Tärkeä tiedote foorumin käyttäjille

Inhoamasi bändit

Тема в разделе "Musiikki", создана пользователем Limapallo, 3 сен 2005.

  1. Kutka

    Kutka Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    8 июл 2004
    Сообщения:
    694
    Симпатии:
    1
    Yksi sana: Val-Vo-Mo! Loppuu se kesä perkele...
     
  2. niiles

    niiles Sugar plum fairy Tukijoukot

    Регистрация:
    20 окт 2003
    Сообщения:
    3.969
    Симпатии:
    1
    Jazz on vähän niin kuin surrealistinen taide; jonkinlaista unien ja normaali ajattelun "tuolla puolen" alueella syntyvää musiikkia. Tilanteessa tapahtuva improvisointi on vaan keino tuoda ne esille.
     
  3. Samppa

    Samppa Lähes henkilökuntaa Tukijoukot

    Регистрация:
    13 июн 2000
    Сообщения:
    14.064
    Симпатии:
    30
    Miles Davisin Spanish Keyhän tuossa muistaakseni soi ja sehän on varsin hyvä biisi.
     
  4. Klingsor

    Klingsor Guest Guest

    Регистрация:
    7 июн 2006
    Сообщения:
    170
    Симпатии:
    0
    Jaa että jos kappaleen rakenne ja sävelkulut ei tietyn kuuntelijan päässä jäsenny, on vika tietenkin kappaleessa tai koko musiikkilajissa... ei kuuntelijassa:rolleyes:
     
  5. Klingsor

    Klingsor Guest Guest

    Регистрация:
    7 июн 2006
    Сообщения:
    170
    Симпатии:
    0
    Ja ennen kuin kukaan ehtii kuittaamaan, niin ymmärrän kyllä Saariahon ja Brucknerin musiikkia, en vain pidä niistä;)
     
  6. kebek

    kebek Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    13 янв 2003
    Сообщения:
    2.623
    Симпатии:
    9
    Näin on, paskan saa tilaamattakin.
     
  7. katchu

    katchu Guest Guest

    Регистрация:
    11 июн 2006
    Сообщения:
    487
    Симпатии:
    0
    Itseäni ärsyttää karjuminen tyyliin slipkinot vai miten se meni, whatever...Kamalaa karjumista ilman sanoja tai musiikkia
     
  8. Villepoh

    Villepoh Guest Guest

    Регистрация:
    17 сен 2001
    Сообщения:
    818
    Симпатии:
    0

    No jaa, kuulostaapa hienolta. Vielä 50-luvulla se oli koko kansan tanssimusiikkia.
     
  9. Mookid

    Mookid Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    16 июл 2006
    Сообщения:
    2.914
    Симпатии:
    488
    Otahan vaikut korvista jos Slipknot edustaa sulle sitä äärimmäisintä karjumista "ilman sanoja tai musiikkia" :sleep:
     
  10. h3mb3

    h3mb3 Digital and smoke-free. Tukijoukot

    Регистрация:
    15 апр 2006
    Сообщения:
    1.890
    Симпатии:
    0
    No onhan niillä sitten ainakin ne maskit.

    Melkein kaikki räppi, hiphoppi jne jne.. on turhauttavaa kuultavaa. Ja noita genrejäkin - ei perhana, sanon jollekkin että "Tuo sun kuuntelemas räppi on hirveetä", niin eikö tuu et "Tä on haussii, et sä tajuu" tms. Yleisesti ottaen MTV:n musiikkitarjonta kuuluu inhokkilistalle, tai no, en sano etteikö sieltä joskus jotain hyvää tule. Ei ainakaan yleensä tule, ainakaan niiltä Top10-listoilta.

    Yks inhokki on myös Zen Cafe. Ne biisit on vaan niin ärsyttäviä.

    Nimimerkillä Heviä Ja Rokkia
     
  11. Sgt.Granite

    Sgt.Granite Guest Guest

    Регистрация:
    28 окт 2004
    Сообщения:
    640
    Симпатии:
    0
    Onko "Hips Don't Lie" kaikkien aikojen typerin biisin nimi?

    a) On
    b) Kyllä
    c) Ehdottomasti
     
  12. kurdt

    kurdt Guest Guest

    Регистрация:
    27 ноя 2002
    Сообщения:
    7.255
    Симпатии:
    25
    Lordi

    Joka kerta kun tämä Suomen kaikkien aikojen yliarvostetuin yhtye tärähtää soimaan radiosta on pakko kääntää kanavaa tai nousee aivan järjetön vitutus. Muistelin, että bändin ensimmäinen levy oli hyvä, mutta oli aika kullannut muistot. Samaa paskaahan se oli kuin nämä nykyisetkin ponnettomat mitäänsanomattomat rallatukset.
     
  13. The evil weasel

    The evil weasel Guest Guest

    Регистрация:
    7 авг 2005
    Сообщения:
    411
    Симпатии:
    0
    50th Cent :sick: Yleensäkkin ottaen kaikki tuollaiset "Bling bling" biisit ovat ihan liikaa minun hermoille.
     
  14. Vorkkis

    Vorkkis Tunnettu jäsen

    Регистрация:
    2 ноя 2005
    Сообщения:
    707
    Симпатии:
    4
    Valvomo (paska musa on aina paskaa)
    Bling Bling räp/hiphop
    Kotiteollisuus (kopsataan riffit ja ollaan junttimainen 2000-luvun Popeda)
    Smak
    Rasmus (Rasitus:hitme: )
    Outkast tai mikä lienee
    + muu Pintaliito radiofriendly music:D
     
  15. Coppola

    Coppola Guest Guest

    Регистрация:
    18 апр 2006
    Сообщения:
    526
    Симпатии:
    0
    [​IMG]
     
  16. Diabolus

    Diabolus Guest Guest

    Регистрация:
    7 июл 2004
    Сообщения:
    519
    Симпатии:
    0
    Kuunteleppa huviksesi bändiä nimeltä "Stone Sour", heiltä on vastikään ilmestynyt toinen albumi, oikein hyvä sellainen eikä esikoislevyssäkään mitään moittimisen sijaa ole. Niin se pointti? Bändin jäsenistä 2 soittaa Slipknotissa (mm. se laulaja) ja yksi manageeraa sitä... Stone Souria voisin kuvata sanoin: "Melodinen Slipknot".

    Sitten oma henkilökohtainen inhokkini: Zen Cafe. Voi helvetti, jos lauluissa kerrotaan jostain perkeleen nurmikon sadettajasta, riippukeinusta ja pyyhkeen käytöstä aamupesulla, niin kannattaa miettiä uudestaan alan valintaa.

    Ehkä aamupesut ja riippumatot ovat kuitenkin parempi vaihtoehto, kuin se ettei keksitä yhtään mitään sanottavaa, mutta jotain älämölöä pitää saada kaikesta huolimatta eetteriin. Esimerkkinä sen juupelin tamagotchi-kappaleen kertosäe: "Umpaappaa eaeaa, umpaappaa jou!"

    Yök. Voin pahoin.
     
  17. Diabolus

    Diabolus Guest Guest

    Регистрация:
    7 июл 2004
    Сообщения:
    519
    Симпатии:
    0
    Heh. Olipas se kauniisti sanottu. Minulla on raadollisempi näkemys aiheesta: Onanointia. Varmasti kivaa suorittajasta, mutta lähipiiri kokee tilanteen yleensä vaivaantuneena tai kärsivänä. :)
     
  18. Mahoney

    Mahoney Guest Tukijoukot Guest

    Регистрация:
    20 сен 2001
    Сообщения:
    3.826
    Симпатии:
    7
    Nytkin The Voicella esiintyvänä tuli valitettavasti mieleen yksi inhokki, James Blunt, joka ulahtelee kuin eunukki. Parhaillaan näkyy siis tuo hittivideo, jonka lopussa tyyppi hyppää mereen. Tekisi mieli tyrkätä sinne jo videon alkumetreillä. :grr: edit: Arvasin, että oli jo listattuna jonkun muunkin toimesta, viesteissä #13x.
     
  19. khan

    khan Tuttu kasvo

    Регистрация:
    25 июл 2001
    Сообщения:
    417
    Симпатии:
    0
    Mika.

    Liekö sitten suomalainen nimensä perusteella, mutta varsin ärsyttävän biisin on tehnyt: Relax (Take it easy) :grr:

    Ulina on melkein samaa luokkaa kuin James Bluntilla, eikä tuon biisin perusteella voi olettaa muun tuotannon olevan samaa luokkaa. Toivottavasti jää yhden "hitin" ihmeeksi.
     
  20. winterland

    winterland Lähes henkilökuntaa

    Регистрация:
    20 авг 2004
    Сообщения:
    5.248
    Симпатии:
    2
    Ei ole suomalainen. Muistaakseni britti.