomas Haden Church ja Bryce Dallas Howard tuskin tulivat ruokapalkalla mukaan. Muistaakseni King Kongissa oli 1200 "effect shotia", kun Spider-Man 3:ssa niitä on 1000.

    Ja tuo 300 miljoonaahan on vähän yläkanttiin, ilman markkinointikuluja leffan teko maksaa noin 250 miljoonaa. Markkinoinnin kanssa menee varmaan 350 millin tuntumaan.
     
  4. pasala

    pasala Tuttu kasvo

    Joined:
    May 24, 2005
    Messages:
    392
    Likes Received:
    5
    Mutta King Konghan maksoi vain 207 miljoonaa.
     
  5. Enoelmeri

    Enoelmeri Guest Guest

    Joined:
    Mar 30, 2004
    Messages:
    834
    Likes Received:
    0
    Täytyykin heittää tähän väliin kysymys. Mitkä suuren budjetin elokuvat tai elokuvat yleensäkin ovat tuottaneet suurimmat tappiot?
     
  6. pede

    pede Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Joined:
    Oct 22, 2002
    Messages:
    6,311
    Likes Received:
    19
    nämä ovat suhteellisia tekoajankohdan mukaan

    IMDb mukaan
     
  7. Terris

    Terris Guest Guest

    Joined:
    Mar 2, 2004
    Messages:
    1,986
    Likes Received:
    4
    http://www.the-numbers.com/movies/records/budgets.php Täällä on ihan hyvin tietoa budjeteista ja tuotoista.
     
  8. nepa

    nepa Alakerran HFR CIH -mies. Tukijoukot

    Joined:
    Oct 17, 2001
    Messages:
    9,646
    Likes Received:
    1,557
    Mielenkiintoista.

    Suurimmissa häviäjissä on kuitenkin mukana muutama (mielestäni) ihan ok leffa, kuten Kurkunleikkaajien saari, Postman, K-19 Widowmaker ja Windtalkers. Loput sitten ovatkin aika syvältä. Pohjanoteerauksia ovat kyllä Pluto Nash, Timeline ja Son of the mask.

    Tuolta eniten tienanneista löytyy myöskin aika kasa leffoja, jotka omalla asteikollani ovat peräpäässä.
     
  9. Hellxraiser

    Hellxraiser Guest Guest

    Joined:
    Dec 4, 2003
    Messages:
    203
    Likes Received:
    0
    (offtopic)
    Mielestäni ihan aiheesta flopanneita nuo mainitut, mutta juu makuasia ;) Varsinkin windtalkers on käsittämättömän huono !
    (offtopic)
     
  10. Laossi

    Laossi Guest Tukijoukot Guest

    Joined:
    Jan 25, 2006
    Messages:
    143
    Likes Received:
    0
    DOA: Dead or Alive $30,000,000 $749,524 -98.75% :D
    Trailerin nähneenä tuo ei yllätä
     
  11. tuna

    tuna Lähes henkilökuntaa

    Joined:
    Dec 9, 2004
    Messages:
    2,737
    Likes Received:
    447
    Tuolla on mielenkiintoinen artikkeli elokuvien tuotoista ymn. http://io9.gizmodo.com/5747305/how-much-money-does-a-movie-need:)-to-make-to-be-profitable

    Muutama asia poimittuna artikkelista:

    Aikaisemmin studiot saivat ensimmäisinä viikkoina isomman osuuden lipunmyynnistä (jopa 90%) ja neljänellä viikolla prosentit tippuivat n. 25. Tämä siis ennen.

    Elokuvissa joiden budjetti on $20 milj., voi markkinointiin mennä enemmän kuin $20 milj. Koska tämän budjetin elokuvat ovat yleensä romanttisia komedioita tai lasten elokuvia. Ne ovat halpoja tehdä, mutta tarvitsevat paljon mainostamista.

    Budjetin ollessa $35-$75 milj. Markkinointiin menee luultavasti ainakin puolet tuosta.
    Esim. Megamindin budjetti oli $130-145 milj. ja markkinointi kulut $65 milj.

    Useissa tapauksissa "Domestic" tuotosta menee 50-55% studiolle.
    "International" tuotosta 40% - kulut = 15% studiolle. Isommat toimijat kuten Fox, Disney ja Warner ovat joissakin tapauksissa saaneet "erityiskohtelua" hallituksilta noissa "kuluissa". Tuotto on studiolle silti epävarmempaa.

    Joskus jakelija/studio ostaa valmiin elokuvan pienemmällä rahalla (+markkinointi), kun elokuvan varsinainen budjetti oli. Studio voi tehdä rahaa vaikkakaan elokuva ei tuota budjettiaan takaisin.

    Teatterit saavat isomman osuuden floppi elokuvasta.

    Studiot saavat DVD/Blu-ray myynnistä isomman osuuden, kuin teattereilta.

    Ehkä tuli hiukan väärään keskusteluun tämä viesti:)
     
    Last edited: May 23, 2016