Enpä ole vielä laskenut, mutta laitteineen varmaan jossain 50k tietämissä, eikä tähän vielä ole laskettu työpalkkoja (kun itse kaiken on tehnyt), paitsi Ulin palkka.
Erittäni hienon näköistä jälkeä f55tvi! Huone näyttää erittäin lämpimältä, punertavine väreineen. ...Ja se näyttää minun silmääni todella kauniilta. :thumbsup:
Ajankohdalla ei niin hirveästi väliä, joku viikonloppu käy mainiosti. Ongelma on kuitenkin transportaatiossa. En omista autoa, joten juna Tampereelle on ainoa järkevä vaihtoehto. Onnistuisiko nouto sieltä? Ja vaikka en olekaan lähellekään yhtä kallis kuin ammattimiehet, niin jotain pientä tuosta hommasta pitäisi silti saada, ainakin nyt junalipun hinta. Ja kyllä toki mittaustuloksia voidaan laittaa yleiseen jakoon. Näihin meidän täytyy kyllä ehkä vähän puuttua.
Vähän menee aiheen ohi, mutta kun sulla näyttää olevan kaks impactia, niin kuinka paljon tuon toisen hommaaminen paransi ääntä? Tai mikäli ostit molemmat samaan aikaan, niin kuinka paljon ääni muuttuu verrattuna molemmat päällä ja toinen vain päällä?
Onnistuu. Voisitko laittaa minulle ehdotuksen viikonlopuista jotka sinulle käy, niin valitaan niistä paras vaihtoehto, laita mieluummin privana. Ilman muuta, ainakin lipunhinta!:thumbsup:
Ostin subbarit eri aikaan ja vasta täällä ne ovat yhtä-aikaa toiminnassa. En ole vielä paljoa testaillut, mutta tuntuma on, että "impactia" on enemmän, tiedä sitten kuinka paljon tuolla tilalla on siihen vaikutusta ja eilen nostin jakotaajuutta 60Hz, mutta sitäkään en ehtinyt testailemaan, kun oli muita hommia. Viikonloppuna pitäisi olla aikaa oikein kunnolla testailla ja säädellä, sen mitä nyt korvakuulolla pystyy!
Aivan saamarin hienoa ja unelma heräilee, että itsellänikin vielä joskus(50ke förskottia ja omakotitalo vielä aika utopistinen haave)...Kiitos f55tvi, et oot jaksanu aktiivisesti laitella plazalle projektin vaiheita ja kuvat on Ilmoitelkaa nyt ihmeessä tuloksista kun olette zipmanin kanssa mittausvkl:nne pitäneet. Odotan(ja varmaan muutkin) todella suurella mielenkiinnolla.
sillähän olisi saanut lancer evo 9:n ääh, parempi toi sijoitus kun joku alumiinilehmä. oma huone ei maksanut kuin muutamia satoja euroja. toki lopputuloskin on "vähä" vaatimattomampi. jospa sais jostain perintöä niin kutsuis akustosuunnittelijan päiväkahveelle
Ai että millaisen setin olisikaan saanut kuvanlaadun puolesta, jos olisi laittanut tuon summan "olohuoneteatteriin". Mutta tietenkin se olisi ollut silloin vain olohuoneteatteri.
Näin on! Minä kuitenkin pidän tärkeämpänä musiikin kuuntelua, tämä on siis tehty enemmän musiikin kuuntelu huomioon ottaen, kotiteatteri tuli siinä sivussa. Ja toki teatteristakin tuli hyvä, eli ei siinäkään mitään kompromisseja jouduttu tekemään, jos ei nyt oteta huomioon niitä kompromisseja, joita tuo tila aiheutti!
Ja parempaa kuvan laatuahan saa kaupasta helposti. Tollaista teatteria ei ihan äkkiä sitten saadakkaan tehtyä!
"Akustiikkalevyn sauma on siistitty Tiimarista ostetulla kartongilla." Ootko liimannu kartongin levyihin ja löytyikö suoraan 120cm kartonkia vai leikkelitkö paloista? Sun musiikinkuuntelutila on akustoitu paremmin kuin 90% studioiden tarkkaamoista
Se kartonki oli 64*64cm josta leikkaisin 2,5cm kaistoja (onneksi töissä on sipiva leikkuri jolla homma kävi helposti), eli jossain kohtaa jouduin tekemään kahdesta palasta, mutta ei sitä saumaa huomaa, kunhan vaan laittaa päät tarkasti kohdalleen! Liimana käytin kontaktiliimaa, jota levitin pensselillä molempiin pintoihin ja sitten 15 min. odotus ja paikoilleen. Tässä saa olla tarkkana, nimittäin liimapinnat ottaa heti kiinni, eikä sitä saa ehjänä irti!