Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Oletko jo hidastanut dvd-leffojen ostamista?

Тема в разделе "DVD-leffat", создана пользователем Coppola, 5 май 2006.

?

Uudet formaatit tulevat, miten käy dvd-leffojen ostamisen?

  1. Olen jo lopettanut dvd-leffojen ostamisen!

    13,8%
  2. Olen hidastanut dvd-leffojen ostamista!

    36,5%
  3. Ostan dvd-leffoja kuin ennenkin!

    36,2%
  4. Ostan dvd-leffoja entistä enemmän!

    13,5%
  1. k_jartti

    k_jartti Guest Guest

    Регистрация:
    23 июн 2005
    Сообщения:
    611
    Симпатии:
    1
    KESÄTYÖT!

    Niitä olen itse painanut viimeiset viisi kesää hullun lailla. Varsinkin ylitöistä saa mukavasti korvauksia ja niillä olen ainakin itse rahoittanut laitehankintani, opiskelija olin/olen.
     
  2. cityjeesus

    cityjeesus Guest Guest

    Регистрация:
    17 фев 2004
    Сообщения:
    2.314
    Симпатии:
    4
    No juu.

    Kovinkaan rouheille ansioille kesätöissä ei yleensä pääse, ei ainakaan epäpätevä opiskelija. Ja muistetaan vielä sekin, että luulisi kesätyörahoille löytyvän vuoden mittaan muitakin kohteita kuin laitehankinnat. Harvalla ne kesätyörahat myöskään kovin kattavasti säästöön jäävät, mikäli vuokranmaksu, laskujen hoitaminen ja syöminen kuuluvat myös kesän ohjelmaan.


    Ja itse kysymykseen: en ole hidastanut ostotahtia.
     
  3. junneboy

    junneboy Guest Guest

    Регистрация:
    19 июл 2006
    Сообщения:
    82
    Симпатии:
    0
    vittu nää formaatit on perseestä.

    miks ne ei voinu suoraan kehitellä sitä formaattia mikä on seuraavat 50vuotta. eka ostetaan kakstuhatta dvd:tä sitku dvd soitin räjähtää ja niitä ei enää valmisteta ni heitetään roskiin ne levyt ja ostetaan uudet HD levyt. ei niinku mitään järkeä. olen konservatiivi en aio keräillä kuin yhden formaatin levyjä eli dvd:t tulee olemaan jätettä!!!!!!!!!!!!!

    Toivottavasti eivät tee vanhoista klassikko leffoista HD levyjä, muuten olemme kusessa!!!!

    "Riiigghht... miksi ostaa HD-versioita? kun samantien voit myös kopioda ne, ja odottaa vielä parempia"
     
  4. SamTheMan

    SamTheMan Guest Guest

    Регистрация:
    10 окт 2002
    Сообщения:
    1.525
    Симпатии:
    0
    En ole vieläkään hidastanut, vaikka tila uhkaa jo loppua :p HD-DVD:n tullessa markkinoille aloitan sitten sen keräämisen.
     
  5. Aceman

    Aceman Shot down in flames!

    Регистрация:
    23 фев 2000
    Сообщения:
    3.604
    Симпатии:
    149
    No eivät varmaankaan tee. :rolleyes: ...tämän kuun lopulla ilmestyy HD DVD:lle The Searchers. Se taitaakin olla niitä ensimmäisiä oikeita klassikoita kyseiselle formaatille. Tuloillaan oleva Tokyo Drift on tietenkin se toinen. :D
     
  6. tutkija

    tutkija Guest Guest

    Регистрация:
    27 окт 2005
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    0
    en ole hidastanut edes LP-levyjen ostamista ;)
     
  7. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Регистрация:
    20 окт 2003
    Сообщения:
    3.969
    Симпатии:
    1
    Saatikka C-kasettien. ;)
     
  8. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2003
    Сообщения:
    5.019
    Симпатии:
    153
    Kyllä ostotahti on selkeästi hidastunut. Syitä ovat:
    - haluan pitää kokoelmani noin 600 julkaisua käsittävänä, joten ennen uusia ostoksia, jotain täytyy myydä tai antaa eteenpäin
    - kokoelmassani on jo melkein kaikki oleelliset leffat, joten uutta hankittavaa ei juurikaan ole
    - tietoinen alelaarihuorauksen lopettaminen, eli enää en kanna kotiin kaikkea, minkä halvalla saa

    Olen kyllä hidastanut ostotahtia myös kirjojen ja CD-levyjen kohdalla. Haluamiani kirjoja puuttuu vielä paljon, mutta kokoelmaani kelpaavaa uutta musiikkia ei juurikaan löydy... Pitäisikin keksiä, että mitä sitä seuraavaksi alkaa keräilemään:D
     
  9. 71 dB

    71 dB Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    19 янв 2005
    Сообщения:
    12.103
    Симпатии:
    992
    Minullakin alkaa oleelliset leffat DVD-muodossa löytymään mutta TV-sarjoissa on vielä keräämistä. Ostettavien CD-levyjen lukumäärä on uskomaton klassisen musiikin puolella, pelkästään kaikki Bachin 200+ kantaattia tarkoittaa n. 50-60 CD-levyä ja ainahan voi kerätä eri levytyksiä samoista teoksista. :D
     
  10. tutkija

    tutkija Guest Guest

    Регистрация:
    27 окт 2005
    Сообщения:
    367
    Симпатии:
    0
    hieman eri asia kuin LP-levyt.
     
  11. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Регистрация:
    20 окт 2003
    Сообщения:
    3.969
    Симпатии:
    1
    Pazzen ylimmän argumentin ymmärrän ja olen tästä ajattelusta myös itse yrittäny ottaa vinkkiä. Toinen väite taas on paradoksaalinen, DVD keräilijällä ei koskaan ole "kaikki" leffat hyllyssä, ts. kokoelmakin elää harrastuksen myötä. Joku päivä Terrence Malick innostaa hirmusesti ja heti on saatava koko tuotanto ja toisena päivänä taas kiekot ovat menossa Huuto.nettiin. Lisäksi kirjallisuuden pirulainen aiheuttaa sen, että uusia must-have nimikkeitä ilmestyy kokoajan. En usko, että Pazzellakaan kaikki Criterionit on hyllyssä. ;)

    EDIT: The Criterion Collection, a continuing series of important classic and contemporary films
     
  12. Murnau

    Murnau Elitistipaska Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    11 дек 2002
    Сообщения:
    832
    Симпатии:
    4
    Enpä ole, enkä toistaiseksi aiokaan, kun tulee vielä silloin tällöin kasettejakin hankittua.
     
  13. Pazze

    Pazze Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 сен 2003
    Сообщения:
    5.019
    Симпатии:
    153
    Rock-orientoituneena musiikinkuuntelijana mulle riittää nykyinen noin 200 CD:tä käsittävä klassisen musiikin kokoelma. Lisää tulee, mutta ajatuksella. Paha se on rock-CD:täkään ostella, sillä ei Led Zeppelin tee uutta materiaalia enää... Niinkuin ei moni muukaan suosikkini!

    Kokoelma tosiaan elää ja uusia kiinnostavia nimikkeitä ilmestyy. Siinä onkin syy kierrättää elokuvia esim. Huuto.netin kautta. Pazzella ei ole muuten modattua soitinta eikä yhtään Criterionia hyllyssä;)

    Terrence Malick on jumala, ja niitä devuja ei myydä huuto.netissä ennen kuin uusien formaattien paremmat versiot on hyllyssä!
     
  14. JaniH

    JaniH Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    8 авг 2000
    Сообщения:
    6.713
    Симпатии:
    16
    Aiempaan 71dB:n kanssa käytyyn keskusteluun viitaten, totean vielä, että olen ensisijaisesti laiteharrastaja ja vasta toissijaisesti elokuvaharrastaja. Näin ollen itse elokuvalla ei ole ihan niin suurta merkitystä, kunhan se on vain HD:na, olipa se sitten vaikka sitä legendaarista pulujen nussintaa. Referenssiluokan kuvanlaatu julkaisussa on minulle täysin riittävä syy sen ostamiseksi. Toki ostelen myös hyvinä pitämiäni elokuvia, olipa ne sitten vaikkapa vanhassa formaatissa, eli dvd:nä.
     
  15. DVB-G

    DVB-G Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    5 мар 2003
    Сообщения:
    10.281
    Симпатии:
    30
    Alla havainnollinen "HD" kuvakaappaus, ikävä kyllä valtaisan jpg-särön kera, kun alkuperäinen steriilin puhdas freimi veisi liikaa tilaa:

    [​IMG]

    Törkeän hienolta näyttävät yhden pikselin kokoiset kaukaiset valot tässä 3D-demossa, kuten muissakin peleissä ja HD-elokuvissa.

    Että kun siis pystyy näkemään yksittäisen pikselin kokoisia yksityiskohtia liikkuvasta videokuvasta. Tällainen elämys on niin suuri, että sen takia käytän paneelin natiiviresoluutiota kaikella materiaalilla, vaikka se aiheuttaakin koneteho-ongelmia toistaiseksi.

    Vaadin maailmalta pikaista siirtymistä HD-formaattiin, äkkiä pois sumeasta DVD-aikakaudesta, johon en onneksi koskaan kotiutunut, pikselinhinkkaaja kun olen. Erittäin pienen ja sievän pikselin hinkkaaja.
     
  16. hiost

    hiost White Trash Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    10 ноя 2003
    Сообщения:
    2.366
    Симпатии:
    6
    Ei ole dvd:tä tullut osteltua muutamaan vuoteen enää. Tilan ja korvaavien formaattien johdosta. Nykyään tulee sarjat ja osa leffoista hommattua HD:nä, on se semmosta silmäkarkki :)


    Tässä muutama kuva FotR EE DVD vs 720p HD:

    DVD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8562.png
    HD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8563.png

    DVD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8564.png
    HD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8565.png

    DVD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8566.png
    HD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8567.png

    DVD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8568.png
    HD: http://upload.georgeownsme.com/image.php/8569.png

    Tuossa pitää vielä huomioida, että HD materiaali on "pakattu" alkuperäisestä n. 25GB:n 1080 materiaalista 8GB:n kokoon :p

    Tässä taas pari omatekemää rollover vertailukuvaa RotK DVD vs 1080i HD:

    www.hiostaa.com/lotr1.htm

    www.hiostaa.com/lotr3.htm
     
  17. Mahoney

    Mahoney Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    20 сен 2001
    Сообщения:
    3.826
    Симпатии:
    7
    Ennen kuin meikäläiselle alkaisi olla mitään hyötyä noista HD-matskuista, pitäisi ensin ostaa:

    -uusi tykki
    -uusi kangas
    -uudet silmät

    Eli DVD:ssä pysyn niin kauan kuin niitä vaan jostain saa hankittua (ja sen jälkeenkin vanha kokoelma säilyy).

    Enkä edelleenkään ole viitsinyt edes säätää tykin kuva-asetuksia ollenkaan, kun en kaipaa edes DVD:ltä sitä "parasta mahdollista kuvaa".
     
  18. Jazo

    Jazo Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    24 окт 2004
    Сообщения:
    4.479
    Симпатии:
    34
    Itsekin pitäisi tykki (ja sille isompi kämppä) hommata että olisi edes jotain järkevää hyötyä noista HD-leffoista, kyllä DVD-laatu riittään ihan hyvin normaalille 32 kuvaputkelle. Miksi siirtyisin muihin formaatteihin, varsinkin kun ottaa huomioon sen ettei useimpia vanhempia leffoja puhumattakaan vanhoista sarjoisa tullla saamaan HD-versioina vielä pitkään aikaan, ehkei koskaan.

    Olen samaa mieltä Mahoneyn kanssa siitä että kyllä sitä dvd-kokoelmaa voi vaalia vielä monta vuotta, vaikka se teknisesti ei olisikaan järkevää. Ei tässä ole mitään syytä hoppuilla uuden formaatin kanssa, kun ei sille ole (ainakaan itsellä) vielä mitään tarvetta. Keräilyharrastushan tämä DVD on ollut jo monta vuotta, eikä sitä noin vain lopeteta. En ole itse nähnyt mitään syytä hidastaa levyjen ostelua, vaan päinvastoin olen lisännyt sitä, varsinkin kun hinnat ovat vain murto-osa siitä mitä ne olivat vielä jokunen vuosi sitten.
     
  19. Sidewalker

    Sidewalker Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    5 май 2004
    Сообщения:
    864
    Симпатии:
    2
    Samaan tapaan ostan DVD:itä kuin ennenkin. HD kiinnostaa, mutta siihen en todennäköisesti vielä ainakaan pariin vuoteen aio sijoittaa.
     
  20. Mahoney

    Mahoney Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    20 сен 2001
    Сообщения:
    3.826
    Симпатии:
    7
    Minulla kyllä on tahti valitettavasti hiipunut täysin, käyrä on pysytellyt siellä missä alkuvuonnakin. Olisihan se tullut 2 - 3 kertaa halvemmaksi, jos vasta nyt olisi tullut se isoin ostovimma. Mutta eiköhän se siitä taas piristy...

    Toisaalta on jopa tullut sellainen kreisi ajatus mieleen, että muutama kymmenen leffaa joutaisi myydä, aiemmin en ole myymistä harrastanut kuin lähinnä parin tuplakappaleen kohdalla. Tällä hetkellä tuntuu, että tämän vajaan 700 kpl:een kohdallakin osa leffoista jää liian pitkäksi aikaa katsomatta, kun ei mitenkään aika riitä joka päivä useamman leffan katsomiseen. Puhumattakaan sitten 1000:sta, jota ennen pidin ihan hyvänä tavoitteena. Sellainen keräilijä en vieläkään ole, että ostaisin niitä leffoja vain hyllyntäytteeksi, jatkuvaan katsomiseen ne ovat tarkoitettu minulla.