Koko Reddit on yksi iso foorumi, jaettu niin sanottuihin "subreditteihin", jotka vähän vastaavat aihealueita perinteisillä foorumeilla. Esimerkiksi tässä /r/movies joka löytyy osoitteesta https://www.reddit.com/r/movies/ ja sen alla sitten tätä ryhmää koskeva keskustelu ja wiki ym. tälläistä. Käyttäjät (user) taas ovat /u/NimiTähän muotoa. Sivuston toimintaan kannattaa tutustua hieman ennen kuin antaa periksi, sillä se ei toimi kuin perinteinen foorumi. Redditin lukemiseen sen automaattiset käännöstyökalut toimivan ihan hyvin, täältä löytyy Mikä on Reddit helppisivut ja kannattaa aina tutustua jokaisen subin sääntöihin ennen osallistumista, siillä niitä valvotaan välillä todella aggressiivisesti. Suomenkielinen Elokuvat subi näyttää toisaiseksi todella pieneltä https://www.reddit.com/r/Elokuvat/ Esimerkiksi r/arkisuomi ja r/Suomi ovat kookkaita suomenkielisiä subeja, joista voinee kysellä spesifimpiä ehdotuksia esim. leffa/tykki harrastajille ja näin edelleen. Englanninkielisiä subeja löytyy ihan kaikkeen, kuten sanonta kuuluu "there's a sub for that".
Täällä aloittelin alaikäisenä, kun taloon ostettiin ensimmäinen plasma-TV (taisi olla 42" Panasonic). Siitä alkaen enemmän tai vähemmän aktiivisesti seurannut ja kirjoitellut. Hifiharrastajien foorumillakin vaikutin joskus. Kävin pari päivää sitten siellä ja TechBBS:ssä, mutta ei niissä ole sitä samaa meininkiä kuin täällä. Täältä bongasi aina hyvät tarjoukset ja kampanjat, tulevat julkaisut ja varoituksen sanat Soul(less) Median julkaisuista. Oli myös mukava nähdä, mitä muut ovat ostaneet, vaikka ei omia jaksanutkaan kirjoitella. Kaikki hyvä kai loppuu aikanaan. Ja Suomessa nyt loppuu kaikki muutenkin. Hopeareunusta, jos etsii, niin joutuu keksimään elämään nyt tämänkin tilalle jotain muuta. Vaikka ei täällä nyt ajallisesti paljoa aikaa vietä, niin käytännössä joka päivä kuitenkin tsekkasi useamman kerran, mitä uusia viestejä tullut. Päristellään nyt vielä loppuun kunnialla ja katsotaan, kuinka harmaana 1.1.2026 sitten näyttäytyy tämän harrastuksen näkövinkkelistä. Muutaman elämänmuutoksen myötä leffojen ja levyjen keräily on viime kuukausina jo hidastunut muutenkin merkittävissä määrin.
Mutta eikös eron pitäisi vaan lisätä näitä miehisiä harrastuksia Itselle jos ero tulisi, niin en enää muuta tekis kun ostaisin kaikki leffat mitkä on julkaistu, ja katselisin niitä tyytyväisenä loppu elämäni
Tää ois kova. Vielä kun saisi töistä potkut, niin voisi ruveta elämään sosiaalituella. Päivisin lukisi vain rästissä olevia kirjoja ja illalla bluukka-soitin laulaisi yömyöhään.
Tässä mikä on jonkinmoinen ongelma Hifiharrastajien foorumin touhuilussa. Muutama tyyppi jaksaa jauhaa vuosikausia foorumin säännöistä. Ei vaadi kirjautumista. Kyseessä siis oikeasti ehkä 5-6 nimimerkkiä jotka jaksaa jauhaa päivänselvistä säännöistä selvästi vain koska voi. https://foorumi.hifiharrastajat.org...oderaattoreille-ja-ylläpidolle.85828/page-411
Mikä on se tarkka ajankohta, kun koko pulju menee lopullisesti säppiin ja viimeinen sammuttaa valot? 31.12. klo 23.59.59? Mietin vain, että kuka kirjoittaa foorumin viimeisen viestin ja toivottavasti se on joku hyvä viesti, joka lähetetään tulevan Voyager-luotaimen mukana kaukaisiin tähtiin. Kai me jotkut ruumiinvalvojaiset järjestetään?
Typerämpi voisi kaiken tämän hehkutuksen jälkeen kuvitella, että homma jatkuu kuten ennenkin. Joku taho taas kerran jatkaa toimintaa jne. Mutta hyvät on hehkutukset, koska olemme saapuneet paikalle suurin joukoin DVDPlazan hämmästyttäviä kuolinkorinoita todistamaan. Viimeisen viikon aikana on varmasti ollut kävijöitä enemmän, kuin viimeisen parin tai kolme kuukauden aikana yhteensä. Hienoa, mutta hienoa.
Aivan karmea olo on luvassa, kun tämä foorumi loppuu. Pitää varmaan ihan suunnitella, miten sen henkisesti kestää.
Alkoholia en juuri käytä, mutta jotain epäterveellistä lohturuokaa kuten sipsejä varmaan voi rouskuttaa pahimpaa tuskaan...
Ja paskat. Tiukkaa ja pameja. Saa unta palloon. Ja vakavammin: Paljonkohan tämmöisen foorumin alusta nykyään kustantaisi halvimman Azure tms. kötöstyksen päällä? Moderointi sun muu toki vaatisi lisäpanostuksia
En tiedä näistä jutuista mitään, mutta oma fiilis on että jotenkin porukka vaan piti "harrastuksena" foorumeita serveriksi muunnetulle kotikoneillaan (jotain 266 MHz Pentiumeja?) vuosituhannen vaihteessa kun taas nykyään foorumien ylläpito vaatii "valtavat resurssit" joita ei DVDPlazallekaan enää riitä... Eräällä foorumilla olin tosi kauan aikaa sitten jopa moderaattorina vähän aikaa. Foorumin resurssit olivat niin niukat, että aina kuukauden lopussa alkoivat dataquotat paukkua. Keksin sitten avuksi ratkaisun, jossa foorumisoftaa puukotetaan niin, että kaikki "turhat" kommenttirivit poistetaan, jolloin foorumin käyttämä data minimoituu.
Eihän tuo Azure (tai joku muu) alusta varmaan montaa satasta vuodessa maksaisi. Tulisko suurin osuus tietoliikenteestä? Sitä voisi minimoida tekemällä foorumista suljetun siten, että vain kirjautuneet jäsenet pääsevät lukemaan foorumia. Suurin este on varmaankin hallinnointi, kuka jaksaisi valvoa että softa pyörii, ottaa varmuuskopiot jne. Ja löytyykö halukkaita edes kympin vuosimaksun tms. maksamiseen.
Tähänkin puree se, ettei välitä moisista, lisäksi siellä on se hehkutettu ignorointitoiminto ja koko Ylläpito-alueen voi jättää väliin.
Huh! Tämä foorumi on ollut vakiovierailuosoite jo niin kauan - näköjään vuodesta 2002 - ettei osaa edes kuvitella sen poismenoa. :/
Jos on suljettu foorumi, niin jutut eivät löydy googlaamalla, joten foorumille ei tule uusia käyttäjiä. Foorumin kuolema siitäkin seuraa.
Kuka jaksaa lukea jotain sääntöketjuja, jos siellä sääntöjenrikkojat jankkaavat. Samoin käyttäjiä voi blokata, jos keskustelutyyli ei miellytä.